TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Енергетска транзиција преку обновливи извори

Глас на Америка - 16.05.2019

На меѓународниот енергетски форум што се одржува во Струга се издиференцира заложбата Северна Македонија да се пренасочи од јагленот како извор на енергија Во Северна Македонија 70 отсто од производството на енергија е од јаглен.

Земјава и регионот набргу ќе почнат да се снабдуваат со течен природен гас од САД

Макфакс - 16.05.2019

Во организација на Владата, АД „Електрани“, Амбасадата на САД и ЗИП Институтот се одржува вториот по ред Македонски енергетски форум 2019 на тема „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“, на кој врвни експерти, ...

И по стапување на сила на новиот закон за енергетика – Владата не очекува ценовен шок

24 Вести - 16.05.2019

Нафтените компании сами ќе ги определуваат цените на горивата кои ќе ги пласираат на пазарот но регулаторна комисија ќе ја одреди максималната граница .Промените ќе стартуваат после имплеметацијата за законот за енерегетика кој треба да биде ...

МЕФ 2019: Логично е јагленот да се замени со природен гас

Локално - 16.05.2019

Новите и постоечките гасоводни рути, кризата меѓу Украина и Русија и влијанието врз регионот, предностите на природниот гас и искуствата во однос на другите флуиди, развој на алтернативни системи, како и природниот гас и целите на одржлив развој на ...

Копач: Македонија до 2020 нема да ја исполни обврската за обновливи извори на енергија

Телма - 16.05.2019

Земјава сигурно нема да ја исполни обврската до идната година да произведува 23 проценти од обновливи извори на енергија, како што бара Европската унија. Европа сега ќе ни прогледа низ прсти, но загубеното ќе мора да се надомести во следните 10 ...

Македонски енергетски форум 2019 во Струга

Канал5 - 16.05.2019

Премиерот Зоран Заев и в.д амбасадорката на амбасадата на САД, Микаела Швајцер Блум, со свои воведни обраќања го отворија Македонскиот енергетски форум 2019 „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“.

Вицепремиерот Анѓушев на „Македонски енергетски форум 2019“: Владата активно работи на енергетската транзиција и на ...

Centar - 16.05.2019

Енергетската транзиција не е само тренд, таа претставува реалност и потреба, а секоја земја поединечно, но и сите земји од регионот заедно треба да спроведуваат активности во насока на побрза реализација за истата, во интерес на стопанството и ...

Заев: Гасификацијата се одвива со добро темпо

Сител - 16.05.2019

Северна Македонија е на европскиот енергетски колосек, а развојот на енергетиката е цврста гаранција за одржлив економски раст на долг рок, порача премиерот Зоран Заев на официјалното отворање на Македонскиот енергетски форум 2019, што годинава се ...

Германски реакции на американските коментари: „Германија не е колонија на Вашингтон!“

Макфакс - 16.05.2019

Клаус Ернст, претседател на Комитетот за економски прашања и енергија во германскиот Бундестаг, изјави дека санкциитена САД против руски и германски компании поради „Северен поток 2“ се неприфатливи, пренесува „Спутник“.

Заев: Производството на чиста енергија треба да биде еден од генераторите на економскиот раст

Фактор - 16.05.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на отворањето на Македонскиот енергетски форум 2019 „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“.

Официјално отворање на МЕФ 2019

Опсервер - 16.05.2019

Со воведно обраќање на премиерот Зоран Заев и вршелот на должност амбасадир на САД во Северна Македонија, Микаела Швајцер-Блум денеска во струшкиот хотел Изгрев официјално ќе биде отворена меѓународната конференција за енергетика „Македонски ...

Виенскиот форум за енергетска транзиција ќе се одржи на 6-ти и 7-ми јуни 2019

Порта 3 - 16.05.2019

Виенскиот форум за енергетска транзиција (Vienna Energy Transition Forum), кои го организираат Институтот за енергетика на Југоисточна Европа (IENE) во партнерство со Energy Centre Europe од Виена, ќе собере некои од најеминентните енергетски ...

Македонија и регионот набргу ќе почнат да се снабдуваат со течен природен гас од САД

Н.Македонија - 16.05.2019

Во организација на Владата, АД „Електрани“, Амбасадата на САД и ЗИП Институтот се одржува вториот по ред Македонски енергетски форум 2019 на тема „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“, на кој врвни експерти, ...

МЕФ 2019: Логично е јагленот за се замени со природен гас

Опсервер - 16.05.2019

Новите и постоечките гасоводни рути, кризата меѓу Украина и Русија и влијанието врз регионот, предностите на природниот гас и искуствата во однос на другите флуиди, развој на алтернативни системи, како и природниот гас и целите на одржлив развој на ...

Анѓушев: Владата активно работи на  зголемувањето на производството на електрична енергија од обновливи извори

Макфакс - 16.05.2019

Енергетската транзиција не е само тренд, таа претставува реалност и потреба, а секоја земја поединечно, но и сите земји од регионот заедно треба да спроведуваат активности во насока на побрза реализација за истата, во интерес на стопанството и ...

Заев: Гасификацијата се одвива со добро темпо

Локално - 16.05.2019

Северна Македонија е на европскиот енергетски колосек, а развојот на енергетиката е цврста гаранција за одржлив економски раст на долг рок, порача премиерот Зоран Заев на официјалното отворање на Македонскиот енергетски форум 2019, што годинава се ...

Германски реакции на американските коментари: „Германија не е колонија на Вашингтон!“

24Инфо - 16.05.2019

Клаус Ернст, претседател на Комитетот за економски прашања и енергија во германскиот Бундестаг, изјави дека санкциитена САД против руски и германски компании поради „Северен поток 2“ се неприфатливи, пренесува „Спутник“.

Заев на Македонскиот енергетски форум 2019: Производството на чиста енергија треба да биде еден од генераторите на ...

iPortal - 16.05.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на отворањето на Македонскиот енергетски форум 2019 „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“. Премиерот Заев и в.д.

Меѓународна конференција за енергетика МЕФ 2019

Опсервер - 15.05.2019

Меѓународна конференција за енергетика „Македонски енергетски форум-МЕФ 2019“ на тема „Енергетската транзиција во светот преку обновливи извори и енергетска ефикасност“ од денескка до петок ќе се одржи во струшкиот хотел Изгрев.

Официјално отворање на МЕФ 2019

Независен - 16.05.2019

Со воведно обраќање на премиерот Зоран Заев и вршителот на должност амбасадор на САД во Северна Македонија, Микаела Швајцер-Блум денеска во струшкиот хотел Изгрев официјално ќе биде отворена меѓународната конференција за енергетика „Македонски ...

Земјава и регионот набргу ќе почнат да се снабдуваат со течен природен гас од САД

Точка - 16.05.2019

Во организација на Владата, АД „Електрани“, Амбасадата на САД и ЗИП Институтот се одржува вториот по ред Македонски енергетски форум 2019 на тема „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“, на кој врвни експерти, ...

МЕФ 2019: Логично е јагленот за се замени со природен гас

24Инфо - 16.05.2019

Новите и постоечките гасоводни рути, кризата меѓу Украина и Русија и влијанието врз регионот, предностите на природниот гас и искуствата во однос на другите флуиди, развој на алтернативни системи, како и природниот гас и целите на одржлив развој на ...

Анѓушев: Владата активно работи на енергетската транзиција и на зголемување на производството на електрична енергија од ...

iPortal - 16.05.2019

Енергетската транзиција не е само тренд, таа претставува реалност и потреба, а секоја земја поединечно, но и сите земји од регионот заедно треба да спроведуваат активности во насока на побрза реализација за истата, во интерес на стопанството и ...

Заев: Гасификацијата се одвива со добро темпо

Press24 - 16.05.2019

Северна Македонија е на европскиот енергетски колосек, а развојот на енергетиката е цврста гаранција за одржлив економски раст на долг рок, порача премиерот Зоран Заев на официјалното отворање на Македонскиот енергетски форум 2019, што годинава се ...

Германски реакции на американските коментари: „Германија не е колонија на Вашингтон!“

Centar - 16.05.2019

Клаус Ернст, претседател на Комитетот за економски прашања и енергија во германскиот Бундестаг, изјави дека санкциите на САД против руски и германски компании поради „Северен поток 2“ се неприфатливи, пренесува „Спутник“.

Заев: Отвораме можности за сигурна енергетска иднина, со напуштење на загадувачките и прифаќање на чисти технологии

Макфакс - 16.05.2019

Премиерот Зоран Заев и в.д амбасадорката на Амбасадата на САД, Микаела Швајцер Блум со свои воведни обраќања го отворија Македонскиот енергетски форум 2019 „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“.

Меѓународна конференција за енергетика МЕФ 2019

А1 On - 15.05.2019

Меѓународна конференција за енергетика „Македонски енергетски форум-МЕФ 2019“ на тема „Енергетската транзиција во светот преку обновливи извори и енергетска ефикасност“ од денескка до петок ќе се одржи во струшкиот хотел Изгрев.

Во хотел Изгрев, денес официјално ќе биде отворена МЕФ 2019

Скопје инфо - 16.05.2019

Со воведно обраќање на премиерот Зоран Заев и вршелот на должност амбасадир на САД во Северна Македонија, Микаела Швајцер-Блум денеска во струшкиот хотел Изгрев официјално ќе биде отворена меѓународната конференција за енергетика „Македонски ...

МЕФ 2019: Логично е јагленот за се замени со природен гас

ММС - 16.05.2019

Новите и постоечките гасоводни рути, кризата меѓу Украина и Русија и влијанието врз регионот, предностите на природниот гас и искуствата во однос на другите флуиди, развој на алтернативни системи, како и природниот гас и целите на одржлив развој на ...

Заев: Гасификацијата се одвива со добро темпо

Независен - 16.05.2019

Северна Македонија е на европскиот енергетски колосек, а развојот на енергетиката е цврста гаранција за одржлив економски раст на долг рок, порача премиерот Зоран Заев на официјалното отворање на Македонскиот енергетски форум 2019, што годинава се ...

Германски реакции на американските коментари: „Германија не е колонија на Вашингтон!“

Точка - 16.05.2019

Клаус Ернст, претседател на Комитетот за економски прашања и енергија во германскиот Бундестаг, изјави дека санкциите на САД против руски и германски компании поради „Северен поток 2“ се неприфатливи, пренесува „Спутник“.

Премиерот Заев на Македонскиот енергетски форум 2019: Производството на чиста енергија треба да биде еден од ...

Centar - 16.05.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на отворањето на Македонскиот енергетски форум 2019 „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“.

Меѓународна конференција за енергетика МЕФ 2019 во Струга

ММС - 15.05.2019

Меѓународна конференција за енергетика „Македонски енергетски форум-МЕФ 2019″ на тема „Енергетската транзиција во светот преку обновливи извори и енергетска ефикасност” од денескка до петок ќе се одржи во струшкиот хотел Изгрев.

Официјално отворање на МЕФ 2019

Сител - 16.05.2019

Со воведно обраќање на премиерот Зоран Заев и вршелот на должност амбасадир на САД во Северна Македонија, Микаела Швајцер-Блум денеска во струшкиот хотел Изгрев официјално ќе биде отворена меѓународната конференција за енергетика „Македонски ...

МЕФ 2019: Логично е јагленот за се замени со природен гас

MakPress - 16.05.2019

Новите и постоечките гасоводни рути, кризата меѓу Украина и Русија и влијанието врз регионот, предностите на природниот гас и искуствата во однос на другите флуиди, развој на алтернативни системи, како и природниот гас и целите на одржлив развој на ...

Заев: Гасификацијата се одвива со добро темпо

24Инфо - 16.05.2019

Северна Македонија е на европскиот енергетски колосек, а развојот на енергетиката е цврста гаранција за одржлив економски раст на долг рок, порача премиерот Зоран Заев на официјалното отворање на Македонскиот енергетски форум 2019, што годинава се ...

Заев: Гасификацијата се одвива со добро темпо

OhridNews - 16.05.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на отворањето на Македонскиот енергетски форум 2019 „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“, што се одржува во струшкиот хотел ...

Заев: Отвораме можности за сигурна енергетска иднина, со напуштење на загадувачките и прифаќање на чисти технологии

Точка - 16.05.2019

Премиерот Зоран Заев и в.д амбасадорката на Амбасадата на САД, Микаела Швајцер Блум, со свои воведни обраќања го отворија Македонскиот енергетски форум 2019 „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“.

Меѓународна конференција за енергетика МЕФ 2019

MakPress - 15.05.2019

Меѓународна конференција за енергетика „Македонски енергетски форум-МЕФ 2019“ на тема „Енергетската транзиција во светот преку обновливи извори и енергетска ефикасност“ од денескка до петок ќе се одржи во струшкиот хотел Изгрев.

Официјално отворање на МЕФ 2019

А1 On - 16.05.2019

Со воведно обраќање на премиерот Зоран Заев и вршелот на должност амбасадир на САД во Северна Македонија, Микаела Швајцер-Блум денеска во струшкиот хотел Изгрев официјално ќе биде отворена меѓународната конференција за енергетика „Македонски ...

Заев: Гасификацијата се одвива со добро темпо

Опсервер - 16.05.2019

Северна Македонија е на европскиот енергетски колосек, а развојот на енергетиката е цврста гаранција за одржлив економски раст на долг рок, порача премиерот Зоран Заев на официјалното отворање на Македонскиот енергетски форум 2019, што годинава се ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев на Македонскиот енергетски форум 2019: Производството на чиста енергија треба да биде еден од ...

Бриф - 16.05.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на отворањето на Македонскиот енергетски форум 2019 „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“.

Меѓународна конференција за енергетика МЕФ 2019

MTM - 15.05.2019

Меѓународна конференција за енергетика „Македонски енергетски форум-МЕФ 2019" на тема „Енергетската транзиција во светот преку обновливи извори и енергетска ефикасност" од денескка до петок ќе се одржи во струшкиот хотел Изгрев.

Официјално отворање на МЕФ 2019

Денар - 16.05.2019

Со воведно обраќање на премиерот Зоран Заев и вршелот на должност амбасадор на САД во Северна Македонија, Микаела Швајцер-Блум денеска во струшкиот хотел Изгрев официјално ќе биде отворена меѓународната конференција за енергетика „Македонски ...

Заев: Гасификацијата се одвива со добро темпо

ММС - 16.05.2019

Северна Македонија е на европскиот енергетски колосек, а развојот на енергетиката е цврста гаранција за одржлив економски раст на долг рок, порача премиерот Зоран Заев на официјалното отворање на Македонскиот енергетски форум 2019, што годинава се ...

Во Струга ќе биде отворена конференцијата „МЕФ 2019“

Слободен Печат - 16.05.2019

На настанот што ќе се одвива во наредните два дена, чија тема е „Енергетската транзиција во светот преку обновливи извори и енергетска ефикасност“ . Денеска во струшкиот хотел Изгрев официјално ќе биде отворена меѓународната конференција за ...

Заев: Гасификацијата се одвива со добро темпо

1tv - 16.05.2019

Северна Македонија е на европскиот енергетски колосек, а развојот на енергетиката е цврста гаранција за одржлив економски раст на долг рок, порача премиерот Зоран Заев на официјалното отворање на Македонскиот енергетски форум 2019, што годинава се ...

Официјално отворање на МЕФ 2019

MakPress - 16.05.2019

Со воведно обраќање на премиерот Зоран Заев и вршелот на должност амбасадир на САД во Северна Македонија, Микаела Швајцер-Блум денеска во струшкиот хотел Изгрев официјално ќе биде отворена меѓународната конференција за енергетика „Македонски ...

Заев: Гасификацијата се одвива со добро темпо

PressingTV - 16.05.2019

Северна Македонија е на европскиот енергетски колосек, а развојот на енергетиката е цврста гаранција за одржлив економски раст на долг рок, порача премиерот Зоран Заев на официјалното отворање на Македонскиот енергетски форум 2019, што годинава се ...

Меѓународна конференција за енергетика МЕФ 2019

Иновативност - 16.05.2019

Меѓународна конференција за енергетика „Македонски енергетски форум-МЕФ 2019“ на тема „Енергетската транзиција во светот преку обновливи извори и енергетска ефикасност“ од 15 до 17 мај ќе се одржи во струшкиот хотел Изгрев.