TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И РФМ му удоволи на Пелистер, сега битолчани ќе имаат ден повеќе за одмор!

Sport 1 - 15.05.2024

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) го прифати барањето на Вардар и Алкалоид да го играат мечот во петок наместо во четврток за да му удоволат на Пелистер кој се пожали дека ќе има ден помалку за одмор.

Рокада во Купот: Битолчани ќе играат в четврток, Алкалоид и Вардар ден подоцна

Екипа - 15.05.2024

Непотребната бура што ја предизвика Е. Пелистер со низата соопштенија во изминатиот период придонесе на крајот битолчани да си ја исполнат желбата, своето полуфинале со Тиквеш да го играат в четврток и со тоа да добијат ден повеќе за одмор пред ...

Вардар и Алкалоид отстапија, РФМ спроведе: заменети полуфиналињата во Купот на Македонија!

Gol.mk - 15.05.2024

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) одобри промена на полуфиналните натпревари, па така Еурофарм Пелистер и Тиквеш ќе играат ден порано, а петочниот термин го добија Вардар 1961 и Алкалоид .

Куп: РК Алкалоид го прифати предлогот на Вардар да го играат полуфиналето в петок

Слободен Печат - 15.05.2024

Откако Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ги објави термините по жрепката за завршните турнири во Купот , имаше незадоволство во ракометниот клуб Еурофарм Пелистер бидејќи би добиле само еден ден одмор пред финалето.

РФМ ги смени термините од Купот! Еурофарм Пелистер игра утре, а Вардар во петок

24 Ракомет - 15.05.2024

Полуфиналните дуели од Купот на Македонија во машка конкуренција ќе ги сменат датумите, потврди Ракометната федерација на Македонија. Според новите термини во четврток ќе играат Еурофарм Пелистер и Тиквеш, а во петок ќе се сретнат Вардар и Алкалоид.

Битолчани го посакуваат кадетскиот Ф4 во ракомет

Gol.mk - 15.05.2024

По доделувањето на пионерската и младинската титула, овој викенд ќе биде познат и кадетскиот шампион на Македонија во ракомет. Битола и спортската сала „Боро Чурлевски“ се фаворит за добивање на организација на завршниот турнир в сабота и в недела.

РК Вардар со соопштение: Не сме привилегирани во Купот, ако треба и ние ќе играме во петок

Екипа - 15.05.2024

Ракометниот клуб Вардар преку соопштение до јавноста одговори на прозивките од страна на големиот ривал Е. Пелистер, кој се жалеше на привилегиран статус за скопските екипи (Вардар и Алкалоид), кои би имале ден повеќе за одмор бидејќи своето ...

Алкалоид го прифати предлогот на Вардар: Одржувањето на спортската култура е многу важен принцип

Екипа - 15.05.2024

Ракометниот клуб Алкалоид преку соопштение обајви дека го прифаќа предлогот на Вардар за презакажување на полуфиналниот меч од Купот на Македонија, од четврток за петок. Шампионот Е. Пелистер со недели се жалеше за нееднаков третман бидејќи ...

Куп на Македонија: Пелистер и Тиквеш ќе играат во четврток

SportSport - 15.05.2024

Откако Пелистер и официјално се пожали дека не му одговара да ја игра полуфиналната пресметка против Тиквеш во рамките на Купот на Македонија, како и наведе несфатливи примедби, заобиколувајќи ја добрата намера на РФМ околу женскиот Куп на ...

Вардар прифаќа да игра в петок, се чека согласност од Алкалоид!

Sport 1 - 15.05.2024

Пелистер вчера се пожали за терминот кој го доби за полуфиналето од Купот на Македонија, денеска стигна реакција од Вардар во која велат дека прифаќаат тие да играат на тој ден, за тоа да се случи потребна е согласност и од Алкалоид.

Пелистер ѝ објави „војна“ на РФМ: Ќе ги известиме меѓународните ракометни институции!

Sport 1 - 14.05.2024

Македонскиот ракометен шампион Пелистер го изрази своето незадоволство поради најавените термини по ждрепката за Купот, според кои би имале само еден ден одмор ако се пласираат во финалето.

Пелистерци се жалат: Ќе ги известиме меѓународните институции за оваа срамна одлука

Gol.mk - 14.05.2024

Ракометниот колектив Еурофарм Пелистер се обиде да издејствува промена на саатниците за завршницата на Купот на Македонија . Битолчани веќе се жалеа на одлуката на Ракометната федерација на Македонија за полуфиналињата да се играат во различни ...

Вардар предлага: Полуфиналето од Купот со Алкалоид да го играат во петок

24 Ракомет - 15.05.2024

Најтерофејниот македонски клуб испрати соопштение, кое го испрати и до РФМ и трите клубови учесници на Ф4 турнирот, со предлог нивниот полуфинален меч со Алкалоид да го играат во петок, наместо во четврток како објави Ракометната федерација на ...

Вардар џентлменски даде понуда, Алкалоид ја прифати: Полуфиналето да го играат во петок!

Gol.mk - 15.05.2024

Најтрофејниот македонски ракометен колектив, Вардар, излезе со понуда до својот ривал во полуфиналето во Купот на Македонија – Алкалоид . „Црвено-црните“ и вицешампионот во четврток треба да го одиграат полуфиналето од Купот на Македонија во „Борис ...

РК Вардар со свое соопштение: Ние не сме привилегирани, ако треба ќе играме во петок!

SportSport - 15.05.2024

По реакцијата, односно соопштението на Е. Пелистер во врска со термините на одигрување на завршницата од Купот на Македонија, денеска со свое соопштение излезе и РК Вардар, некогашниот двоен европски првак.

РК Алкалоид: Согласни сме да играме во петок!

SportSport - 15.05.2024

По соопштението на РК Вардар се огласи и РК Алкалоид, тоа се двата клуба кои терминот на РФМ требаше полуфиналето од завршницата во Купот да го играат во чеврток. Во својата реакција, исто така во манир на голем клуб пред кого е светла перспектива и ...

И Алкалоид се согласи - двете полуфиналиња од Купот се играат в петок

Sport 1 - 15.05.2024

Алкалоид го прифати предлогот на Вардар да го одиграат нивниот натпревар ден подоцна со цел да му се излезе во пресрет на Пелистер кој се пожали дека ќе има ден помалку одмор за финалниот натпревар од Купот на Македонија.

Вардар даде понуда, Алкалоид ја прифати: Полуфиналето да го играат во петок!

Курир - 15.05.2024

Најтрофејниот македонски ракометен колектив, Вардар, излезе со понуда до својот ривал во полуфиналето во Купот на Македонија – Алкалоид. „Црвено-црните“ и вицешампионот во четврток треба да го одиграат полуфиналето од Купот на Македонија во „Борис ...

Ракометниот Клуб “Алкалоид” го прифати предлогот на Вардар

Алсат-М - 15.05.2024

Ракометниот Клуб “Алкалоид” го прифати предлогот на Вардар да го одиграат нивниот натпревар ден подоцна со цел да му се излезе во пресрет на Пелистер, кој се пожали дека ќе има ден помалку одмор за финалниот натпревар од Купот на Македонија.