TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од 2018 почнува процес за финансиска стабилизација и развој на економијата

Канал5 - 27.12.2017

Странски инвестиции ќе има повеќе од претходните години, рече премиерот Заев на денешната презентација на Планот за економски раст. – Спроведувањето на Планот за економски раст ќе овозможи одржлив развој на економијата.

ВИДЕО: Владата го презентираше усвоениот План за економски раст кој ќе ја раздвижи економската инвестициска активност

А1 On - 27.12.2017

Претседателот на Владата на Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев одржаа прес конференција на која беа презентирани мерките од Планот за економски раст, усвоени на една од последите Владини седници.

Промовирана финалната верзија на Планот за економски раст

Алсат-М - 27.12.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска ја претставија финалната верзија на Планот за економски раст што е усвоена од Владата и во која се вградени сите забелешки и предлози од експертите и јавноста дадени на јавните дебати што се ...

Владата ќе ги субвенционира успешните фирми

Р.С.Европа - 27.12.2017

Во Планот за економски раст што го презентираше владата се предвидува помош за фирмите што годинава покажале добри резултати во вредност од 50 милиони евра. Владата најави 50 милиони евра помош за стопанството во 2018 година и уште 16 милиони евра ...

Заев за Планот за економски раст: Потенцијални инвеститори, реализирајте го вашиот бизнис план

Фактор - 27.12.2017

Премиерот Зоран Заев и заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев денеска одржаа прес конференција на којашто го презентираа финализираниот План за економски раст.

Планот за економски раст стимул за инвеститорите

+инфо - 27.12.2017

Во финалната верзија на Планот за економски раст се вградени забелешките и предлозите од јавната дискусија. Планот за економски раст чиј конечен текст вчера го усвои Владата по тримесечна јавна расправа овозможува еднакви услови за инвеститорите ...

50 милиони евра државни субвенции за компаниите за развој на економијата

Сакам да кажам - 27.12.2017

Државна помош од 3,1 милијарди денари или 50 милиони евра ќе добијат компаниите во 2018 година за економски развој. Премиерот Зоран Заев кажа дека дополнително за мерки за вработување во 2018 година обезбедени се плус милијарда денари.

Владата го претстави финалниот План за економски раст

МРТ - 27.12.2017

Владата го претстави финалниот план за повисок раст. 3,1 милијарда денари за поттикнување на домашното стопанство, уште една милијарда за мерките за вработување. Премиерот Заев вети економија на здрави основи.

Предвидени се 50 милиони евра за економски развој во буџетот за 2018 година

Мета - 27.12.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска во Владата го презентираа петгодишниот План за економски раст. Заев рече дека со овој План, за следната година се предвидува финансиска стабилност и развој на ...

Презентација на финализираниот План за економски раст

А1 On - 27.12.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе биде презентиран финализираниот План за економски раст. Документот на прес-конференција ќе го претстават премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо ...

[Став] Имаме ли визија за економијата?

Радио МОФ - 26.12.2017

вон. проф. д-р Марјан Петрески Визијата на македонската економија би требало да биде да се постигне просечен раст од 5 отсто годишно, со поттик на приватна иницијатива, длабоки и истрајни структурни реформи, подлабока интеграција со ЕУ и ...

Азиските земји ќе доминираат во глобалната економија во рок од една деценија

Денар - 26.12.2017

Зголемената важност на водечките азиски економии ќе продолжи и во 2018-та година, како и потоа, а регионот ќе доминира со големината само една деценија. Ова се проценките на „Centre for Economics and Business Research“ во новиот извештај на „The ...

Владата го презентира усвоениот план за економски раст

Макфакс - 27.12.2017

Претседателот на Владата на Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев заедно ги презентираа мерките од Планот за економски раст, усвоени на една од последите Владини седници.

Заев и Анѓушев ја промовираа финалната верзија на Планот за економски раст (ВИДЕО)

Стандард - 27.12.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска ја претставија финалната верзија на Планот за економски раст што е усвоена од Владата и во која се вградени сите забелешки и предлози од експертите и јавноста дадени на јавните дебати што се ...

Предвидени се 50 милиони евра за економски развој во буџетот за 2018 година

Либертас - 27.12.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска во Владата го презентираа петгодишниот План за економски раст. Заев рече дека со овој План, за следната година се предвидува финансиска стабилност и развој на ...

Ќе биде презентиран финалниот План за економски раст

Press24 - 27.12.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе биде презентиран финализираниот План за економски раст. Документот на прес-конференција ќе го претстават премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо ...

Имаме ли визија за економијата?

МКД - 27.12.2017

Визијата на македонската економија би требало да биде да се постигне просечен раст од 5 отсто годишно, Тоа може да се направи со поттик на приватната иницијатива, длабоки и истрајни структурни реформи, подлабока интеграција со ЕУ и макроекономска ...

Азиските земји ќе доминираат во глобалната економија во рок од една деценија

Стандард - 26.12.2017

Зголемувањето на важноста на водечките азиски економии ќе продолжи и во 2018 година, како и потоа, а регионот ќе доминира по обем само по една деценија. Ова се проценките на „Centre for Economics and Business Research“ во новиот извештај на „The ...

Владата го презентираше усвоениот План за економски раст

Вечер Прес - 27.12.2017

Претседателот на Владата на Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев заедно ги презентираа мерките од Планот за економски раст, усвоени на една од последите Владини седници.

Заев: Инспекторатите ќе добијат директори по Нова Година

Press24 - 27.12.2017

На денешната прес-конференција која се одржа во Владата премиерот Зоран Заев ја претстави финалната верзија на Планот за економски раст и информираше дека вработените во пазарниот градежниот и комунален инспекторат по празниците ќе добијат плати, ...

Во буџетот за 2018 година предвидени се 50 милиони евра за финансиска стабилизација и економски развој

еМагазин - 27.12.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска во Владата го презентираа петгодишниот План за економски раст. Заев рече дека со овој План, за следната година се предвидува финансиска стабилност и развој на ...

Презентација на финализираниот План за економски раст

МРТ - 27.12.2017

Документот ќе го претстават премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев... Во Владата на Република Македонија денеска ќе биде презентиран финализираниот План за економски раст. Документот на прес-конференција ќе го претстават премиерот Зоран Заев и ...

Владата го презентираше усвоениот План за економски раст

Кајгана - 27.12.2017

Претседателот на Владата на Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев заедно ги презентираа мерките од Планот за економски раст, усвоени на една од последните Владини седници.

Заев и Анѓушев ја промовираа финалната верзија на Планот за економски раст

Република - 27.12.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска ја претставија финалната верзија на Планот за економски раст што е усвоена од Владата и во која се вградени сите забелешки и предлози од експертите и јавноста дадени на јавните дебати што се ...

Предвидени се 50 милиони евра за економски развој во буџетот за 2018 година

Локално - 27.12.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска во Владата го презентираа петгодишниот План за економски раст. Заев рече дека со овој План, за следната година се предвидува финансиска стабилност и развој на ...

Зоран Заев и Владата работат турбо – еве какви мерки соопштија

Sky - 27.12.2017

Претседателот на Владата на Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев заедно ги презентираа мерките од Планот за економски раст, усвоени на една од последите Владини седници.

Анѓушев: Ќе делиме субвенции на инвеститори по јасни критериуми и ќе нема провизии

Либертас - 27.12.2017

Вицепремиерот Анѓушев истакна дека е многу задоволен што мерките се продукт на еден инклузивен процес во кој што освен Владата, учествувале и експертската и меѓународна јавност, како и стопанството.

Промовирана финалната верзија на Планот за економски раст

Press24 - 27.12.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска ја претставија финалната верзија на Планот за економски раст што е усвоена од Владата и во која се вградени сите забелешки и предлози од експертите и јавноста дадени на јавните дебати што се ...

Промовирана финалната верзија на Планот за економски раст

Слободен Печат - 27.12.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска ја претставија финалната верзија на Планот за економски раст што е усвоена од Владата и во која се вградени сите забелешки и предлози од експертите и јавноста дадени на јавните дебати што се ...