TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Диего беше најчовечки меѓу сите богови – Аргентина и Неапол му оддаваат почит на Марадона

Сакам да кажам - 26.11.2020

Три дена национална жалост почнаа во Аргентина во чест на Диего Армандо Марадона, кој почина вчера на 60 години од срцев удар. За тоа време, неговото тело ќе биде изложено во Каза Росада, седиштето на аргентинската влада, каде што од утрово се ...

Како падна фудбалскиот бог: Мафијата го плаќаше со кокаин, па потоа му го сврте грбот

Екипа - 26.11.2020

Еден од најголемите фудбалери во историјата, според многумина и најголемиот, Диего Армандо Марадона почина на 60-годишна возраст од срцев удар во својот дом во Аргентина откако на 3. ноември оперираше хематом во мозокот.

Шилтон тажи за Марадона, но и по смртта на великанот, не му ја прости „Божјата рака“

Спортманија - 26.11.2020

Голманот на англиската репрезентација што бранеше на култниот меч за Англија вели дека Диего бил голем фудбалер, но без витештво. Питер Шилтон изрази сочуство за смртта на Диего Армандо Марадона, но, сепак, не му прости на великанот на светскиот ...

Проштална церемонија за Марадона во претседателската палата, се очекуваат милион посетители

24 Вести - 26.11.2020

Церемонијата на збогување со починатиот поранешен аргентински репрезентативец Диего Марадона ќе се одржи во „Каса Росада“, официјалната резиденција на аргентинскиот претседател. Настанот ќе трае 48 часа.

Богот на фудбалот ќе биде погребан на „Ла Бонбоњера“!?

Gol.mk - 26.11.2020

Целиот свет жали за смртта на Диего Армандо Марадона, еден од најголемите фудбалери и спортисти во историјата! Срцето на големиот Диего престана да чука само неколку дена откако го прослави својот 60-ти роденден.

Бизарна забуна на Твитер: Наместо од Марадона, се простуваат од Мадона ФОТО

+инфо - 26.11.2020

Легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона почина вчера на 60-годишна возраст. И додека светот се простува од фудбалската легенда, на Твитер дојде до голема конфузија меѓу корисниците на таа социјална мрежа.

Зошто Марадона беше омилен кај сите? Ѝ пркосеше на ФИФА и играше на маалско игралиште за да му помогне на сиромашно ...

Спортманија - 26.11.2020

Една од најголемите легенди на светскиот фудбал приреди врвен гест, а децата се радуваа на својот идол и на неговата фудбалска магија. Смртта на Диего Армандо Марадона донесе тага во фудбалскиот свет, без оглед на клупските симпатии, а еден од ...

Откриено што правел Марадона во последните часови од неговиот живот

СуперСпорт - 26.11.2020

Вчера на 60-годишна возраст почина Диего Армандо Марадона, а причина за тоа беше срцев удар, кој го доживеа во неговиот дом, во близина на Буенос Аирес. Марадона во својот дом имаше посебна соба со медицинска опрема, каде што одмараше, а таму ...

Забуна на Твитер: Наместо од Марадона, се простуваат од Мадона ФОТО

+инфо - 26.11.2020

Легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона почина вчера на 60-годишна возраст. И додека светот се простува од фудбалската легенда, на Твитер дојде до голема конфузија меѓу корисниците на таа социјална мрежа.

Синот на Марадона веста за неговата смрт ја дочека во болница борејќи се со Ковид-19

SportMedia - 26.11.2020

Синот на Диего Марадона, Диего Марадона Јуниор, веста за смртта на неговиот татко ја дозна во болница. Тој се лекува на клиника поради компликации од Ковид-19. „Диего Марадона јуниор, наполитанскиот син на Диего Марадона, моментално е на одделот за ...

Горан Пандев се прости од Марадона

Спортски - 26.11.2020

Легендарниот аргентински ас, Диего Армандо Марадона почина вчера на 60-годишна возраст по срцев удар во неговиот дом. Целиот свет е во тага за смртта на Ел Пибе, секој на свој начин се простува од легендарниот Аргентинец, а тоа го направи и нашиот ...

Ферари имаше само црвени ѕверови, а Марадона ги натера да му направат – црн! (ФОТО)

Sport 1 - 26.11.2020

Откако Аргентина во 1986 година стана светски првак на крилата на Диего Армандо Марадона, кој вчера почина на 60 годишна возраст, после враќањето од Мексико, аргентинскиот фудбалски бог од својот менаџер Гиљермо Копола побарал да му купат Ферари.

Докторот на Марадона откри што правел Ел Пибе последните чесови пред смртта

Спортски - 26.11.2020

Вчера на 60. годишна возраст почина Диего Армандо Марадона, а причината за смртта беше срцев удар. Тој во својот дом во Сан Андреас, во блисина на Буенос Аирес, се опоравуваше од операцијата на мозокот, а опоравувањето одеше добро.

Стадионот во Неапол ќе го носи името на Диего Марадона

TopSport - 26.11.2020

Стадионот Сан Паоло, домот на фудбалрите на Наполи, во иднина ќе го носи името на Диего Арамндо Марадона, кој почина вчера од срцев удар. Претседателот на италијанскиот клуб, Аурелио Де Лаурентис, веднаш по веста дека Марадона починал, рекол дека ќе ...

Ибра: Бог му го даде на светот најдобриот фудбалски подарок на сите времиња!

Слободен Печат - 26.11.2020

Фудбалскиот свет тагува поради смртта на еден од најдобрите играчи во историјата, Диего Армандо Марадона. Многумина се збогуваат со легендарниот Аргентинец преку социјалните мрежи, а истото го направи и Златан Ибрахимовиќ, играчот на Милан.

Генијот на фудбалот што го допре рајот и пеколот: Кој беше Диего Марадона

Фактор - 26.11.2020

Остави најголем белег во репрезентацијата на Аргентина и ги доведе до светска титула во Мексико во 1986 година... Диего Армандо Марадона - единствениот, најголемиот аргентински син, симбол на фудбалот, е роден на 30 октомври 1960 година.

Насловната страна на Л’Екип за Марадона: Бог почина (ФОТО)

Дриблинг - 26.11.2020

Светот е во шок по смртта на Диего Армандо Марадона, за многумина фудбалски „бог“ кој беше најдобриот на светот. Престижниот весник од Франција, Л’Екип, на насловната страна неверојатен наслов: Comments are closed for this ...

Боаш со брилијантен предлог до ФИФА: Да се повлече дресот со број ДЕСЕТ!

Gol.mk - 26.11.2020

Иако вчера беше ден за Лига на шампиони, најквалитетното клупско натпреварување беше фрлено во сенка на прераната смрт на еден од најголемите, Диего Армандо Марадона. Дури и на натпреварите од европската фудбалска-елита, Марадона беше главна тема, ...

Л’Екип на свој начин се опрости од Марадона: Бог е мртов!

Спортски - 26.11.2020

Угледниот француски лист Л’Екип на свој начи му оддаде почит на Диего Марадона. Легендата на светскиот фудбал почина на 60. годишна возраст од срцев удар. Светот тагува и се простува од Ел Пибе, а тоа на посебен начин го направи и Л’Екип.

Марадона бил со внукот пред да почине, последните зборови: „Ќе легнам, лошо ми е“

Екипа - 26.11.2020

Легендарниот аргентински ас, Диего Армандо Марадона почина вчера на 60-годишна возраст по срцев удар во неговиот дом. Како што пренесуваат аргентинските медиуми, Марадона последните мигови од животот ги минал со својот внук вообичаено играјќи си ...

Извршена обдукцијата, потврдено од што починал Марадона

Курир - 26.11.2020

Диего Марадона починал од акутна, конгестивна и хронична срцева инсуфиенција, која генерирала акутен едем во белите дробови, стои во преелиминарниот резултат на обдукцијата извршена во текот на вчерашниот ден.

Последните часови на Марадона: Станал, се напил вода, прошетал малку и се вратил во кревет

Спортклуб - 26.11.2020

Диего Армандо Марадона почина вчера на 61 година од срцев удар во неговиот дом во Сан Андрес, населба близу Буенос Аирес. Поминаа 22 дена од операцијата на мозокот на 3 ноември до неговата смрт на 25 ноември, а според докторот на Марадона, Леополд ...

Познати причините за смртта и последните зборови на Диего

SportMedia - 26.11.2020

Аргентинските медиуми ги објавија резултатите од обдукцијата на телото на Диего Марадона, кој почина вчера на 60-годишна возраст. Според информациите, причини за смртта на легендарниот аргентински фудбалер се акутна срцева слабост и проширена ...

ФИФА да ја повлече „десетката“

TopSport - 26.11.2020

Фудбалскиот свет се простува од Диего Армандо Марадона. Аргентинската легенда, почива вчера од срцев удар, во својот дом во Тигре. Простувајќи се од еден од најголемите во фудбалската историја, тренерот на Олимпик Марсеј, Андре-Вилас Боаш, упатил ...

Антологискиот графит во Неапол после титулата со Марадона: Мртви, не знаете што пропуштивте!

Sport 1 - 26.11.2020

Диего Армандо Марадона во 1997 година го однесе Наполи до првата титула, а потоа и до трофејот во Купот во Италија, доволно за цел град да доживее екстаза и таква радост која тешко дека воопшто ќе се повтори.

АРГЕНТИНА ВО ЦРНО: Почина Диего Марадона

Хитпортал - 26.11.2020

Светот е во шок, почина Диего Марадона. Аргентинските медиуми објавија дека пред неколку моменти животот го загуби легендарниот фудбалер. Според првичните информации кои доаѓаат тој добил срцев удар, за жал не успеа да ја добие и оваа животна битка.

Откриено како изгледале последните часови од животот на Марадона: Заспал и не се разбудил...

Точка - 26.11.2020

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона починал во својот дом во Тигре, каде закрепнувал од операцијата на хематом на мозокот. Аргентина е во солзи - во земјата е прогласена тридневна жалост, а граѓаните не можат да се помират со ...

(ФОТО) И Горан Пандев се прости од Марадона

Спортклуб - 26.11.2020

Веста за смрта на фудбалската легенда Марадона силно одекна и погоди многумина негови фанови и почитувачи на неговото дело ширум светот. Заминувањето на Аргентинецо од овој свет е вест број еден ширум светот од вчера попладне, а социјалните мрежи се ...

Светскиот фудбал тагува за Марадона: Сега е време за солзи и почит за ликот и делото на фудбалскиот Бог

OhridNews - 26.11.2020

На 60-годишна возраст, како последица од срцев удар, вчера, почина еден од најдобрите фудбалери во историјата Диего Армандо Марадона. Неговата ненадејна смрт го зави фудбалот во црно. Речиси сите клубови, моментални и поранешни фудбалери со посебни ...

„Би сакал ФИФА да го повлече дресот со бројот 10 во сите екипи“

Спортски - 26.11.2020

Прераната смрт на легендарниот Диего Марадона ги погоди љубителите на фудбалот ширум светот. Скоро и да нема спортист кој не се опрости од Ел Пибе, а тренерот на Марсеј, Андре Вилаш Боаш синоќа упати интересен предлог до ФИФА.

Симеоне: Многу ми е тешко, Марадона ми го промени животот

SportMedia - 26.11.2020

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, по вчерашното реми со Локомотив (М) во ЛШ истакна дека бил погоден од веста за смртта на Диего Марадона, како и дека тоа е голема загуба за цела Аргентина. „Многу е тешко.

Диего имаше големо срце: Во Неапол играше и маалски фудбал за да помогне на болно дете!

Sport 1 - 26.11.2020

Аргентинската легенда Диего Марадона, кој вчера трагично почина на 60 години имаше живот испреплетен со фудбалска магија, љубовни афери, проблеми со кокаинот, поврзаност со мафијата, ама фудбалскито Бог пред сѐ и над сѐ беше човек со – големо срце.

Синот на Диего се заканил со бегство од болница од Неапол за да стигне на погребот во Аргентина

Екипа - 26.11.2020

Диего Марадона Јуниор, синот на легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона, веста за смртта на својот татко ја дознал во болница „Котуњо“ во Неапол каде во моментов се лечи од коронавирус.

Наполи го преименува својот стадион во „Диего Армандо Марадона“

Акцент - 26.11.2020

Раководството на Наполи планира да го смени името на својот стадион „Сан Паоло“ во „Диего Армандо Марадона“ во спомен на одличниот фудбалер кој играше во Неапол во периодот 1984-91 година.

Марадона уште пред 15 години сам си смисли порака за надгробната плоча: Сакам да пишува….. (Видео)

Дерби - 26.11.2020

Фудбалското божество наречено Диего Армандо Марадона го напушти овој свет на 25-ти ноември, неполн месец откако прослави симпатичен јубилеј и наполни 60 години. Големите здравствени проблеми кои се таложеа низ годините добија кулминација на ...

Сцена за паметење од Ла Бомбонера во чест на Диего Марадона

Спортски - 26.11.2020

Диего Марадона почина вчера на 60. годишна возраст. Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња почина од срцев удар и светот остана без уште една вистинска спортска легенда. Светот се простува од легендата.

Ибрахимовиќ: Марадона не е мртов

Спортклуб - 26.11.2020

Златан Ибрахимовиќ исто така не успеа да издрже, а да не се огласи по веста дека Диего Армандо Марадона починал. Практично безмалки сите фудбалерите, сите тренери или клубови се збогуваа на свој начин со Марадона, според многу од најдобрите играчи ...

Тридневна жалост во Аргентина

TopSport - 26.11.2020

Претседателот на Аргентина Алберто Фернандес прогласи тридневна жалост поради смртта на легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона. Марадона, почина од срцев удар, во својот дом во Тигре, на 61-годишна возраст.

Марадона бил со внукот, се жалел на здравствени проблеми, ова се неговите последни зборови

Дриблинг - 26.11.2020

Легендарниот Диего Армандо Марадона почина вчера на 60 годишна возраст, целиот спортски и фудбалски свет е во тага. Според информациите од Аргентина, Марадона утрото пред да почине вообичаено си играл со совјот внук, но се пожалил дека не му е добро.

Марадона почина на ист ден како и неговиот најголем пријател Фидел Кастро

Sport 1 - 26.11.2020

Диего Марадона, кој почина вчера на 60 годишна возраст беше голем пријател на кубанскиот долгогодишен лидер и прв човек на оваа земја, Фидел Кастро, а верувале или не, аргентинската легенда почина на истиот ден како и Кастро четири години порано.

Папата Франциско се помоли за душатата на Марадона

Акцент - 26.11.2020

Папата Франциско во молитвите го спомна Диего Марадона откако дозна за смртта на фудбалската легенда, објави Асошиејтед Прес. Портпаролот на Ватикан, Матео Бруни, рече дека откако бил запознат со смртта на фудбалерот, папата Франциско се присетил ...

Марадона утрото бил со внукот, а потоа се пожалил: Лошо ми е, ќе одам да прилегнам!

Sport 1 - 26.11.2020

Светот загуби фудбалски великан откако фудбалскиот Бог Диего Марадона вчера попладне почина од срцев удар на 60 години, оставајќи голема празнина и милиони скршени срца од Буенос Аирес до Токио, меѓу фудбалските заљубенци кои пораснаа со мајсториите ...

Последното интервју на Марадона: „Се прашувам дали луѓето сè уште ќе ме сакаат“

Локално - 26.11.2020

Понекогаш се прашувам дали луѓето сè уште ќе ме сакаат, изјавил Диего Марадона во своето последно интервју со новинарите на аргентинскиот весник „Кларин“, кое го направил по повод неговиот 60-ти роденден.

Како Марадона го „натера“ Ферари да започне со производство на луксузни автомобили

Бизнис Вести - 26.11.2020

Кога Диего ја нарача црната Тестароса, славниот италијански производител го произведе својот познат модел исклучиво во најпознатата – црвена боја … Набргу откако аргентинската репрезентација стана светски шампион на Светското првенство во Мексико во ...

Го прашале Марадона кој е најдобриот фудбалер во светот – Не е Меси, ниту Пеле …

Бизнис Вести - 26.11.2020

Еден од најголемите фудбалери на сите времиња, Диего Марадона, нè напушти и многумина сигурно ќе бидат лути што „еден од“ е пред неговото име. Вишок или не? За голем број љубители на фудбалот, Марадона е без сомнение најдобриот кој танцуваше со ...

По смртта на Марадона се огласи Пеле: Еве што изјави некогаш најдобриот играч во светот

Бизнис Вести - 26.11.2020

Пензионираната бразилска фудбалска ѕвезда Пеле, кој многумина го сметаа за најдобар играч, беше меѓу оние што ја изразија својата тага. „Тажна вест денес. Изгубив драг пријател и светот изгуби легенда “, напиша 80-годишниот Пеле на Инстаграм, покрај ...

Стадионот на Наполи преименуван во „Диего Армандо Марадона“

Gol.mk - 26.11.2020

Луѓе спонтано излегуваат низ аргентинските улици, и покрај препораките за забрана за групирање и му оддаваат почит на големиот Диего Марадона, кој денес почина во 60-тата година од животот.

ФОТО: Сега е официјално, стадионот на Наполи ќе го носи името на Марадона, илјадници навивачи му одаваат почит

Sport M - 26.11.2020

Она што го најави првиот човек на Наполи, Аурелио Делаурентис, сега е официјално. Во иднина стадионот на овој тим ќе се вика Марадона, во чест на легендарниот Аргентинец кој почина во средата од срцев удар.

Не можеше да ги задржи солзите: Валдано се расплака кога почна да зборува за Марадона, програмата мораше да се прекине ...

Дерби - 26.11.2020

Фудбалскиот свет се збогува со Диего Армандо Марадона, човекот кој остави голема трага во овој спорт, човекот поради кој многу луѓе го засакаа фудбалот, почнаа да играат со топка… Многу познати имиња во изминативе часови испратија пораки, а за оваа ...

ВИДЕО: Марадона даде одлични голови, ама „Божјата рака“ ги надминува сите!

Gol.mk - 25.11.2020

Диего Армандо Марадона ќе остане запаметен како еден од најголемите фудбалери кои истрчале на зелените терени во целиот свет. Аргентинската легенда почина на 60 годишна возраст, откако претрпел срцев удар, но нема сомнените дека за него вечно ќе ...