TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прва задача на Антикорупциска ќе бидат претседателските избори – претседателката на ДКСК Ивановска во Студио 1

1tv - 11.02.2019

Претседателката на новата Државна Комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска, во отвореното Студио 1 најавува транспарентна работа, исто како што бил транспарентен и јавниот конкурс за изборот на членовите.

Прво честитки, потоа критики, Бајрами: Баџанак да, но блискост не

ТВ21 - 11.02.2019

Не траеја долго честитките до новите членови на Антикорупциска комисија. Всушност по нивниот избор почнаа реакциите во врска со сомнежот за непотизам и кршење на процедурите. По изборот за член на комисијата, Нури Бајрами стана протагонист во ...

За министерот Манчевски нема непотизам, има само спречување на иселувањето на младите

МКД - 11.02.2019

После 10 години дискриминација, кога со членска книшка на СДСМ никој не смееше да се вработи во јавната администрација, каде сега да се вработуваат членови и симпатизери на СДСМ. Ова беше одговорот на министерот за администрација Дамјан Манчевски на ...

Манчевски: А, каде да се вработуваат членовите и симпатизерите на СДСМ?

Сител - 11.02.2019

Новоотворените работни места во јавната администрација се потреба на државата, а не на политичките партии. Министерот за администрација ги праша новинарите, по 10 години дискриминација каде сега да се вработуваат членови и симпатизери на СДСМ? 10 ...

Припадници на СДСМ биле дискриминирани со години – Манчевски за бранот роднински вработувања ветува проверка

Телма - 11.02.2019

По офанзивата со нови вработувања меѓу кои има и блиски роднини, деца и сестри на пратеници и функционери, министерот Дамјан Манчевски има свое толкување зошто сега сите се чудат кога некој од СДСМ ќе се вработи во државно.

Бајрами: Избран сум во транспарентна постапка - не е нарушен законот за антикорупција

Канал5 - 11.02.2019

Талат Џафери 16 години е во политиката и тоа секогаш на важни функции. Поради судирот на интереси и чистата совест, иако сме баџанаци, ние сме држеле коректни односи и тоа далечни. По јавното барање за оставка на Нури Бајрами, новоизбраниот член на ...

Героски го повика Бајрами да се повлече од Антикорупциска поради баџанакот Џафери

Канал5 - 11.02.2019

Новинарот Бранко Геровски уште еднаш го повика Нури Бајрами членот на антикорупциската комсија и баџанакл на спикерот Џафери да се повлече од функцијата . Според него тоа е сериозен фелер во неговата кандидатура Бајрами деновиве преку писмо му се ...

Антикорупциска, Манчевски и Дескоска не гледаат непотизам во именувањето на баџанакот на Џафери

Алсат-М - 11.02.2019

Министрите Дамјан Манчевски и Рената Дескоска не гледаат непотизам во именувањето на баџанакот на спикерот Талат Џафери во Антикорупциската комисија. Според нив, на Нури Бајрами треба да му се даде шанса и да се види како ќе работи и колку ќе се ...

Едно во опозиција, друго на власт – ни непотизмот не е она што беше

Алфа - 11.02.2019

Баџанакот на собранискиот спикер Талат Џафери се вдоми во Антикорупциска, сестрите на министрите за економија и култура во МЕПСО и ЕЛЕМ, ќерката на пратеничката Емилија Александрова во Фондот за иновации.

Манчевски: Антикорупциска треба да провери дали во новите вработувања има и непотизам

24 Вести - 11.02.2019

Т oa што баџанакот на Талат Џафери е избран за нов член на антикорупциската комисија не е прекршување на законот за избор на нови антикорупционери вели министерката за правда Рената Десковска.

Дескоска смета дека баџанак не е роднина

Курир - 11.02.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека нема ништо спорно што баџанакот на претседателот на Собранието Талат Џафери е избран за член на Антикорупциската комисија. Тоа не се ограничувања, тоа е како се мери родбинство а тука не се опфаќа ...

За изборот на ДКСК, процесот и „баџанакот“

Нова ТВ - 11.02.2019

Учествував во изборот на членови на ДКСК, како претставник на граѓанскиот сектор, заедно со колешката Сабина Факиќ (делегирани како членови на Советот за соработка помеѓу Владата и граѓанскиот сектор), и заедно со Тамара Чаусидис, Сашка Цветковска, ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

Канал5 - 11.02.2019

Да оставиме време на новиот состав на Антикорупциската комисија да почне да работат и од тоа ќе се цени дали бил направен вистинскиот избор или било нешто друго во позадина, рече Дескоска .

Нема законско прекршување во изборот на Нури Бајрами за член на Антикорупциска

CivilMedia - 11.02.2019

Министерката за правда Рената Дескоска, во изборот на Нури Бајрами за член на Државната комисија за корупција, баџанакот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, не гледа ништо спорно или против законски.

Дескоска: Со изборот на баџанакот на спикерот Џафери не е прекршен Законот

1tv - 11.02.2019

Времето ќе покаже дали новите антикорупцинери се вистинскиот избор или пак во позадина било нешто друго. Процесот беше транспарентен, рече Министерката за правда Рената Тренска Дескоска одговарајќи на новинарско прашање, како го коментира изборот за ...

Дескоска: Нема формално прекршување на законот со изборот на баџанакот на Џафери

Нова ТВ - 11.02.2019

Нема формално прекршување на законот со изборот на новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска, во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нухи Барјами за ллен на Комисијата, кој е баџанак ...

За Манчевски „два-три“ случаи на вработување во администрација не значат непотизам

Нетпрес - 11.02.2019

Откако во јавноста се кренаа лавина реакции за изборот на баџанакот на собранискиот спикер Талат Џафери, Нури Бајрами за член на Државната комисија за спречување на корупција, се јави и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан ...

Какво време не очекува наредните денови – Славчо Попоски гостин во Студио 1

1tv - 11.02.2019

Во првиот блок од денешното отворено Студио 1 се потсетивме на разговорот со членот на Антикорупциската комисија, Горан Трпеноски кој откри дека причината поради која дополнително се мотивирал да аплицира за работно место во комисијата е откривањето ...

Сите очи вперени кон битката со корупцијата

Н.Македонија - 11.02.2019

Дали новиот начин на избор на членовите на антикорупциската комисија и новите законски измени ќе придонесат државата поуспешно да ја извојува битката со корупцијата, која е еден од битните предуслови за напредувањето на Македонија кон ЕУ.

Дескоска за баџанакот на Џафери: Не гледам прекршување на законот во изборот на антикорупционерите

Press24 - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Трпеноски во Централниот Дневник на 1ТВ: Мотивација ми беше откривањето на аферата за незаконското трошење во ...

1tv - 10.02.2019

Претседателските избори прв предизвик на новите членови на комисијата за спречување корупција По речиси една година, се избраа членови на Државната комисија за спречување корупција, но и околу овој избор се појавија контроверзии.

Прва задача на Антикорупциска ќе бидат претседателските избори – претседателката на ДКСК Ивановска во Студио 1

Либертас - 11.02.2019

Претседателката на новата Државна Комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска, во отвореното Студио 1 најавува транспарентна работа, исто како што бил транспарентен и јавниот конкурс за изборот на членовите.

Прво честитки, потоа критики, Бајрами: Баџанак да, но блискост не

4NEWS - 11.02.2019

Не траеја долго честитките до новите членови на Антикорупциска комисија. Всушност по нивниот избор почнаа реакциите во врска со сомнежот за непотизам и кршење на процедурите. По изборот за член на комисијата, Нури Бајрами стана протагонист во ...

Манчевски: 10 години членовите на СДСМ беа најзагрозени граѓани. Каде сега да одат овие луѓе?

365 - 11.02.2019

„10 години сите членови на СДСМ беа најдискриминирани граѓани во државата со тоа што им беше забрането да се вработуваат во јавен и приватен сектор и ова е факт. Денеска е чудно што било кој симпатизер на оваа власт се вработува и во јавни ...

Која е Билјана Ивановска, новиот главен антикорупционер: Политички неутрална и непозната за јавноста

Фактор - 10.02.2019

Претседателка на Државната комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска е многу малку позната за јавноста, но со богата професионална биографија, со големо професионално искуство и досега без ниту еден сомнителен елемент во нејзината ...

МАНЧЕВСКИ СЕ ЖАЛИ НА ДИСКРИМИНАЦИЈА: Kаде сега да се вработуваат членови и симпатизери на СДСМ?

Фактор - 11.02.2019

Министерот за администрација, Дамјан Манчевски ги праша новинарите, по 10 години дискриминација каде сега да се вработуваат членови и симпатизери на СДСМ? Вели дека 10 години сите членови на СДСМ биле најдискриминирани граѓани во државата со тоа што ...

Манчевски и Дескоска не гледаат непотизам во именувањето на баџанакот на Џафери во Антикорупциската комисија

Скопје1 - 11.02.2019

Министрите Дамјан Манчевски и Рената Дескоска не гледаат непотизам во именувањето на баџанакот на спикерот Талат Џафери во Антикорупциската комисија. Според нив со избирањето на баџанакот на Талат Џафери за нов член на антикорупциската комисија не е ...

Небиум: Во текот на интервјуто не знаевме за баџаначката врска со Џафери, затоа и никој од нас не го постави тоа ...

Либертас - 11.02.2019

Дел од обраќањето на Бесим Небиум, претставник од граѓанскиот сектор кој учествуваше во интервјуирањето на кандидатите за членови на ДКСК: Во јавноста најмногу прашина крена изборот на г-н Нури Бајрами, кој е баџанак на Претседателот на Собранието, ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

Слободен Печат - 11.02.2019

Останува на ДКСК, како што посочи Дескоска, дали ќе си ја врши работата совесно, чесно и така како што е пропишано со законот. Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави ...

Дескоска за новите антикорупционери: Изборот на баџанакот на Џафери е законски

+инфо - 11.02.2019

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека нема формално прекршување на законот со изборот на новите членови на Антикорупциската комисија, а по реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на Комисијата, кој е баџанак на ...

Манчевски: „Два-три“ случаи на вработување во администрација не значат непотизам

Press24 - 11.02.2019

Откако во јавноста се кренаа лавина реакции за изборот на баџанакот на собранискиот спикер Талат Џафери за член на Државната комисија за спречување на корупција, се јави и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Ивановска: Никој ниту од власта, ниту од опозицијата не ми честиташе на изборот, тоа е добар знак

Фокус - 11.02.2019

Претседателката на Државнта комисија за спречување на корупцијата, Билјана Ивановска, во вечерашното гостување на 1ТВ најавува транспарентна работа, исто како што бил транспарентен и јавниот конкурс за изборот на членовите.

Дескоска не гледа прекршување на Законот во тоа што баџанакот на Џафери е избран за антикорупционер

Фокус - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска за новите антикорупционери: Изборот на баџанакот на Џафери е законски

Либертас - 11.02.2019

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека нема формално прекршување на законот со изборот на новите членови на антикорупциската комисија, а по реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на Комисијата, кој е баџанак на ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

24Инфо - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Манчевски за вработувањата роднини на функционери: 10 години членовите на СДСМ беа најдискриминирани граѓани во ...

Фокус - 11.02.2019

Aко јавноста смета дека изборот на Нури Бајрами е голем проблем требало да се реагира додека траел изборот, како што се реагираше и за многу други кандидати, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, во ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

1tv - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

А1 On - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

Телма - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Манчевски за непотизмот во државните институции: Каде да одат членовите на СДСМ, треба ја напуштат државата?

еМагазин - 11.02.2019

Според министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски , ако јавноста смета дека изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој е баџанак на претседателот на Собранието, Талат Џафери , е голем проблем, требало да се реагира ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

Н.Македонија - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

MTM - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Манчевски за вработувањата роднини на функционери: 10 години членовите на СДСМ беа најдискриминирани граѓани во ...

Либертас - 11.02.2019

На прашање за вработувањето во администрацијата на блиски луѓе до владини функционери, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски одговори дека Антикорупциската комисија е институцијата која треба да провери дали во ...

Членовите на СДСМ 10 години не можеа никаде да се вработат, Каде да одат овие луѓе, кажа Министерот Манчевски за ...

Сакам да кажам - 11.02.2019

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски кажа дека членовите и симпатизерите на СДСМ 10 години биле најдискриминирани граѓани во државата и не треба да биде чудно што сега се вработуваат во јавни институции.

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

iPortal - 11.02.2019

Да оставиме време на новиот состав на Антикорупциската комисија да почне да работат и од тоа ќе се цени дали бил направен вистинскиот избор или било нешто друго во позадина, рече Дескоска .

По одбраната на Шеќеринска на непотизмот, Манчевски ги правда партиските вработувања

IRL - 11.02.2019

Министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски, со зачуденост ги доживеа прашањата поради се погласните прозивки во јавноста за партиски и семејни вработувања на лица блиски до видни владини функционери.

Дескоска: Џафери и баџанакот не се роднини и нема прекршување на Законот

Република - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Манчевски го правда непотизмот: 10 години членовите на СДСМ беа најдискриминирани граѓани во државата

Република - 11.02.2019

Aко јавноста смета дека изборот на Нури Бајрами е голем проблем требало да се реагира додека траел изборот, како што се реагираше и за многу други кандидати, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, во ...

Дескоска: Не гледам ништо спорно или против законски за избор на новите членови на Антикорупциската комисија

ТВ21 - 11.02.2019

По изборот на Нури Бајрами за член на Државната комисија за корупција, баџанакот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, се појавија реакции во јавноста. Министерката за правда Рената Дескоска во врска со оваа реакција денеска изјави не гледа ...

Манчевски за вработувањата: Каде да одат овие луѓе, треба да ја напуштат државата

+инфо - 11.02.2019

Според министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, ако јавноста смета дека изборот на банаџакот на Талат Џафери, Нури Бајрами, за член на Антикорупциската комисија е голем проблем требало да се реагира додека траел ...