TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Воен удар во Судан – премиерот однесен на непозната локација

Телма - 25.10.2021

Суданското Министерство за информации во понеделникот соопшти дека привремениот премиер Абдула Хамдок е во домашен притвор и дека е принуден да издаде порака за поддршка на воениот удар. Веста дојде откако Соединетите Држави изразија тревога поради ...

Премиерот и неколку министри приведени при воениот удар во Судан

Р.С.Европа - 25.10.2021

Неколку членови на владата на Судан се приведени, откако војници извршија воен удар во земјата. Здружените воени сили рано утрово приведоа цивилни членови на преодното владејачко тело на Судан и неколку членови на преодната влада, соопшти ...

Хаос на улиците во Судан, воените сили го уапсија премиерот и други членови на преодната влада

Телма - 25.10.2021

Суданските демонстранти се собраа на улиците на Картум во по повикот на главната продемократска група во земјата до луѓето да се спротивстават на воениот удар. Министерството за информации на Судан информираше дека воените сили приведоа голем број ...

Воен удар во најсиромашната држава на Африка, уапсени членови на владата (ВИДЕО)

МКД - 25.10.2021

Суданскиот премиер Абдала Хамдок е преместен на непозната локација откако одбил да издаде соопштение во знак на поддршка на воениот удар во таа земја, соопшти денес министерството за информации на Судан.

ВОЕН ПРЕВРАТ ВО СУДАН Армијата го уапси премиерот, луѓето излегоа на улиците

+инфо - 25.10.2021

Додека армијата го држи сегашниот премиер Абдалах Хамдок во притвор, продемократските сили и поединци повикуваат на улични протести. Луѓето веќе се собраа на улиците во Картум, интернет нема, а на социјалните мрежи протекоа слики од гневните луѓе ...

Обид за воен преврат во Судан

Deutsche Welle - 25.10.2021

По повеќенеделни тензии меѓу војската и преодната цивилна влада, вооружени лица уапсиле високи владини претставници во Судан. Апсењата биле извршени во нивните домови, соопштија владини извори во понеделникот.

ВИДЕО: Државен удар во Судан – премиерот и неколку политичари во притвор

Press24 - 25.10.2021

Суданските воени сили уапсија неколку цивилни функционери на таа земја, јави телевизијата Ал Хадат. Како што се наведува, премиерот Хамдок е ставен во домашен притвор, откако неидентификувани воени сили ја опколиле неговата куќа рано утринава.Исто ...

Државен удар во Судан (ВИДЕО)

Локално - 25.10.2021

Војската, според извори на Ројтерс, уапсилa повеќето членови на суданската влада и голем број лидери на партии кои ја поддржуваат владата. Очевидци наведуваат дека војската е на улица, а никој од воените власти не се огласил.

Пуч во Судан ја опколи куќата на премиерот и апси други членови на владата

4NEWS - 25.10.2021

Вооружени лица во Судан уапсија неколку членови на владата во нивните домови, се вели во извештаите, додека ескалира политичката криза во земјата. Ал Џезира, цитирајќи ја телевизијата Ал Хадат, јавува дека неидентификувани војници ја опколиле и ...

Суданскиот премиер Абдула Хамдок и група министри ставени во домашен притвор, тврди телевизијата „Ал Хадат”

24Инфо - 25.10.2021

Суданските вооружени сили го уапсија премиерот Абдала Хамдок, група министри, како и лидерите на неколку сојузни држави и политички партии, јави утринава телевизијата „Ал Хадат”, повикувајќи се на неименувани извори.

Војската ги притвори премиерот и министрите во воениот удар во Судан

Н.Македонија - 25.10.2021

Суданските воени сили уапсија неколку цивилни функционери на таа земја, јави телевизијата „Ал Хадат“. Како што се наведува, премиерот Хамдок е ставен во домашен притвор, откако неидентификувани воени сили ја опколиле неговата куќа рано утринава.

(Видео) Државен удар во Судан – премиерот и неколку политичари во притвор

Скопје1 - 25.10.2021

Суданските воени сили уапсија неколку цивилни функционери на таа земја, јави телевизијата Ал Хадат. Како што се наведува, премиерот Хамдок е ставен во домашен притвор, откако неидентификувани воени сили ја опколиле неговата куќа рано утринава.Исто ...

Државен удар во Судан - премиерот и неколку политичари во притвор

MTM - 25.10.2021

Суданските воени сили уапсија неколку цивилни функционери на таа земја, јави телевизијата Ал Хадат. Како што се наведува, премиерот Хамдок е ставен во домашен притвор, откако неидентификувани воени сили ја опколиле неговата куќа рано утринава.Исто ...

(Видео) Државен удар во Судан – премиерот и неколку политичари во притвор

Точка - 25.10.2021

Суданските воени сили уапсија неколку цивилни функционери на таа земја, јави телевизијата Ал Хадат. Како што се наведува, премиерот Хамдок е ставен во домашен притвор, откако неидентификувани воени сили ја опколиле неговата куќа рано утринава.Исто ...

Воен преврат во Судан – Армијата го уапси премиерот

Нетпрес - 25.10.2021

Воен удар го разбуди Судан утринава, кога војската уште взори уапси дел од членовите на владата и реши да ја преземе контролата во државата, а беше поддржана од илјадници протестирачи минатите денови, пишува Би-Би-Си.

ДРЖАВЕН УДАР ВО СУДАН: Премиерот Хамдок и група министри во домашен притвор

Вечер Прес - 25.10.2021

Суданските воени сили уапсија неколку цивилни функционери на таа земја, јави телевизијата „Ал Хадат“. Како што се наведува, премиерот Хамдок е ставен во домашен притвор, откако неидентификувани воени сили ја опколиле неговата куќа рано утринава.

Суданскиот премиер Абдула Хамдок и група министри ставени во домашен притвор, тврди телевизијата „Ал Хадат“

Опсервер - 25.10.2021

– Суданските вооружени сили го уапсија премиерот Абдала Хамдок, група министри, како и лидерите на неколку сојузни држави и политички партии, јави утринава телевизијата „Ал Хадат“, повикувајќи се на неименувани извори.

Суданскиот премиер Абдула Хамдок и група министри ставени во домашен притвор

Телма - 25.10.2021

Суданските вооружени сили го уапсија премиерот Абдала Хамдок, група министри, како и лидерите на неколку сојузни држави и политички партии, јави утринава телевизијата „Ал Хадат“, повикувајќи се на неименувани извори.

Телевизијата „Ал Хадат":Суданскиот премиер Абдула Хамдок и министри во домашен притвор

Канал5 - 25.10.2021

​ Суданските вооружени сили го уапсија премиерот Абдала Хамдок, група министри, како и лидерите на неколку сојузни држави и политички партии, јави утринава телевизијата „Ал Хадат", повикувајќи се на неименувани извори.

Акција на војската во Судан: Премиерот Абдула Хамдок и група министри во домашен притвор

Нова ТВ - 25.10.2021

Суданските вооружени сили го уапсиле премиерот Абдала Хамдок, група министри, како и лидерите на неколку сојузни држави и политички партии, јави утринава телевизијата „Ал Хадат“, повикувајќи се на неименувани извори.

Судан: Притворени премиерот Абдула Хамдок и група министри

Денешен - 25.10.2021

Суданските вооружени сили го уапсија премиерот Абдала Хамдок, група министри, како и лидерите на неколку сојузни држави и политички партии, јави утринава телевизијата „Ал Хадат“, повикувајќи се на неименувани извори.

Фелтман: САД се загрижени за ситуацијата во Судан

Вечер Прес - 25.10.2021

Специјалниот претставник на САД за Рогот на Африка, Џефри Фелтман, изјави дека Вашингтон е „длабоко вознемирен од извештаите за воено преземање“ во Судан. – Тоа би било спротивно на Уставот и демократските аспирации на суданскиот народ и е крајно ...

Суданскиот премиер Абдула Хамдок и група министри ставени во домашен притвор, тврди телевизијата „Ал Хадат“

MakPress - 25.10.2021

Суданските вооружени сили го уапсија премиерот Абдала Хамдок, група министри, како и лидерите на неколку сојузни држави и политички партии, јави утринава телевизијата „Ал Хадат“, повикувајќи се на неименувани извори.

Војската на Судан го опколи комплексот на премиерот, апси членови на кабинетот

Р.С.Европа - 25.10.2021

Се чини дека избувна хаос во Картум, главниот град на Судан, кога воените единици го опколија домот на цивилниот премиер Абдала Хамдок и уапсија неколку членови на неговиот кабинет и најмалку еден близок соработник.

ДРЖАВЕН УДАР ВО СУДАН: Уапсени политичарите, прмиерот во домашен притвор

Кумановски м. - 25.10.2021

Суданските воени сили уапсија неколку цивилни функционери на таа земја пред зори, јави телевизијата Ал Хадат. Воените сили упаднале во куќата на советникот за медиуми на суданскиот премиер Абдала Хамдок и го уапсиле, изјавија неименувани извори за ...