TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Пендаровски и Заев се кријат зад насилниците кои шиканираат медиуми”

Магазин - 18.04.2019

ВМРО- ДПМНЕ, преку соопштение се обрати до граѓаните, повикувајќи ги на 21април да го спречат Заевизмот. Од опозициската партија остро го критикуваат нападот врз новинарите на тв21, и велат дека Пендаровски и Заев не смеат да се кријат зад ...

Заев и Пендаровски: Темпото на поголеми плати ќе продолжи

Press24 - 18.04.2019

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и кандидатот за претседател на државата, Стево Пендаровски од митингот во Штип ги повикаа граѓаните во уште една акција, Заедно Напред, затоа што тоа значи забрзување на напредокот, нови инвестиции, да ...

ВМРО-ДПМНЕ:Пендаровски и Заев не смеат да се кријат зад насилниците кои по нивна нарачка шиканираат медиуми

24Инфо - 18.04.2019

Слободните медиуми се нужност на секое општество. Власта вчера посегна по медиумите и оневозможи телевизиск екипа непречено да си ја врши својата работа. Тоа е преседан и недозволиво. Пендаровски и Заев не смеат да се кријат зад насилниците кои по ...

Немам трикови за убавина, користам само хидратантна крема: Искрено интервју со Стево Пендаровски

Женски магазин - 18.04.2019

Многу читам и пишувам книги, а дел од времето го поминувам во спортување, но тренирам сам, во мојот дом, не одам во клубови, открива Пендаровски за „Женски Магазин“ Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски признава дека многу ретко сам ги одбира ...

Пендаровски со “тенки нерви” за да остане во политиката

Магазин - 18.04.2019

На синоќешниот тв дуел на АЛСАТ М претседателскиот кандидат на власта Стево Пендаровски изјави дека ќе се повлече од политика доколку изгуби на оваа избори бидејќи немал нерви ако неговите тези овојпат не поминат.

Пендаровски од Штип: На изборите нудиме концепт кој не носи кон развиениот свет

Канал5 - 17.04.2019

Држава во која сите се еднакво рамноправни , тоа е најголемото богатсво . На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а другиот ќе биде во ...

Пендаровски вечерва во Штип

Канал5 - 17.04.2019

Држава во која сите се еднакво рамноправни , тоа е најголемото богатсво . Ако не го направиме вистинскиот избор нема кој, рече Пендаровски. Преспанскиот договор ги дава резултатите, тој е договор за пријателство, а договорот кука гради порача Заев ...

Соочување со кандидатот за претседател Стево Пендаровски

24 Вести - 17.04.2019

Очекува ли Стево Пендаровски да има цензус во вториот круг гласање за претседател? Дали мисли дека може повторно да биде жртва на македонските византиски политички игри? Како Пендаровски ќе ги убеди неопределните гласачи да гласат во услови кога ...

Пендаровски: За прв пат имаме меѓународни гаранции за нашата безбедност

24 Вести - 17.04.2019

На М акедонија никој повеќе не смее да и се заканува, бидејќи сега ја имаме заштитата од земјите членки на НАТО алијансата, изјави вечерва од Ш тип кандидатот за претседател од редовите на СДСМ , С тево П ...

Пендаровски е за одење напред, Сиљановска вели нема татковина без мајка

Р.С.Европа - 17.04.2019

Пендаровски: Гласот за Сиљановска е глас против напредокот Кандидатот за претседател Стево Пендаровски на денешната средба со жителите на Кратово, побара подршка за концептот за напредок кој според него носи сигурна иднина на државата.

Река до Пендаровски: Како се чувствувате кога ве поддржува ДУИ кои 11 години беа дел од режимот

MakPress - 18.04.2019

Кандидатот за претседател на Македонија, професорот Блерим Река на телевизиската дебата на Ал-сат Телевизија упати три прашања до неговиот противкандидат Стево Пендаровски во однос на поддршката која ја добива од ДУИ во компарација со неговите ...

Ќе му помогне ли на Пендаровски искуството од 2014 на изборите в недела?

Глас на Америка - 17.04.2019

Зад него застана целата владејачка коалиција, вклучувајќи ја и ДУИ СКОПЈЕ — Во пет години, два пати ја трча претседателската трка - Стево Пендаровски со искуство од минатите избори за шеф на државата влегува во битката за првата функција во државата.

Милошоски: Пендаровски тврдеше дека Ахмети и ДУИ му ја украле изборната победа во 2014та година, а денеска тврди дека ...

Република - 17.04.2019

Пред неколку години Стево Пендаровски тврдеше дека Ахмети и ДУИ се вмешани во криминали со “режимот на Груевски”, а исто така и полнеле избирачки кутии и му ја украле изборната победа во 2014та година.

Пендаровски ќе се повлече од политика ако загуби: Немам нерви

Press24 - 17.04.2019

Стево Пендаровски на крајот од денешната ТВ-дебата на Алсат во која учествуваа сите кандидати за претседател на Македонија рече дека ќе се повлече од политиката доколку втор пат по ред загуби на претседателските избори.

Пендаровски: Немам повеќе нерви да се занимавам со политика ако моите тези овој пат не поминат

Курир - 17.04.2019

Ако не успеам овој пат ќе се повлечам, немам повеќе нерви да се занимавам со политика ако моите тези овој пат не поминат, рече Стево Пендаровски кој беше дел од дебатата на телевизија Алсат М.

Пендаровски едвај чека полицијата да го казни

+инфо - 17.04.2019

Едвај чекам полицијата да ме казни, зашто тоа ќе биде доказ дека сме правна држава, изјави вечерва Стево Пендаровски, во своите завршни зборови на емисијата на телевизијата АлсатМ, во врска со тоа што доколку стане претседател на ...

Стево Пендаровски го крена Штип на нозе: Видео од митингот оддржан вечерва

Centar - 17.04.2019

Стево Пендаровски, претседателски кандидат на СДСМ вечерва од Штип порача дека на овие избори изборот е меѓу два концепта. – Едниот ја носи земјава во развиениот свет и претставува гарант дека тоа така ќе биде за век и векова,а другиот во темното ...

Пендаровски: Граѓаните кои имаат право сега да го користат албанскиот јазик, ја чувствуваат оваа држава како своја

Република - 17.04.2019

На ТВ Алсат претседателските кандидати, Гордана Сиљановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река одговараа на прашањето поставено од новинарот што ќе направат со Законот за јазиците ако станат претседател на државата.

Профил на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски

Канал5 - 17.04.2019

Речиси нема човек во Македонија кој не слушнал или не знае кој е Стево Пендаровски. Роден е 4 месеци пред катастрофалниот земјотресот во Скопје, за себе сета дека негова главна задача е земјата да ја поведе државата на вистинскиот пат, но без големи ...

Пендаровски: Отсекогаш сум се залагал за унапредување на правата на Албанците

MakPress - 18.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од СДСМ И ДУИ Ствено Пендаровски на телевизиската дебата на Ал-Сат нагласи дека тој не ги користи Албанците само како гласачи и истакна дека Река не е единствен кој води двојазична кампања.

Пендаровски: Законот за јазиците нема никому да му наштети

24Инфо - 17.04.2019

Различни ставови во однос на Законот за јазиците изразија вечерва тројцата учесници во претседателската трка во четвртата ТВ дебата, која се емитува на Алсат. Заедничкот кандидат за претседател Стево Пендаровски, како што рече, е конзистентен по тоа ...

(ВИДЕО) Милошоски: Пендаровски тврдеше дека Ахмети е вмешан во криминал, сега вели дека е невин

Магазин - 17.04.2019

Пред неколку години Стево Пендаровски тврдеше дека Ахмети и ДУИ се вмешани во криминали со “режимот на Груевски”, а исто така и полнеле избирачки кутии и му ја украле изборната победа во 2014та година, напиша на својот Фејсбук профил, пратеникот од ...

Димитров: Не сум добил забелешки од Пендаровски, тоа е повеќе медиумски интерес

Фактор - 17.04.2019

Никола Димитров, министерот за надворешни работи вечерва во студиото на 1ТВ рече дека не добил никакви забелешки од Стево Пендаровски дека не му дава поддршка во предизборната кампања за претседател на Македонија, туку дека тоа е повеќе медиумска ...

Пендаровски од Кратово: Излезете на гласање и заокружете го број 3, тоа е глас за НАТО и ЕУ, глас за развој и сигрна ...

Канал5 - 17.04.2019

Стево Пендаровски, заедничкиот кандидат за претседател на граѓаните и на 31 политичка партија, на средба со жителите на Кратово, побара поддршка на 21 април. Заедничкиот кандидат за претседател на граѓаните и на 31 политичка партија, Стево ...

Караванот на „Заедно напред!“ утре ќе биде на средби со граѓани и граѓански трибини во Валандово, Дојран, Богданци и ...

iPortal - 17.04.2019

Централниот караван на „Заедно напред!“ во текот на утрешниот ден ќе биде на средби со граѓаните во Валандово, Дојран, Богданци и Гевгелија. Утре (18.04.2019, Четврток), заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски во 11.30 часот во ...

Пендаровски: Членството во НАТО и ЕУ ќе овозможи нови инвестиции, кои ќе отворат нови работни места

Press24 - 17.04.2019

На 21 април и 5 мај масовно да излеземе и да гласаме за држава која нуди сигурна иднина! Нашите млади заслужуваат еднакви можности за образование и развој како нивните врсници од Европа, заслужуваат европски живот дома, напиша кандидатот за ...

Пендаровски: На сите средби со државници од Јужна Америка, ќе викам Јави се Јужна - север те бара

Press24 - 17.04.2019

Стево Пендаровски, кандидатот за претседател на СДСМ, во „Еден на Еден" кажа топ 5 причини зошто тој треба да е претседател на Македонија: 5. Јас сум единствен кандидат за кој што можете да гласате без да заокружите бројка, туку буква - закоружете ...

ВМРО-ДПМНЕ: Скандалозно е однесувањето на власта, која соочена со пораз губи контрола

Сител - 17.04.2019

Нервозата кај Заев и Пендаровски од неминовниот изборен пораз е се по очигледна. Активисти на власта се закануваат дека со пиштоли ќе влезат во ДИК, јавно пред камери, а Стево Пендаровски молчи.

ОД СЕМЕЈНИТЕ АЛБУМИ НА КАНДИДАТИТЕ Нотр Дам сочувана и во спомените на светскиот патник Пендаровски

+инфо - 17.04.2019

Стево Пендаровски, по втор пат е кандидат за претседател на Македонија, откако во 2014 година беше поразен од Ѓорѓе Иванов. Еден од „аргументите“ да гласаат граѓаните за него овој пат е дека ќе ја „гура“ државата напред како искусен возач на „југо“, ...

Царовска од Дојран: Гласот за Стево Пендаровски е глас за напредокот и подобра иднина на сите

Макфакс - 17.04.2019

Членката на Централниот одбор на СДСМ, Мила Царовска, вчера попладне беше во посета на општина Дојран каде на средбите со граѓаните разговараше за актуелната состојба во државата, спроведените реформи како и за претстојните престедателски избори и ...

„Лидер“: Братот на Пендаровски е вработен во Агенцијата за Разузнавање, дали Стево ја искористил позицијата за да го ...

Курир - 17.04.2019

Во предизборната кампања за претседатедателските избори, претседателскиот кандидат на СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски, го вклучи и своето семејство. Неговата сопруга, професорката Елизабета Ѓоргиевска постојано го придружува Стево заедно со нивниот ...

Пендаровски во Гостивар: Само заедно може да одиме напред кон сигурна иднина

24Инфо - 17.04.2019

Стево Пендаровски, кандидатот со поддршка од граѓаните од сите етнички заедници и 31 политичка партија, од Гостивар порача дека само заедно и сплотени може да одиме напред кон сигурна иднина.

(Видео) Заев на митинг во Штип: Држиме економски лекции, следете колку ќе расте платата наредните 10 месеци

24Инфо - 18.04.2019

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и кандидатот за претседател на државата, Стево Пендаровски од митингот во Штип ги повикаа граѓаните во уште една акција, „Заедно Напред“, бидејќи, како што рекоа, тоа значи забрзување на напредокот, нови ...

ВМРО ДПМНЕ: Најостро го осудуваме нападот на новинарската екипа на ТВ 21

Скопје1 - 18.04.2019

Слободните медиуми се нужност на секое општество. Власта вчера посегна по медиумите и оневозможи телевизискa екипа непречено да си ја врши својата работа. Тоа е преседан и недозволиво. Пендаровски и Заев не смеат да се кријат зад насилниците кои по ...

Пендаровски од Кичево: Заедно напред за сигурна идина во НАТО и ЕУ, за инвестиции и повеќе пари кај граѓаните

Канал5 - 16.04.2019

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на трибина во Кичево, рече дека градот е пример за заедништво и сплотеност во различностите. Тука, рече, Пендаровски граѓаните многи добро знаат што значи заединштво, соживот и како тоа се ...

Манчевски од Струга: Гласот за Пендаровски е глас за сигурна иднина во НАТО и ЕУ, инвестиции, раст и развој

Канал5 - 16.04.2019

Потпретседателот на СДСМ , Дамјан Манчевски денеска беше во посета на Струга и населеното место Октиси. Пред граѓаните на оваа општина Манчевски рече дека престојните претседателски избори се шанса земјата да продолжи по патот по кој зачекори, патот ...

Пендаровски во Дебар: Концептот едно општество е рецепт за успех

Канал5 - 16.04.2019

Заедничкиот кандидат за престедател Стево Пендаровски денеска се сретна со граѓаните на Општина Дебар. Пендаровски повика на претстојните претседателски и локални избори да се гласа за концептот што води напред кон ЕУ и НАТО и побара граѓантие да ...

Искрено интервју со Стево Пендаровски: Немам трикови за убавина, користам само хидратантна крема

Фактор - 18.04.2019

Многу читам и пишувам книги, а дел од времето го поминувам во спортување, но тренирам сам, во мојот дом, не одам во клубови, открива Пендаровски за „Женски Магазин“ Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски признава дека многу ретко сам ги одбира ...

(ВИДЕО) Пендаровски низ струмичко: Репортажа од изборниот караван

IRL - 16.04.2019

Во своите говори зборува за режимот на Груевски и криминалната фамилија, но и за иселувањето на младите и НАТО и ЕУ. Низ струмичко се шеташе со партискиот претседател на СДСМ и премиер Зоран Заев, а гостин беше и Љубе Бошковски.

Пендаровски: Членството во НАТО и ЕУ се единствениот гарант дека земјата економски ќе јакне

24 Вести - 16.04.2019

Стево Пендаровски, кандидатот за Претседател - поддржан од СДСМ и коалицијата на 16-от ден од кампањата вечерва ќе биде на митинг во Гостивар. Пендаровски претходно ги посети и граѓаните на Врапчиште , Маврово Ростуша, Центар Жупа, Дебар и на Кичево.

Пендаровски: Отсега земјава сама ќе одлучува за себе

Н.Македонија - 16.04.2019

Предизборен митинг во Кичево вечерва оддржа претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски. Тој во самиот вовед од своето обраќање пред многубројните присутни истакна, дека Кичево отсекогаш бил градот на етничка и верска толеранција каде сите ...

Мицкоски: Пендаровски е олицетворение на сите негативни појави на власта на Заев

Курир - 17.04.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата Клик Плус на ТВ 21 нагласи дека начинот на кој е избран Стево Пендаровски за заеднички кандидат за претседател е на мафијашки начин, додавајќи дека граѓаните гледаат кој застаанл позади него а ...

Мицкоски: Изборот е јасен – политичките профитери зад Пендаровски или Силјановска која е заштитник на правото, законите ...

Курир - 16.04.2019

Зоран Заев во скут го има ставено Пендаровски Стево. Тој е негов избраник на деспотски начин. Оваа транзициона, скапа Хилтон коалиција ни е едната опција. Оваа транзициона, скапа Хилтон коалиција го поддржува Пендаровски Стево, истакна вечерва ...

Димитров ја прелета кампањата на Пендаровски: Честита на „Фејсбук“, во живо го нема

Независен - 16.04.2019

Заврши министерскиот состанок во рамки на „Берлинскиот процес“ во Варшава, следна станица – дома, напиша во петокот министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Од стартот на кампањата за претседателски избори, шефот на дипломатијата, кој до ...

Пендаровски во Гостивар: Нема да простувам криминал и Заев ако се огреши нема да му простам

Gostivarpress.mk - 16.04.2019

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски, поддржан од СДСМ и коалицијата, во рамки на предизборната кампања вечерва одржа трибина на градскиот плоштад во Гостивар. Своето обраќање Пендаровски го започна со пораката дека Гостивар треба да служи ...

Пендаровски: Да излеземе сите и да покажеме дека сакаме заедно да одиме напред

24Инфо - 16.04.2019

– Нема друг да ни ја заврши работата, мора масовно да излеземе сите и да покажеме дека огромна бројка граѓани сакаат сите заедно да одиме напред, а не да се враќаме во лошото минато, порача вечерва во Гостивар заедничкиот кандидат за претседател на ...

Пендаровски во Дебар: Непред се оди само заедно

Опсервер - 16.04.2019

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски денеска во Дебар на средба со членови, симпатизари и граѓани истакна дека на 21 април и 5 мај треба да се излезе масовно да се гласа бидејки овие избори се историски за државата.

(ВИДЕО) Шекеринска од Делчево: Глас за Стево е глас за НАТО и ЕУ, глас за инвестиции за нашата држава да оди напред

iPortal - 16.04.2019

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска беше во посета на Делчево и насленото место Тработивиште. На средбите со младите во Делчево се разговараше за актуелната состојба во државата, престојните претседателски избори и можностите кои се ...

Пендаровски: Да продолжиме заедно напред, за младите да имаат исти услови како и нивните врсници во Европа

24Инфо - 16.04.2019

Стево Пендаровски, заедничкиот кандидат за претседател, денеска беше помеѓу граѓаните на општина Врапчиште и Центар Жупа. Oбраќајќи се до жителите на општина Врапчиште, Пендаровски истакна дека концептот што тој го застапува е концепт што води кон ...

Пендаровски: На овие избори не бираме само претседател, бираме како економски ќе се развива нашата земја

24Инфо - 16.04.2019

Се ближи крајот на кампањата и денес би сакал да зборувам за една тема која е многу важна и за која сум сигурен дека јас и мојот тим можеме да направиме многу. Со гласањето на овие избори не бираме само претседател, бираме како и дали економски ќе ...