TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОЈО ќе ги повикува на распит сите преживеани патници во несреќата кај Ласкарци

Сител - 17.02.2019

Јавното обвинителство најавува обемен процес на сослушување на преживеаните патниците од автобусот на Дурмо Турс.. По нивното закрепнување сите ќе се повикуваат на распит дури и по неколку пати, за како што велат од обвинителство, формирање на ...

Демократски сојуз: Државните институции да реагираат по автобуската несреќа

24Инфо - 17.02.2019

По автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 патници, а 8-мина се во тешка состојба, неопходна е соодветна реакција од државните институции. За да се избегнат ваков вид на несреќи и да се намалат последиците Демократскиот дојуз бара: Инаку ...

(Видео) „Скопје мора да дише“: Еве уште еден „исправен” автобус што поминал регистрација и земал лиценца

еМагазин - 17.02.2019

Автобуската несреќа на патот Скопје-Тетово, го покрена прашањето за безбедност на автобусите, односно техничка исправност на истите. Фејсбук-страницата „Скопје мора да дише“ објави видео од автобус на ЈСП по скопските улици за кои вели дека е ...

Автобус на „Дурмо турс“ и лани бил извлекуван со кран на Косово

МКД - 16.02.2019

На 9 март 2018 година косовските медиуми јавија за излетан автобус од патот Скопје - Приштина при што немало некои посериозни повреди на патниците. Тогаш со кран бил ваден автобус на „Дурмо турс“.

Командирот на пожарникарите за несреќата: „Веднаш интервениравме, глетката беше застрашувачка“

ТВ21 - 16.02.2019

За ужасот од 13-ти февруари, кога се преврте автобус на компанијата „Дурмо Турс“, раскажува и командирот на Противпожарната единица. Вели дека сликата што ја виделе на местото на настанот била застрашувачка.

Ќе се обесштетуваат патниците и семејствата на жртвите

Слободен Печат - 16.02.2019

Автобусот на „Дурмотурс“ којшто излета од патот кај село Ласкараци бил двојно осигуран за несреќи. Автобусот на „Дурмотурс“ којшто излета од патот кај село Ласкараци бил двојно осигуран за несреќи за 59 лица во осигурителната компанија „Евросиг“, ...

Ќе се обесштетуваат патниците и семејствата на жртвите

Телма - 16.02.2019

„Црвениот автобус“ којшто излета од патот кај с. Ласкараци бил двојно осигуран за несреќи за 59 лица во осигурителната компанија „Евросиг“. Сега семејствата на настраданите и повредените ќе добијат парична отштета, а автобусот ќе заврши на буниште.

На Дурмо Турс не му е прв пат да излетува од пат, лани во Косово го извлекувале со кранови

Алфа - 16.02.2019

Три дена по кобната среда каде црвениот автобус на смртта, се преврте и одзема 15 животи , обвинителството не открива детали за причините на несреќата , работеле интензивно на прибирање на материјалните и вербалните докази.

Необични приказни за животот и смртта од автобусот „сетра 315“

Н.Македонија - 16.02.2019

На кобниот ден кога се случи автобуската несреќа, гостиварец се нашол во друштвото што било повикано од заеднички пријател, кој сакал да ги почести за роденденот на својата ќерка. Бидејќи биле блиски пријатели не можел да го одбие, да не прифати да ...

Законот дозволувал „Дурмотурс“ сам да си ги прегледува возилата

Независен - 16.02.2019

Законот за возила му дозволувал на сопственикот на „Дурмотурс“, Дурмиш Белули, чиј автобус однесе во смрт 14 лица, своите автобуси да ги прегледува во фирма што е во негова сопственост. Според Законот на кој се повикуваат од Министерството за ...

ФОТО: Автобус на „Дурмо турс“ и лани излетал од патот, го извлекувале со кранови и полиција

Курир - 16.02.2019

Автобус на „Дурмо турс“ и лани на 9-ти март излетал од пат. Косовските медиуми тогаш известија за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Косовскиот портал „Дреница прес“ на 9 март 2018 година информираше дека со полиција и кранови ...

Газдата на „Дурмо турс“ во својата фирма вршел и технички прегледи на автобусите

Телма - 15.02.2019

Дурмиш Белули, името кое одекна во јавноста откако автобус во негова сопственост заврши во провалија со 14 загинати и 30-тина повредени одамна е познат за Гостиварци, бизнис заедницата, и министерството за внатрешни работи.

Демократски сојуз: Државните институции да реагираат по автобуската несреќа

А1 On - 17.02.2019

По автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 патници, а неколкумина се во тешка состојба, неопходна е соодветна реакција од државните институции, велат од Демократскиот сојуз. За да се избегнат ваков вид на несреќи и да се намалат ...

DEUTSCHE WELLE: Автобуси на смртта демнат на секој метар асфалт во земјава

Високи Октани - 15.02.2019

Во какви возила се одвива јавниот превоз во она што остана од СР Македонија, каде луѓето гинат како муви, а нестручноста и корупцијата царуваат? Неисправност на сопирачките и други уреди, истечени дозволи и регистрации, се најчестите проблеми што ги ...

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Фактор - 16.02.2019

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да си врши технички прегледи на возилата кои ги поседува.

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ вршел технички преглед преку друга своја фирма

Макфакс - 15.02.2019

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто време е сопственик на станица за технички преглед која ја испитувала исправноста на автобусите.

(ВИДЕО) 360˚ Патувавме со „Дурмо Турс“ од Скопје до Гостивар во 16:15 часот еден ден по трагедијата – автобусот скоро ...

Либертас - 15.02.2019

Еден ден по трагичниот настан екипа на „ 360 Степени “ реши да ја поминеме рутата на кобната линија на Дурмо Турс, која од Скопје кон Гостивар вообичаено стартува во 16 часот и 15 минути од меѓуградската автобуска станица во главниот град.

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

Макфакс - 15.02.2019

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај автопатот. Косовскиот портал „Дреница прес“ лани на деветти март известил ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед

Независен - 15.02.2019

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“, која има ист сопственик. МВР за „Макфакс“ потврди дека техничкиот преглед на автобусот што учествуваше во несреќата, при што загинаа 14 луѓе, е ...

Белули: Возачот изгубил контрола над самиот себе

Република - 15.02.2019

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во изјава за „24 вести“ вели дека автобусот кој се преврте во средата бил исправен. Во изјава за телевизијата тој вели дека вработени во компанијата се слушнале телефонски со возачот и дека ...

Меѓуградски превоз: Стари ама „технички исправни“автобуси и вишок продадени билети

24Инфо - 15.02.2019

Стари, ама „технички исправни“, полни автобуси, ама со карти купени кај возачот. Вишок карти, вишок патници во возилата, диви превозници… Ваква е состојбата со меѓуградскиот превоз во земјава, за која се зборува само кога ќе се случи трагедија каква ...

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо Турс“ предаден во Обвинителството

+инфо - 15.02.2019

Мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“ денеска е предаден на вештачење во Обвинителството. Се испитуваат листинзите, кога последен пат разговарал по телефонот и дали користел интернет во работното време, велат од обвинителството.

Весна Бејби: Стави го на клада шоферот за ти да си ја спасиш фирмата – како бе така?!

Република - 15.02.2019

Актерката Весна Петрушевска Бејби ја коментира изјавата на сопственикот на „Дурмо турс“, кој рече дека автобусот бил исправен, а вработени во компанијата се слушнале телефонски со возачот и дека тој за нив ја открил причината за несреќата, односно ...

Гостиварци очекуваат одговори за несреќата – сопственикот на „Дурмо Турс“ тврди: Автобусот беше исправен

1tv - 15.02.2019

Празни кафулиња, мала раздвиженост, дури и времето е тмурно во Гостивар. Тага во лицата на населението. Гостварци шокирани. Ги испратија сограѓаните. „Тажно многу, нема кого да осудиш, за сите е тажно“, велат граѓаните. Бараат одговори.

Проговори сопственикот на „Дурмо Турс“ – „Се сомневам дека возачот имал здравствен проблем“

ТВ21 - 15.02.2019

Дурмиш Бељули, сопственик на компанијата Дурмо Турс вели дека е потресен од трагичната несреќа која се случи пред еден ден, во која животот го загубија 14 лица и над 30 се со тешки телесни повреди.

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо турс“ предаден на вештачење

Нетпрес - 15.02.2019

Пред да излета од автопатот автобусот на гостиварската компанија „Дурмо турс“ возел со брзина меѓу 80 и 85 километри на час, говорат прелиминарните неофицијални информации од истрагата, кои се добиени од тахографот вграден во возилото.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

Фактор - 15.02.2019

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо Турс“ е предаден во Обвинителството. Обвинителството денеска го доби на вештачење мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, кој е пуштен на домашно лекување.

Мобилниот на возачот на „Дурмо турс“ оди на вештачење

Фактор - 15.02.2019

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо Турс“ е предаден во Обвинителството. Обвинителството денеска го доби на вештачење мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, кој е пуштен на домашно лекување.

На Дурмо Tурс не им е првпат, лани излетале во Косово

iPortal - 16.02.2019

На 9 март 2018 година косовските медиуми јавија за излетан автобус од патот Скопје – Приштина при што немало некои посериозни повреди на патниците. Тогаш со кран бил ваден автобус на „Дурмо турс“.

Отштета за повредените и за семејствата на жртвите од сообраќајната незгода кај с. Ласковци

Вечер - 16.02.2019

Автобусот на „Дурмотурс“ којшто излета од патот кај с. Ласкараци бил двојно осигуран за несреќи за 59 лица во осигурителната компанија „Евросиг“. Сега семејствата на настраданите и повредените ќе добијат парична отштета, а автобусот ќе заврши на ...

Автобус на „Дурмо турс“ и лани излетал од патот, го извлекувале со кранови и полиција

Пулс24 - 16.02.2019

Автобус на „Дурмо турс“ и лани на 9-ти март излетал од пат. Косовските медиуми тогаш известија за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Косовскиот портал „Дреница прес“ на 9 март 2018 година информираше дека со полиција и кранови ...

Демократски сојуз: Државните институции да реагираат по автобуската несреќа

Канал5 - 17.02.2019

По автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 патници, а осуммина се во тешка состојба, неопходна е соодветна реакција од државните институции. За да се избегнат ваков вид на несреќи и да се намалат последиците Демократскиот дојуз бара: 1.

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ преку друга своја фирма вршел технички преглед

А1 On - 15.02.2019

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто време е сопственик на станица за технички преглед која ја испитувала исправноста на автобусите.

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

А1 On - 15.02.2019

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај автопатот. Косовскиот портал „Дреница прес“ лани на деветти март известил ...

Весна Бејби: Стави го на клада шоферот за ти да си ја спасиш фирмата – како бе така?!

Курир - 15.02.2019

Актерката Весна Петрушевска Бејби ја коментира изјавата на сопственикот на „Дурмо турс“, кој рече дека автобусот бил исправен, а вработени во компанијата се слушнале телефонски со возачот и дека тој за нив ја открил причината за несреќата, односно ...

Сопственикот на „Дурмо турс“: Возачот рекол дека изгубил свест

Фокус - 15.02.2019

Дурмиш Бељули, сопственик на компанијата Дурмо Турс вели дека е потресен од трагичната несреќа која се случи пред еден ден, во која животот го загубија 14 лица и над 30 се со тешки телесни повреди.

Мобилниот телефон на возачот предаден во обвинителство

Локално - 15.02.2019

Пред да излета од автопатот, црвениот автобус на „Дурмо Турс“ возел со брзина меѓу 80 и 85 километри на час. Ова се првите неофицијални информации од истрагата, кои се добиени од тахографот вграден во возилото.

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо турс“ испратен на вештачење

Вечер - 15.02.2019

Јавното обвинителството денеска го доби на вештачење мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, кој е пуштен на домашно лекување. „Се испитуваат листинзите, кога последен пат разговарал по телефонот и дали користел интернет во ...

ФОТО: Автобус на „Дурмо турс“ и лани излетал од патот, го извлекувале со кранови и полиција

Press24 - 16.02.2019

Автобус на „Дурмо турс“ и лани на 9-ти март излетал од пат. Косовските медиуми тогаш известија за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Косовскиот портал „Дреница прес“ на 9 март 2018 година информираше дека со полиција и кранови ...

Демократски сојуз: Државните институции да реагираат по автобуската несреќа

+инфо - 17.02.2019

По автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 патници, а осуммина се во тешка состојба, неопходна е соодветна реакција од државните институции. За да се избегнат ваков вид на несреќи и да се намалат последиците Демократскиот дојуз бара: – ...

МВР: Нема ништо спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ преку друга своја фирма вршел технички преглед

Press24 - 15.02.2019

Министерството за внатрешни работи, за „ Макфакс“ велат дека законски, нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто време е сопственик на станица за технички преглед која ја испитувала исправноста на автобусите.

„Дурмо турс“ и лани завршил во дол – го извлекувале на Косово

Република - 15.02.2019

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај автопатот. Косовскиот портал „Дреница прес“ лани на деветти март известил ...

(ФОТО) Весна Петрушевска со критики за газдата на „Дурмо турс“: „Стави го на клада ,ти важно да си ја спасиш фирмата!“

Екран - 16.02.2019

Сообраќајната несреќа која однесе 15. животи во Македонија никого не остави рамнодушен. Некој коментира во себе, други јавно…Една од нив е македонската актерка Весна Петрушевска која на својот профил на Фејсбук јавно се произнесе после изјавата на ...

Весна Бејби по изјавата на сопственикот на “Дурмо турс”: “Стави го на клада шоферот за ти да си ја спасиш фирмата... ...

Точка - 15.02.2019

Актерката Весна Бејби Петрушевска се огласила на својот Фејсбук профил по изјавата на сопственикот на “Дурмо Турс”, Дурмиш Белули, кој вели дека автобусот бил во исправна состојба, но возачот на автобусот ја изгубил контролата.

Проговори сопственикот на „Дурмо Турс“ :Се сомневам дека возачот имал здравствен проблем

Press24 - 15.02.2019

Дурмиш Бељули, сопственик на компанијата Дурмо Турс вели дека е потресен од трагичната несреќа која се случи пред еден ден, во која животот го загубија 14 лица и над 30 се со тешки телесни повреди, а за ТВ 21 вели дека се сомнева дека не станува ...

Автобус на „Дурмо турс“ и лани излетал од патот, го извлекувале со кранови

Точка - 16.02.2019

Автобус на „Дурмо турс“ и лани на 9-ти март излетал од пат. Косовските медиуми тогаш известија за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Косовскиот портал „Дреница прес“ на 9 март 2018 година информираше дека со полиција и кранови ...

Демократски сојуз: Да се направи вонреден технички преглед над сите автобуси на „Дурмо турс“

Макфакс - 17.02.2019

По автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 патници, а осуммина се во тешка состојба, неопходна е соодветна реакција од државните институции, истакнуваат од партијата Демократски сојуз.

МВР: Не е спорно што „Дурмо турс“ вршел технички преглед во своја фирма

Република - 15.02.2019

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто време е сопственик на станица за технички преглед која ја испитувала исправноста на автобусите.

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

Скопје24 - 16.02.2019

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај автопатот, пишува Макфакс.

Весна Бејби: „Стави го на клада шоферот за ти да си ја спасиш фирмата“

Репортер - 16.02.2019

Актерката Весна Бејби Петрушевска се огласи на социјалните мрежи по повод изјавата на сопственикот на „Дурмо Турс”, Дурмиш Белули, по повод автобуската несреќа која се случи изминатата недела, во која загинаа 14 лица.