TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Демократите ја образложуваат наводната „коруптивна шема“ на претседателот Трамп

Глас на Америка - 24.01.2020

Ги предочуваат правните и уставните последици кои, според нив, произлегуваат од злоупотребата на моќта на претседателот. Демократите од Претставничкиот дом кои ја водат постапката за импичмент на претседателот Доналд Трамп, денес пред Сенатот ја ...

Трамп и ЕУ неочекувано најавија прекуатлантски трговски договор

Канал5 - 23.01.2020

Доналд Трамп и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен неочекувано објавија во Давос подготвеност да склучат трговски договор во наредните недели, со што треба да се смират духовите од обете страни на Атлантикот.

Трамп и Лејен неочекувано најавиле прекуатлантски трговски договор

Нетпрес - 23.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, најавиле во Давос подговеност следните седмици да склучат трговски договор, што е неочекувана најава којашто треба да ги смири страстите од двете ...

Трамп жестоко се нафрли врз неговите обвинители

Нетпрес - 23.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп во четвртокот жестоко ги нападна своите обвинители од Демократската партија на кои им префрли дека лажно и неточно ги претставувале фактите кои се во центарот на историското судење за негово отповикување од ...

Трамп постави рекорд со најмногу твитови во еден ден

MTM - 23.01.2020

Доналд Трамп го постави рекордот за најмногу твитови во еден ден откако стана претседател. За време на учеството на Светскиот економски форум во Давос, тој твитна 142 пати. Врвот беше достигнат помеѓу 6 и 7 часот по локално време кога Трамп објави ...

Трамп најави учество на Маршот за живот

Курир - 23.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека лично ќе учествува на традиционалниот конзервативен настан Марш за живот, годишен собир на активисти против абортусот во САД, кој утре се одржува во Вашингтон.

Демократите денес ќе ги презентираат правните последици од наводната злоупотреба на моќ на Трамп

Глас на Америка - 23.01.2020

Џеј Секулоу, еден од адвокатите на Трамп, изјави дека е апсурдно што постапката за импичмент се води воопшто ВАШИНГТОН — Демократите од Претставничкиот дом кои ја водат постапката за импичмент на претседателот на САД Доналд Трамп, денес, пред ...

Твитер претседателот дава максимум од себе

Оff.net - 23.01.2020

Додека Демократите даваат се од себе за да им пројде импичментот, Доналд Трамп постави претседателски рекорд постирајќи 125 твитови и ретвитови во еден ден. Главна тема на твитовите на Трамп е процесот на импичмент и демократските конгресмени што се ...

Трамп е првиот претседател кој ќе „маршира за живот“

Слободен Печат - 23.01.2020

Собирот „Марш за живот“ се организира секоја година од 1973 година, кога Врховниот суд донесе пресуда со која е легализирано прекинувањето на бременоста во САД. Американскиот претседател Доналд Трамп утре во Вашингтон ќе учествува во „Маршот за ...

Што е точно процесот на отповикување и како функционира

МКД - 23.01.2020

Процесот на отповикување во Соединетите Американски Држави е осмислен од основачите на државата за високо позиционираните функционери да одговараат за своите постапки, вклучувајќи го и претседателот.

Прв ден судење за отповикувањето на Трамп- борба за сведоци и доверливи документи

Слободен Печат - 23.01.2020

Во кулоарите на Капитол хил синоќа се дозна дека се води некаква политичка трговија за сведоци меѓу двата табора. Според „Вашигтон пост” иницијатор бил Тед Круз, републикански сенатор од Тексас.

Трамп ќе биде првиот американски претседател кој излегол на протест против абортусот

24Инфо - 23.01.2020

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп во петок во Вашингтон ќе учествува на Маршот за живот со што ќе стане првиот американски претседател кој се приклучил во овој годишен собир против абортусот.

Рекорд на Трамп: 41 твит за еден час, 142 за еден ден

24Инфо - 23.01.2020

Доналд Трамп постави претседателски рекорд за најмногу твитови за еден ден, пренесува порталот Factba.se што што анализира податоци за официјалните изјави на Трамп. Претходниот рекорд на Трамп како претседател на овој индикатор бил 123 твита на ...

Трамп ќе биде првиот претседател кој ќе присуствува на маршот против правото на абортус

Точка - 23.01.2020

Доналд Трамп утре ќе учествува во Вашингтон на Маршот за живот и така ќе стане првиот американски претседател кој ќе се придружи на тој годинешен собир против правото на абортусот. „Претседателот Доналд Трамп ќе биде првиот претседател во историјата ...

Трамп: САД ќе воведат забрани за патување на неколку земји

Р.С.Европа - 22.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација планира да додаде „неколку“ земји на нејзиниот список за забрана за патување и дека конечната одлука ќе биде објавена „многу брзо.

Втор ден од судскиот процес во Сенатот за отповикување на Трамп

24Инфо - 22.01.2020

– Во американскиот Сенат почна вториот ден од судскиот процес за отповикување на претседателот Доналд Трамп, со претставување на аргументите на обвинителите и бранителите. Прв излага конгресменот од Калифорнија Адам Шиф, раководител на обвинителниот ...

Помпео е подготвен да сведочи во процесот за отповикување на Трамп

Макфакс - 22.01.2020

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, изјави денеска дека е подготвен да сведочи во процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп доколку има законска обврска. „Доколку според законот морам да сведочам, како што веќе ...

Трамп се закани со високи царни на увозот на автомобили од ЕУ

Нетпрес - 22.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани во средата со високи царини на увозот на автомобили од Европската унија, доколку Брисел наскоро не се согласи на трговски договор. „Мора да бидат релативно брзи“, рече Трамп на конференцијата за ...

Денес воведни аргументи за импичмент на Трамп во Сенатот

Глас на Америка - 22.01.2020

Официјално почнува сенатското сослушување за евентуално отстранување на претседателот од функцијата ВАШИНГТОН — Сенатот денес почнува со првите сослушувања во постапката за импичмент на претседателот на САД Доналд Трамп, откако вчера беа утврдени ...

Трамп најави забрана за влез во САД на граѓани од уште неколку држави

Глас на Америка - 22.01.2020

Моменталната листа на држави за кои важи забраната за патување се Иран, Либија, Сомалија, Сирија, Јемен, Венецуела и Северна Кореја ВАШИНГТОН — Претседателот Доналд Трамп денес изјави дека неговата администрација планира да најави неколку нови ...

Трамп: САД до ноември ќе склучи трговски договор со ЕУ

Слободен Печат - 22.01.2020

„САД изгубија 150 милијарди долари и повеќе во текот на изминатите години поради Европската унија“, смета Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Давос изрази очекување дека САД ќе склучи трговски договор до претседателските избори ...

Неуспешен дипломатски потег или коинциденција: Ќерката на Трамп во зелен фустан на состанок со премиерот на Пакистан

Макфакс - 22.01.2020

На Светскиот економски форум во Давос присуствуваше и Иванка Трамп, ќерка на американскиот претседател Доналд Трамп. Меланија Трамп не дојде во Давос, првата дама на САД го пропушти форумот во Швајцарија и во 2018 година и покрај тоа што беше ...

Трамп: Би сакал некои функционери да сведочат, но тоа е безбедносен ризик

Локално - 22.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека би сакал подолго судење за импичмент, со цел сегашни и поранешни функционери на администрацијата да можат да сведочат, но смета дека нивното појавување во улога на сведоци би претставувало ...

Трамп: Ќе направиме дополнување на листата за забрането патување во САД

ТВ21 - 22.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дополнување на листата со земји чии државјани имаат забрана за патување во САД или имаат големи рестрикции за влез. Трамп изјави дека неговата администрација е подготвена да додаде „неколку држави“ на ...

Трамп ја дополни листата со земји на чии државјани им е забранет влезот во САД

Макфакс - 22.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави додавање на земји на листата, на чии државјани им е забранет влезот во САД или имаат големи рестрикции за влез. Трамп истакна дека неговата администрација се подготвува да додаде неколку земји на ...

Импичмент-процесот за Трамп не е губење време

Deutsche Welle - 22.01.2020

Американскиот Сенат прво се зафати со правилата на процесот за импичмент. Републиканците се држат стриктно до своето и резултатот се чини познат. Сепак, постапката за отповикување не е губење време, оценува Карла Блајкер Првиот ден од постапката за ...

Партиска битка во Сенатот на судењето за импичмент на Трамп

Р.С.Европа - 22.01.2020

Историското судење за импичмент на републиканскиот претседател Доналд Трамп почна во Сенатот со кавги меѓу Републиканците и Демократите околу процедурата на целиот процес. Претходно нагло беа сменети предложените правила за судењето за импичмент.

Во Сенатот жестока дискусија за правилата на процесот за отповикување на Трамп

Сител - 22.01.2020

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на економскиот форум во Давос и се ракува со светските лидери, во Сенатот на САД во Вашингтон започна судење за негово отповикување, и ако судот докаже дека тој е виновен, претседателот ќе биде ...

Отповикувањето на претседателот Трамп

Слободен Печат - 22.01.2020

Извесно е дека Републиканската партија нема да дозволи Трамп да биде првиот сменет претседател во уставната историја на САД. За да биде сменет, против него треба да гласаат најмалку 20 сенатори од редовите на републиканците и независните сенатори.

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

Макфакс - 22.01.2020

По 13 часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп, вклучувајќи го и одложувањето на дебатата за повикување сведоци до средината на судењето.

Сенатот расправа за отповикување на Трамп

Р.С.Европа - 22.01.2020

Историското судење за импичмент на републиканскиот претседател Доналд Трамп продолжи во Сенатот со недоразбирања меѓу спротивставените страни околу процедурата на целиот процес. Првата обврска на Сенатот кој го предводат републиканците е изјаснување ...

Републиканците им го зададоа првиот удар на демократите за импичментот на Трамп, Русија ја доби новата влада

Слободен Печат - 22.01.2020

Новинарот Дејан Андоновиќ во „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“ ја анализира состојбата во САД и Русија, односно постапката за импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп и промените во извршната власт во Русија.

Трамп размислува за воведување царини на автомобили од ЕУ

Макфакс - 22.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека сериозно размислува да воведе царински давачки за увоз на европски автомобили, освен ако Соединетите држави (САД) и ЕУ не постигнат договор за трговија.

Отфрлени повеќе барања на демократите во врска со импичментот на Трамп

Слободен Печат - 22.01.2020

Сите барања беа одбиени со 53 наспроти 47 гласови. Американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска со процесот за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Дебатата во Горниот дом на американскиот Конгрес сè уште не е завршена.

Трамп се заканува со повисоки царини за автомобили од ЕУ

Automedia - 22.01.2020

Во случај да не се потпише трговска спогодба меѓу ЕУ и САД, американскиот претседател Доналд Трамп најавува дека „многу сериозно“ ќе размисли за повисоки царини за автомобилите од Европа. Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ѝ се заканува ...

Сенатот одобри правила за постапката за отповикување на Трамп

Опсервер - 22.01.2020

– По 13-часовна расправа, американскиот Сенат усвои правила за спроведување на процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп, вклучително и одложување на дебатата за повикување сведоци до средината на судењето.

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

Фактор - 22.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно и се закани на Европската унија, велејќи дека доколку не се постигне договор меѓу САД и ЕУ, Америка ќе наметне данок од 25 проценти на увозот на автомобили од Европа.

Американскиот Сенат отфрли повеќе барања на демократите во врска со импичментот на Трамп

Опсервер - 22.01.2020

– Американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска со процесот за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Дебатата во Горниот дом на американскиот Конгрес сè уште не е завршена.

Американскиот Сенат отфрли повеќе барања на демократите во врска со импичментот на Трамп

24Инфо - 22.01.2020

Американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска со процесот за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Дебатата во Горниот дом на американскиот Конгрес сè уште не е завршена.

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Макфакс - 22.01.2020

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска со процесот за негов импичмент. Сенатот, кој е под контрола на републиканците, отфрли барања за ...

Американскиот Сенат отфрли повеќе барања на демократите во врска со импичментот на Трамп

А1 On - 22.01.2020

Американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска со процесот за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Дебатата во Горниот дом на американскиот Конгрес сè уште не е завршена.

Сенатот одобри правила за постапката за отповикување на Трамп

Телма - 22.01.2020

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат усвои правила за спроведување на процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп, вклучително и одложување на дебатата за повикување сведоци до средината на судењето.

Сенатот одобри правила за постапката за отповикување на Трамп

Сител - 22.01.2020

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат усвои правила за спроведување на процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп, вклучително и одложување на дебатата за повикување сведоци до средината на судењето.

Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Точка - 22.01.2020

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска со процесот за негов импичмент. Сенатот, кој е под контрола на републиканците, отфрли барања за ...

Сенатот одобри правила за постапката за отповикување на Трамп

Frontline - 22.01.2020

Со 53 гласа „за“ и 47 „против“, Сенатот усвои план со кој им се дозволува на сенаторите обвинители да почнат случај подоцна во текот на денот. По 13-часовна расправа, американскиот Сенат усвои правила за спроведување на процесот на отповикување на ...

По 13-часовна расправа усвоен план за постапката за импичмент на Трамп

Слободен Печат - 22.01.2020

Американскиот Сенат каде републиканците се мнозинство ги отфрли претходните обиди на три демократи да ја обврзат Белата куќа да поднесе документ за исплата на воена помош за Украина. По 13-часовна расправа, американскиот Сенат усвои правила за ...

Сенатот одобри правила за постапката за отповикување на Трамп

А1 On - 22.01.2020

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат усвои правила за спроведување на процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп, вклучително и одложување на дебатата за повикување сведоци до средината на судењето.

Сенаторите се судрија околу правилата на судењето за импичмент

Н.Македонија - 22.01.2020

Додека сенатамериканскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска со процесот за негов импичмент.

Американскиот Сенат отфрли повеќе барања на демократите во врска со импичментот на Трамп

Нетпрес - 22.01.2020

Американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска со процесот за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Дебатата во Горниот дом на американскиот Конгрес сè уште не е завршена.

Сенатот одобри правила за постапката за отповикување на Трамп

4NEWS - 22.01.2020

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат усвои правила за спроведување на процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп, вклучително и одложување на дебатата за повикување сведоци до средината на судењето.