TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американската војска, по налог на претседателот Бајден изведе воздушен напад во Сирија

Сител - 26.02.2021

Соединетите држави извршија воздушни наапди во Сирија насочени кон објкети во близина на ирачката граница што ги користи проиранската милиција Катаиб Хезболах . 22 –ца милитанти се убиени и уништени се многу објкети.

САД го бомбардираа североистокот на Сирија, прва воена операција на Бајден (ВИДЕО)

МКД

Бајден нареди воздушен напад врз проирански милиции во Сирија

Сакам да кажам

Бајден нареди воздушен напад во Сирија

Deutsche Welle

Бајден нареди: Америка ја нападна Сирија од воздух, Русија реагираше

Независен

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Кајгана

Бајден нареди напади во Сирија, прва воена акција откако стана претседател

Локално

Н.Македонија Опсервер Вечер Прес MTM Точка MakPress Денешен PressingTV

Се огласија и Сиријците после нападот на САД: Тоа е агресија...

Точка - 26.02.2021

Сириските власти ги означија како „агресија“ американските напади на позициите на проиранските борци во таа земја, оценувајќи дека тоа е една „лоша најава“ за политиката на новата администрација на претседателот Џо Бајден.

Сирија ги осуди американските напади во истокот на земјата

24Инфо

ДАМАСК СЕ ОГЛАСИ ПО АМЕРИКАНСКИТЕ НАПАДИ: Тоа е агресија и лош почеток на политиката на Бајден!

Локално

Американската војска, по налог на претседателот Бајден, изведе воздушен напад во Источна Сирија

Канал5

Американци бомбардирале мети во Сирија: По налог на претседателот Бајден, изведе воздушен напад во Источна Сирија

Press24

Сирија ги осуди американските напади во истокот на земјата

Слободен Печат

Сирија ги осуди американските напади во истокот на земјата

Опсервер

Либертас Вечер Прес MakPress

Лавров остро ги нападна Американците: Какви се вашите планови во Сирија? Останувате да ја уништите таа земја или ќе си ...

Точка - 26.02.2021

Москва ќе ги праша своите американски колеги за нивните планови во врска со присуството во Сирија, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. „Во последно време слушаме разни работи од различни извори.

Захарова: Апелираме на безусловно почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија

Опсервер

Захарова: Апелираме на безусловно почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија

MakPress

Захарова: Апелираме на безусловно почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија

Независен

ЗАХАРОВА: Русија најостро го осудува денешниот воздушен напад од САД врз Сирија

Денешен

Захарова: Апелираме на безусловно почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија

24Инфо

Захарова: Апелираме на безусловно почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија

Вечер Прес

Нетпрес

Пентагон: Уништени девет објекти во Сирија, нападите се извршени внимателно и прецизно

Локално - 26.02.2021

За време на нападот од страна на американските воздушни сили врз Сирија, девет објекти беа целосно уништени, а два делумно, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби. Тој додаде дека целите биле избрани внимателно и прецизно, и така биле извршени ...

Пентагон за нападот на Сирија: Уништивме девет објекти, има и повредени

+инфо

САД извршија воздушни напади врз милтантни групи во Сирија, поддржани од Иран

Р.С.Европа - 26.02.2021

Соединетите држави извршија воздушни напади во источна Сирија врз објектите што ги користат милициите поддржани од Иран, соопшти Пентагон. Одделот за одбрана соопшти дека нападите биле одговор на ракетни напади во почетокот на овој месец врз ...

Бајден не чекаше многу за првата воена интервенција: САД извршија воздушни напади врз милтантни групи во Сирија

Акцент

САД извршија воздушни напади врз милтантни групи во Сирија, поддржани од Иран

Тера