TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шведската влада побара поголема моќ за да може да прогласи карантин за коронавирус

Сакам да кажам - 05.04.2020

Шведската влада побарала да добие поголема моќ што ќе ѝ овозможи да прогласи карантин во земјата или да воведе построги ограничувања во јавниот живот без прво да ѝ треба одобрение од парламентот за тоа, објавија тамошните медиуми.

Сигурно ќе се препознаете: 11 видови луѓе во карантин и нивните смешни описи

Кафе пауза - 05.04.2020

Поминаа многу денови од затворањето на кафулињата, на рестораните и на другите места за дружење, а со моменталната состојба излегоа на површина некои нови особини кај луѓето. Луѓето за кои мислевте дека знаете сè или луѓето за кои мислевте дека се ...

Откако луѓето се во карантин, светските градови изгледаат сè поубаво – Овие фотографии го докажуваат тоа! (ФОТО)

Слободен Печат - 05.04.2020

Во екот на пандемијата на коронавирусот многу светски метрополи се во карантин. Градовите изгледаат напуштено, улиците се пусти, училиштата затворени, а луѓето деновите ги поминуваат во своите домови.

Заразена медицинска сестра од Италија се шетала низ град , една од 173 000 што не го почитувале карантинот

Канал5 - 04.04.2020

Епидемијата во Италија покажува знаци на смирување, но загрижува бројот на луѓе кои не се придржуваат кон строгите мерки за борба против коронавирусот. Заклучно со денеска , од средината на март, имало дури 173,000 пријавени прекршувања на правилата ...

Среде карантинот и пандемијата , во Италија денеска пазарите преполни со луѓе (ФОТО)

Канал5 - 04.04.2020

Во Италија на сила е целосен карантин, со дозвола само на еден да ја напушти куќата само кога е неопходно потребно, за на работа и по основни продукти. Рестораните и кафулињата се затворени, како и скоро сите продавници.

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен Печат - 04.04.2020

Вчера објавивме фотографии од Падова, Италија, на кои е прикажана состојбата на пазарот во Падова сред пандемија од коронавирус. Само за потсетување, во Италија е на сила целосен карантин, при што човек може да ја напушти куќата само кога е ...

(ФОТО) На пазар во Неапол

Фактор - 04.04.2020

Италија, која заедно со Шпанија се уште важи европското жариште на пандемијата, се уште е под целосен карантин, што значи дека луѓето може да излезат единствено ако мораат да отидат на работа или да купат нешто и најбрзо што може да се вратат дома.

Од државен карантин денеска излегуваат првите 160 лица

360 степени - 04.04.2020

За 160 македонски граѓани, кои поминаа 14 дена во строги безбедносно-здравствени услови во хотелот „Ибис“ во Скопје (Тафталиџе) и во депандансот во Демир Капија денеска заврши престојот во државен карантин.

Во понеделник хуманитарен лет од Лондон

Телма - 04.04.2020

Вкупно 2.207 македонски државјани се вратени во земјава до деенска с хуманитарните летови организирани од Министерството за надворешни работи. Помош за враќање во земјава побарале 5.228 македонски граѓани од целиот, но само 2.890 се согласиле да ...

Заврши групниот карантин за првите 160 граѓани, никој нема симптоми

Скопје24 - 04.04.2020

Владата информира дека денеска успешно завршува државниот карантин за 160 македонски граѓани, кои поминаа 14 дена во строги безбедносно-здравствени услови во хотелот „Ибис“ во Скопје (Тафталиџе) и во депандансот во Демир Капија.

Празните улици и плоштади во Рим низ фотографии

Макфакс - 04.04.2020

Вообичаено преполниот Рим изминативе недели има сосема поинаков лик. На многумина ни е тешко да го замислиме како би изгледал градот празен, а сега имаме прилика да го видиме токму тоа, преку фотографиите објавени на Европската агенција за ...

Рецептот на брачниот пар Бибер за цврста љубов во тешкиот карантин!

Попара - 04.04.2020

Младите Хејли и Џастин Бибер се жив пример за двојка која успешно го поминува времето во карантин. Можеби сликите кои ги објавуваат не се баш по ваш вкус, но вреди да се обрне внимание на нивното блаженство во изолацијата.

Куманово втор ден во карантин: општинските власти бараат да се најде начин за работа на маркетите и аптеките

360 степени - 04.04.2020

Куманово втор ден е во целосен карантин, откако синоќа во 21 часот почна полицискиот час, кој ќе трае цел викенд, односно до 5 часот утрото во понеделник. Поради наглото ширење на коронавирусот во најголемата општина во земјава, поради што и Владата ...

Успешно заврши државниот карантин за првите 160 македонски граѓани

Кумановски м. - 04.04.2020

Граѓаните кои успешно го завршија државниот карантин немаат симптоми на вирусот КОВИД-19 и ќе поминат уште 14 дена во домашна изолација, согласно здравствените препораки на епидемиолозите.

Заврши карантинот за 160 граѓани сместени во „Ибис“, продолжуваат уште 14 дена во самоизолација

MakPress - 04.04.2020

Владата на Република Македонија информира дека денеска успешно завршува државниот карантин за 160 македонски граѓани, кои поминаа 14 дена во строги безбедносно-здравствени услови во хотелот „Ибис“ во Скопје (Тафталиџе) и во депандансот во Демир ...

Сведоштво од државен карантин во Скопје: Не избркаа, и ние дадоа уште 14 дена самоизолација

ТВ21 - 04.04.2020

Еден патниците кој се врати во Македонија е и снукер играчот Павле Данилов кој е сместен во државен карантин веќе 13 денови. Во своето ново видео објавено на неговиот ЈуТјуб канал вели дека синоќа им било соопштено дека денеска до 12 часот треба да ...

Нови седум лица со коронавирус во Куманово, градот под целосен карантин

24 Вести - 04.04.2020

Седум новозаразени во Куманово од коронавирус, меѓу нив нема медицински лица. Градот е под целосен карантин. Премиерот Оливер Спасовски им порача на граѓаните да не креваат паника поради полицискиот час. Уверува нема простор за паника.

После Кина, и Данска ги релаксира рестрикциите: Длабока рецесија е постpaшна од втор бран епидeмиja

365 - 04.04.2020

Се очекува викендов данската влада да ги објави плановите за релаксирање на карантинските мерки против коронавирусот. Со тоа ќе стане првата земја надвор од Азија, што се решава на ваков чекор.

„Големиот брат“ се буди во време на коронавирус

Р.С.Европа - 04.04.2020

Во игра се разни технологии за масовно следење на непослушните како потенцијални пренесувачи на заразата. Засега во речиси сите земји вонредните мерки за карантин, изолација и следење имаат поддршка кај луѓето.

Закани кон граѓаните што се во задолжителен карантин, Чулев бара да не се стигматизираат

Телма - 03.04.2020

Од преместување на лицата кои се во државен карантин до палење на хотелите во кои тие се сместени. Паднаа и првите закани преку социјалните мрежи каде мета се нашите сограѓани кои беа заглавени во повеќе држави во Европа и светот и со чартер летови ...

Раздвижен ден на италијански пазар и покрај строгите мерки поради коронавирусот

Макфакс - 03.04.2020

На почетокот на март, кога состојбата со коронавирусот во Италија стана многу тешка, премиерот Џузепе Конте воведе карантин во земјата. На почетокот, беше забрането да седи во кафулиња и ресторани поблиску од еден метар оддалеченост и се советуваше ...

Маж на Фејсбук објави повик за палење на хотелите кои се пренаменети во карантини во Македонија - полицијата работи на ...

Press24 - 03.04.2020

Откако минатата недела, преку страници на социјалните мрежи се ширеше страв дека граѓаните кои стигнаа во државата со хуманитарни летови во државниот карантин во Битола, ќе ги заразат битолчани со коронавирус, поединци, споделувајќи ја објавата, ...

Карантин во станбена зграда во Охрид

Алфа - 03.04.2020

Страв, паника, неизвесност – четириесетина жители на станбен објект во населбата “Бејбунар“ ужаснати пред камерата на Алфа раскажуваат под каков психички притисок живеат со денови откако дознале дека во 15 апартмани во зградата во која живеат, ќе се ...

Тетово: Полицаец и медицинска сестра позитивни – 20 полицајци и 6 лица од медицинскиот персонал во карантин

ТВ21 - 03.04.2020

Полицаец од СВР Тетово е заразен со Ковид-19. ТВ21 дознава дека полицаецот користел боледување поради други здравствени причини, меѓутоа поради одредени лични обврски се пријавил во полициската станица каде имал контакти со неколку колеги.

Погледнете како изгледа пазарот во Падова среде пандемијата, ФОТОГРАФИИ од крајот на март

Слободен Печат - 03.04.2020

Фоторепортерите на ЕПА кон средината и крајот на март ги снимија пазарите во Падова. На почетокот на март, кога состојбата во Италија со коронавирусот стана многу тешка, италијанскиот премиер Џузепе Конте воведе карантин во таа земја.

22 вработени во СВР во карантин поради заразениот полициски службеник,ковид-19 дијагностициран и кај медицинска сестра ...

Алфа - 03.04.2020

Полицијата испитува каде и со кого се движел полицискиот службеник од Тетово, кој е позитивен на ковид-19, и колку луѓе довел во опасност од можно заразување со коронавирус.Вирусот кај службеникот е дијагностициран пред два дена.Пред тестирањето, ...

Брачен пар од државен карантин преместен во гостиварската болница, се чекаат резултатите од тестирањето

Слободен Печат - 03.04.2020

На состанокот на Кризниот штаб на Гостивар, директорот на гостиварската болница соопшти дека маж и жена, брачна двојка од Струмичко, кои биле сместени во државен карантин во Маврово, се пренесени во болницата.

Нови 26 лица сместени во хотелот „Молика“

Н.Македонија - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер од синоќа се сместени уште 26 лица, со што капацитетот е исполнет во целост. Во хотелот на Пелистер синоќа пристигна група од 26 лица за претстој во државен карантин.

Уште 26 лица сместени во хотелот „Молика”, капацитетот исполнет

Слободен Печат - 03.04.2020

Во хотелот „Молика” на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Сигурно ќе се препознаете: 11 типа луѓе во карантин и нивните смешни описи

Локално - 03.04.2020

Поминаа три недели недели од затворањето на продавниците, кафулињата, рестораните и други места за дружење. Живееме без пиење кафе на плоштад и на кеј, без нашите фризери, козметичари, без библиотеки, базени, училишта за танцување, спортски сали, ...

Тука не сакате да го прекршите карантинот: Овие земји имаат најбрутални казни за прекршителите

Точка - 03.04.2020

Насилството и понижувањето кое полицијата во земјите ширум светот го применува над граѓаните воглавно ги погодува најсиромашните и најранливите. Додека сè повеќе земји во светот воведуваат карантин, милијарди луѓе се соочени со рестриктивни мерки, ...

Половина свет во изолација поради коронавирусот: Карантин и полициски час во повеќе од 90 земји...

Точка - 03.04.2020

Пандемијата на коронавирусот се шири во светот и од денес на глобално ниво бројот на заразени надмина милион, додека како последица на вирусот починаа 50 илјади. Поради тоа, владите на земјите ширум светот воведоа рестриктивни мерки за сузбивање на ...

15: Помош за невработените, енергетски додаток за 30.000 лица и образовен додаток за 17.000 ученици, ЕУ подготвува ...

Frontline - 03.04.2020

Вести од 12 до 15 часот. Шкријељ и Бајрактар : Помош за невработените, енергетски додаток за 30.000 лица и образовен додаток за 17.000 ученици. Системот на социјална заштита е така дизајниран што лесно се прилагодува на потребите на граѓаните, ...

Сарказам или повик за линч – Битолчанец со апел за палење на хотелите со луѓе во карантин?!

Frontline - 03.04.2020

По оваа објава и постови на одредени граѓани, заменик-министерката за внатрешни работи – Славјанка Петровска, извести дека веќе овој случај е пријавен во полицијата. Со денови не стивнуваат реакциите на дел од битолчани кои се против сместувањето на ...

Карантински апартман со корона тест од 500 долари

Локално - 03.04.2020

Le Bijou, луксузен швајцарски хотелски бренд, воведе карантински апартмани кои вклучуваат здравствени услуги во собата, како тестирање на коронавирус. Престојот во еден од овие апартмани се движи од 800 до 2.000 долари за ноќ.

Половина планета во карантин

Денар - 03.04.2020

Половина од светската популација, односно повеќе од 3,9 милијарди луѓе, се наоѓаат под мерката на задолжителен или препорачан карантин. Досега мерките на ограничување на движењето се воведени во повеќе од 90 земји, објави France Presse, повикувајќи ...

Во хотелот „Молика“ сместени уште 26 лица во државен карантин, капацитетот исполнет

Сител - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Во хотелот „Молика“ уште 26 лица во карантин, слободни места нема

+инфо - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Во хотелот „Молика“ сместени уште 26 лица во државен карантин, капацитетот исполнет

А1 On - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Во хотелот „Молика" сместени уште 26 лица во државен карантин, капацитетот исполнет

Канал5 - 03.04.2020

Во хотелот „Молика" на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Сместени уште 26 лица во државен карантин, капацитетот „Молика“ исполнет

Курир - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Во хотелот „Молика“ сместени уште 26 лица во државен карантин, капацитетот исполнет

Press24 - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Во хотелот „Молика“ сместени уште 26 лица во државен карантин, капацитетот исполнет

ТВ21 - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Во хотелот „Молика“ сместени уште 26 лица во државен карантин, капацитетот исполнет

Фокус - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Во хотелот „Молика“ сместени уште 26 лица во државен карантин, капацитетот исполнет

Независен - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Уште 26 лица се сместени во карантин во хотелот „Молика“, капацитетот е исполнет

Макфакс - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигна уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Лицата се од различни градови и истите се пристигнати на скопскиот аеродром со лет од Германија.

Во хотелот „Молика“ сместени уште 26 лица во државен карантин, капацитетот исполнет

Либертас - 03.04.2020

Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од различни градови. Во „Молика“ престојуваат 99 граѓани со што капацитетот на хотелот е исполнет.

Во „Молика“ на Пелистер сместени уште 26 лица во државен карантин

МКД - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Во хотелот „Молика“ сместени уште 26 лица во државен карантин, капацитетот исполнет

Опсервер - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...

Карантинот во „Молика“ исполнет, синојќа пристигнала нова група од 26 лица

MakPress - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа дека се работи за лица кои пристигнале со лет од Германија и оти лицата се од ...