TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Откриени уште два симптома кои може да укажуваат на мајмунски сипаници

Слободен Печат - 11.08.2022

Студијата објавена во списанието „Бритиш медикал журнал“ ги проучувала податоците од 197 пациенти со мајмунски сипаници во Велика Британија . Мајмунските сипаници досега се забележани во повеќе од 80 држави, а регистрирани се повеќе од 17.000 случаи ...

Сомнителен пациент ќе се тестира за мајмунски сипаници – засега во Македонија сè уште не е потврдено присуство на овој вирус

Телма

Откриени уште два симптома кои може да укажуваат на мајмунски сипаници

Panacea.mk

СТРУЧЊАЦИТЕ ОДГОВАРААТ НА НАЈЧЕСТИТЕ ПРАШАЊА: Што мора да знаете за мајмунските сипаници?

Panacea.mk - 11.08.2022

Во земјава забележан е еден сомнителен случај на мајмунски сипаници, а потврда за тоа дали станува збор за овој вирус или не, ќе се добие денес. М ајмунските сипаници се вирусна болест предизвикана од вирус сличен на вирусот на големи сипаници, но ...

КЗБ: Да се следат контактите на суспектниот случај со мајмунски сипаници

Канал5

КЗБ ПРЕПОРАЧУВА КАРАНТИН ЗА СУСПЕКТНИТЕ НА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ Изолација до целосно зацелување на крастите

+инфо

Итен состанок за мајмунските сипаници, се бараат конкретни рестрикции

Скопје1

Карантин за сите сомнителни случаи во земјава со мајмунски сипаници

А1 On

Домашна или болничка изолација до тестирањето на сомнителните за мајмунски сипаници, препорача Комисијата за заразни болести

Сакам да кажам

Комисијата за заразни болести препорача карантин за сомнителните случаи за мајмунски сипаници

Фактор

Курир Скопје24 Фокус Кумановски м. Нетпрес еМагазин Тера

Се чека лабораториска потврда дали има прв случај на мајмунски сипаници во Македонија

24 Вести - 10.08.2022

Се уште нема официјална потврда дали во државата го имаме првиот случај на мајмунски сипаници. Но, сомнежот попладнево ја собра на состанок Комисијата за заразни болести. Пред состанокот од таму рекоа место за паника нема лицето е лоцирано, ...

Д-р Трпевски: Пациентот не побегна од болницата во Кичево, целата процедура беше запазена

Канал5

Кичевецот суспектен на Мајмунски сипаници не избегал од болницата, земен му е примерок за тестирање и се чекаат резултатите

Телма

Ќе се потврди ли прв случај на мајмунски сипаници во земјава?!

24 Вести

Колкава е опасноста за ширење мајмунски сипаници, каква заштита треба, објаснува проф. Даниловски

Н.Македонија

Дали кичевчанецот со мајмунски сипаници избегал од болница?

4NEWS

Министерство за здравство се огласи во врска со пациентот суспектен на мајмунски сипаници

Курир

Канал5 Курир Lider 4NEWS Скопје1 Н.Македонија Скопје инфо А1 On

Во ИЈЗ се проверува дали пациентот од Кичево има мајмунски сипаници

Слободен Печат - 10.08.2022

До Институтот за јавно здравје во текот на денот треба да пристигне примерок за тестирање на сомнителен случај на мајмунски сипаници. Пациентот е од Кичево, во добра здравствена состојба и нема потреба од хоспитализација, соопшти претседателот на ...

Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Македонија

Сител

Д-р Петличковски: Во ИЈЗ се проверува дали пациентот од Кичево има мајмунски сипаници

Локално

Во ИЈЗ се проверува дали пациентот од Кичево има мајмунски сипаници

Независен

Во ИЈЗ се проверува дали пациентот од Кичево има мајмунски сипаници

Во Центар

„Исчезнатиот“ пациент е лоциран, се проверува дали има мајмунски сипаници

Press24

Во ИЈЗ се проверува дали пациентот од Кичево има мајмунски сипаници

Фокус

Курир +инфо Скопје24 еМагазин Република Скопје инфо ММС Zoom

Кичевчанецот со можни мајмунски сипаници избегал од болница!

Алсат-М - 10.08.2022

43-годишно лице од Кичево можеби е заразено од мајмунски сипаници. По 3 недели престој во Австрија, побарал лекарска помош кога се вратил. Од кичевската болница велат дека на одделението пристигнал во понеделникот со симптоми на изнемоштеност и ...

Кичевчанецот со симптоми на мајмунски сипаници избегал од болница

Press24

ПРИСТИГНАЛ ОД АВСТРИЈА: Кичевчанецот со можни мајмунски сипаници избегал од болница

Фактор

Кичевчанецот со можни мајмунски сипаници избегал од болница!

Курир

КИЧЕВЧАНЕЦОТ НЕ СЕ ПОЈАВИЛ ВО ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА Пациентот не се тестирал за мајмунски сипаници во Скопје

+инфо

Кичевчанец со симптоми на мајмунски сипаници избегал од болница

Независен

Кичевчанецот сомнителен на мајмунски сипаници побегнал од болница

МКД

Скопје1 Република Денешен MakPress

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Макфакс - 10.08.2022

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници во земјата. Беше констатирано дека сите надлежни институции се активно вклучени во процесот на ...

КЗБ за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава препорачува изолација и епидемиолошко следење

Press24

КЗБ препорача изолација и епидемиолошко следење на сомнителните случаи на мајмунски сипаници

ТВ21

КЗБ препорача изолација и епидемиолошко следење на сомнителните случаи на мајмунски сипаници

4NEWS

Комисијата за заразни болести препорача воведување изолација и следење на сомнителните случаи на мајмунски сипаници

360 степени

КЗБ препорачува изолација и епидемиолошко следење за сите сомнителни случаи на мајмунски сипаници

Локално

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се појави сомнителен случај, се утврдува дали се работи за мајмунски сипаници, а КЗБ препорача карантин

Фактор

Точка MTM Денар MakPress Локално Centar

Се чека лабораториска потврда дали има прв случај на мајмунски сипаници во Македонија

Алфа - 10.08.2022

Се чека лабораториска потврда за првиот сомнителен случај на мајмунски сипаници во Македонија. Од Министерството за здравство велат дека пациентот е во добра здравствена состојба, а се формира тим кој треба да спроведе епидемиолошка анкета.

Алфа дознава: Прв сомнителен случај на мајмунски сипаници во Македонија

Алфа

Прв сомнителен случај на мајмунски сипаници во Македонија?

Нетпрес

Алфа ТВ: Прв сомнителен случај со „мајмунски сипаници“ жител на град Кичево

Порта

Сомнителен случај на мајмунски сипаници, кичевската итна помош одбила да го носи во Скопје?

Денешен

Прв сомнителен случај на мајмунски сипаници во Македонија

Курир

Прв сомнителен случај на мајмунски сипаници во Македонија?

Република

4NEWS Press24 24Инфо Точка MakPress Нетпрес

МЗ: На Инфективна нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници

Слободен Печат - 10.08.2022

На Клиниката за инфективни болести нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, соопшти Министерството за здравство откако во медиумите се прошири веста дека постои таков пациент во болницата во Кичево.

МЗ: На Инфективна нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници

Канал5

МЗ: Организираме епидемиолошки тим за пациентот за кого е дадена препорака за тестирање на мајмунски сипаници

Press24

МЗ: Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници

Алсат-М

МЗ: Нема потврден случај со мајмунски сипаници во државава

Опсервер

Нема потврден случај со мајмунски сипаници во државава, тврдат од МЗ

Фокус

МЗ: Прв суспектен случај со мајмунски сипаници, пратен на тестирање

Сител

Независен Бриф Либертас Денешен MakPress Скопје24 Р.С.Европа Вечер Прес

70% од заразените со мајмунски сипаници на светско ниво се во Европа

Алфа - 10.08.2022

За само неколку месеци, бројот на мајмунски сипаници надмина 18.000 заразени и пет смртни случаи во 78 држави. Според светската здравствена организација, над две третини, односно 70% од заразените се на Европскиот континент, додека над 98% од ...

Прв педијатриски случај на мајмунски сипаници во Германија: заразено четиригодишно девојче

Еспресо

ПРВ СЛУЧАЈ НА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ КАЈ ДЕТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Заразено четиригодишно девојче

Pedijatar.mk

НЕМА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА Директорката на Инфективна вели дека не е примен сомнителен случај

+инфо - 10.08.2022

Д-р Милена Стевановиќ вели дека доколку се случи такво нешто, во заедничка координација со Министерството за здравство, како и со вработените на клиниката, ќе се организираат со цел прием на пациенти со мајмунски сипаници.

Карантин за сомнителните случаи: Комисијата за заразни болести препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

Република

Изолација и епидемиолошко следење на сомнителните случаи на мајмунски сипаници

Опсервер

Сомнителен случај на мајмунски сипаници активираше низа нови препораки

Слободен Печат

Се чекаат резултатите за сомнителен случај на мајмунски сипаници во Кичево

МКД

Изолација и епидемиолошко следење на сомнителните случаи на мајмунски сипаници

Курир

Изолација и епидемиолошко следење на сомнителните случаи на мајмунски сипаници

Скопје инфо

Либертас Нетпрес Сител 24 Вести OhridNews Кајгана CivilMedia Канал5

Комисијата за заразни болести препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

Слободен Печат - 10.08.2022

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници во земјата. Беше констатирано дека сите надлежни институции се активно вклучени во процесот на ...

Комисијата за заразни болести препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

Lider

КЗБ препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

24Инфо

Комисијата за заразни болести препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

МКД

Комисијата за заразни болести препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

Либертас

Комисијата за заразни болести препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

Алсат-М

Комисијата за заразни болести препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

Вечер Прес

Н.Македонија Независен Во Центар Бриф 365 Zoom Р.С.Европа Опсервер