TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Да се воведе и данок на крв и на воздух, буџетот нема да се наполни!

Вечер Прес - 10.08.2022

Ефектот од 50 милиони евра во буџетот што би се собрале со даночната реформа, би се постигнал ако годишниот профит на банките, кој е околу 150 милиони евра нето, се оданочи со прогресивен данок на добивка од 33 проценти, смета економистот и ...

Најавената даночна реформа сите ги боли

Слободен Печат

Експертски мислења за новите даночни реформи

Н.Македонија

Трипати мери, еднаш сечи, а не обратно

Н.Македонија

Даночна реформа: сузбивање на сивата економија и фер давачки

Слободен Печат

БЕСПЛАТЕН РУЧЕК ВО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА, ДАНОЧНИТЕ ПРОМЕНИ НЕ ГО ОПФАЌААТ ЕКСТРА ПРОФИТОТ, што друго ќе донесат најавените измени

Фактор

Дебатата за даночната реформа во тек, бизнис-секторот со реакции

Опсервер

24 Вести Глас на Америка Канал5 Телма +инфо Р.С.Европа Н.Македонија Deutsche Welle

Револтот го достигнува максимумот: „Уште данок во крв и готово“, „Значи кој плаќа данок ќе плаќа уште поише, кој не ...

Скопје1 - 10.08.2022

Според даночните реформи, кои ги најави министерот за финансии Фатмир Бесими, ќе се плаќаат придонеси за договорите на дело, а ќе се воведе и данок на каматите на штедните влогови. Како што кажа Бесими, ако некој има заштеда од 100.000 денари со ...

Од 1 јануари да се плаќаат придонеси на договорите на дело и данок на камата од штеден влог, Бесими најавува даночни ...

Сакам да кажам - 09.08.2022

Според даночните реформи, кои ги најави министерот за финансии Фатмир Бесими, ќе се плаќаат придонеси за договорите на дело, а ќе се воведе и данок на каматите на штедните влогови. Како што кажа Бесими, ако некој има заштеда од 100.000 денари со ...

БЕСИМИ: Со даночните реформи ќе обезбедиме 54 милиони евра за инвестиции во здравството, енергетиката, за нови патишта и железници

Денешен

Се враќа прогресивнотo оданочување на платите, на каматите на заштедите ќе се плаќа данок, а на хонорарите придонеси

Вечер Прес

Бесими: Дали ќе има прогресивен данок или не – ќе се одлучи низ јавна дебата

ТВ21

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Либертас

Од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Press24

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Frontline

МКД Независен Бизнис Вести Локално еМагазин 4NEWS Денешен MakPress

Фискалната раскалашеност на грбот на граѓаните и бизнисот

24Инфо - 09.08.2022

ВМРО-ДПМНЕ во континуитет укажуваше дека раскалашеното трошење на државните пари од стана на Владата на ДУИ и СДСМ ќе не кошта многу во годините кои доаѓаат. Истата Влада којашто петта година по ред се покажа како НАЈНЕУСПЕШНА влада во независна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Фискалната раскалашеност на грбот на граѓаните и бизнисот

MakPress

Фискалната раскалашеност Владата ја пренесува на грбот на граѓаните и на бизнисот

Нетпрес

Фискалната раскалашеност Владата ја пренесува на грбот на граѓаните и на бизнисот

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Фискалната неодговорност на грбот на граѓаните и бизнисот

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ: Фискалната раскалашеност на грбот на граѓаните и бизнисот

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Фискалната раскалашеност на грбот на граѓаните и бизнисот

Канал5

Press24 Опсервер Локално MTM

Четири прашања пред почетокот на расправата за нацрт-концептот за даночни реформи

Бизнис Вести - 09.08.2022

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период. Малку чудно, бидејќи очекував разговори околу нашите предлози за проблемот број еден, а тоа е цената на ...

Четири прашања пред почетокот на расправата за нацрт-концептот за даночни реформи

Фактор

Азески: Четири прашања пред почетокот на расправата за нацрт-концептот за даночни реформи

Независен

Четири прашања пред почетокот на расправата за нацрт-концептот за даночни реформи

24Инфо

АЗЕСКИ ЈАВНО ДО ВЛАДАТА Одговорете на нашите 4 прашања пред да воведувате даночни реформи

+инфо

Азески бара одговор на четири прашања пред расправата за даночни реформи

Н.Македонија

Азески: Четири прашања пред почетокот на расправата за нацрт даночната реформа

Опсервер

MakPress Сител Lider Н.Македонија Република Press24 Скопје инфо Слободен Печат