TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јавна дебата за прогресивниот данок: Се бара одлагање за пет години

Сител - 06.12.2018

Бизнис заедницата и на јавната дебата во Собранието повтори дека е против Законот за прогреивен данок и даночната реформа на Финансии. Стопанството бара одлагање на реформата за пет години.

Дали на Македонија и треба прогресивен данок? Државата би инкасирала 25 милиони евра

ТВ21 - 06.12.2018

Многу критики и поделени мислења за иницијативата на Владата за да се премине од рамен на прогресивен данок. Министерот за финансии, Драган Тевдовски очекува со новата реформа, годишно да се соберат околу 25 милиони евра од богатите, пари со кои ќе ...

Експерти, Прогресивниот данок нема да ги даде очекуваните ефекти

Алсат-М - 06.12.2018

Воведувањето на прогресивниот данок нема да ги постигне ефектите кои ги очекува владата, вработените во ИТ секторот ќе си заминат, ќе се зголеми сивата економија и ќе се затајува данок. Ова беа главните забелешки на бизнис заедницата на јавната ...

Рамниот данок го воведоа и им користи на богатите – дебата за прогресивниот данок

1tv - 06.12.2018

Владата планира и може да го воведе прогресивниот данок. Рамниот данок не ги даде посакуваните ефекти и оди во прилог на најбогатите.Ова беше истакнато на денешната јавна дебата организрана во собраниската Комисија за финансирање и буџет, а на која ...

Тевдовски: Рамниот данок им оди во прилог само на богатите

Фактор - 06.12.2018

6 декември 2018, Скопје - Рамниот данок не даде ниту еден од очекуваните ефекти. Тој им оди во прилог само на најбогатите. Ова беше истакнато на јавната дебата за даночната реформа во Собранието на Република Македонија, на која учествуваа министерот ...

За најавениот прогресивен данок!

Н.Македонија - 05.12.2018

Колумна: Љупчо Зиков И покрај силните укажувања на македонската бизнис-заедница во последните неколку месеци, Владата чудно остана на ставот прогресивниот данок да почне од 2019 година. Згора на тоа проектираше и историски најголем буџет за 2019 ...

Дали на Македонија и треба прогресивен данок? Државата би инкасирала 25 милиони евра

4NEWS - 06.12.2018

Многу критики и поделени мислења за иницијативата на Владата за да се премине од рамен на прогресивен данок. Министерот за финансии, Драган Тевдовски очекува со новата реформа, годишно да се соберат околу 25 милиони евра од богатите, пари со кои ќе ...

Илиоски до Тевдовски: Вас ви е најлесно, ништо не работите а даноците ги зголемувате

Курир - 05.12.2018

Неколку пати имам кажано од ова говорница, бидејќи ова влада не знае ништо да сработи, што прави прави популизам. Ова е класичен популизам и нормално лепенка многу убава, богати те ќе плаќаат повеќе, сиромашните ќе плаќаат помалку.

Македонија не е економски стабилна за да се донесе закон за прогресивно оданочување

Курир - 05.12.2018

Во Република Македонија во овој момент се случуваат силни политички одлуки во делот на донесувањето на уставните измени и сл. И така многу бегло се сака по скратена постапка да се донесе овој закон на персоналецот односно прогресивното оданочување, ...

Дебата за прогресивниот данок – Рамниот данок го воведоа и оди во прилог на богатите

Денар - 06.12.2018

Владата планира и може да го воведе прогресивниот данок. Рамниот данок не ги даде посакуваните ефекти и оди во прилог на најбогатите.Ова беше истакнато на денешната јавна дебата организрана во собраниската Комисија за финансирање и буџет, а на која ...

Тевдовски: Рамниот данок им оди во прилог само на богатите

Макфакс - 06.12.2018

Рамниот данок не даде ниту еден од очекуваните ефекти. Тој им оди во прилог само на најбогатите, изјави министерот за финансии, Драган Тевдовски, на јавната дебата за даночната реформа во Собранието на Република Македонија, на која учествуваа ...

Илиоски до Тевдовски: Вас ви е најлесно, ништо не работите а даноците ги зголемувате

Press24 - 05.12.2018

Неколку пати имам кажано од ова говорница, бидејќи ова влада не знае ништо да сработи, што прави прави популизам. Ова е класичен популизам и нормално лепенка многу убава, богати те ќе плаќаат повеќе, сиромашните ќе плаќаат помалку.

Дебата за прогресивниот данок – Рамниот данок го воведоа и оди во прилог на богатите

Вечер - 06.12.2018

Владата планира и може да го воведе прогресивниот данок. Рамниот данок не ги даде посакуваните ефекти и оди во прилог на најбогатите.Ова беше истакнато на денешната јавна дебата организрана во собраниската Комисија за финансирање и буџет, а на која ...

Дебата за даночната реформа во Собранието на РМ: Рамниот данок им оди во прилог само на богатите

А1 On - 06.12.2018

Рамниот данок не даде ниту еден од очекуваните ефекти. Тој им оди во прилог само на најбогатите. Ова беше истакнато на јавната дебата за даночната реформа во Собранието на Република Македонија, на која учествуваа министерот за финансии Драган ...

За две возила да се плаќа поскапа регистрација, а за два стана – повисок данок, предлага Илиоски

Фокус - 05.12.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски, предложи нови мерки како би се зголемиле приходите во буџетот, а при тоа даночниот систем да биде поправеден. Наместо прогресивен данок, Илиоски предлага граѓаните кои имаат две возила да плаќаат поскапа ...

Дебата за прогресивниот данок – Рамниот данок го воведоа и оди во прилог на богатите

Слободен Печат - 06.12.2018

Со став дека Македонија треба да премине од рамен кон систем на прогресивно оданочување беа Петар Гошев, Абдулменаф Беџети и Никола Попоски. Владата планира и може да го воведе прогресивниот данок.

Дебата: Рамниот данок им оди во прилог само на богатите

Мета - 06.12.2018

Рамниот данок не даде ниту еден од очекуваните ефекти, тој им оди во прилог само на најбогатите. Ова беше истакнато на јавната дебата за даночната реформа во Собранието на која учествуваа министерот за финансии Драган Тевдовски, пратеници, поранешни ...

Тевдовски: Рамниот данок им оди во прилог само на богатите

Денар - 06.12.2018

Рамниот данок не даде ниту еден од очекуваните ефекти. Тој им оди во прилог само на најбогатите, изјави министерот за финансии, Драган Тевдовски, на јавната дебата за даночната реформа во Собранието на Република Македонија, на која учествуваа ...

Тевдовски: Рамниот данок им оди во прилог само на богатите

Локално - 06.12.2018

Рамниот данок не даде ниту еден од очекуваните ефекти. Тој им оди во прилог само на најбогатите, изјави министерот за финансии, Драган Тевдовски, на јавната дебата за даночната реформа во Собранието на Република Македонија, на која учествуваа ...