TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сите детали: Најголем дел од новозаболените од коронавирусот се на возраст од 50-59 години

еМагазин - 26.03.2020

Вчера во Македонија беа регистрирани 29 новозаболени со коронавирусот, со што вкупната бројка на заболени со овој вирус во Македонија се искачи на 177 лица. “На 24.03.2020 година, пријавени се вкупно 29 нови случаи на COVID-19 од 5 градови – Скопје ...

Трета жртва од коронавирусот – 29 нови случаи, први во Велес и Прилеп, вкупно 177 во целата држава

ТВ21 - 25.03.2020

Коронавирусот ја зема третата жртва во земјава. Министерот за здравство, Венко Филипче извести дека починала 66 годишната пациентка од Дебар која подолго време беше на респираторна машина.

Американски нобеловец: Светот ќе биде добро само треба да контролираме една работа

Канал5 - 25.03.2020

Мајкл Левит, нобеловец и биофизичар на универзитетот Стенфорд, ги анализира случаите на глобалната инфекција со коронавирус уште во јануари. Тој правилно предвиде дека Кина ќе излезе од најлошата фаза на епидемијата многу порано од другите, за ...

Зошто Германија има толку многу заразени од коронавирус, а толку малку починати?

+инфо - 25.03.2020

Зошто Германија има толку малку случаи на починати од корона вирус? На ова прашање се обидува да најде одговор Си-Ен-Би-Си Њуз . Иако во земјата се регистрирани околу 34.000 случаи, со што Германија е петорангирана во светот, таму има само 172 ...

Трета жртва на КОВИД-19 во Македонија, први случаи на зараза во Велес и Прилеп

Сакам да кажам - 25.03.2020

Во Македонија почина уште една пациентка од КОВИД-19, додека први случаи на зараза се потврдени во Прилеп и ...

29 нови случаи на Ковид 19, вкупно 177 во земјава

Телма - 25.03.2020

За 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус 20 нови во Скопје 20, 3 нови во Куманово три, три во Велес , два во Прилеп два и еден во Дебар. Ова е втор пат како за 24 часа се потврдуваат нови 29 слуачаи.

Нови 29 болни од коронавирусот, вкупната бројка се искачи на 177

Канал5 - 25.03.2020

По два дена релативно намалување на бројот на новозаболени, денеска министерството за здравство објави дека последното деноноќие регистриани се нови 29 случаи, со што вкупниот број се искачи на 177.

Охрабрувачка порака од Нобеловец кој точно го предвидел развојот на состојбата со коронавирус во Кина

Локално - 25.03.2020

Нобеловецот Мајкл Левит, биофизичар од универзитетот Стенфорд, започнал да го анализира бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 на крајот на јануари, врз основа на кои тој предвидел дека Кина ќе може да се справи со епидемијата многу порано отколку ...

Уште четри лекари починаа од коронавирус во Италија, бројката се искачи на 33

Слободен Печат - 25.03.2020

Лекарите, медицинските сестри и здравствениот персонал се првите кои се изложени на ризик од коронавирус. Уште четри лекари починаа од коронавирус во Италија. Со тоа, вкупната бројка на лекари кои го загубиле животот се искачија на 33.

Како да се заштитите, кои се статистиките и мерките во Македонија - Сѐ што треба да знаете за корона вирусот

Црнобело - 25.03.2020

Корона вирусот зема огромен замав, се прошири низ речиси сите земји во светот, а нашата не е исклучок. Иако секојдневно ги слушате информациите и советите, не е лошо повторно и повторно да се потсетуваме на нив со цел да се спречи ширењето, да се ...

Нови 29 случаи со коронавирус во земјава, вкупно 177

Алсат-М - 25.03.2020

Министерството за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата од кои во Скопје 20, Куманово три, Велес три, Прилеп два и во Дебар еден случај.

Нови 29 позитивни на коронавирус во Македонија – вкупно 177

Телма - 25.03.2020

Нови 29 случаи со коронавирус во земјава. Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 29 новозаболени од вирусот со што бројката се искачи на 177,од кои двајца починати и еден излекуван.

Први случаи на коронавирус во Велес и Прилеп

ТВ21 - 25.03.2020

Со денешните нови 29 случаи на коронавирус во Македонија, за прв пат има заразени во Велес (три лица) и во Прилеп (две лица). Поголемиот дел од новозаболените се од Скопје (20), од Куманово има дополнителни тројца, и од Дебар еден случај.

29 новозаразени со коронавирус во Македонија, до денеска на пладне вкупно 177

Р.С.Европа - 25.03.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата, информираше министерот за здравство Венко Филипче, на нговиот официјален Фејсбук профил. Од нив, во Скопје се регистрирани нови 20 случаи, во Куманово и во Велес по три, ...

Нови 29 заразени со коронавирус во земјава, вкупно се заболени 177 лица

360 степени - 25.03.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјава, што значи дека вкупниот број изнесува 177 лица, информираше Министерството за здравство. Од новите 29 потврдени случаи, 20 се во Скопје, по тројца Куманово и Велес, ...

Евидентирани нови 29 случаи на заболени од коронавирус

OhridNews - 25.03.2020

Во изминатите 24 часа, во земјава, се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Евидентираните нови случаи по градови се: во Скопје 20 нови случаи, во Куманово 3, во Велес 3, во Прилеп 2 случаи и ...

Регистрирани 29 нови случаи на корона вирус во земјава, вкупно 177 заболени

Мета - 25.03.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на корона вирус во земјава. Од нив, 20 случаи се регистрирани во Скопје, по три случаи во Куманово и Велес, два случаи во Прилеп и еден во Дебар.

Плашел луѓе и лижел производи во продавница: "Кој уште се плаши од коронавирусот?"

Точка - 25.03.2020

Маж кој се снимал како лиже производи во супермаркет велејќи "кој уште се плаши од коронавирусот" сега е во притвор. Полицијата во Вирџинија го уапсила овој маж откако неговиот видео-пост станал вирален.

Нови 29 случаи на коронавирусот во Македонија

Скопје24 - 25.03.2020

Во последниве 24 часа во Македонија регистрирани се 29 нови случаи на коронавирус со што вкупната бројка на заболени се искачи на 177 лица, информираше министерот Венко Филипче. „Во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во ...

Нови 29 заразени со коронавирус

Expres - 25.03.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 29 нови случаи на коронавирус. Заразени лица сега има и во Велес и Прилеп. Најголем број од новите случаи – 20 се во Скопје. По тројца има во Куманово и Велес, двајца во Прилеп и еден во Дебар.

Сега имаме 177 болни од коронавирус, нови 29 случаи

Фактор - 25.03.2020

Во изминатово деноноќие се зголемил бројот на новозаболени од коронавирус во земјава. Има нови 29 случаи, со што вкупната бројка е 177. Вчера, пак, имаше 12 новозаболени, што беше добра вест, но сега повторно се регистрира повисок број на заболемите.

КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: Најголем број на заболени со КОВИД-19 се на возраст од 30-39 години

Panacea.mk - 25.03.2020

Заклучно со вчерашниот ден, кога беа пријавени вкупно 12 нови случаи на COVID-19, вкупниот број на заразени лица изнесува 148. К оронавирусите (CoV) се големо семејство на вируси кои предизвикуваат болести кои се движат од обична настинка до потешки ...

Реномиран сценарист почина од компликации од коронавирусот

Локално - 25.03.2020

Американскиот сценарист Теренс Мекнели почина на 81-годишна возраст како последица на компликации од коронавирусот. Мекнели во минатото се излечи од рак на белите дробови, но таа дијагноза го стави во ризичните групи на луѓе кои може да претрпат ...

Трета жртва на коронавирусот во БиХ

Press24 - 24.03.2020

Бројот на жртви во Босна и Херцеговина се искачи на три, пренесуваат босанските медиуми. Во Сараево забележани два нови случаи, од кои, едно лице починало. Станува збор за постара жена која, според босанските медиуми, премолчела дека била во контакт ...

Франција го помина прагот од 1.000 мртви од коронавирусот

А1 On - 24.03.2020

Франција го помина прагот со 1.100 смртни случаи во болниците на заболени од коронавирусот , од што се исклу ч ени смртни те случаи во старечки домови, јави дописникот на МИА. Тоа се 240 смртни случаи повеќе од вчера вечер.

Нови 12 случаи со коронавирус, 7 во Скопје и 5 во Куманово - вкупно 148 дијагностицирани

Сител - 24.03.2020

Нови 12 заразени со коронавирус во земјава. Бројката е намалена за половина од вчера и завчера. Министерството за здравство информираше дека во изминатото деноноќие регистрирани се 7 нови случаи во Скопје и 5 во Куманово.

Просечната возраст на заболените од коронавирус во земјава е 43,8 години

360 степени - 24.03.2020

Според место на постојано живеење, случаи на ковид 19 се регистрирани досега во седум градови, информира Институтот за јавно здравје во анализа за кумулативната состојба со епидемијата во земјава.

12 новозаболени од коронавирус, Седум од Скопје и пет од Куманово

Сакам да кажам - 24.03.2020

Дванаесет нови заболени лица со коронавирус се регистрирани во изминатите 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Седум лица се од Скопје и пет од Куманово. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот ...

12 нови заразени од коронавирус, вкупниот број достигна 148 лица

МКД - 24.03.2020

Во изминатите 24 часа во земјава се регистрирани 12 нови случаи на заразени од коронавирус, а од нив седум се во Скопје и пет се во Куманово, информира Министерството за здравство. Со овие нови регистрирани вкупната бројка на дијагностицирани ...

Регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата, вкупно 148 дијагностицирани

А1 On - 24.03.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (7) и Куманово (5). Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот ...

Нови 12 заболени со коронавирус, вкупно 148 во земјава

360 степени - 24.03.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјава и со тоа бројката се искачи на 148 регистрирани случаи, соопшти министерството за здравство. Новите заразени со коронавирус се од Скопје (7) и Куманово (5).

Ново жаритште во Европа - една земја ја „надмина“ Италија

Press24 - 24.03.2020

Шпанија е второ европско жариште на коронавирус и до сега има 2.182 смртни случаи. Тој број денеска скокна за дури 410. Шпанскиот премиер Педро Санчез вели дека „најлошото дури сега доаѓа“. „Ова е војна!“, рече Санчез.

200.000+ случаи на коронавирус во Европа

ТВ21 - 24.03.2020

Бројот на случаи на коронавирус во Европа надмина 200.000, јавува АФП повикувајќи се на свој извештај. Италија и Шпанија се најтешно погодени од пандемијата на ...

Светот се бори со коронавирусот: Третина Американци седат дома, Куба забрани влез за туристи

Глас на Америка - 24.03.2020

Италија трет последователен ден регистрира намалување на бројот на жртви Во САД една третина од популацијата е опфатена со мерката која предвидува граѓаните да останат дома, по наредба на државните гувернери.

ОФИЦИЈАЛНО: 12 новозаразени со коронавирус во Македонија, 7 лица од Скопје и уште 5 лица од Куманово

Курир - 24.03.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 12 нови случаи на заразени со корона вирус, од кои 7 во Скопје а уште 5 во Куманово. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со коронавирус денеска до 12 часот изнесува 148 лица, од кои едно е ...

Корона вирусот сега галопира во Турција

Независен - 24.03.2020

Бројот на случаи со коронавирус во Турција расте со побрзо темпо од инфекциите регистрирани во текот на истата фаза во други земји низ светот, се вели во извештај на Универзитетот Оксфорд.

Корона вирусот галопира и во Холандија

Независен - 24.03.2020

Празната железничка станица во Ротердам Амстердам – – Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Холандија се зголеми за 811 во вторникот, што претставува зголемување за 17 проценти во однос на претходниот ден и сега вкупната бројка изнесува ...

Уште 12 новозаболени од Ковид 19 во Македонија

Вечер - 24.03.2020

Министерството за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата, од кои седум во Скопје и пет во Куманово. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со коронавирус денеска до 12 часот ...

12 нови случаи на коронавирус во земјата, вкупната бројка порасна на 148 заболени лица

Радио МОФ - 24.03.2020

Во последните 24 часа регистрирани се нови 12 случаи на Ковид-19 коронавирусот во земјата, информираат од Министерството за здравство. Седум се од Скопје, а 5 од Куманово. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со новиот коронавирус ...

Нови 12 заразени со коронавирус во Македонија, бројот се искачи на 148

Факултети - 24.03.2020

Од Министерството за здравство соопштија дека во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на заразени со коронавирус во земјата, од кои седум во Скопје и пет во Куманово. - Со ова вкупниот број на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 ...

Регистрирани 12 нови случаи на коронавирус

OhridNews - 24.03.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови, нови 7 случаи има во Скопје и пет во Куманово. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 148 лица.

Регистрирани нови 46 случаи во Хрватска

Курир - 24.03.2020

Хрватска регистрираше нови 46 случаи на заболени од коронавирус. Со ова, вкупниот број на заболени во оваа земја е 361 лице, јавуваат хрватските медиуми. Во Загреб регистрирани се 163 лица кои се заболени со ...

„Слободен печат“ на улиците на Скопје: Граѓаните брзаат да завршат со обврските пред полицискиот час (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.03.2020

Владата на Македонија воведе полициски час од 21:00 до 05:00 како вонредна мерка за да се спречи ширењето на коронавирусот. Во државата денеска беа пријавени 12 нови случаи на коронавирусот , со што бројката порасна на 148 заразени, од кои има два ...

5 нови случаи на коронавирус во Куманово

Кумановски м. - 24.03.2020

Пет нови случаи на коронавирус последните 24 часа се регистрирани во Куманово, информираат денеска од Министерството за здравство. Освен Куманово, регистрирани се седум во Скопје, со што во последното деноноќие, заклучно 12 часот денеска ...

Во САД од Ковид-19 починал граѓанин на Дебар

Фактор - 24.03.2020

Граѓанин со потекло од Дебар починал во Соединетите американски држави како последица на заболувањето Ковид - 19. На социјалните мрежи веќе му се оддава последна почит, а во известувањето стои дека и покрај тоа што бил лечен во еден од најразвиените ...

ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ: Сега сме во третата недела- еве кога се очекува крајот на ЕПИДЕМИЈАТА од Коронавирус!

Магазин - 24.03.2020

Вчера до 15 часот во Србија се регистрирани вкупно 249 случаи на Ковид 19. Од 27 ново потврдени случаи од последниот извештај, 19 од нив се хоспитализирани, со стабилна општа состојба, додека 8 од нив имаат полесна клиничка слика и се дома.

Дебарчанец починал од коронавирус во САД

Press24 - 24.03.2020

Граѓанин со потекло од Дебар починал во Соединетите американски држави како последица на заболувањето Ковид - 19, објави „ Фактор “. На социјалните мрежи веќе му се оддава последна почит, а во известувањето стои дека и покрај тоа што бил лечен во ...

Регистрирани нови 46 случаи во Хрватска

Нетпрес - 24.03.2020

Хрватска регистрираше нови 46 случаи на заболени од коронавирус. Со ова, вкупниот број на заболени во оваа земја е 361 лице, јавуваат хрватските медиуми. Во Загреб регистрирани се 163 лица кои се заболени со ...

Регистрирани нови 46 случаи во Хрватска

Press24 - 24.03.2020

Хрватска регистрираше нови 46 случаи на заболени од коронавирус. Со ова, вкупниот број на заболени во оваа земја е 361 лице, јавуваат хрватските медиуми. Во Загреб регистрирани се 163 лица кои се заболени со ...

Нови 12 заболени, вкупно 148 со коронавирус во земјава

+инфо - 24.03.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (7) и Куманово (5). Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12 часот ...