TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки

Сител - 26.11.2020

Во општина Прилеп ситуацијата со Ковид 19 крајно загрижувачка и има застрашувачка тенденција на ширење на заразата. Од почетокот на пандемијата, заклучно со вчерашниот ден вкупниот број на заболени изнесува 2.766 лица, а бројот на активни случаи е ...

Прилеп ги повикува матичните лекари да дежураат на инфективното оделение

Телма - 26.11.2020

Рестриктивни мерки кои ќе помогнат да се намали драматичното ширење на вирусот во Прилеп, побара денеска Општинскиот од Главниот кризен штаб, по одржаната онлајн седница. Овој заклучок следи поради влошената и крајно загрижувачка епидемиолошка ...

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

Сител - 26.11.2020

Прилепскиот кризен штаб од главниот штаб во државава бара заострување и воведување дополнителни рестриктивни мерки. Според прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, ситуацијата се оценува како влошена и крјано загрижувачка.

Прилепскиот кризен штаб бара носење на ригорозни мерки

Канал5 - 26.11.2020

Прилепскиот општински бара од главниот кризен штаб итно да донесе ригорозни мерки со кои ќе се намали не контролираното ширење на ковид 19 во Прилеп. Ова и поради фактот што сега има над 1000 заразени а во самоизолација 1320.

Прилеп бара заострување и воведување дополнителни рестриктивни мерки

Локално - 26.11.2020

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски вели дека ситуацијата со пандемијата е крјано загрижувачка. -Недостигаат волонтери и за снабдување со храна на изолираните и оние кои се лекуваат во домашни услови.

Ситуацијата во Прилеп алармантна, може да се стави во карантин

Локално - 26.11.2020

Поради влошената состојба со Ковид-19, градоначалникот на Прилеп Илија Јовановски бара да се воведе карантин. -Мора да има карантин во Прилеп за да се стави под контрола ситуацијата со ковид-19, изјави, во гостување на 24 Вести, прилепскиот ...

Коронавирусот достигнува нови пикови во земјава

Локално - 26.11.2020

Вчера беа регистрирани нови 1288 ковид-случаи од вкупно 3349 тестови. Повторно беше забележан висок број на починати.Од 39 починати лица од ковид, 16 се од Скопје. Прилеп бара карантин Мора да има карантин во Прилеп за да се стави под контрола ...

ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп слави додека градоначалникот помага во болница и се чека одлука за карантин?

Frontline - 26.11.2020

Градоначалникот на Прилеп, секој ден е во болница и помага. Во меѓувреме вмраната во Прилеп, како орда слави избор на нов координатор на комитет во Прилеп, Дејан Продановски! Тоа што ситуацијата во Прилеп е алармантна и секој се труди да помага, не ...

Прилепскиот градоначалник Јованоски: Не можам да седам настрана, ќе бидам среќен ако спасам макар и еден човек!

Фокус - 25.11.2020

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски пред две седмици излезе со одлука, тој, како медицинско лице, да волонтира во Инфективното одделение во болницата „Борка Талески“ во неговиот град.

Јованоски: Мора да има карантин во Прилеп

Вечер Прес - 25.11.2020

„Последните 9 дена има 26 починати, вчера имаше само 6 починати пациенти во Прилеп. По две недели од моето поаѓање на Инфективното одделение. Упатив апел до сите здравствени работници кои немаат активности, во дел од слободното време да им помогнеме ...

Мора да има карантин во Прилеп, бара градоначалникот Јованоски

PressingTV - 25.11.2020

Последните 9 дена има 26 починати, вчера имаше само 6 починати пациенти во Прилеп. По две недели од моето поаѓање на Инфективното одделение. Упатив апел до сите здравствени работници кои немаат активности, во дел од слободното време да им помогнеме ...

Градоначалникот на Прилеп БАРА КАРАНТИН ЗА ГРАДОТ (ВИДЕО)

Вечер - 25.11.2020

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јовановски за ТВ 24 изјави дека во Прилеп мора да има карантин и тоа ќе го побара од Централниот кризен штаб поради влошената епидемиолошка состојба во градот.

Министрите Филипче и Спасовски велат не мора, нивниот градоначалник во Прилеп вика мора карантин

Република - 25.11.2020

Министрите за здравство и за внатрешни работи Венко Филипче и Оливер Спасовски сметаат дека карантин не е потребен, но градоначалникот на Прилеп кој е од нивата партија, СДСМ, бара под итно градот да биде ставен во карантин.

Филипче и Спасовски викаат не мора, нивниот градоначалник во Прилеп вика мора карантин

Курир - 25.11.2020

Министрите за здравство и внатрешни работи, Венко Филипче и Оливер Спасовски не гледаат потреба од карантин во Македонија. Но, следејќи ги загрижувачките бројки на заразени и починати, градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски од СДСМ, ...

КАРАНТИН ЗА ПРИЛЕП - бара прилепскиот градоначалник, Владата ќе ја чека препораката на Комисијата за коронавирусот

Фактор - 25.11.2020

Прилепскиот градоначалник и лекар, Илија Јованоски, ќе бара карнтин за Прилеп, за да се ублажи лошата состојба во градот со коронавирусот. „Последните 9 дена има 26 починати, само вчера имаше само шест починати пациенти во Прилеп.

Градоначалникот ќе побара карантин за Прилеп, за девет дена 26 починале од корона

Фокус - 25.11.2020

Прилепскиот градоначалник и лекар, Илија Јованоски, ќе бара карнтин за Прилеп, поради големиот број на заразени со Ковид-19, но и поради големиот број на смртни случаи. -Последните 9 дена има 26 починати, само вчера имаше шест починати пациенти во ...

Градоначалникот на Прилеп: Mора да имаме карантин, последните 9 дена има 26 починати

Слободен Печат - 25.11.2020

Прилепскиот градоначалник и лекар, Илија Јованоски, ќе бара карнтин за Прилеп, поради големиот број на заразени со Ковид-19, но и поради големиот број на смртни случаи. -Последните 9 дена има 26 починати, само вчера имаше шест починати пациенти во ...

Карантин за Прилеп, бара градоначалникот Јованоски

Локално - 25.11.2020

Мора да има карантин во Прилеп за да се стави под контрола ситуацијата со ковид-19, изјави, во гостување на 24 Вести, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски. Тој посочува дека Прилеп е втор град според бројот на заболени по Скопје.

Комисијата за заразни болести во петок ќе ја разгледува состојбата со големиот број заразени во Прилеп и барањето за ...

24Инфо - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Комисијата за заразни болести во петок ќе ја разгледува состојбата во Прилеп и барањето за воведување карантин

Независен - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Во петок ќе заседава Комисијата за заразни болести- ќе се разгледува барањето за воведување на карантин во Прилеп

Press24 - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Комисијата за заразни болести во петок ќе ја разгледува состојбата со заразени во Прилеп

Канал5 - 25.11.2020

​Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како про ...

Комисијата за заразни болести во петок ќе ја разгледува состојбата со големиот број заразени во Прилеп и барањето за ...

Либертас - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Комисијата за заразни болести во петок ќе ја разгледува состојбата со големиот број заразени во Прилеп и барањето за ...

Бриф - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Комисијата за заразни болести ќе го разгледа барањето за воведување карантин во Прилеп

Кајгана - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Градоначалникот Јованоски: Мора да се воведе карантин во Прилеп

+инфо - 25.11.2020

Грдаоначалникот на Прилеп Илија Јованоски ќе бара во Прилео да се воведе карантин поради влошената ситуација со коронавирусот во градот. – Последните 9 дена има 26 починати, вчера имаше само 6 починати пациенти во Прилеп.

В петок ќе се одлучува дали Прилеп ќе биде ставен во карантин

Фокус - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Прилеп бара да биде ставен во карантин, Комисијата во петок ќе ја разгледува ситуацијата

ТВ21 - 25.11.2020

Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, побара карантин за цел град Прилеп и околните места, поради алармантната ситуација во градот со пандемијата на коронавирусот. „Последните девет дена има 26 починати.

Комисијата за заразни болести во петок ќе ја разгледува состојбата со големиот број заразени во Прилеп и барањето за ...

iPortal - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Комисијата за заразни болести во петок ќе ја разгледува состојбата со големиот број заразени во Прилеп и барањето за ...

Граѓански збор - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Во петок ќе се одлучува дали во Прилеп ќе се воведе карантин

Frontline - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Влада: Ситуацијата во Прилеп е алармантна, ама ќе се разгледа во петок

+инфо - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски, денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Комисијата за заразни болести во петок ќе ја разгледува состојбата со големиот број заразени во Прилеп и барањето за ...

Опсервер - 25.11.2020

– Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Владата знае дека ситуацијата во Прилеп е алармантна, но за неа ќе се дискутира дури во петок

Курир - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски, денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Арсовски: Ситуацијата во Прилеп е алармантна, ќе се разгледа во петок

Нетпрес - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски, денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Градоначалникот на Прилеп бара заострување на мерките

Тера - 25.11.2020

Прилепскиот градоначалник бара од Главниот кризен штаб дополнителни рестриктивни мерки за Прилеп. „Со оглед на влошената здравствена состојба со Ковид-19 во општина Прилеп и зголемениот број на новозаразени, хоспитализирани и за жал починати лица во ...

Градоначалникот на Прилеп бара карантин

MakPress - 25.11.2020

По катастрофалните бројки од 83 новозаразени и со дури шест починати само во последново деноноќие, градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, денеска побара од Владата воведување на карантин во градот и според портпаролот на Владата, по ова барање ...

Во петок ќе се разгледува барањето на Јовановски за карантин во Прилеп

MakPress - 25.11.2020

Во врска со барањето на прилепскиот градоначалник за воведување карантин во тој град, портпаролот на Владата, Душко Арсовски денеска рече дека во Прилеп ситуацијата е алармантна и во петок Комисијата за заразни болести ќе го разгледува тоа како ...

Градоначалникот на Припеп бара да се воведе карантин

Скопје24 - 25.11.2020

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јовановски ќе бара во прилеп да се воведе карантин поради влошената ситуација со болеста во целиот град. – Последните 9 дена има 26 пациентки кои ја изгубија битката, вчера имаше само 6 пациенти кои ја изгубија ...

Коронавирусот достигнува нови пикови во земјава

Пулс24 - 26.11.2020

Вчера беа регистрирани нови 1288 ковид-случаи од вкупно 3349 тестови. Повторно беше забележан висок број на починати.Од 39 починати лица од ковид, 16 се од Скопје. Прилеп бара карантин Мора да има карантин во Прилеп за да се стави под контрола ...

Прилеп чека одлука за евентуален карантин

Алсат-М - 26.11.2020

Во Прилеп, пак, градоначалникот Илија Јовановски, поради влошената состојба со Ковид-19, бара да се воведе карантин. Неговото барање ќе биде разгледано утре од Комисијата за заразни болести, која ќе треба да одлучи дали ќе го одобри.

Јовановски бара карантин за Прилеп, за два дена од ковид-19 починаа 9 пациенти

МКД - 26.11.2020

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски работниот ден веќе трета недела го започнува на инфективното одделение во градот каде се лекуваат болни од ковид-19. Тој, пред се како медицинско лице, застана во поддршка на лекарите во битката со болеста, ...

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

Независен - 26.11.2020

Прилепскиот кризен штаб од главниот штаб во државава бара заострување и воведување дополнителни рестриктивни мерки. Според прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, ситуацијата се оценува како влошена и крјано загрижувачка.

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

24Инфо - 26.11.2020

Прилепскиот кризен штаб од главниот штаб во државава бара заострување и воведување дополнителни рестриктивни мерки. Според прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, ситуацијата се оценува како влошена и крјано загрижувачка.

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

ТВ21 - 26.11.2020

Прилепскиот кризен штаб од главниот штаб во државава бара заострување и воведување дополнителни рестриктивни мерки. Според прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, ситуацијата се оценува како влошена и крјано загрижувачка.

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

+инфо - 26.11.2020

Од утре 30-ина волонтерри на спасителната служба „Златоврв“ ќе се грижат за редот пред медицинските и другите институции, пред банките, а ќе асистира и полицијата. Прилепскиот кризен штаб од главниот штаб во државава бара заострување и воведување ...

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки: И матичните лекари во системот на ротација на Инфективното одделение

Слободен Печат - 26.11.2020

Локалниот кризен штаб во Прилеп од главниот штаб во државава бара заострување на рестриктивните мерки во борбата со ковид-19. Според прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, ситуацијата се оценува како влошена и крајно загрижувачка .

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

Нетпрес - 26.11.2020

Прилепскиот кризен штаб од главниот штаб во државава бара заострување и воведување дополнителни рестриктивни мерки. Според прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, ситуацијата се оценува како влошена и крјано загрижувачка.

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

CivilMedia - 26.11.2020

Прилепскиот кризен штаб од главниот штаб во државава бара заострување и воведување дополнителни рестриктивни мерки. Според прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, ситуацијата се оценува како влошена и крјано загрижувачка.

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

Либертас - 26.11.2020

Прилепскиот кризен штаб од главниот штаб во државава бара заострување и воведување дополнителни рестриктивни мерки. Според прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, ситуацијата се оценува како влошена и крјано загрижувачка.