TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов: Потребна е сплотеност за државните интереси на Македонија

Нова ТВ - 02.08.2017

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, обраќајки се пред споменикот на Методија Андонов Ченто по повод 2.август, повика на сплотување на државата во однос на националните и државните интереси, особено на патот кон ЕУ и НАТО, за кој Иванов рече ...

Иванов: Да не го жртвуваме идентитетот

Алсат-М - 02.08.2017

Без прецизен коментар за договорот со Бугарија, со повици да не се откажеме од идентитот и пораки за кохабитација со Владата на Заев. Ова беа главните одлики на празничното обраќање на претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов.

Иванов го поддржува договорт со Бугарија, оптимист е и за решавање на спорот за името со Грција

ТВ21 - 02.08.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов Ченто, порача дека македонството е нашиот образ и идентитет, она по што другите не препознаваат и по што самите се препознаваме во огледалото ...

Иванов: Членството во ЕУ и НАТО бара жртва

Р.С.Европа - 02.08.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска по повод прославата на Илинден порача дека членството во Европската Унија и НАТО, неминово бара жртва. Но, според него, за секоја жртва е потребен широк национален и државен консензус.

Претседателот Иванов повика на сплотеност за националните и државни интереси

24 Вести - 02.08.2017

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, обраќајки се пред споменикот на Методија Андонов Ченто по повод 2.АВГУСТ, повика на сплотување на државата во однос на националните и државните интереси, особено на патот кон ЕУ и ...

Иванов: Да се сплотиме околу државните и националните интереси на Република Македонија

Курир - 02.08.2017

Поради нашиот македонски идентитет, нам ни се оспорува правото на просперитет, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во обраќањето по повод одбележувањето на државниот празник Илинден, пред споменикот на Методија Андонов – ...

Иванов: Поради идентитетот ни се оспорува правото на просперитет

Мета - 02.08.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска по повод државниот празник Илинден, положи венци со свежо цвеќе пред спомениците на АСНОМ и на Никола Карев. Иванов пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто, порача дека ...

Потребна е сплотеност за државните интереси на Македонија

Пулс24 - 02.08.2017

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, обраќајки се пред споменикот на Методија Андонов Ченто по повод 2.август, повика на сплотување на државата во однос на националните и државните интереси, особено на патот кон ЕУ и НАТО, за кој Иванов рече ...

Иванов: Поради македонскиот идентитет ни се оспорува правото на просперитет

ТВ21 - 02.08.2017

Без македонството, Македонија е само форма без суштина. Без македонството, македонскиот народ го сведуваат на аморфна маса што може да се моделира според желбите на туѓинците. Борбата за национална и социјална слобода на Македонија, нужно подразбира ...

Иванов: Поради нашиот македонски идентитет, ни се оспорува правото на просперитет

Слободен Печат - 02.08.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска по повод државниот празник Илинден, положи венци со свежо цвеќе пред спомениците на АСНОМ и на Никола Карев. Иванов пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто, порача дека ...

Иванов: Да се сплотиме околу државните и националните интереси на Република Македонија

Press24 - 02.08.2017

Поради нашиот македонски идентитет, нам ни се оспорува правото на просперитет, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во обраќањето по повод одбележувањето на државниот празник Илинден, пред споменикот на Методија Андонов – ...

(ВИДЕО) Иванов: Македонија е уценета, поради идентитетот ни се оспорува патот кон ЕУ

Макфакс - 02.08.2017

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, обраќајки се пред споменикот на Методија Андонов Ченто по повод 2.август во празничниот говор порача сплотување и единство за државните интереси, особено на патот кон ЕУ и НАТО.

Иванов: Да се сплотиме околу државните и националните интереси на Република Македонија

Република - 02.08.2017

Поради нашиот македонски идентитет, нам ни се оспорува правото на просперитет, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во обраќањето по повод одбележувањето на државниот празник Илинден, пред споменикот на Методија Андонов – ...

Иванов: Македонството е нашиот образ и идентитет, она по што другите не препознаваат

Фактор - 02.08.2017

Поради нашиот македонски идентитет, нам ни се оспорува правото на просперитет, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во обраќањето по повод одбележувањето на државниот празник Илинден, пред споменикот на Методија Андонов – ...

Иванов: Македонија е уценета, поради идентитетот ни се оспорува патот кон ЕУ

Точка - 02.08.2017

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, обраќајки се пред споменикот на Методија Андонов Ченто по повод 2.август во празничниот говор порача сплотување и единство за државните интереси, особено на патот кон ЕУ и НАТО.

Да се сплотиме околу државните и националните интереси на Република Македонија

Тера - 02.08.2017

Поради нашиот македонски идентитет, нам ни се оспорува правото на просперитет, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во обраќањето по повод одбележувањето на државниот празник Илинден, пред споменикот на Методија Андонов – ...

Претседателот Ѓорѓе Иванов од пред споменикот на Ченто, ЕУ и Нато бараат жртва

Телма - 02.08.2017

Немаме окупатри, но немаме целосна слобода и сме уценети. Ние сме единствената членка аспирант за НАТО и ЕУ од која се бара жртва вели Претседателот Ѓорѓе Иванов. Од пред споменикот на Методија Андонов Ченто тој порача дека жртвата која треба да ја ...

Иванов: Поради македонскиот идентитет ни се оспорува правото на просперитет

А1 On - 02.08.2017

Без македонството, Македонија е само форма без суштина. Без македонството, македонскиот народ го сведуваат на аморфна маса што може да се моделира според желбите на туѓинците. Борбата за национална и социјална слобода на Македонија, нужно подразбира ...

Иванов: Поради македонскиот идентитет ни се оспорува правото на просперитет

Сител - 02.08.2017

Без македонството, Македонија е само форма без суштина. Без македонството, македонскиот народ го сведуваат на аморфна маса што може да се моделира според желбите на туѓинците. Борбата за национална и социјална слобода на Македонија, нужно подразбира ...

Иванов: Неопходно е сплотување околу националните и државните интереси

Нетпрес - 02.08.2017

Членството во ЕУ и НАТО досега требаше да ни биде овозможено конечно да ја достигнеме целата слобода, но на тој пат како држава сме уценети, а цената е премногу висока, истакна македонскиот претседател Иванов Поради нашиот македонски идентитет, нам ...

Иванов со порака до двајца поранешни претседатели: Без македонството, Македонија е само форма без суштина

Курир - 02.08.2017

Без македонството, Македонија е само форма без суштина. Без македонството, македонскиот народ го сведуваат на аморфна маса што може да се моделира според желбите на туѓинците. Борбата за национална и за социјална слобода на Македонија нужно ...

Иванов: Сплотено за државните и националните интереси на Република Македонија

Локално - 02.08.2017

Поради нашиот македонски идентитет, нам ни се оспорува правото на просперитет, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во обраќањето по повод одбележувањето на државниот празник Илинден, пред споменикот на Методија Андонов – ...

Иванов со порака до двајца поранешни претседатели: Без македонството, Македонија е само форма без суштина

Press24 - 02.08.2017

Без македонството, Македонија е само форма без суштина. Без македонството, македонскиот народ го сведуваат на аморфна маса што може да се моделира според желбите на туѓинците. Борбата за национална и за социјална слобода на Македонија нужно ...

Иванов со силна порака: Без македонството, Македонија е само форма без суштина

Република - 02.08.2017

Без македонството, Македонија е само форма без суштина. Без македонството, македонскиот народ го сведуваат на аморфна маса што може да се моделира според желбите на туѓинците. Борбата за национална и за социјална слобода на Македонија нужно ...

Иванов: Македонството е нашиот образ и идентитет

+инфо - 02.08.2017

Да не го жртвуваме идентитетот, порача шефот на државата. Без македонството, Македонија е само форма без суштина. Без македонството, македонскиот народ го сведуваат на аморфна маса што може да се моделира според желбите на туѓинците.

Иванов: Само сплотени ќе успееме да изградиме Европска Република Македонија

Стандард - 02.08.2017

„Без македонството, Македонија е само форма без суштина. Без македонството, македонскиот народ го сведуваат на аморфна маса што може да се моделира според желбите на туѓинците. Борбата за национална и социјална слобода на Македонија, нужно ...

Иванов: Поради македонскиот идентитет ни се оспорува правото на просперитет ...

Н.Македонија - 02.08.2017

Честитајќи го празникот Илинден, претседателот Иванов повика на три работи, посочувајќи дека целта на илинденците, партизаните и АСНОМ-ците беше слободата од ропство, а целта на нашата генерација е слободата за просперитет Без македонството, ...

Иванов: Да се сплотиме околу државните и националните интереси на Република Македонија

Вечер Прес - 02.08.2017

Поради нашиот македонски идентитет, нам ни се оспорува правото на просперитет, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во обраќањето по повод одбележувањето на државниот празник Илинден, пред споменикот на Методија Андонов – ...

Иванов ја предупреди Владата да не го жртвува идентитетот

Фокус - 02.08.2017

Во своето обраќање по повод Денот на Републиката, претседателот на државата, Ѓорге Иванов, зборуваше за македонството, за националниот идентитет и за иднината на земјата. Тој ја предупреди Владата да не го жртвува идентитетот и ја обвини ...

Иванов: Потребна е сплотеност за државните и националните интереси

МРТ - 02.08.2017

Иванов од пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ Методија Андонов-Ченто, порача дека македонството е нашиот образ и идентитет, она по што другите не препознаваат и по што самите се препознаваме во огледалото на историјата.

Пораките на Илинден ...

Н.Македонија - 03.08.2017

Во своите обраќања пред јавноста, македонските политичари се осврнаа на историјата, минатото, сегашноста и на иднината, секој од свој агол. Премиерот Заев рече дека го послушале Делчев, кој рекол да не се губи времето, а се повика и на Манифестот на ...