TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Главниот соработник на Зеленски: Русите ќе платат за гладот ​​што го предизвикаа во 1932 и 1933

Канал5 - 26.11.2022

Русија ќе плати за гладот ​​во Украина за време на советската ера кога милиони Украинци загинаа во текот на зимата 1932-1933 година и за нејзините акции во актуелната војна во Украина, изјави шефот на кабинетот на украинскиот претседател.

Зеленски: Некогаш со глад сакаа да не уништат, сега со темнина и студ

Centar - 26.11.2022

Украина го обвини Кремљ дека ја оживува геноцидната тактика на Сталин додека го комеморира гладот ​​од советската ера во кој загинаа милиони Украинци во зимата 1932-1933 година. На денот кога Украина се сеќава на жртвите на Холодомор, масовен и ...

Украина се сеќава на „холодоморот“ пред 90 години

Deutsche Welle - 26.11.2022

Украина денеска се сеќава на големиот глад пред 90 години, т.н. холодомор, кој во 1932/1933 година однесе неколку милиони животи. Украинскиот поим „холодомор“ означува убивање со глад и се однесува на периодот пред 90 години, кога советскиот ...

Зеленски најави победа

Скопје1 - 26.11.2022

Се огласи претседателот на Украина Володимир Зеленски на својот профил на Телеграм и испрати јасна порака. „Украинците поминаа низ многу страшни работи. И покрај сè, тие ја задржаа способноста за непокор и љубовта кон слободата.

Бундестаг: За Украина „Холодомор“ беше трауматично поглавје во историјата

MakPress - 26.11.2022

Владејачките партии и демохристијаните во германскиот Бундестаг имаат намера да поднесат резолуција со која гладта ​​предизвикана од советскиот лидер Јосиф Сталин во Украина пред 90 години ќе се карактеризира како геноцид.

Зеленски најави победа

Lider - 26.11.2022

Се огласи претседателот на Украина Володимир Зеленски на својот профил на Телеграм и испрати јасна порака. „Украинците поминаа низ многу страшни работи. И покрај сè, тие ја задржаа способноста за непокор и љубовта кон слободата.

Зеленски за Русите: Некогаш сакаа да не уништат со глад, а сега со темнина и студ

Слободен Печат - 26.11.2022

Украина го обвини Кремљ дека ја оживува геноцидната тактика на Сталин во текот на одбележувањето на сеќавањето на гладот ​​од советската ера во кој загинаа милиони Украинци во зимата 1932-1933 година.