TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економскиот амбиент не е „нула“ - Гордана Силјановска-Давкова повторува дезинформација

Окно - 15.04.2019

На дуелот (12.04.2019) меѓу тројцата претседателски кандидати, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска-Давкова, ја даде следната изјава, која ја оценуваме како невистинита: Економијата најдобро ја оценуваат економистите ...

Силјановска до ракометарите: Стискаме палци, веруваме во победа

Република - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова со поддршка до македонските ракометари кои вечерва играат квалификационен меч за пласман на Европско првенство. Поздрав од Велес за ракометната репрезентација на Македонија! Стискаме палци и ...

Силјановска: Во наредниот период фокусот ќе ми биде на Албанците и на останатите

Фокус - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во денешната претседателска дебата на телевизија Сител рече дека во преостанатиот дел од кампањата во фокусот ќе и бидат Албанците, Ромите, Турците и останатите други етнички заедници.

Блокиран град, нервозни граѓани, партиите не се откажуваат од автобус-митинзите

А1 On - 14.04.2019

Два дена Скопје е буквално под блокада. Во желба да покажат масовност, голема поддршка и да го мотивираат членството и симпатизерите, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, партиите кои застанаа зад Пендаровски и Сиљановска-Давкова, ја запалија партиската машинерија и ...

Силјановска порачува дека време е за промени, Мицкоски повика на масовен одзив на изборите

ТВ21 - 14.04.2019

Веќе неколку месеци одиме по Македонија и си го запознаваме народот. За жал јас и не знаев колку прекрасен народ има во оваа земја. Не сум јас хероината, вие сте хероите вие сте Македонија.

Силјановска: Груевски избега затоа што е Индијана Џонс или заради неспособоста на системот?

Магазин - 14.04.2019

Зборуваме за слаба држава, држава која е пропадната, која дозволи Груиевски да излезе од неа како Индијана Џонс-вели професорката и кандидат на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Силјановска: Оваа окупирана држава мора да се трансформира, времето на трансформацијата доаѓа

Република - 14.04.2019

, потенцираше претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на денешниот митинг во Свети Николе. ...

Најумните, најспособните и најпотребните за Македонија си заминуваат во еден правец

Република - 14.04.2019

, истакна претседателскиот кандидат, Гордана Силјановска Давкова на денешниот митинг во Свети Николе. ...

Силјановска: Економската дипломатија е врвен предизвик кој планирам да го практикувам

Курир - 14.04.2019

На денешната дебата помеѓу кандидатите за претседатели на Сител Телевизија кандидатот за претседател на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова кажа дека економската дипломатија е врвен предизвик за секој претседател.

Мицковски и Сиљановски не отишле на митинг во Чашка и Лозово

Локално - 14.04.2019

Изгледа Силјановска и Мицкоски денеска покажаа и дека бегаат од граѓаните, се коментира по социјалните мрежи и медиумите. Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова, денеска заедно со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан ...

Сиљановска и Мицковски бегаат од граѓаните

Бриф - 14.04.2019

Митингот на кандидатката за претседателка на државата од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Сиљановска – Давкова, закажан за 16 и 30 часот во Лозово не се одржа. Околу дваесетина граѓани чекале но немале информации што се случува, зошто Сиљановска не се појавила.

Силјановска и Мицкоски денеска покажаа дека бегаат од граѓаните

iPortal - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова, денеска заедно со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски, требаше да оддржат митинг во општина Лозово. Иако митингот беше закажан за во 16.30 часот тој сепак се одложи ...

Силјаноска: Во детството, со Топурковски бевме прваци во ролерки

Независен - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка на државата поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова присетувајќи се на деновите од младоста сподели интересни детали во емисијата “Еден на еден”. – Бев првак во трка на ролерки.

20 тина членови чекале – Силјановска не дошла на закажаниот митинг во Лозово и Чашка

Centar - 14.04.2019

20-тина членови во Лозово во 16 часот и 30 минути се собрале на закажаното место за митингот на кандидатката на ВМРО ДПМНЕ, но Силјановска не се појавила. Засега е непознато зошто Силјановска не се појавила на закажаната средба со граѓаните на Чашка.

Централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ со далеку поголема гледаност од оној на СДСМ на Јутјуб

Република - 14.04.2019

ВМРО-ДПМНЕ и кандидатот за претседател поддржан од партијата, Гордана Силјановска Давкова, вчера го одржаа централниот митинг во Скопје пред Владата на Република Македонија каде одзивот беше масовен.

(ВИДЕО)Нов лапсус на Силјановска споделуваат твитерџиите

ММС - 14.04.2019

На синоќешниот митинг пред Владата, кандидатката на ВМРО ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова го згреши датумот на изборите. Наместо на 21-ви април, Силјановска ги повика присутните на гласање на 21 септември.

Силјановска Давкова: Македонската дијаспора е наш нераскинлив дел

MakPress - 14.04.2019

Кандидатката за претседател на Република Македонија, Професорката Гордана Силјановска Давкова, преку својот официјален фејсбук профил се обрати до Македонците во дијаспората. „Македонската дијаспора е наш нераскинлив дел.

Уште еден лапсус на Силјановска (ВИДЕО)

365 - 14.04.2019

Професорката Гордана Силјановска-Давкова нема среќа со лапсусите. Вчера, на митингот во Скопје, несвесно повика на гласање, но на погрешен датум. Наместо на 21 април, ги повика граѓаните да гласаат на 21 септември.

Силјановска: Прекрасниот човек Дурловски на своја кожа ја почувствува oдмaздaтa

365 - 14.04.2019

„Славеа минатиот јуни почеток на преговори. Нè уверуваа дека само Преспанскиот договор в раце и ние ги почнуваме преговорите за ЕУ. Ама до тоа нема да дојде, не зошто ние не сакаме, напротив, затоа што тие не знаат како.

Не ги прифаќајте лагите, со оваа власт работа има само за фирмите блиски до нив

Република - 14.04.2019

Пред Владата на Република Македонија, вчера ВМРО – ДПМНЕ и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова одржаа централен митинг на кој лидерот на партијата, Христијан Мицкоски на присутните им се обрати со моќен и впечатлив говор.

Заборавено достоинство

Либертас - 14.04.2019

Сите оние што макар бегло и површно ја следат политичката реторика на претседателскиот кандидат на опозицијата Г. Силјановска, без тешкотии ќе забелажат една упадлива, брза еволуција од почетен, ултрарадикализам кон умерен, благ и толерантен ...

Се огласи Јане Ченто: Еве што порача за претседателските избори

Бизнис Вести - 14.04.2019

На фејсбук страницата “Слобода за Јане Ченто” беше објавен текст од Јане Ченто, пренесен од неговата мајка: „Драги пријатели, победата и сами знаете оти е блиску. Таа ќе стане уште поблиска и поскоро ќе биде спечалена, ако секој чесен македонски ...

Твитер „зовре“ за новиот гаф на Силјановска: „Ако може Бранко на 15, зошто не би можела Гога на 21 септември“

еМагазин - 14.04.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика новиот лапсус на кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова која вчера на централниот митинг во Скопје во еден наврат го утна датумот и ги повика граѓаните да гласаат на 21 септември.

Од митингот на Сиљановска во Скопје

МКД - 13.04.2019

Восхитена сум од глетката и инспирирана, неверојатна инспирација сте. Веќе неколку месеци одиме во Македонија и си го запознаваме народот, за жал јас не ни знаев колку прекрасен народ има во оваа земја.

Силјановска: Македонија има прекрасно име, не ѝ треба придавка

Н.Македонија - 13.04.2019

Восхитена сум од глетката и инспирирана, неверојатна инспирација сте. Веќе неколку месеци одиме во Македонија и си го запознаваме народот, за жал јас не ни знаев колку прекрасен народ има во оваа земја.

Силјановска ги повика вмровците на масовна излезност за да не се бира претседателот во собрание

Сакам да кажам - 13.04.2019

Пред Владата во Скопје вечерва се одржа централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ од изборната кампања за претседателските избори. Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова повика на масовна излезност на изборите на 21 април и 5 мај, бидејќи, ...

Изборен фолклор, песни, поезија и по некоја шега на митинзите

Телма - 13.04.2019

Една вечер од изминатава недела, звуците на „Странци во ноќта“ одекнаа и во Тетово. Песната ја запеа лидерот на СДСМ, Заев, по асоцијацијата што во него ја разбудија политичките опоненти Мицкоски и Силјаноска. Македонија не вложува во својата иднина.

Силјановска: Ако немаме 40 отсто излезност, ќе направат претседателот да се бира во Собранието

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Дождот предвреме ги растера поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ (ФОТО)

+инфо - 13.04.2019

Дождот кој почна да паѓа за време на централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Силјановска Давкова пред Владата во Скопје, предвреме ги растера партиските членови и поддржувачите на претседателската кандидатка. – Нема да ве задржувам уште долго.

Силјановска пред Влада: Дојде време да покажаме дека фактот што ние жените работиме три пати повеќе од мажите, не ...

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата порача дека на татковината и треба жена за претседател. -Македонија има убаво име, во женски род и не и треба придавка.

Силјановска на Фејсбук: Коментирајте „2 за Македонија“ ако сакате да ја прочитате мојата програма

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова денеска на својата официјална Фејсбук страница објави дека нејзината програма е подготвена и секој кој сака да ја прочита, да искоментира на нејзината објава „2 за Македонија“.

Силјановска од здравствени причини не се појави на митингот во Крушево

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова вчера не се појави на митингот во Крушево. Таа на Фејсбук се извини и објасни дека не можела да се појави поради здравствни причини.

Силјановска: Ова е фантастична шанса за прекрасните македонски мажи

+инфо - 13.04.2019

Единствената промена која ја направија е промената на името, најболната промена. Македонија е прекрасно име, во женски род е, не и треба придавка. Пред вас стои токму жена, затоа што на Македонија и треба жена.

Силјановска: На кутиите се добива битката, гаранцијата за фер и демократски избори ќе биде поголема ако вие како река ...

Курир - 13.04.2019

Тука сме собрани за да им порачаме дека на денот на гласањето на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде НЕ за нив ДА за нас. Не посочуваат како чудо од земја за корупција и криминал, срамна констататација, каде што има корупција ...

Силјановска: Ако нема цензус, ќе го сменат Уставот, замислете кој ќе биде претседател

+инфо - 13.04.2019

Парламентот е во рацете на 81 пратеник, но тие не се пратеници. Тие само креваат раце, тие само ги потврдуваат веќе донесените одлуки во оваа зграда. А, во оваа зграда, власта не е распоредена на 26-мина.

40.000 вработени во администрација, а што прават?

Република - 13.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот централен митинг пред Владата во Скопје, се осврна на најавите од власта дека ќе требало да ангажираат огромен човечки потенцијал, експертски, за да може да се подготвиме за првите поглавија ...

Силјановска го помеша датумот на изборите: Треба да се излезе на 21 септември

+инфо - 13.04.2019

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на централниот митинг пред Владата во Скопје, направи нов гаф. Во неколку наврати таа ги повика граѓаните да гласаат за неа на 21 април, но во еден наврат таа го помеша датумот ...

ВМРО-ДПМНЕ испиша историја, го направи досега најбројниот митинг пред Владата (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 13.04.2019

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ пред Владата на Република Македонија го направи досега најбројниот митинг, а доказ за тоа е масовноста која ја покажуваат фотографиите. Граѓаните револтирани и разочарани од лошата политика на Зоран Заев како и кандидатот за ...

Ја гледам Македонија како земја на среќни граѓани, на деца кои растат безгрижни, земја на спортски успеси

Република - 13.04.2019

На сите вас ќе го кажам сонот на мојата генерација – изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на централниот митинг што вечерва се оддржува во Скопје. На собирот кој е дел од кампањата за претседателските избори закажани за 21 април, на кои ВМРО-ДПМНЕ застана ...

Од здравствени причини Силјановска не се појави на митинг во Крушево

+инфо - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, вчера не се појави на митингот во Крушево поради здравствени причини. Но, таа им се обрати на крушевчани преку социјалните мрежи и им вети дека ќе ги посети во вториот круг.

Народот сплотен: Граѓаните масовно излегоа на митингот на ВМРО-ДПМНЕ (ГАЛЕРИЈА)

Курир - 13.04.2019

Вечерва во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ одржува митинг. Народот се сплоти, река луѓе дојдоа да ги слушнат пораките кои ќе ги испратат партискиот лидер Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

Курир - 13.04.2019

Со почеток во 19 часот, пред Владата на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Мицкоски со повик до граѓаните: Денеска на голем митинг во Скопје во 19 часот- За Македонија!

Курир - 13.04.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги повика граѓаните на митинг пред Владата, денеска во 19 часот. -Ве повикувам денеска на големиот митинг во Скопје, пред Влада на Република Македонија во 19:00 часот.

(ГАЛЕРИЈА) Масовен одѕив на граѓаните на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска Давкова во Скопје

Нетпрес - 13.04.2019

Вечерва пред зградата на Владата во Скопје се одржува големиот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатката на претседателските избори која ја поддржа опоициската партија, Гордана Силјановска Давкова, а од фотографиите во медиумите и на социјалните мрежи се ...

(ФОТО) Катастрофа на ВМРО – ДПМНЕ Кр.Паланка во поддршката за централниот митинг во Скопје

iPortal - 13.04.2019

ВМРО – ДПМНЕ и нивниот кандидат за претседател Гордана Силјановска Давкова, вечерва со почеток од 19 часот пред владата ќе го оддржат централниот митинг во пресрет на претседателските избори закажани за 21 април и 5 мај.

Силјановска-Давкова: Пратениците само гласаат – власта е во рацете на неколкумина

ТВ21 - 13.04.2019

„Пратениците само креваат рака за гласање и ги потврдуваат претходно донесените одлуки во Владата. Власта е во неколку раце“, рече вечерва Гордана Силјановска Давкова на централниот митинг во Скопје.

Силјановска не се појави на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Крушево

iPortal - 13.04.2019

Вчерашниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Крушево помина без нивната кандидатка за претседател на државата. Силјановска се огласи преку Фејсбук, објаснувајки дека отсуството било поради здравствени причини.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) СЕ МИТИНГУВА: Опозицијата ја „окупираше“ Владата

Фактор - 13.04.2019

Лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давков ќе се обратат на вечерашниот митинг на опозициската ВМРО ДПМНЕ која митингува во главниот град.

Силјановска од здравствени причини пропушти митинг во Крушево

24Инфо - 13.04.2019

Силјановска од здравствени причини пропушти митинг во Крушево Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на Македонија, го пропушти вчерашниот митинг во Крушево, па ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата го одржа истиот без нејзино присуство.

Почнува митингот на Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ во Скопје (ВО ЖИВО)

365 - 13.04.2019

Вечерва, пред зградата на Владата во Скопје, кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ – Гордана Силјановска-Давкова, го оддржува својот централен предизборен митинг во трката за претседател.