TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вајгл: Партиите прифатија да разговараат во Париз

Фокус - 10.11.2017

Специјалниот известувач за Македонија, Иво Вајгл, денеска изјави дека партиите начелно потврдиле присуство на средбата во куќата на покојниот француски политичар и дипломат Жан Моне во Париз.

Дијалогот „Жан Моне“ не е замена за Пржино

Телма - 10.11.2017

Меѓупартискиот дијалог што во последната недела од јануари треба да отпочне во Париз, не е замена за дијалогот што лидерите и партиите го водеа во Пржино, објаснуваат европратеникот Иво Вајгл и неговиот домаќин, претседателот на Собранието Талат ...

Партиите ја прифатиле поканата на Вајгл: Ќе бидат гости во куќата на Жан Моне во Париз

ТВ21 - 10.11.2017

На 27 километри западно од француската престолнина, се наоѓа куќата на покојниот француски политичар и дипломат Жан Моне. Таму во јануари, претставници на сите македонски политички партии без притисок на јавноста и медиумите, ќе седнат на заедничка ...

Жан Моне

Либертас - 10.11.2017

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Кој ли ќе оди во куќата на Жан Моне во близината на Париз на разговори за помирување помеѓу власта и опозицијата во македонското Собрание? Според идејата на европратеникот Иво Вајгл таму ...

Проектот Жан Моне за партиски компромис, а не за замена на Пржино

24 Вести - 10.11.2017

Известувачот за Македонија во ЕУ Иво Вајгл дојде и официјално ги покани претставниците на сите парламентарните партии да присуствуваат на состанокот кој треба да се одржи последната недела од јануари во куќата на Жан Моне во Париз .

Пратениците нема да разговараат за името, во Париз ќе учеле за Деловникот и Кодексот

+инфо - 10.11.2017

Прашањето за името, нема да биде дел од агендата на дијалогот што го предлага европратеникот Вајгл во Париз, велат извори по средбата. Проектот за дијалог во куќата на „Жан Моне“ во Париз, предложен од европратеникот Иво Вајгл начелно го прифатиле ...

(Видео) Џафери: Подготвени сме да ги следиме препораките на ЕУ

Макфакс - 10.11.2017

Заедничка желба и заклучок е дека Собранието е подготвено да ги следи и спроведе сите препораки на Европската Унија,рече Претседателот на Собранието Талат Џафери на заедничката прес-конференција со европратеникот Иво Вајгл.

Со „Жан Моне“ до партиски компромис

МРТ - 10.11.2017

„Жан Моне“ не е замена на договорот од Пржино, тврди известителот на Европскиот парламент за Македонија, словенечкиот европратеник Иво Вајгл. Последната недела на јануари следната година, претставници на политичките партии, европратеници, експерти ...

27 април нема да се решава во Париз, тоа треба да се затвори тука во Собранието, речe Вајгл

Сакам да кажам - 10.11.2017

Неформалниот дијалог во Париз не е замена за договорот од Пржино или менување на договорот за реформи од Рајнхард Прибе, туку давање нови димензии на политичкиот дијалог во Македонија, рече Иво Вајгл, известувач на Европскиот парламент за ...

Вајгл: „Жан Моне“ не е замена за договорот на Пржино

24 Вести - 10.11.2017

„Жан Моне“ не е замена за договорот на Пржино, тој останува како што е, рече известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл на прес конференција по дводневниот престој во Скопје.

Вајгл доби начелна согласност од сите за дијалогот „Жан Моне“

Канал5 - 10.11.2017

Има начелна согласност од сите политички партии застапени во Собранието за прифаќање на дијалогот „Жан Моне“, изјави известувачот на ЕП за Македонија Иво Вајгл по дводневните разговори со координаторите на пратеничкитре групи во македонскиот ...

Вајгл ќе информира дали проектот „Жан Моне“ е прифатлив за партиите

Телма - 10.11.2017

Изветувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл разговорите со претставниците на парламентарните партии во македонското Собрание за проектот „Жан Моне“, денеска ги продолжи со средба со координаторот на пратеничката група на СДСМ, ...

Вајгл: „Жан Моне“ е можност за пријателска дебата меѓу власта и опозицијата

Макфакс - 10.11.2017

На прес-конференција во Собранието известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, одговарајќи на новинарско прашање, како ќе се реализира проектот „Жан Моне“, каде што на една маса треба да дискутираат власта и опозицијата по ...

ВИДЕО: ЕУ преку „Жан Моне“ ќе ги смирува македонската власт и опозиција

А1 On - 10.11.2017

Европскиот пратеник Иво Вајгл денеска пред македонската јавност го презентираше проектот на Европскиот парламент насловен „Жан Моне“ кој што треба да овозможи отворен разговор меѓу сите македонски партии и Европскиот парламент.

Џафери: Ја прифативме препораката на ЕП да го почнеме дијалогот од т.н „Жан Моне” процес и да придонесеме новиот ...

ТВ21 - 10.11.2017

„Собранието е подготвено да ги следи сите препораки на ЕУ и во целост да ги спроведе бидејќи сите препораки се во интерес на институциите и граѓаните. Подготвени сме и ја прифативме препораката на Европскиот парламент да го почнеме дијалогот од ...

(ВИДЕО) Џафери: Собранието е спремно да ги следи препораките на ЕУ

А1 On - 10.11.2017

Ја прифаќаме препораката на ЕП да отвориме дијалог за односот меѓу партиите во Собранието, изјави претседателот на Парламентот, Талат Џафери по средбата со Иво Вајгл. – Собранието и другите институции треба да ја интензивираат соработката со ЕУ.

ДУИ ќе учествува во дијалогот Жан-Моне

Макфакс - 10.11.2017

Демократската унија за интеграција ќе земе учество во дијалогот Жан-Моне, кој го предлага европратеникот Иво Вајгл, на кој е предвидено да учествуваат претставници од сите парламентарни партии за забрзување на реформскиот процес.

ОМД: Зошто разговори во куќата на Жан Моне, а не во куќата на Блаже Коневски во Небрегово

МКД - 10.11.2017

Обединета македонска дијаспора бара европратеникот Иво Вајгл јавно да се произнесе на што се базира легитимитетот на иницијативи за нетранспарентни меѓупартиски преговори и разговори во Париз, во куќата на Жан Моне.

Вајгл и денеска ги продолжува разговорите да ги носи македонските политичари во вилата на Жан Моне

МКД - 10.11.2017

Европратеникот Иво Вајгл денеска ќе ги продолжи разговорите со претставниците на парламентарните партии во македонското Собрание за проектот Жан Моне на Европскиот Парламент. „Би сакал да разговараме за проектот „Жан Моне“ на Европскиот Парламент ...

Вајгл ги продолжува средбите во Скопје

24 Вести - 10.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл денеска во Скопје ги продолжува средбите со координаторите на пратеничките групи во Собранието на Македонија. Вајгл, кој вчера се сретна со претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, БЕСА и на ДПА, ...

ОМД: Вајгл да се заложи за афирмација на Македонија, а не за тајни преговори

МРТ - 10.11.2017

ОМД бара од Брисел и од европаратеникот Вајгл да нема тајни разговори и да го заснова сопствениот легитимитет во средби на партиите во земјава... Македонската Обединета дијаспора бара од Брисел и од европаратеникот Вајгл да нема тајни разговори и да ...

Вајгл ги продолжува разговорите во Скопје

Р.С.Европа - 10.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл денеска во Скопје ги продолжува средбите со координаторите на пратеничките групи во Собрнието на Македонија. Потоа, како што е најавено, ќе следува и брифинг со претседателот на ...

Вајгл: Процесот „Жан Моне“ не е замена или продолжување на Договорот од Пржино

Мета - 10.11.2017

Последната недела на јануари следната година, претставници на политичките партии, европратеници, експерти од ЕУ, заедно со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан и претставници на францускиот Парламент и на француската ...

Вајгл ги продолжува разговорите за проектот „Жан Моне“

МРТ - 10.11.2017

Целта на разговорите е иницијативата „Жан Моне“, односно во куќата на некогашниот француски политичар крај Париз да разговараат претсавниците на македонските партии за постигнување на политички компромис за иднината на земјата.

ВАЈГЛ И ДЕНЕС ВО СКОПЈЕ: Очекува „само добро“

Фактор - 10.11.2017

Проектот „Жан Моне“ ќе биде главна тема на денешната средба на европскиот пратеник Иво Вајгл кој втор ден е во земјава. Словенецот кој јавноста го запозна во дијалогот од Пржино денеска во главниот град ќе продолжи со агендата на која се средби со ...

Вајгл ги продолжува разговорите за „Жан Моне“

Канал 77 - 10.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл денеска ја продолжува посетата во земјава, откако вчера оствари средби со со претседателот на Парламентот, Талат Џафери, со координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, на БЕСА Африм Гаши, ...

Европскиот парламент иницира меѓупартиски дијалог

Телма - 09.11.2017

Ова е куќата на таткото на Европската унија, Жан Моне. Се наоѓа во близина на француската престолнина, Париз. Тука, кон крајот на оваа или можеби во почетокот на наредната година, парламентарните партии од власта и од опозицијата треба да почнат со ...

Вајгл им го претставува проектот „Жан Моне“ на пратениците

Нова ТВ - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл денеска во Скопје ги продолжува средбите со координаторите на пратеничките групи во Собранието на Македонија. Потоа, како што е најавено, ќе следува и брифинг со претседателот на ...

Џафери – Вајгл: Европскиот парламент ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ

Алсат-М - 09.11.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска се одржа средба меѓу претседателот на Парламентот Талат Џафери и пратеникот на Европскиот парламент Иво Вајгл, кој престојува во посета на Македонија.

Известувачот за Македонија во ЕП, Вајгл во Скопје

24 Вести - 09.11.2017

Иво Вајгел и официјално дојде во Скопје за да им ги достави поканите на парламентарните партии да присуствуваат на преговорите под покровителство на ЕУ кои треба да се одржат во куќата на Жан Моне во Париз.

Европскиот парламент предлага неформална средба власт-опозиција во Париз за враќање на довербата

Сакам да кажам - 09.11.2017

Европратеникот Иво Вајгл и претседателот на Собранието Талат Џафери разговарале за можноста за започнување дијалог помеѓу парламентарните политички партии. „Се разговараше за можноста за отпочнување на дијалог меѓу различните пратенички групи во ...

Вајгл на средби со партиите во Собранието

МРТ - 09.11.2017

Словенечкиот европратеник Иво Вајгл има средби во Собранието со претставниците на партиите застапени во македонскиот законодавен дом... Известителот на Европскиот парламент за Македонија, словенечкиот европратеник Иво Вајгл има средби во Собранието ...

Известувачот Вајгл на средби со Џафери и партиските координатори

Канал5 - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во Македонското собрание. Во моментов Вајгл е на средба со претседателот на собранието Талат Џафери .

Вајгл: Ќе разговараме за проектот Жан Моне...

Н.Македонија - 09.11.2017

Вајгл: Ќе разговараме за проектот Жан Моне Европратеникот Иво Вајгл, кој денеска и утре има средби со претставници на парламенатарните партии во Собранието на Република Македонија, изјави дека целта на неговата посета е да се разговара за проектот ...

Вајгл дојде да ги кани политичарите на разговор во куќата на Жан Моне

Локално - 09.11.2017

Европратеникот Иво Вајгл, кој денеска и утре има средби со претставници на парламенатарните партии во Собранието на Република Македонија, изјави дека целта на неговата посета е да се разговара за проектот Жан Моне.

ЕП ќе помага во дијалогот меѓу власта и опозицијата во Собранието

Мета - 09.11.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, кој е во дводневна посета на земјава, на денешната средба разговарале за можноста за отпочнување на дијалог меѓу различните ...

Вајгл: Партиите прифатија да разговараат во Париз

iPortal - 10.11.2017

Специјалниот известувач за Македонија, Иво Вајгл, денеска изјави дека партиите начелно потврдиле присуство на средбата во куќата на покојниот француски политичар и дипломат Жан Моне во Париз.

Џафери: Подготвени сме да ги следиме препораките на ЕУ

Точка - 10.11.2017

Заедничка желба и заклучок е дека Собранието е подготвено да ги следи и спроведе сите препораки на Европската Унија, рече Претседателот на Собранието Талат Џафери на заедничката прес-конференција со европратеникот Иво Вајгл.

Вајгл: „Жан Моне“ не е замена за договорот на Пржино

Нетпрес - 10.11.2017

Жан Моне“ не е замена за договорот на Пржино, тој останува како што е, рече известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл на прес конференција по дводневниот престој во Скопје.

Вајгл доби начелна согласност од сите за дијалогот „Жан Моне“

Сител - 10.11.2017

Има начелна согласност од сите политички партии застапени во Собранието за прифаќање на дијалогот „Жан Моне“, изјави известувачот на ЕП за Македонија Иво Вајгл по дводневните разговори со координаторите на пратеничкитре групи во македонскиот ...

Вајгл ќе информира дали проектот „Жан Моне“ е прифатлив за партиите

Стандард - 10.11.2017

Изветувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл разговорите со претставниците на парламентарните партии во македонското Собрание за проектот „Жан Моне“, денеска ги продолжи со средба со координаторот на пратеничката група на СДСМ, ...

Вајгл: „Жан Моне“ е можност за пријателска дебата меѓу власта и опозицијата

Вечер - 10.11.2017

На прес-конференција во Собранието известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, одговарајќи на новинарско прашање, како ќе се реализира проектот „Жан Моне“, каде што на една маса треба да дискутираат власта и опозицијата по ...

ЕУ преку „Жан Моне“ ќе ги смирува македонската власт и опозиција

Орбис - 10.11.2017

Европскиот пратеник Иво Вајгл денеска пред македонската јавност го презентираше проектот на Европскиот парламент насловен „Жан Моне“ кој што треба да овозможи отворен разговор меѓу сите македонски партии и Европскиот парламент.

Џафери: Собранието е спремно да ги следи препораките на ЕУ

Орбис - 10.11.2017

Ја прифаќаме препораката на ЕП да отвориме дијалог за односот меѓу партиите во Собранието, изјави претседателот на Парламентот, Талат Џафери по средбата со Иво Вајгл. – Собранието и другите институции треба да ја интензивираат соработката со ЕУ.

ДУИ ќе учествува во Жан-Моне дијалогот

Вечер - 10.11.2017

Демократската унија за интеграција ќе земе учество во Жан-Моне дијалогот, кој го предлага европратеникот Иво Вајгл на кој е предвидено да учествуваат претставници од сите парламентарни партии за забрзување на реформскиот процес.

Иво Вајгл со политичките партии разговара за проектот „Жан Моне“

Мета - 10.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска ги продолжува средбите со координаторите на пратеничките групи во Собранието, по што ќе следува брифинг со претседателот на Собранието Талат Џафери и со амбасадорот на Европската ...

Вајгл: Процесот „Жан Моне“ не е замена или продолжување на Договорот од Пржино

Либертас - 10.11.2017

Последната недела на јануари следната година, претставници на политичките партии, европратеници, експерти од ЕУ, заедно со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан и претставници на францускиот Парламент и на француската ...

Европскиот парламент иницира меѓупартиски дијалог

Локално - 10.11.2017

Ова е куќата на таткото на Европската унија, Жан Моне. Се наоѓа во близина на француската престолнина, Париз. Тука, кон крајот на оваа или можеби во почетокот на наредната година, парламентарните партии од власта и од опозицијата треба да почнат со ...

Втор ден разговори на Вајгел со македонските политичари за проектот „Жан Моне“

Нетпрес - 10.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл денеска во Скопје ги продолжува средбите со координаторите на пратеничките групи во Собрнието на Македонија. Би сакал да разговараме за проектот „Жан Моне“ на Европскиот Парламент што ...