TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

📽 „СЕГА НАКРАТКО ЌЕ ВИ СЕ ОБРАТИ ВУЧИЌ“ Рама и Спајиќ се пошегуваа со српскиот претседател

+инфо - 17.05.2024

Ви благодарам. Можете лесно да измерите дали е кратко или долго. Тој (Рама) навистина ми го мери времето, одговори Вучиќ. Сега накратко или долго ќе ви се обрати претседателот Вучиќ, рече претседателот на црногорската Влада Милојко Спајиќ на самит ...

🎥„Секогаш ветува дека ќе се обрати накратко, но зборува подолго од сите други“, Спајиќ и Рама се пошегуваа со Вучиќ

Локално

ЦЕФТА и заедничкиот регионален пазар како инструмент за забрзана интеграција кон ЕУ-пазарот

Макфакс

ЦЕФТА и Заедничкиот регионален пазар како инструмент за забрзана интеграција кон ЕУ пазарот

BiznisPRO

ЦЕФТА и Заедничкиот регионален пазар како инструмент за забрзана интеграција кон ЕУ пазарот

Опсервер

ЦЕФТА и заедничкиот регионален пазар како инструмент за забрзана интеграција кон ЕУ пазарот

Точка

До 2027 година цел Балкан подготвен за во ЕУ, Вархеји вели дека не треба да има повеќе оправдувања

ТВ21 - 16.05.2024

До 2027 земјите од Западен Балкан треба да бидат подготвени да бидат дел од ЕУ и за тоа не треба да има веќе оправдувања, вели комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји. -Нема да има оправдувања, ако може да ја употребам балканската ...

„БИДЕТЕ СПРЕМНИ ЗА ПРОШИРУВАЊЕ ДО 2027 ГОДИНА“ Вархеји се сретна со лидерите од Западен Балкан

+инфо

Вархеи: Предуслов за членство во Европската Унија се добрососедските односи

Во Центар

Самит на лидерите од регионот и ЕУ: „Секој треба да ја заврши својата работа“

Р.С.Европа

„Секој треба да си го сработи својот дел“: порака од самитот на лидерите од регионот и ЕУ

Макфакс

Вархеји: 2027 е година за приклучување во Унијата

Алсат-М

„Отворен Балкан“ пак се соедини во Црна Гора

Република

4NEWS Локално Локално Бизнис Вести Бриф Р.С.Европа Сител Алсат-М

Лидерите од Западен Балкан на самитот за планот за раст во Котор

Канал5 - 16.05.2024

Земјите од Западен Балкан да не губат време и да работат на споведување на превземените обвсрки и реформите за да можат да ги користат средствата од Планот за раст на ЕУ. Ова е главната порака упатена од Самиот за Западен балкан кој се одржува во ...

Лидерите на земјите од З. Балкан ја истакнаа својата посветеност на реформите и европскиот пат

Канал5

Маричиќ – Горчевиќ: Соработката на регионот и реализацијата на планот за раст за Западен Балкан е можност за забрзување на процесот на евроинтеграција

Макфакс

Министрите од регионот во Котор разговараа за Планот за раст

Р.С.Европа

Маричиќ од Котор: Европеизацијата на државата со Планот за раст мора да продолжи за просперитет на секој граѓанин

Бизнис Вести

Маричиќ од Котор повика на исполнување на обврските во рамки на Планост за раст на ЗБ

Слободен Печат

Маричиќ: Нема време за губење во успешното спроведување на Планот за раст на Западен Балкан на ЕУ

Рацин

Zoom 24Инфо Локално Нова ТВ Република Локално Frontline Рацин

Лидерите на земјите од Западен Балкан со заедничка изјава остануваат посветени на процесите за членство во ЕУ

Вести плус - 16.05.2024

Шефовите на држави и влади на земјите од Западен Балкан денеска, во рамки на учеството на Самитот во Котор, Црна Гора, усвоија заедничка изјава со која ја потврдуваат посветеноста на земјите за заеднички регионален пазар насочен кон зајакнување на ...

Лидерите на земјите од Западен Балкан со заедничка изјава остануваат посветени на процесите за членство во ЕУ

Centar

Лидерите на земјите од Западен Балкан со заедничка изјава остануваат посветени на процесите за членство во ЕУ

24Инфо

Лидерите од Западен Балкан со заедничка изјава остануваат посветени за членство во ЕУ

Канал5

Лидерите на земјите од Западен Балкан со заедничка изјава остануваат посветени на процесите за членство во ЕУ

Нова ТВ

Лидерите на земјите од Западен Балкан со заедничка изјава остануваат посветени на процесите за членство во ЕУ

Бриф

Лидерите на земјите од Западен Балкан со заедничка изјава остануваат посветени на процесите за членство во ЕУ

Макфакс

Опсервер Кајгана МКД Вечер Прес Точка Frontline Телма

Вархеји: Планот за раст за Западен Балкан веќе се реализира

А1 On - 16.05.2024

Планот за раст за Западен Балкан веќе се реализира, а на самитот ќе разговараме како да ги спроведеме сите приоритети на регионот за оваа година, изјави денеска европскиот комесар за соседство и проширување Оливер Вархеји пред отворањето на Самитот ...

Николоски на министерски состанок за Планот за раст – Олеснета трговија со ЕУ

Канал5

Николоски во Котор: Олеснета трговија со ЕУ и поедноставни плаќања не носат до европскиот заеднички пазар

Локално

Николоски во Котор: Олеснета трговија со ЕУ и поедноставни плаќања не носат до европскиот заеднички пазар

Рацин

Николоски во Котор: Олеснета трговија со ЕУ и поедноставни плаќања не носат до европскиот заеднички пазар

Во Центар

Олеснета трговија со ЕУ и поедноставни плаќања не носат до европскиот заеднички пазар

Република

Вархеји: Планот за раст се реализира, ќе разговараме за приоритети како СЕПА

Бизнис Вести

Либертас Канал5 24Инфо MakPress