TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОБНОВЕНО СЈО со нова истрага „Транспортер“ : Битолскиот градоначалник Талески осомничен за злоупотреба тешка 360.000 ...

+инфо - 14.04.2016

Специјалното обвинителство отвори нова истражна постапка „Транспортер“ во која ги испитува сомненијата за сторени злоупотреби со превоз за ученици од страна на Владимир Талески, градоначалник на Битола и претседателот на локалната Комисија за јавни ...

Јанева: правдата ќе победи!

Deutsche Welle - 14.04.2016

Истрагата под кодно име „Транспортер“ покажува дека битолскиот градоначалник Талески трошел на превоз повеќе и од Токио. Штетата ќе мора да ја надокнади и покрај аболицијата. СЈО ја одбива аболицијата на Иванов „Ние сме тука и работиме.

СЈО: Градоначалникот на Битола во нов случај за корупција со превоз

Нова ТВ - 14.04.2016

Градоначалникот на Битола Владимир Талески заедно со општинскиот претседател на комисијата за јавни набавки и група превозници ги местеле тендерите за превоз на ученици со што оптшина Битола го плаќала најскапиот превоз во светот, рече обвинителката ...

СЈО ОТВОРИ НОВ ПРЕДМЕТ: Случај „Транспортер“ за градоначалникот на Битола

Телеграф - 14.04.2016

Според истрагата, градоначалникот во договор со директорите на основните училишта и повеќе превозници го оштетиле буџетот во износ од 365.000 за само две учебни години Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека води истрага против ...

Нова истрага на СЈО за превозот на ученици во Битола

24 Вести - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција најави нова истрага која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола. Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи рече дека предметот е преземен од Основното јавно обвинителство - Битола и ...

СЈО отвори нова истрага „Транспортер“

Телма - 14.04.2016

Без разлика што се случуваше во изминативе два дена, Специјалното јавно обвинителство ќе продолжи да работи, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. На прес-конференцијата на која присуствуваат амбасадорите на Велика Британија, ...

Нова истрага на СЈО, за превозот на ученици во Битола

Тера - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција најави нова истрага која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола. Општина Битола плаќала најскап превоз за учениците од основните и средните училишта на општината, се плаќало ...

Во „Транспортер“ на СЈО инволвиран и Талески

Р.С.Европа - 14.04.2016

Случај насловен „Транспортер“ отвори Специјалното обвинителство во кој е инволвиран и градоначалникот на Општина Битола Владимир Талески, соопштија денеска од ова Обвинителство. Осомничените, според СЈО, го оштетиле буџетот на државата во полза на ...

Амбасадорите од земји членки на ЕУ на прес во СЈО

Нова ТВ - 14.04.2016

Амбасадорите на земјите членки од Европската унија можат да се забележат во просториите во Специјалното јавно обвинителство кадешто во секој момент се очекува да започне прес-конференцијата на обвинителството.

СЈО: Иванов ги спаси од затвор, но не и од одземање на украдените пари

Фактор - 14.04.2016

Помилувањето како акт на милостина од страна на претседателот Иванов, не ја опфаќа ниту кривичната одговорност од кривичното дело ниту штетата која истиот е должен да ја надомести. За тоа не е помилуван никој“, рече специјалната обвинителка Фатиме ...

И амбасадори на прес-конференцијата на СЈО

МКД - 14.04.2016

Амбасадорите на Италија, Масимо Белели, на Германија Кристине Алтхаузер, на Британија Чарлс Герет, Шпанија, Рамон Абароа Каранза... се присутни на прес-конференцијата која сега од 13:30 часот започнува во просториите на Специјалното јавно ...

СЈО отвори предистражна постапка за градоначалникот на Битола за тендери за превоз на учениците

МКД - 14.04.2016

Општина Битола плаќала најскап превоз за учениците од основните и средните училишта на општината, се плаќало многу повеќе од договорените цени во тендерската документација, изјави денеска обвинителката на Специјалното јавно обвинителство Фатиме ...

СЈО поведе истрага за превозот на ученици во Битола

Нетпрес - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нова истрага „Транспортер“против 22 лица која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола, а меѓу нив е и градоначалникот на општината, В.Т.

Фетаи: Талески го оштетил буџетот за 22 милиони денари за превоз за учениците во Битола

А1 On - 14.04.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на прес конференција објави скандалозен и криминален начин на злоупотреба на буџетски средства за превоз на ученици за ученици од средните и основни училишта во Битола. Новата истрага е со име „Транспортер“.

Телма ТВ директно во програма ќе ја пренесува прес-конференцијата на СЈО

Телма - 14.04.2016

На прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство која се очекува да започне во секој момент, присуствуваат и британскиот, италијанскиот и германскиот амбасадор. Телма Телевизија директно во програмата ќе се вклучи на прес-конферемцијата на ...

СЈО со нова истрага „Транспортер“ : Битолскиот градоначалник Талески осомничен за злоупотреба тешка 360.000 евра

+инфо - 14.04.2016

Специјалното обвинителство отворило нова истражна постапка „Транспортер“ во која ги испитува сомненијата за сторени злоупотреби со превоз за ученици од страна на Владимир Талески, градоначалник на Битола и претседателот на локалната Комисија за ...

„Транспортер“ – нова истражна постапка на СЈО

Кумановски м. - 14.04.2016

На прес конференција денес Специјалното јавно обвинителство најави отпочнување на нова истражна постапка против лица осомничени за проневера на државни пари во износ од 260 илјади евра. Станува збор за истрагата „Транспортер“ во која градоначалникот ...

„Транспортер“ е новата истрага на СЈО, против градоначаланикот на Битола

Фокус - 14.04.2016

Талевски и колегите го оштетиле буџетот на општината за 360 илајди евра. Коруптивните активности на градоначланикот на Битола, Владимир Талевски, се во фокусот на новата истрага на Специјалното јавно обвинителство.

СЈО отвори истрага за градоначалникот на Битола, бара конфискација на имот

Сакам да кажам - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нова истрага за, како што беше речено „најскапиот превоз на ученици во светот во градот на конзулите.“ Се сомничи градоначалникот на Битола дека го оштетил буџетот за околу 360.000 евра за две учебни години.

Работата на Специјалното Јавно Обвинителство е света и мора да се подржи

А1 On - 14.04.2016

Национална Демократска Преродба во континуитет има изјавено дека институцијата на Специјалното Јавно Обвинителство која произлезе од Пржинскиот договор, е единствена државна институција која може да донесе надеж за граѓаните дека ќе се врати ...

СЈО покрена нова постапка за превозот на учениците во Битола

Макфакс - 14.04.2016

Специјалното јавно обинителство, во среда, објави дека покрена нова постапка, овојпат, како што рекоа, не за државните функционери, туку за локалните моќници, за „најскапиот превоз на ученици“, кој го платил градот на конзулите, Битола.

СЈО: На Иванов не сме му дале никакви податоци

Либертас - 14.04.2016

Специјалната јавна обвинителка Ленче Ристовска истакна дека Специјалното јавно обвинителство на претседателот Иванов не му дало никакви информации за отворените кривични постапки, ниту за постапи за кои се в0ди предистражна постапка, која е, секако ...

Амбасадорите на пресот на СЈО

А1 On - 14.04.2016

Започна прес конференцијата во СЈО. Јавна перцепција е дека бевме многу ефикасни, имаме 5 истражни постапки. Ќе продолжиме да работиме согласно законот за СЈО, рече на прес конференција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Нова истрага на СЈО „Транспортер“ против градоначалникот на Битола, Владимир Талески

ТВ21 - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ја обелодени новата истрага „Транспортер“, против градоначалникот на Битола, Владимир Талески и првиот човек на Комисијата на јавни набавки. Тие се товарат за коруптивни јавни набавки за превоз на ученици во ...

СЈО отвора нова истрага: Со 81 криминално дејствие Буџетот бил оштетен за 360.000 евра (Аудио)

Канал 77 - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес конференција објави дека отвора нова истрага под името „Транспортер“, а обвинителката Фатиме Фетаи потенцираше дека се работи за како што рече, најскапиот превоз на ученици во светот.

Уставниот суд ќе заседава в среда, попладне ќе се знае дали СЈО ќе биде на дневен ред

+инфо - 14.04.2016

По бројните шпекулации кои вчера се појавија во јавноста дека денеска Уставниот суд ќе има вонредна седница на која ќе се разгледува иницијативата за оценка на уставноста на СЈО, денеска пристигна демант од Уставниот суд.

Сјо отвори истрага за градоначалникот на Битола

Сакам да кажам - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нова истрага за како што беше речено „најскапиот превоз на ученици во светот во градот на конзулите„ Се сомничи градоначалникот на Битола дека го оштетил буџетот за околу 360.000 евра за две учебни години.

Амбасадори од земји членки на ЕУ на пресот на СЈО

Бриф - 14.04.2016

На денешната прес конференција на Специјалното јавно обвинителство присуствуваше и речиси цел дипломатски кор. Приуството на амбасадорите веројатно е во духот на поддршката која меѓународната заедница ја дава на СЈО, кое беше формирано од договорот ...

ОБНОВЕНО Утре итна седница на Уставниот суд, за последен удар врз СЈО?!

+инфо - 13.04.2016

Уставниот суд на Република Македонија утре би можел да одржи итна седница, со цел да го прогласи Специјалното јавно обвинителство за неуставно, дознава Плусинфо од извори во судот. Ваква седница на Уставниот суд беше планирана за неколку дена, но ...

Масовен протест за поддршка на СЈО

Нова ТВ - 13.04.2016

Стотици граѓани на различна возраст во моментот се пред Специјалното јавно обвинителство на мирен собир изразуваат подршка за работата на обвинителите и извикуваат „Мафија во робија“, јавува новинрката на НОВА, Славица Филиповска.

СЈО се јави : „Ние работиме!„

Вечер Прес - 13.04.2016

Од таму за утре, во 13.30 часот, најавија нова прес-конференција, без да соопштат за што станува збор. „Ние работиме!", порачаа од Специјалното јавно обвинителство на Твитер, по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов, да ги помилува сите инволвирани ...

(ФОТО) Почна собирањето за поддршка на СЈО

А1 On - 13.04.2016

Граѓани, на спонтан протест организиран преку социјалните мрежи, се собрани пред Специјалното јавно обвинителство да дадат поддршка на неговата работа. Денеска се во уште поголем број од вчера и исвикуваат: „Нема правда, нема мир!“, „СЈО, СЈО“ и ...

(ВИДЕО) Нема правда, нема мир – се скандира пред СЈО

Репортер - 13.04.2016

Од видеото во продолжение погледнете како изгледа атмосферата на почетокот на денешниот протест против одлуката на Иванов за општа аболиција. Протестот, како и вчера започнува пред канцеларијата на СЈО во знак на поддршка на нивната работа.

СЈО утре во 13.30 часот ќе одржи нова прес-конференција

Фокус - 13.04.2016

Во дописот од кабинетот на специјалната обвинителка Катица Јанева не е наведено која ќе биде темата на прес-конфренецијата Специјалното јавно обвинителство утре, во 13.30 часот, ќе одржи прес-конференција, соопштија денеска од СЈО.

„Ние работиме“: СЈО закажа прес-конференција за утре во 13.30

МКД - 13.04.2016

Специјалното јавно обвинителство закажа прес-конференција за утре во 13.30 часот. „Ние работиме“, соопшти СЈО на Твитер. „Утре прес-конференција во 13.30 часот.“ Ние работиме. Утре прес конференција во 13,30 часот.

Јанева најави прес-конференција за утре во 13.30 часот

Бриф - 13.04.2016

Специјалното јавно обвинителство утре, во 13.30 часот, ќе одржи прес-конференција, соопштија денеска од СЈО. Во дописот од кабинетот на специјалната обвинителка Катица Јанева не е наведено која ќе биде темата на прес-конфренецијата, но извесно е ...

Tортевски: Од 15 ти овој месец ќе бидам советник во СЈО

Репортер - 13.04.2016

Адвокатот Александар Тортевски вчера во емисијата Топ тема на Телма објави дека од 15 ти овој месец се приклучува во тимот на Катица Јанева како советник. Претходно провладините медиуми заради неговите жесток јавни напади за злоупотребите и ...

Нова истрага на СЈО за превозот на ученици во Битола

Сител - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција најави нова истрага која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола. Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи рече дека предметот е преземен од Основното јавно обвинителство - Битола и ...

СЈО отвори нова истрага „Транспортер“ – Битолскиот градоначалник Талески осомничен за злоупотреба тешка 360.000 евра

Либертас - 14.04.2016

На прес-конференцијата на која присуствуваат амбасадорите на Велика Британија, Германија и на Италија, Јанева објави покренување на уште една нова истрага „Транспортер“. Станува збор за превоз на ученици во Битола, образложи обвинителката Фатиме ...

СЈО го најави случајот „Транспортер“

Алсат-М - 14.04.2016

Случај насловен „Транспортер“ отвори Специјалното обвинителство во кој е инволвиран и градоначалникот на Општина Битола Владимир Талески, соопштија денеска од ова Обвинителство. Осомничените, според СЈО, го оштетиле буџетот на државата во полза на ...

Фетаи: Талески го оштетил буџетот за 22 милиони денари за превоз за учениците во Битола

Репортер - 14.04.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на прес конференција објави скандалозен и криминален начин на злоупотреба на буџетски средства за превоз на ученици за ученици од средните и основни училишта во Битола. Новата истрага е со име „Транспортер“.

СЈО со нова истрага „Транспортер“

МК News - 14.04.2016

Специјалното обвинителство отворило нова истражна постапка „Транспортер“ во која ги испитува сомненијата за сторени злоупотреби со превоз за ученици од страна на градоначалник на Битола и претседателот на локалната Комисија за јавни набавки при што ...

ТРАНСПОРТЕР е новата истрага на СЈО против градоначалникот на Битола

Бриф - 14.04.2016

Коруптивните активности на градоначланикот на Битола, Владимир Талевски, се во фокусот на новата истрага на Специјалното јавно обвинителство. СЈО нарачало вештачење да го испита случајот со превозот на ученици за кое се зборуваше на снимките од ...

НДП:Меѓународната заедница да излезе со одбрана на СЈО

Фактор - 14.04.2016

Од Националната демократска преродба велат дека институцијата на Специјалното јавно обвинителство која произлезе од Пржинскиот договор, е единствена државна институција која може да донесе надеж за граѓаните дека ќе се врати владеењето на правото и ...

СЈО покрена нова постапка за превозот на учениците во Битола

Кајгана - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство објави дека покрена нова постапка, но не за државните функционери, туку за локалните моќници, за „најскапиот превоз на ученици“, кој го платил градот на конзулите, Битола.

СЈО: На Иванов не сме му дале никакви податоци

Бриф - 14.04.2016

Специјалната јавна обвинителка Ленче Ристовска истакна дека Специјалното јавно обвинителство на претседателот Иванов не му дало никакви информации за отворените кривични постапки, ниту за постапи за кои се в0ди предистражна постапка, која е, секако ...

Амбасадорите на пресот на СЈО

Репортер - 14.04.2016

Започна прес конференцијата во СЈО. Јавна перцепција е дека бевме многу ефикасни, имаме 5 истражни постапки. Ќе продолжиме да работиме согласно законот за СЈО, рече на прес конференција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

„Човекот пред сè”: Безрезервн го поддржуваме СЈО, бараме одложување на изборите, како и формирање на експертска влада

Либертас - 13.04.2016

Соопштение на Здружение на граѓани „Човекот пред сè”: Здружението на граѓани „Човекот пред сè”, ги поздравува слободоумните граѓани, кои протестираат во име на правдата и слободата. Претседателот Ѓорѓе Иванов го постигна спротивниот ефект на ...

Утре итна седница на Уставниот суд, за уривање на СЈО?!

Либертас - 13.04.2016

Уставниот суд на Република Македонија утре би можел да одржи итна седница, со цел да го прогласи Специјалното јавно обвинителство за неуставно, дознава Плусинфо од извори во судот. Ваква седница на Уставниот суд беше планирана за неколку дена, но ...