TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски: Без широк консензус нема промена на формулацијата „20 отсто“ со албански јазик

Слободен Печат - 03.10.2023

За промена на формулацијата „20 отсто“ со „албанскии јазик“ во Уставот е потребен широк консензус и согласност на сите партии потписнички на Рамковниот договор, бидејќи договорот е донесен во тешки услови и со компромис чии гаранти се САД и ЕУ.

Застрашување со експлозија, а сега и со имплозија

Н.Македонија

Албанската опозиција одлучна: Нема да гласаат за уставните измени без да се исполнат нивните барања

ТВ21

Албанската опозиција со услов за уставните измени

24 Вести

Албанската опозиција со вкупно 7 пратеници постави услов за поддршка на уставните измени

Сител

Уште шестмина пратеници нема да гласаат за уставни измени?

Телма

Албанските опозициски партии го проблематизираат усвојувањето на уставните измени

Мета

Алфа Zoom Република МКД Либертас 360 степени 365 Денешен

Како историјата на САД може да ја спаси Македонија и да го победи путинизмот на Балканот

Независен - 03.10.2023

Со оглед на спектакуларното убиство на Евгениј Пригожин и помалку од спектакуларната украинска контраофанзива, изгледа многу потешко да се победи рускиот претседател Владимир Путин. За среќа, САД имаат ретка можност да го поразат путинизмот на ...

(AНАЛИЗА) Tеории на заговор за „бугаризација“ и дезинформации за македонскиот јазик и историја во контекст на уставните измени

Либертас

Теории на заговор за „бугаризација“ и дезинформации за македонскиот јазик и историја во контекст на уставните измени

Frontline

Теории на заговор за „бугаризација“ и дезинформации за македонскиот јазик и историја во контекст на уставните измени

CivilMedia

АНАЛИЗА Теории на заговор за „бугаризација“ и дезинформации за македонскиот јазик и историја во контекст на уставните измени

Рацин

До кога ќе се условуваат уставните измени: „Граѓаните Албанци нема да му простат на Касами ако ги стави партиските за ...

Локално - 03.10.2023

Партиите на Албанците од опозицискиот блок Беса, Алтернатива, Демократско движење повторно преку свои пратеници ја потсетија власта дека ќе го условуваат гласањето на уставните измени. Ова доаѓа по пораката дека на лидерот на БЕСА и градоначалник на ...

Касами како Мицкоски, ги условува уставните измени. Аналитичари: Настаните во Бањска и позицијата на ВМРО-ДПМНЕ имаат сличности

Frontline

За 20 отсто БЕСА се трга од уставните измени

Вечер Прес

Беса нема да гласа за уставни измени наведување и на албанскиот јазик - од партијата бараат член во ДИК наместо АА

Сител

Биљал Касами дециден – „Или бришење на „20 проценти“ или нема да гласаме за уставни измени“

ТВ21

Касами: Нема да гласаме за уставните измени

24 Вести

Касами: Нема да гласаме за уставните измени

365

MakPress еМагазин Во Центар CivilMedia Нова ТВ

„Уставни измени кога ќе се обезбедат бројките“ – Маричиќ не очекува нови блокади од Бугарија по овој процес

ТВ21 - 02.10.2023

Уставните измени ќе бидат ставени на гласање кога ќе се обезбедат 80 гласа. Вака рече вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, кој е скептичен за бројот на пратеници кои ќе ги поддржат овие измени, додека премиерот Димитар Ковачевски ...

Маричиќ: Има време за да се обезбедат 80 пратеници за уставните измени

24 Вести

Маричиќ: Не очекувам нови бугарски блокади по уставните измени

А1 On

Маричиќ: Софија нема да има кредибилитет за нови блокади

Канал5

Маричиќ: По уставните измени не очекувам друга блокада од Бугарија

Алсат-М

Доблест е признавањето на грешките, а уште поголема е кога одговорно би се постапило натаму

Н.Македонија

Маричиќ: Не очекувам нови блокади од Бугарија по уставните измени

ТВ21

CivilMedia 24Инфо Локално Република МКД Независен Бриф Курир