TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Градоначалниците во луксузни автомобили, а пожари се гасат со возила од 1966

А1 On - 12.06.2019

Пожарникари без опрема и со дотраени возила од минатиот век се единствената надеж за спас од пожар. Се повеќе негативни реакции од граѓаните кои и не знаат дека пожарникарите вложуваат натчовечки напори да ги спаст од огнот, но ефикасноста е ...

Станарите од опожарената зграда во Кисела Вода револтирани: „Ова ли е најавената помош“ (ФОТО)

Курир - 12.06.2019

Со ваква помош со години нема да можеме да ги исчистиме и средиме становите, коментираат жителите на зградата во која во понеделникот избувна пожар на улицата „Народни херои“ во Кисела Вода.

Тажна е сликата по пожарот во Кисела Вода – пламените јазици остави ужас – сите спомени уништени

Магазин - 12.06.2019

Тажна е сликата во домовите во скопската населба Кисела Вода кои пред два дена беснееше пожар во станбената зграда. Екипата на Курир беше на лице место, и преку фотографија го долови ужасот кој пожарот го направи. Непријатна миризба и вода насекаде.

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Ужасот во Кисела Вода, два дена по големиот пожар

Курир - 12.06.2019

Непријатна миризба и вода насекаде. Ова е првичната слика која се добива при влез во зградата со број 23 на улицата „Народни херои“ во скопска Кисела Вода, каде во понеделникот избувна голем пожар на 5-тиот кат.

Празни хидранти и влезови полни со мебел

Н.Македонија - 12.06.2019

Со натчовечки напори и брза интервенција на пожарникарите беше изгасен пожарот во зградата на улицата Народни херои, број 23, во населбата Кисела Вода. Беше спречена поголема трагедија, беа спасени деца и стари луѓе во непристапната зграда поради ...

Огнот беснее, а тие интервенираат со стара опрема - предизвици со кои се соочуваат пожарникарите

Скопје инфо - 12.06.2019

Алармантна е состојбата во противпожарните единици. Со стари возила повеќе од 30 години работи ресенската противпожарна. Имаат 19 пожарникари, командирот вели дека се доволен кадар, но возилата често им се расипуваат.

Непроспиена ноќ за станарите од опожарената зграда во Кисела вода

1tv - 11.06.2019

Непроспиена ноќ за станарите на зградата во скопската населба Кисела Вода по големиот пожар што избувна вчера и пеплоса три станови. Од утрово почна увидот на полицијата и крим техника, а граѓаните кои ги затекна екипата на 1ТВ пред зградите се уште ...

Неофицијално: Прегреан кабел причина за големиот пожар во станбена зграда во Кисела Вода

Сител - 11.06.2019

Стабилна е здравствената состојба на сите 11 лица повредени во вчерашниот пожар во Кисела Вода, но и денеска ќе бидат задржани на Токсикологија за дополнителни испитувања. Седуммина се станари во зградата на улицата “Народни Херои” на возразст од 26 ...

Симоновски: Од паркирани коли не можевме да стасаме до зградата

Канал5 - 11.06.2019

По вчерашниот пожар кој зафати зграда во Кисела Вода и реакциите во јавност повторно се постави прашањето за секојдневните ситуации со кои се справуваат пожарникарите. Отежнати услови но и пристап на пожарникарите при интервенции.

Цикарески: Имаме само половина од потребниот број пожарникари

Алфа - 11.06.2019

 Нема доволно пожарникари во Македонија, а противпожарните служби кубурат и со опрема, вели за Алфа Томе Чикарески од здружението на пожарникари. Тој смета дека кај нас недостасува системско решение, и апелира до институциите да ги засукаат ...

Од паркирани коли не можевме да стасаме до зградата која гореше, вели командантот на Пожарна Владимир Симоновски за ...

Сакам да кажам - 11.06.2019

Како и низ цело Скопје и при вчерашниот пожар во Кисела Вода пожарникарите едвај стасале до зграда од паркирани коли. Возилата за гасење на пожари на Бригадата за противпожарна заштита дури откако дошла пајак службата стигнала до зградата за да го ...

Опожарените семејства во Кисела Вода ќе добијат отштета од буџетот на општината

MTM - 11.06.2019

При вчерашниот пожар кој избувна во станбена зграда во Кисела Вода пожарникарите имале потешкотија да стасаат до зградата од паркираните автомобили, па можеле да интервенираат дури откако дошча пајак службата да ги отстрани возилата.

Проблем во електричната инсталација најверојатна причина за пожарот во Кисела Вода

Алсат-М - 11.06.2019

Големиот пожар што вчера избувна во станбена зграда во скопската населба Кисела Вода, кај спортската сала „Расадник“, најверојатно настанал поради спој во електричната инсталација, информираа од противпожарната бригада.

Познато што го предизвика пожарот во зградата во Кисела Вода

Фактор - 11.06.2019

Пожарот во станот во кој вчера попладне избувна пожар и остави четворица заробени станари на зградата да чекаат евакуација бил поради спој во електричната инсталација, гласат првичните сознанија од противпожарните служби кои ревносно ја вршеа ...

Пожртвуваноста на пожарникарите е за пофалба, а не за сеир и критика

AKO - 11.06.2019

Интервенцијата на пожарникарите при пожарот во зградата на улица ,,Народни херои“ 23 во Кисела Вода, се водеше пред целата македонска јавност во живо со помош на камерите на повеќе портали.

МВР: Шест станари и тројца пожарникари хоспитализирани по пожарот во Кисела Вода

Скопје инфо - 11.06.2019

Министерството за внатрешни работи информираше дека вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од Бригадата за противпожарна заштита Скопје било пријавено дека на улица „Народни Херои“, во стан сопственост на МС.(58) избувнал пожар.

КУРИР со детали по пожарот во станот во Кисела Вода- станарите се уште немаат пристап до своите домови, увидот е во тек

Курир - 11.06.2019

КУРИР утрово дознава дека треба да започне увидот во станот кој вчера беше пеплосан во пожар. Вчера во текот на денот целиот влез беше испразнет, а на станарите не им беше дозволено да се вратат дома за да преноќат.

Проблем во електричната инсталација најверојатна причина за пожарот во Кисела Вода

Скопје1 - 11.06.2019

Големиот пожар што вчера избувна во станбена зграда во скопската населба Кисела Вода, кај спортската сала „Расадник“, најверојатно настанал поради спој во електричната инсталација, информираа од противпожарната бригада.

Голем пожар во стан во Кисела Вода

Сител - 10.06.2019

Деветмина се полесно повредени во неколку часовниот пожар кој избувна попладневно во станбена зграда во скопска Кисела вода, а во кој изгореа три стана. Пожарот попладневно целосно беше изгаснат, а жителите се евакуирани.

Изгаснат пожарот во Кисела Вода, евакуирани 7 лица, повредени двајца пожарникари

Телма - 10.06.2019

Спасувачка драма се случуваше попладнево во населбата Кисела вода. Пожарникари со посебна опрема евакуираа луѓе од становите коишто се наоѓаат над опожарениот. Најверојатно заради неисправна инсталација во кујната, пламнал станот на петтиот кат во ...

Жителите на опопжарената зграда револтирани: Со ваква помош со години нема да можеме да ги исчистиме и средиме ...

Скопје инфо - 12.06.2019

Со ваква помош со години нема да можеме да ги исчистиме и средиме становите, коментираат жителите на зградата во која во понеделникот избувна пожар на улицата „Народни херои“ во Кисела Вода.

Пожар во скопска Кисела вода

24 Вести - 10.06.2019

Седум лица евакуирани, тројца пожарникари завршија во болница и три станови изгорени е исходот од пожарот кој што избувна во стан на петти кат на улицата „Народни Херои“ во Општина Кисела Вода.

Два дена по пожарот во Кисела Вода - глетката е тажна, пожарот уништи се

Сител - 12.06.2019

Непријатна миризба и вода насекаде. Ова е првичната слика која се добива при влез во зградата со број 23 на улицата „Народни херои“ во скопска Кисела Вода, каде во понеделникот избувна голем пожар на 5-тиот кат.

Темелковски најави еднократна помош за семејствата опфатени од пожарот

1tv - 10.06.2019

Противпожарните служби денеска успеаја да го изгаснат пожарот кој ја зафати станбената зграда, во населбата Кисела Вода на улицата ,,Народни херои“ број 2. Стихијата започнала во стан на петтиот кат кој во моментот бил празен, огнот набрзо зафатил ...

Кирацовски  ги донира месечните примања на пожарникарите – херои кои попладнево гасеа во Кисела Вода

Локално - 10.06.2019

– Брзата реакција, организираноста на противпожарната единица на Град Скопје која денес успешно се справи со пламените јазици од пожарот настанат во зградата во Кисела Вода (во чија близина привремено престојувам и јас со своето семејство), треба да ...

ГОРИ ВО ГРЦИЈА: Пожар беснее во околината на Пелопонез

Фактор - 10.06.2019

Голем број пожарникари се борат со голем шумски пожар во јужна Грција, објавија локалните власти. Гори во околината на Пелопонез, на 250 км западно од Атина. Во гаснењето на пожарот учествуваат 40 пожарникари и два ...

Изгаснат пожарот во Кисела Вода во кој гореа три стана

MTM - 10.06.2019

Локализиран е пожарот во Кисела Вода во кој беа опожарени три стана од кои еден целосно. При гаснењето повредени се тројца пожарникари од кои двајца вдишале чад, а еден има повреда на раката.

Десетици пожарникари се борат со голем пожар во јужна Грција

MTM - 10.06.2019

Десетици пожарникари се борат со голем шумски пожар во јужна Грција, објавија локалните власти. Одделот за противпожарната служба соопшти дека пожарот пламнал попладнево во една планинска област на полуостровот Пелопонез, околу 250 километри западно ...

ВИДЕО: Непроспиена ноќ за станарите од опожарената зграда во Кисела вода

Либертас - 11.06.2019

Непроспиена ноќ за станарите на зградата во скопската населба Кисела Вода по големиот пожар што избувна вчера и пеплоса три станови. Од утрово почна увидот на полицијата и крим техника, а граѓаните кои ги затекна екипата на 1ТВ пред зградите се уште ...

Откриена можната причина за пожарот во Кисела Вода - станарите ноќта ја поминаа надвор од домовите

Press24 - 11.06.2019

Стабилна е здравствената состојба на сите 11 лица повредени во вчерашниот пожар во Кисела Вода, но и денеска ќе бидат задржани на Токсикологија, откако се запали стан на петтиот кат на улицата “Народни Херои”.

Симоновски: Од паркирани автомобили не можевме да стасаме до зградата во Кисела Вода

Press24 - 11.06.2019

Првиот човек на скопската Противпожарна бригада вели дека потешкотии да пристигнат до зградата во Кисела Вода во која избувна пожар имале поради некои возила кои и покрај противпожарната сирена не реагирале, но и поради паркираните автомобили до ...

При вчерашниот пожар во Кисела Вода пожарникарите едвај стасале до зграда од паркирани коли

Скопје инфо - 11.06.2019

Како и низ цело Скопје и при вчерашниот пожар во Кисела Вода пожарникарите едвај стасале до зграда од паркирани коли. Возилата за гасење на пожари на Бригадата за противпожарна заштита дури откако дошла пајак службата стигнала до зградата за да го ...

Проблем во електричната инсталација најверојатна причина за пожарот во Кисела Вода

Нетпрес - 11.06.2019

Големиот пожар што вчера избувна во станбена зграда во скопската населба Кисела Вода, кај спортската сала „Расадник“, најверојатно настанал поради спој во електричната инсталација, информираа од противпожарната бригада.

МВР: Шест станари и тројца пожарникари хоспитализирани по пожарот во Кисела Вода

Република - 11.06.2019

Министерството за внатрешни работи информираше дека вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од Бригадата за противпожарна заштита Скопје било пријавено дека на улица „Народни Херои“, во стан сопственост на МС.(58) избувнал пожар.

По пожарот во станот во Кисела Вода, станарите се уште немаат пристап до своите домови, увидот е во тек

Press24 - 11.06.2019

Утрово треба да започне увидот во станот кој вчера беше пеплосан во пожар, дознава „Курир„ Вчера во текот на денот целиот влез беше испразнет, а на станарите не им беше дозволено да се вратат дома за да преноќат.

Два дена по пожарот во Кисела Вода - глетката е тажна, пожарот уништи се

Скопје инфо - 12.06.2019

Непријатна миризба и вода насекаде. Ова е првичната слика која се добива при влез во зградата со број 23 на улицата „Народни херои“ во скопска Кисела Вода, каде во понеделникот избувна голем пожар на 5-тиот кат.

Темелковски најави еднократна помош за семејствата опфатени од пожарот

Либертас - 10.06.2019

Противпожарните служби денеска успеаја да го изгаснат пожарот кој ја зафати станбената зграда, во населбата Кисела Вода на улицата ,,Народни херои“ број 2. Стихијата започнала во стан на петтиот кат кој во моментот бил празен, огнот набрзо зафатил ...

Кирацовски ќе донира една плата за пожарникарите

Република - 10.06.2019

Пратеникот Александар Кирацовски, објави дека ќе донира една пратеничка плата за пожарникарите кои денеска учествуваа во спасувањето на станарите од опожарената зграда и во гаснењето на пожарот.

Кирацовски ќе ја донира својата плата за пожарникарите што гасеа во Кисела Вода

Слободен Печат - 10.06.2019

Хероите – пожарникари, кои неколку часа се справуваа со настанатиот пожар, спасија повеќе животи, ставајќи го својот во ризик, вели Кирацовски. Пратеникот Александар Кирацовски, објави дека поттикнат од пожртвуваноста на пожарникарите кои учествуваа ...

Градоначалникот на Кисела Вода: На граѓаните ќе им биде исплатена оштета за опожарените станови

Скопје инфо - 11.06.2019

Градоначалникот на општина Кисела Вода Филип Темелковски, денеска беше присутен за време на пожарот кој избувна во спроти спортската сала Расадник на улицата „Народни херои“ и изјави дека општината има посебен фонд за вакви несреќни ситуации и дека ...

Проблем во електричната инсталација најверојатна причина за пожарот во Кисела Вода

Точка - 11.06.2019

Големиот пожар што вчера избувна во станбена зграда во скопската населба Кисела Вода, кај спортската сала „Расадник“, најверојатно настанал поради спој во електричната инсталација, информираа од противпожарната бригада.

МВР со информации за вчерашниот пожар во Кисела Вода

ТВ21 - 11.06.2019

На 10.06.2019 година во 14.25 часот во СВР Скопје, од Бригадата за противпожарна заштита Скопје било пријавено дека на улица „Народни Херои“, во стан сопственост на МС.(58) избувнал пожар.

Станарите се уште немаат пристап до своите домови, по вчерашниот пожар во Кисела Вода - увидот е во тек

Скопје инфо - 11.06.2019

КУРИР утрово дознава дека треба да започне увидот во станот кој вчера беше пеплосан во пожар. Вчера во текот на денот целиот влез беше испразнет, а на станарите не им беше дозволено да се вратат дома за да преноќат.

Кирацовски поттикнат од пожртвуваноста на пожарникарите, за нив ќе донира една своја плата

Скопје1 - 11.06.2019

Пратеникот Александар Кирацовски, објави дека поттикнат од пожртвуваноста на пожарникарите кои учествуваа во гасење на пожарот во зграда во Кисела Вода, ќе донира една своја пратеничка плата.

Изгоре стан на „Народни Херои“

24Инфо - 11.06.2019

На 10.06.2019 година во 14.25 часот во СВР Скопје, од Бригадата за противпожарна заштита Скопје било пријавено дека на улица „Народни Херои“, во стан сопственост на МС.(58) избувнал пожар.

Кирацовски ќе ги донира месечните примања како награда за пожарникарите кои вчера го гасеа пожарот во Кисела Вода

iPortal - 11.06.2019

Брзата реакција, организираноста на противпожарната единица на Град Скопје која денес успешно се справи со пламените јазици од пожарот настанат во зградата во Кисела Вода (во чија близина привремено престојувам и јас со своето семејство), треба да ...

Најнови детали од МВР: Три стана целосно пеплосаа во пожарот во Кисела Вода- тројца повредени пожарникари

Курир - 11.06.2019

Вчера во 14:25 часот во СВР Скопје било пријавено од Бригадата за противпожарна заштита Скопје дека на улица „Народни херои“, во стан сопственост на МС.(58) избувнал пожар. Од пожарот биле зафатени уште два стана и тие биле целосно опожарени, а ...

МВР со детали за пожарот во Кисела Вода - три стана целосно изгореа

Press24 - 11.06.2019

Вчера во 14:25 часот во СВР Скопје било пријавено од Бригадата за противпожарна заштита Скопје дека на улица „Народни херои“, во стан сопственост на 58-годишниот МС. избувнал пожар. Од пожарот биле зафатени уште два стана и тие биле целосно ...