TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телевиса презента: Мијалков се враќа дома

Призма - 23.02.2021

Ни два часа не поминаа откако Оливер Спасовски се препотуваше пред камерите и луто одбиваше прашања за одговорност, кога пред обвинителството и камерата на 24 ТВ дошета Сашо Мијалков. Лабаво, нога пред нога, си застана до Мишко Иванов, кој прилично ...

Мијалков веќе беше позитивен на коронавирус – пред четири месеци

360 степени

Мијалков замина дома на издржување на казната куќен притвор

Канал5

Мијалков не може да здивне од ковидот: Во октомври позитивен, вчера пак со симптоми

365

По дводневна неизвесност, Сашо Мијалков сам се пријави во Обвинителство

Канал5

Заев: Мијалков сам се пријави, ризикуваше семејство и имот, а тоа дека имал температура 40 се приказни за мали деца

Република

Социјалните мрежи горат: „За еден ден ќе ја распаднеше цела влада, Мијалков е бренд чоече“

Локално

МКД Независен Слободен Печат Press24 360 степени ТВ21 ТВ21 Р.С.Европа

Во Владата чувство на заслуга наместо одговорност за случајот со Мијалков

Телма - 23.02.2021

Успех на институциите е тоа што Сашо Мијалков сам и се пријави и на власта и на јавноста и тоа директно преку телевизија. Ова е толкувањето изјавата на премиерот Зоран Заев за епологот на потрагата по бегалецот Мијалков, кој додека полицијата го ...

Твитер реакции: Почитувал и здравствени мерки – каков господин

Press24

ФОТО-ВЕСТ: Во Обвинителството дојде и адвокатот на Сашо Мијалков

360 степени

Бев до Врање да се вакцинирам, не дигајте паники – Коментари и твитови на социјалните мрежи за потрагата и појавата на Мијалков

ММС

ВО ЖИВО I Сашо Мијалков се спроведува во домашен притвор

Слободен Печат

(ВИДЕО) Сашо Мијалков спроведен во домашен притвор

Бриф

Заев: Мијалков се пријави во ЈО, правдата е обезбедена, ќе ја има и повеќе и почесто

Канал5

Точка Радио МОФ Фактор Точка Фактор Точка Фактор МКД

Тодоров: Бегството на Мијалков беше лошо, но и Заев погреши

Фокус - 23.02.2021

Исчезнувањето на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков беше лошо и за него и за државата, смета поранешниот вицепремиер и министер за здравство Никола Тодоров. Според него, лоша е и изјавата на премиерот Зоран Заев дека институциите го принудиле ...

Мијалков ризикуваше семејство И имот И сам се пријави, кажа Заев

Сакам да кажам

Дека лажете – по ликовите ви се познава, дека е пазар – од небо се гледа

Република

Заев: Институциите покажаа дека учиме од бегството на Груевски

Р.С.Европа

Заев: Мијалков немаше избор, избега но беше принуден да се пријави

Независен

Заев: Учиме од бегството на Груевски

ММС

Заев: Мијалков беше принуден да се пријави, бидејќи ќе се преминеше на истрага за блиските и блокирање на имот

Фокус

Фокус Канал5 24 Вести Канал5 Сител Опсервер Канал5 МКД

Заев: Мијалков немаше друг избор - мораше да се пријави

Deutsche Welle - 23.02.2021

Институциите не го најдоа, но затоа нападнаа по неговите блиски и имот. Потоа тој самиот се пријави во Обвинителството, вели премиерот. „Заврши криењето и бегањето на Сашо Мијалков. Тој немаше друг избор и го направи она што беше неопходно - да се ...

СДСМ: Државата, институциите, покажаа капацитет и подготвеност во обезбедување на правдата

Канал5

Мијалков сам се пријави, Заев се пофали за успех на институциите

Алфа

Заев: Не е играње мајтап, го принудивме да се пријави и да не се обидува да се крие или да бега

ТВ21

Заев: Правдата е обезбедена, ќе нема отстапки и за помагачите во бегството на Мијалков

Канал5

Заев: Го натеравме Мијалков да се замисли што прави и немаше друг избор освен сам да се пријави

МКД

Заев: Сашо Мијалков немаше друг избор – се пријави во Обвинителството

Press24

ММС Фокус Република Телма Точка 365 Република Frontline

Мијалков се појави и ја снема меѓународната потерница

360 степени - 23.02.2021

Тој од вечерва е во домашен притвор, а во петок се очекува да присуствува на изрекувањето на пресудата за „Таргет-Тврдина“ Само неколку часа откако поранешниот директор на УБК се појави во Обвинителството за организиран криминал, од сајтот на МВР е ...

МВР ја повлече меѓународната потерница за Сашо Мијалков

Вечер Прес

МВР ја повлече меѓународната потерница откако сам се пријави во Обвинителство

ТВ21

МВР ја повлече потерницата за Сашо Мијалков

Курир

МВР ја повлече меѓународната потерница по Сашо Мијалков

365

Според сајтот на МВР, Мијалков се уште се бара, што си е сигурно, сигурно си е

Бриф

Распишаната потерница по Мијалков не е ефективна, тој може слободно да патува во странство

Република

Frontline Денешен Expres Кајгана 24 Вести Вечер Прес Кумановски м. Слободен Печат

Шекеринска за случајот „Мијалков“: Очигледно некој ја споделил информацијата со човекот кој требаше да се соочи со ...

ТВ21 - 23.02.2021

„Ова не е превид, туку очигледно дека некој од малкутемина што знаеле ја споделиле таа информација со човекот што требаше да се соочи со правдата“, е реакцијата на министерката за одбрана Радмила Шекеринска за случајот со Сашо Мијалков.

Шекеринска: Политичка и кривична одговорност за оние што го информирале Мијалков и му помогнале да избега

360 степени

Шекеринска: Ќе бараме политичка, но кај некои и кривична одговорност за бегството на Мијалков

Сител

Шекеринска: Ќе бараме одговорност кој го информирал Мијалков и го обезбедил неговото бегство

Press24

Шекеринска: За бегството на Мијалков потребна е не само политичка, туку и кривична одговорност

Слободен Печат

Шекеринска: Органите да дадат одговор кој го информираше Мијалков и го овозможи неговото бегство?

Мета

Шекеринска: Очигледно е дека некој од малкумината кои знаеле за притворот му кажал на Мијалков

Република

Фактор Н.Македонија Локално Телма Либертас 24Инфо 24 Вести Фокус

Тодоров: Mора да се лоцираат слабите точки каде системот затаил

Телма - 23.02.2021

Исчезнувањето на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков беше лошо и за него и за државата, смета поранешниот вицепремиер и министер за здравство Никола Тодоров во гостувањето на Топ Тема на Телма.

Тодоров: Исчезнувањето и појавувањето на Мијалков не го решава системскиот проблем, проблемот постои

Слободен Печат

Официјален Брисел за ТВ24: ЕУ ја следи ситуацијата со потрагата по Мијалков многу внимателно

24 Вести

ТВ24 дознава - Жестоки кавги во Влада, Заев барал или да се најде Мијалков или ќе има оставки

24 Вести

Павле Трајанов: Да бев јас на чело на МВР, Мијалков 100 посто немаше да исчезне

Република

Трајанов: Да бев јас прв човек на полицијата Мијалков немаше да избега 100%

24 Вести

„ТВ24“: Тензична средба во владата за бегството на Мијалков, Заев бил гневен и се заканил со разрешувања

365

Frontline Фактор Press24 Нова ТВ Frontline Независен Centar CivilMedia

Влада: Институциите надлежни за бегството на Мијалков се должни да го лоцираат и да дадат одговори на сите прашања

360 степени - 23.02.2021

Министерството за внатрешни работи распиша меѓународна потерница по ексдиректорот на УБК кој од неделата е недостапен за полицијата Премиерот Зоран Заев изутринава ги собрал на состанок сите шефови на институциите, кои имаат надлежност во врска со ...

Вечерен преглед: Јас имав 40 температура, не Мијалков, вели Заев, „бегалецот“ во домашен притвор, институциите покажаа капацитет, триумф…

Frontline

Заев разговарал со надлежните за случајот „Бегство на Мијалков“, бара одговори за истрагата

МКД

Заев: Јас имав 40 температура, не Мијалков, благодарност до сите институции

Frontline

Владата потврди: Заев ги повикал на состанок одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Либертас

МИНИСТРИ, ДИРЕКТОРИ, ОБВИНИТЕЛИ, СУДИИ - високи тонови во Кабинетот на Заев за бегството на Мијалков

Фактор

Трајанов: Да бев јас на чело на МВР, Мијалков 100 посто немаше да исчезне

24Инфо

Опсервер Алсат-М еМагазин Канал5 Република Сител Кајгана iPortal

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Независен - 23.02.2021

Врз основа на добиени сознанија и преземените дејства на Обвинителството, обвинетиот Сашо Мијалков, попладнево се јави во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција каде што му е враќено решението за домашен притвор, ...

Јовески: Мијалков го прими решението за домашен притвор

MakPress

Јавниот обвинител Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

+инфо

Јовески: Решението за домашен притвор му е врачено на Мијалков

360 степени

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Frontline

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Фокус

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Вечер Прес

Курир Телма ТВ21 CivilMedia Канал5 Слободен Печат 24Инфо Press24

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

24 Вести - 23.02.2021

Сашо Мијалков немаше друг избор и го стори она што му беше неизбежна опција, се пријави во јавното обвинителство за организиран криминал изјави премиерот Зоран Заев вечерва пред владата. Вели дека брзата мобилизација на сите институции ги елиминираа ...

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Денешен

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Кајгана

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Сител

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Опсервер

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Телма

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Бриф

iPortal 24Инфо OhridNews Вечер Прес

ВИДЕО | Трајанов: Формирање на независна работна група за расчистување на бегството на Мијалков

Либертас - 23.02.2021

Со овие случувања загрозена е Владата. Таа е во исклучителна сложена состојба и како ќе се менаџира овој процес времето ќе покаже. Анализирајќи ги досега присутните информации мислам дека имаме системска грешка.

Павле Трајанов: Со бегството на Мијалков е загрозена Владата, главен виновник е Заев

Курир

Трајанов: Со случаи како овој на Мијалков е загрозена националната безбедност на земјава

Локално

Павле Трајанов: Со бегството на Мијалков загрозена e Владата

Нетпрес

Павле Трајанов: Со бегството на Мијалков е загрозена Владата

Press24

Трајанов за бегството на Мијалков: Не функционира системот, а за тоа виновен е Заев

+инфо

Павле Трајанов: Со бегството на Мијалков е загрозена Владата, главен виновник е Заев

PressingTV

Република

Може ли милионското богатство на Мијалков да му обезбеди мирен живот во бегство

Нетпрес - 23.02.2021

Поранешниот долгогодишен шеф на безбедносните служби во ресорите за одбрана и за внатрешни работи Сашо Мијалков веќе трет ден е недостапен за органите на прогонот и се претпоставува дека веќе се наоѓа надвор од земјата.

24 Вести: УЈП ја блокирал сметката на Бест Веј Инвестмент

Фактор

УЈП ја блокирала сметката на Бест Веј Инвестмент

Република

УЈП ги блокираше сметките на Мијалков

Скопје1

Блокирани сметките на Мијалков

Скопје инфо

Тасевски: Бесрамен прес на Обиџуко!

Република - 23.02.2021

Бесрамен прес на Обиџуко!!!, коментира Сашо Тасевски на прес-конренцијата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. напиша Тасевски. ...

Mијалков е во странство, тврди Обвинителството, а полицијата заплени телефони и актовки во „голфот“ на неговите ...

+инфо - 22.02.2021

Претрес бил извршен вечерва на автомобил марка „голф“ кој како што информира ТВ21 е во сопственост на обезбедувањето на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој според обвинителството веќе ја напуштил државата.

Претрес на автомобилот на oбезбедувањето на Мијалков

Н.Македонија

Се бараат докази за бегството на Мијалков – по претрес на автомобил одземени мобилни телефони и актовки

Република

Синот на Мијалков над 7 часа во полициска станица

ТВ21

ВИДЕО: Се бараат докази за бегството на Мијалков – по претрес на автомобил одземени мобилни телефони и актовки

ТВ21

ВИДЕO: Претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

ТВ21

Претрес на автомобилот на oбезбедувањето на Мијалков, запленети „ајфони“ и документи

MTM

Press24 Бриф Точка Мак. Весник 24Инфо

Павле Трајанов: Системот не функционира, Владата е загрозена, вината е кај Заев

Скопско Ехо - 23.02.2021

Имаме системска грешка во целиот систем кој не функционира, а вината за тоа е кај претседателот на Владата, посочи утринава Павле Трајанов, кој како лидер на Демократски сојуз е дел од владината коалиција.