TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нереално е во Бугарија да живеат само 1.143 Македонци, немаа слобода да се изјаснуваат, вели претседателот на ОМО ...

еМагазин - 26.11.2022

Претседателот на ОМО Илинден, за вели дека е нереално во Бугарија да живеат само 1.143 Македонци колку што покажа тамошниот последен попис. -Немаа слобода да се изјаснуваат, немаше табела за македонска националност, а информациите говорат дека ...

Попис во Бугарија – како Македонци, во групата „други“ се изјасниле 1.143 лица

ТВ21 - 25.11.2022

Во Софија бугарскиот Национален статистички институт ги презентира податоците од пописот на населението спроведен минатата година. Освен Бугари, кои доминираат со речиси 85 проценти, како припадници на други етнички заедници се прикажани Турците и ...

Во Бугарија сме многу повеќе, вели Стојко Стојков – попишувачите одбивале да ги впишат Македонците

Слободен Печат - 25.11.2022

Стојко Стојков од ОМО Илинден Пирин денеска во изјава за „Алфа“ рече дека бројката од 1.143 Македонци на пописот во Бугарија е нереална. Тој вели дека попишувачите одбивале да ги впишат како Македонци луѓето кои сакале така да се изјаснат.

Стојков: Попишувачите одбивале или тврделе дека нема како да ги попишат тие што се чуствуваат Македонци

Фактор - 25.11.2022

Стојко Стојков од ОМО Илинден Пирин за вели дека нереално е во Бугарија да живеат само 1.143 Македонци колку што покажа последниот попис. „Немаа слобода да се изјаснуваат, немаше табела за македонска националност, а информациите говорат дека ...

Стојков: Бројката од 1.143 Македонци на пописот е нереална

Канал5 - 25.11.2022

Бугарија ги презентираше податоците од пописот на населението спроведен минатата година. Во долгата листа на националности каде Бугарите доминираат со речиси 85 проценти, како припадници на други националности се прикажани Турците и Ромите.

Стојков: Бројката на Македонци во Бугарија е вештачки намалена

Слободен Печат - 25.11.2022

ОМО Илинден – Пирин реагира дека податоците од ланскиот попис во Бугарија што се однесуваат на бројот на Македонци се неточни, необјективни и неупотребливи. На презентација на податоците од пописот на населението во Бугарија, Националниот ...

Стојков за Алфа: Во Бугарија има многу повеќе Македонци од оние што успеаја да се попишат 

Алфа - 25.11.2022

Нереално е во Бугарија да живеат само 1.143 Македонци колку што покажа последниот попис. Немаа слобода да се изјаснуваат, немаше табела за македонска националност, а информациите говорат дека попишувачите одбивале или тврделе дека нема како да ги ...

На пописот во Бугарија како Македонци се изјасниле 1.143 лица

CivilMedia - 25.11.2022

За време на последниот попис на населението на Бугарија во септември минатата година како Македонци се изјасниле 1.143 лица. Тоа вчера го соопшти Националниот статистички институт на Бугарија соопштувајќи ги податоците за етничката припадност на ...

„Вештачки десеткуван број на Македонци“: Стојков со објаснување за пописот во Бугарија

Локално - 25.11.2022

За време на последниот попис на населението на Бугарија во септември минатата година како Македонци се изјасниле 1.143 лица, иако се прикажани во колоната „други“. Ова вчера беше презентирано во бугарскиот Национален статистички институт во Софија.

И пописот во Бугарија покажа дека таму живеат Македонци

еМагазин - 25.11.2022

На последниот попис во соседна Бугарија како Македонци се изјасниле 1.143 лица, соопштија вчера од Националниот статистички институт. Македонците, за кои единствено бугарските власти велат дека не постојат во нивната земја, ги нема во пописните ...

Бугарија на пописот без графа „Македонци“, пребројале дека има вкупно 1.143 сместени во категорија „други“

MakPress - 25.11.2022

Националниот статистички институт на Бугарија објави дека 5.118.494 лица припаѓаат на бугарската етничка група, што е 84,6 отсто кои одговориле на прашањето за етничката припадност при пописот во септември 2021 година, јави дописникот на МИА од ...

Бројот на попишаните Македонци во Бугарија е нереален, вели Стојко Стојков

Независен - 25.11.2022

Членот на претседателството на ОМО Илинден-Пирин, Стојко Стојков, во разговор за „ Локално “ вели дека бројката од 1.143 лица кои се изјасниле како Македонци на пописот во Бугарија не е реална, бидејќи имало граѓани кои се плашат така да се ...

Немало графа за Македонците: Бугарските попишувачи одбивале или тврделе дека нема како да ги попишат тие што се ...

Република - 25.11.2022

Стојко Стојков од ОМО Илинден Пирин за Алфа вели дека нереално е во Бугарија да живеат само 1.143 Македонци колку што покажа последниот попис. Немаа слобода да се изјаснуваат, немаше табела за македонска националност, а информациите говорат дека ...

„Вештачки десеткуван број на Македонци“: Стојков со објаснување за пописот во Бугарија

Бриф - 25.11.2022

За време на последниот попис на населението на Бугарија во септември минатата година како Македонци се изјасниле 1.143 лица, иако се прикажани во колоната „други“. Ова вчера беше презентирано во бугарскиот Национален статистички институт во Софија.

СТОЈКОВ: Нереално е дека во Бугарија има само 1 143 Македонци, попишувачите одбивале да попишат таква националност

Денешен - 25.11.2022

Стојко Стојков од ОМО Илинден Пирин за Алфа вели дека нереално е во Бугарија да живеат само 1.143 Македонци колку што покажа последниот попис. Немаа слобода да се изјаснуваат, немаше табела за македонска националност, а информациите говорат дека ...

Стојко Стојков – Попишувачите одбивале да ги впишат Македонците

Либертас - 25.11.2022

Стојко Стојков од ОМО Илинден Пирин денеска во изјава за „Алфа“ рече дека бројката од 1.143 Македонци на пописот во Бугарија е нереална. Тој вели дека попишувачите одбивале да ги впишат како Македонци луѓето кои сакале така да се изјаснат.

ПОПИШУВАЧИТЕ ОДБИВАЛЕ ДА ГИ ПОПИШАТ МАКЕДОНЦИТЕ, НЕМАЛО ТАКВА ГРАФА Во Бугарија живеат само 1.143 Македонци и сите се ...

+инфо - 25.11.2022

Кога би можеле без страв да кажат дека се Македонци, бројката на македонското малцинство ќе биде поголема, вели претседателот на ОМО Илинден Пирин, Стојко Стојков. Претседателот на ОМО Илинден Пирин, Стојко Стојков, вели дека нереално е во Бугарија ...

Каде исчезнаа стотици илјади Македонци од Бугарија?

Н.Македонија - 26.11.2022

Бугарската ирационална и антимакедонска политика повторно исплива на површина и преку последните информации во врска со пописот во оваа држава. Последен ваков пример е бугарскиот национален статистички институт, кој ги објави официјалните податоци ...