TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Врсаљко е јунакот! Еве како бекот ја спаси Хрватска непосредно пред победоносниот гол

Gol.mk - 12.07.2018

Хрватска ги слави Перишиќ и Манџукиќ, но големи заслуги за победата и пласманот во финалето на Светското првенство има и Шиме Врсаљко. Бекот на Атлетико Мадрид се најде на вистинското место во вистински момент и во продолжението со глава од самата ...

Врсаљко: Англичани бледи, на спиење - па на тренирање! (ВИДЕО)

Gol.mk - 12.07.2018

Еден од најдобрите хрватски фудбалери во вечерашното полуфинале на Светското првенство против Англија, десниот бек Шиме Врсаљко по триумфот во соблекувалната ја вклучи камерата од мобилниот телефон и им се насладуваше на Англичаните и нивните најави ...

ФОТО: Хрватите од радост ги „згазија“ фоторепортерите по голот на Манџукиќ!

Gol.mk - 12.07.2018

Кога Марио Манџукиќ на крајот од првото продолжение го постигна победоносниот гол на хрватската репрезентација против Англија, „коцкестите“ лудо се израдуваа баш пред сегментот каде што се наоѓаа хрватските навивачи.

Врсаљко: Кога ќе потцените некој, ви се враќа, сега Англичаните можат да одат да се сончаат

24Фудбал - 12.07.2018

Шиме Врсаљко вели дека во репрезентацијата на Хрватска владее неверојатна хемија, сите се борат еден за друг и затоа дојдоа до овој историски успех. Хрватска ја слави својата најдобра фудбалска генерација, еден од јунаците е Шиме Врсаљко кој има ...

Хрватска оди во финале по спектакуларната победа над Англија

CivilMedia - 12.07.2018

Во фудбалски спектакл, со жестоки пресврти, Хрватска ја победи фудбалската велесила Англија и влезе во финалето на светското фудбалско првенство во Москва Цела Хрватска го слави најголемиот спортски успех од осамостојувањето до ...

Херојот на Хрватска: Бевме како лавови, такви ќе бидеме и во финалето!

Gol.mk - 12.07.2018

Марио Манџукиќ е новиот херој на Хрватска , иако се чини дека сите фудбалери на „коцкестите“ сосема ја заслужуваат таа титула. На денешното полуфинале, Манџукиќ беше стрелец на одлучувачкиот гол против Англија , а по натпреварот изјави: ...

Врсаљко ги сеири Англичаните: Дека многу зборувавте, сега одете да се сончате на плажа!

Sport 1 - 11.07.2018

Шиме Врсаљко, десниот бек на Хрватска се повреди во продолженијата со Русија и мораше да биде заменет, па имаше голема неизвесност дали ќе игра денеска против Англија, но фудбалерот на Атлетико Мадрид одработи лавовска работа затворајќи ја десната ...

Врсаљко: Англичаните нè потценија, сега може да се…

Дерби - 11.07.2018

Шиме Врсаљко повторно беше меѓу најборбените на теренот и меѓу најзаслужните што Хрватска елиминираше уште еден противник на СП во Русија. Фудбалерот на Атлетико Мадрид по дуелот во Москва истакна што било решавачки за победата.

Перишиќ: Французи, ве чекаме од 1998, в недела ќе биде друга приказна

Gol.mk - 11.07.2018

Хероите на Златко Далиќ испишаа историја и ја одведоа Хрватска во финалето на Светското првенство во Русија . „Коцкестите“ преку со славеа во полуфиналето над Англија и закажаа финале со Франција , против која во 1998 година беа елиминирани во ...

Манџукиќ: Ние сме лавови! Не сме свесни што направивме...

Sport 1 - 11.07.2018

Херојот на Хрватска се вика Марио Манџукиќ. Напаѓачот кој водеше голема борба со англиските дефанзивци, кој ниту во еден момент не се штедеше, успеа еднаш да им избега и десет минути пред крајот на продолженијата, постигна гол – злато вреден.

Изјавата на Кејн најдобро ја отсликува англиската тага по елиминацијата од Хрватска!

Gol.mk - 11.07.2018

Англија ќе треба да почека уште најмалку две години за да биде во можност да игра едно финале на голем фудбалски собир. „Гордиот Албион“ не ја оправда улогата на фаворит и заслужено со 2-1 загуби од Хрватска, која за првпат во историјата ќе игра ...

Манџукиќ: Не сме ни свесни, ова е чудо, не не е чудо, ова...

24Фудбал - 11.07.2018

Херојот на Хрватска, Марио Манџукиќ со големи емоции зборуваше по натпреварот, вели дека ваков успех можат да направат само големи тимови. Хрватска го има Супер Марио, неговиот гол во судиските продолженија ги крена сите Хрвати од земја и донесе ...

СП 2018: Хрватски е вториот финалист, Гордиот Албион ќе игра за трето место со Белгија

24 Вести - 11.07.2018

Фудбалската селекција на Хрватска е вториот финалист на Светското првенство во Русија, откако во полуфиналето на „Лужники“ во Москва со 2-1 (1-1 во регуларниот дел) по дополнителните 30 минути славеше над репрезентацијата на Англија.

Хрватска испиша историја, преку Англија до финалето на Светското првенство! (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2018

Со гол на Манџукиќ во второто судиско продолжение Хрватска со 2-1 ја победи Англија и за прв пат во својата историја ќе игра во финале на Светско првенство, таму против Франција ќе се бори за големиот пехар.

Перишиќ: Франција нека му ја мисли, ама ова ќе биде друга приказна од таа во 1998

Sport 1 - 11.07.2018

Еден од хероите на Хрватска во големата победа во полуфиналето за прво големо финале на СП, Иван Перишиќ немаше зборови како да го опуше пласманот во последната битка за најпрестижниот фудбалски трофеј, в недела во Москва против Франција.

Перишиќ: Се сеќавам на 1998, но ова е друга приказна…

Екипа - 11.07.2018

Иван Перишиќ го постигна голот за израмнување и го промени текот на натпреварот, кршејќи ја сигурноста на дотогаш стабилната англиска одбрана. Асот на Интер на крајот од мечот не го криеше воодушевувањето од историскиот резултат, најавувајќи атак на ...

Херојот Манџукиќ го издвои најголемиот квалитет на Хрватска по пласманот во историското финале

Дерби - 11.07.2018

Марио Манџукиќ се покажа како херој во незаборавното полуфинале по кое Хрватска за првпат во совјата историја обезбеди пламан во едно големо финале на Светските првенства, погодок кој напаѓачот на Јувентус сигурно ќе го памети до крајот на својот ...

Хрватска влезе во историјата на Мундијалите

Sport 1 - 11.07.2018

Хрватска е финалист на 21-то Светско првенство и ќе игра против Франција во неделното финале на „Лужники“ во Москва од 17 часот, по вечерашниот триумф со 2-1 по продолженијата против Англија во второто полуфинале.

Манџукиќ за неверојатно светско финале за Хрватска! (видео)

Макфакс - 11.07.2018

Марио Манџукиќ со гол во 109. минута од продолжението ѝ донесе на репрезентацијата на Хрватска победа од 2:1 над фаворизираната Англија за историско финале на Мундијалот во Русија против Франција.

„Фудбалот не се враќа дома”: Хрватска ја победи Англија со 2:1

Руска реч - 12.07.2018

Англиските навивачи пред натпреварот ја пееја песната It's coming home, football’s coming home но нивните надежи не се остварија. Во полуфиналето на Светското фудбалско првенство во Русија на московскиот стадион „Лужники“ Хрватска ја победи Англија ...

Хрватска ја елиминираше Англија и ќе игра финале на Светското првенство

Фокус - 11.07.2018

Фудбалската репрезентација на Хрватска вечерва ја совлада репрезентацијата на Англија во полуфиналето на Светското првенство кое се игра во Русија. Хрватите по продолженијата ја победија Англија со 2-1, иако први примија гол во првото полувреме.

Фудбалерите со порака: Не сонувате, Хрватска е во финалето на СП (ФОТО)

SportMedia - 11.07.2018

Не гори само Загреб и Хрватска, гори и во соблекувалната на фудбалерите. „Коцкестите“ на големо го слават триумфот над Англија од 2-1 и историскиот пласман во борбата за пехарот на Мундијалот.

Англија сакаше да изедначи со финта, додека Хрватите го славеа голот на Манџукиќ, „Трите Лава“ тргнаа од центар (ВИДЕО)

24Фудбал - 11.07.2018

Избраниците на Герете Саутгејт сака да најдат „дупка“ во правилата и со брзо изведување од центар веднаш да изедначат на 2-2 но судијата не им дозволи „Трите Лава“ не одиграа ништо во второто полувреме и продолженијата, па за ваквиот пристап беа ...

Како Хрватите во Загреб го прославија голот на Манџукиќ (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2018

Хрватска гори, нивната фудбалска репрезентација го направи најголемиот успех во историјата, се пласираше во финалето на Светското првенство откако Манџукиќ им даде гол на Англичаните во продолженијата.

Манџукиќ направи фудбалска историја и ја одведе Хрватска во прво финале на мундијалите (Видео)

Дерби - 11.07.2018

Марио Манџукиќ ќе остане запаметен во историјата на хрватскиот фудбал, бидејќи напаѓачот на Јувентус е човекот кој ги одведе „коцкестите“ во прво финале на фудбалските мундијали откако погоди во вечерашното продолжение во мечот со Англија.

СП 2018: Хрватска патува во финалето откако ја совлада Англија со 2:1

Либертас - 11.07.2018

Хрватска вечерва ја победи Англија со 2:1 во полуфиналето на Светското фудбалско првенство и за првпат во својата историја стигна до финале на Мундијал. Веќе во 5. минута Киеран Триппиер го отвори резултатот со гол од слободен удар.

Хрватска во финале на Светското првенство

Сакам да кажам - 11.07.2018

Хрватска е сензационалниот финалист на Светското првенство во Русија, станувајќи само 13. репрезентација во 88-годишната историја која успеала во тоа. Избраниците на Златко Далиќ ја совладаа Англија со 2:1 во драматичното второ полуфинале, откако ...

Историски успех- Хрватска ќе игра финале на Светското првенство

ТВ21 - 11.07.2018

Селекцијата на Хрватска вечерва постигна историски успех откако по победата од 2:1 против Англија обезбеди пласман во финалето на Светското првенство. Но, почетните неколку минути од натпреварот не навестуваа такво нешто.

Манџукиќ: Не знам, ова е чудо! Не, не е чудо, бевме како лавови!

SportMedia - 11.07.2018

Марио Манџукиќ е херојот на Хрватска. На стартот од второто продолжение стрелаше од непосредна близина во мрежата на Пикфорд, после една сосема случајна асистенција на Перишиќ. Не се само хрватските фанови во транс, туку и фудбалерите.

Хрватска во историско финале, Коцкестите испишаа историја

СуперСпорт - 11.07.2018

Манџукиќ со гол во второто судско продолжение ја одведе Хрватска во финалето на Мундијалот. Ова е првпат во својата историја Хрватска да стигне до финалето. Веројатно никој не го очекуваше ова, а во финалето ја чека репрезентацијата на Франција.

Трофејот не се враќа дома: Хрватска е во финале! (ВИДЕО)

Sport 1 - 11.07.2018

Хрватска се пласираше во големото финале на Светското првенство во Русија, откако ја совлада Англија со 2-1 по продолженијата. Англија стартуваше фантастично со прекрасен гол од слободен удар на Киран Трипиер по само пет минутри игра на „Лужники“.

Хрватска во финалето на СП- Англија на колена

Канал5 - 11.07.2018

Во уште еден натпревар со продолженија , Хрватска ја совлада Англија со 2:1 во продолжението на натпреварот. Ова беше трет натпревар за Хрватска одигран 120 минути , па сепак ја совладаа одморената Англија.

ВИДЕО: „Ватрените“ ја запалија Хрватска – лудо се слави пласманот во финале!

Спортклуб - 11.07.2018

Хрватска по феноменален пресвет против Англија во полуфиналето славеше со 2-1 и се избор за финале на Мундијалот во Русија. „Коцкестите“ по продолженија го совладаа „Гордиот Албион“ и в недела ќе се борат за титулата светски првак.

Хрватска ја покори Англија, оди во финале на Светско!

+инфо - 11.07.2018

Хрватската фудбалска репрезентација, првпат во својата историја оди во финале на Мундијалот. Со гол на Марио Манџукиќ во второто судиско продолжение, на стадионот „Лужњики” во Москва, Хрватска со 2-1 ја победи Англија и со Франција ќе се бори за ...

Неверојатно! Хрватите ќе играат уште едно продолжение, овојпат со Англија за најголемото финале

Макфакс - 11.07.2018

Француската репрезентација ќе мора да почека барем уште половина час пред да го дознае противникот во финалето на Светското првенство во Русија, откако Англија и Хрватска одиграа 1:1 во регуларните 90 минути од мечот во Москва.

Манџукиќ го отвора патот на Хрватска до финалето! (ВИДЕО)

24Фудбал - 11.07.2018

Експлозија од радост на гледалиштето од Лужњики арената во Москва каде се сместени хрватските навивачи. Хрватска направи резултатски пресврт на мечот против Англија и дојде до водство од 2-1 во второто продолжение од средбата во Москва на втората ...

„СУПЕР МАНЏУКИЌ“: ХРВАТСКА И ФРАНЦИЈА ЗА СВЕТСКИОТ ТРОН! (Видео)

SportMedia - 11.07.2018

Вечерва во второто полуфинале на стадионот „Лужњики" во Москва, репрезентацијата на Хрватска во продолженијата ја совлада Англија со 2:1. После регуларните 90. минути резултатот беше 1:1. Дефинитивно Господ им врати, во 1998.

Победена е традицијата: Англија ќе игра за бронза, Хрватска за светска титула! (видео)

Спортски - 11.07.2018

Трет натпревар во нокаут фазата за Хрватска и трет пат Хрватите ќе играат продолженија. Како и во натпреварите против Данска и Русија, Хрватска и против Англија прва прими погодок. „Гордиот Албион“ стигна до предност уште во петтата минута од ...

И би… Си се вратија дома (видео)

365 - 11.07.2018

Ако „фудбалот се врати дома“, тогаш по вечерашниве случувања следува дека дома му е Хрватска. Англија стартуваше фантастично со прекрасен гол од слободен удар на Киран Трипиер по само пет минутри игра на „Лужники“.

Супер Мариооооо! Хрватска е пред финале на СП (ВИДЕО)

Sport 1 - 11.07.2018

Марио Манџукиќ постигна гол во 108-та минута од продолженијата за да и донесе водство на Хрватска од 2-1 против Ангија во полуфиналето на Светското првенство во ...

ВИДЕО: Хрватите и на дожд ја слават историската победа на „огнените“

Press24 - 11.07.2018

Фубалската репрезентација на Хрватска се пласираше во финале на Мундијалот, по победата над Англија во судскиот продолжеток - 2:1. Огнените на тој начин постигнаа историски успех, бидејќи за првпат во историјата Хрватска ќе игра во финале.

Хрватска во финале против Франција

Н.Македонија - 11.07.2018

Голот на Марио Манџукиќ постигнат во 108-та минута од првото продолжение и донесе победа на Хрватска од 2-1 против Ангија, во полуфиналето на Светското првенство во Русија. Продолженијата од по 15 минути беа клучни во натпреварот меѓу Хрватска и ...

Загреб гори, Хрватите во транс - Лондон е во солзи (ВИДЕО)

SportMedia - 11.07.2018

Хрватите се во транс, нивните херои обезбедија место во големо финале. „Коцкестите“ сосема заслужено ќе се борат за титулата на Светското првенство, по продолженија ја совладаа Англија со 2-1.

Манџукиќ: Бевме како лавови, ова го прават само големи играчи

Република - 11.07.2018

-Неверојатно. Ние не сме свесни. Не, не…Не знам, ова е луди. Не, не е чудо бидејчи ова го можат само големи репрезентации. Да бидат вака храбри и да се вратат против Англија, да одиграат ваков натпревар со срце.

Хрватска ја победи Англија и ќе игра финале со Франција

Тера - 11.07.2018

Со гол на Манџукиќ во второто судиско продолжение Хрватска со 2-1 ја победи Англија и за прв пат во својата историја ќе игра во финале на Светско првенство, таму против Франција ќе се бори за големиот ...

Хрватска против Франција во финалето на СП

Република - 11.07.2018

Хрватска се пласира во финалето на СП. Во полуфиналето во Москва по продолженијата ја победи Англија со 2-1. Головите за Хрватска ги дадоа Перишиќ во 72 минута и Манџукиќ во 109 минута. Единствениот гол за Англија го даде Трипие во 5 минута од ...

Перишиќ проработе, Хрватска израмни против Англија! (ВИДЕО)

24Фудбал - 11.07.2018

Коцкестите повторно се вратија од негатива, нешто што до патот до полуфиналето им успева веќе по трети пат. Хрватска се врати по раното водство на Англија уште во петтата минута од втората полуфинална пресметка на Светското првенство во Русија каде ...

Со голот на Манџукиќ Хрватска се поблиску до финалето на СП (ВИДЕО)

Република - 11.07.2018

2-1 за Хрватска со голот на Манџукиќ во 109 минута во второто продолжение на полуфиналниот натпревар против Англија. Натпреварот заврши 1-1 во регуларниот дел со головите на Трипие во 5 минута и на Перишиќ во ...

Одлична реакција на Перишиќ: Хрватска израмнува (Видео)

СуперСпорт - 11.07.2018

Иван Перишиќ со вториот гол на овој шампионат го изедначи резултатот на 1:1 на вториот полуфинален натпревар против Англија. „Коцкестите“ се вратија во игра во 69. минута откако играчот на Интер одлично се снајде во шеснаесетникот на Гордиот Албион ...

ВИДЕО: Перишиќќќќ…… Хрватска израмнува, следи пеколен финиш

Спортклуб - 11.07.2018

Селекцијата на Хрватска во 68. минута од полуфиналето против Англија израмни на 1-1. Стрелец на „коцкестите“ е Иван Перишиќ кој одлично се снајде во казнениот простор на Англичаните и по нафрлена топка од Вршаљко.