TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Билд: Германија од понеделник во карантин

МКД - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел денес се сретнала со премиерите на сојузните држави за да разговараат за новите мерки. Билд ексклузивно дознава дека премиерите се согласиле со Меркел Германија да оди во карантин од 2 ноември, односно од ...

Билд: Германија од понеделник влегува во четиринеделен карантин

Канал5 - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се состана со сојузните премиери на разговори за новите мерки. „Билд“ ексклузивно дознава дека премиерите на сојузните држави се согласиле со Меркел и дека Германија ќе влезе во целосен карантин на 2 ...

Aнгела затвора се’: Германија оди во карантин од понеделник

ММС - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел денес се состана со премиерите на сојузните држави заради договор за нови мерки во борбата против Ковид-19. „Билд“ екслузивно дознава дека премиерите на сојузните држави се согласиле со Меркел Германија да оди во ...

Меркел пресече – Германија оди во карантин

Локално - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се состана со премиерите на сојузните држави на разговори за новите мерки. „Билд“ ексклузивно открива како премиерите на сојузните држави се договориле со Меркел, така што Германија ќе влезе во карантин ...

По новиот корона-рекорд: Меркел предлага затворање на барови, кина, театри...

Deutsche Welle - 28.10.2020

Поради рекордниот број на новозаразени од ковид, германската влада денеска пред сојузните покраини ќе претстави план со кој ќе се затвораат рестораните и баровите, а социјалните собири ќе бидат строго ограничени.

Меркел на состанок зад затворени врати: На работ сме од губење на контрола врз вирусот

Press24 - 28.10.2020

Канцеларката Ангела Меркел предупреди дека Германија е на работ на губење на контрола над пандемијата на коронавирусот. Овие зборови Меркел ги изговорила на потесниот состанок со нејзините колеги од Христијанско-демократската унија.

Германија има рекорден број новозаразени, денеска одлучуваат за нови мерки

Независен - 28.10.2020

Германија има нов дневен рекорд на новозаразени со корона вирус – 14.964, според податоците од Институт „Роберт Кох“. Во рок од 24 часа починале 85 пациенти Германската канцеларка Ангела Меркел денеска треба да се сретне си премерите на сојузните ...

Германија со рекордни 15.000 новозаразени со коронавирус, Меркел решена да воведе рестрикции за да се спаси Божиќ

Сакам да кажам - 28.10.2020

Ангела Меркел денеска ќе побара од премиерите на 16-те сојузни држави да се согласат со затворањето на рестораните и баровите, додека Германија бележи нов рекорд на бројот на нови случаи на коронавирус.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

А1 On - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

Макфакс - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Меркел предупредува: Германскиот здравствен систем е пред „пукање“

Слободен Печат - 28.10.2020

Канцеларката Ангела Меркел предупреди дека германскиот здравствен систем би можел да дојде до колапс, доколку бројот на новозаболени со ковид-19 продолжи неконтролирано да расте. Таа за денеска закажа состанок на највисоко ниво на кој треба да се ...

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Кајгана - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињата почнувајќи од 4 ноември, како обид да го запре ширењето на коронавирусот.

Во Германија се затвора сè: Меркел пред одлука за најдрастичните мерки

Точка - 28.10.2020

Што се однесува до рестораните, таму ќе може само да се купува храна и да се понесе, но нема да може да се седи внатре. Германската канцеларка Ангела Меркел, сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на ресторани и кафулиња ...

(ВИДЕО) Вучиќ повторно хит на социјалните мрежи, учи германски од говор на Меркел

еМагазин - 28.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ повторно е хит на социјалните мрежи. На Инстаграм објави видео во кое вели дека искористил говор на германската канцеларка Ангела Меркел за да научи германски јазик.

Меркел сака да ги затвори сите локали…

Expres - 28.10.2020

Германската канцеларка побара состанок со премиерите на 16-те германски покраини за затворање на рестораните и кафулињата од 4 ноември. Во Германија, во последните 24 часа се потврдени 14.964 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс ...

Германија најавува лесен карантин, Меркел ги повика Германците да бидат подисциплинирани

Сакам да кажам - 27.10.2020

Ангела Меркел им порача на Германците да бидат подисциплинирани и да се држат до она што го знаат за коронавирусот, додека земјата се бори со тешкиот втор бран на ширењето на заразата и се најавува дополнително заострување на мерките.

ВИДЕО | Откако Лавров го извиси, Вучиќ учи германски: Од говорот на Меркел научил неколку фрази

Слободен Печат - 27.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на официјалниот Инстаграм профил објави видео снимка во која го слуша говорот на германската канцеларка Ангела Меркел и така учи германски јазик. Вучиќ во таа прилика се обрати на сите кои сакаат да научат ...

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

Опсервер - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

Вечер - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

Сител - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

MTM - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

24Инфо - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија

Н.Македонија - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

Centar - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија бележи нов рекорд, речиси 15.000 заразени за 24 часа

Фокус - 28.10.2020

Според институтот „Роберт Кох“, во Германија во изминатите 24 часа се потврдени 14.964 нови случаи на зараза, а уште 85 лица починале од ковид-19. Ангела Меркел денеска ќе побара од премиерите на 16-те сојузни држави да се согласат со затворањето на ...

Германија затвора сè, освен училиштата и градинките

Опсервер - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Германија затвора сè, освен училиштата и градинките

Вечер - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

24Инфо - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Меркел пред одлука за најстроги мерки: Германија затвора сè, освен училиштата и градинките

Press24 - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

Н.Македонија - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Германија ги затовра рестораните и кафеата.Остануваат отворени училиштата и градинките

Либертас - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

24Инфо - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох”, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Со речиси 15.000 заболени со ковид-19, Германија забележа нов дневен рекорд

+инфо - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел бара состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињата, почнувајќи од 4 ноември. Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти ...

ВРИЕ ВО ГЕРМАНИЈА – дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

Курир - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

ТВ21 - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

Опсервер - 28.10.2020

– Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

24 Вести - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

Кумановски м. - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

MTM - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Во Германија речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

Нетпрес - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија: Дневен рекорд од 15.000 заразени од Ковид-19

Денешен - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

Денар - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Меркел планира најстроги мерки: Германија ќе затвора сè, освен училиштата и градинките

Канал5 - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе се состане со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.сепак, ...

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

Сител - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија затвора сè, освен училиштата и градинките

Centar - 28.10.2020

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa, што ќе почне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.

Меркел на состанок зад затворени врати: На работ сме од губење на контрола врз вирусот

PressingTV - 28.10.2020

Канцеларката Ангела Меркел предупреди дека Германија е на работ на губење на контрола над пандемијата на коронавирусот. Овие зборови Меркел ги изговорила на потесниот состанок со нејзините колеги од Христијанско-демократската унија.

Германија: Меркел предлага затворање на барови, кина, театри…

Вечер Прес - 28.10.2020

Поради рекордниот број на новозаразени од ковид, германската влада денеска пред сојузните покраини ќе претстави план со кој ќе се затвораат рестораните и баровите, а социјалните собири ќе бидат строго ограничени.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

MakPress - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

Либертас - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

iPortal - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.