TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Раул „ел команданте“ vs Вујо „мајсторе“ – војна на ракометните светови

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Македонија денеска стартува на Европското првенство во Хрватска. Во првиот натпревар во загрепска „Арена“ (19.30 ч.

Македонските ракометари ќе имаат ветер во грб: Голема поддршка од 2.000 навивачи во Загреб

Курир - 13.01.2018

Во Арената во Загреб се очекува поддршка за македонските ракометари од околу 2.000 навивачи Четврти пат по ред, петти пат во историјата, Македонија ќе биде дел од најдобрите во европскиот ракомет, вечерва во 19:30 го стартува настапот со дуел против ...

Можно ли е чудо во Хрватска?

Слободен Печат - 13.01.2018

Високиот праг на очекувања од ЕП во голема мера е поради довербата што ја ужива македонскиот селектор со „шпански акцент“ Раул Гонзалес, но и поради други, поволни фактори кои му одат во прилог на националниот машки ракометен тим.

Момците подготвени за битка: Здравствениот билтен во Македонија е позитивен

24 Ракомет - 13.01.2018

Ракометарите коишто се во конкуренција за настап на Европското првенство во селекцијата на Македонија. Сите играчи се подготвени за максимален придонес на теренот така што се очекува да го покажат на теренот она што се очекува од нив.

ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Македонија

Таратур - 13.01.2018

Eвропското Првенство во Хрватска ќе биде четврто последователно за македонската репрезентација, а петто вкупно. Групата не е лесна, но е минлива особено што Словенија и Црна Гора се соочуваат со проблеми околу повредени ракометари.

Раул ја учи македонската химна

Exclusive.mk - 13.01.2018

Во пресрет на вечерашниот прв натпревар на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Хрватска, селекторот Раул Гонзалес, започна и со учење на македонската химна. Освен што сакал да ги научи зборовите, Раул се интересирал и за ...

Раул интензивно ја учи химната на Македонија

SportMedia - 13.01.2018

Покрај сите тактичко-технички подготовки на играчите, селекторот на Македонија, Раул Гонзалез, во последните неколку денови започнал интензивно да ја учи македонската химна. Според пишувањето на единствениот спортски весник „Македонски спорт“ , ...

Ајде „Команданте!“ – Македонија верува во вас и навива за вас!

Спортклуб - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија денеска ја стартува својата ракометна одисеја на ЕП во Хрватска, а противник во првото коло ни е Словенија и стариот познаник Вујовиќ. Селекторот на Словенија на последните неколку пресови истакна дека Македонија е ...

Ристовски и Георгиевски се приклучија кон репрезентацијата

Телма - 12.01.2018

Македонската машка ракометна селекција се доближува до бројката од 21 играч кои селекторот Раул Гонзалес ги повика во тимот за подготовките пред ЕП во Хрватска.Гарсија Парондо,помошникот на Гонзалес веќе неколку дена работи со репрезентивците кои ...

Македонските ракометари ја почнуваат европската одисеја во Загреб

Глас на Америка - 12.01.2018

Ждрепката беше немилосрдна и Македонија ќе игра со актуелниот европски шампион и третопласираната екипа од последното светско првенство; Навивачите доаѓаат утре ЗАГРЕБ - Избраниците на селекторот Раул Гонзалез, денеска за прв пат го почувствуваа ...

Ракомет, последни подготовки пред натпреварот против Словенија

Алсат-М - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ги прави последните подготовките пред првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска против Словенија на 13 јануари. Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес беше гостин во отвореното студио на Европската ...

Гонзалез пресече: Без столбот на одбраната и уште двајца ракометари

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно од Загреб Раул Гонзалес реши без кои играчи ќе настапи на утрешниот премиерен меч на Македонија на отварањето за нас на ЕП во Хрватска. За конкуренција за утрешниот меч со Словенија, селекторот реши да настапи без Гоце ...

WE ARE READY! Ракометниот гениј Раул и неговите воини ја освојуваат Европа!

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски „ Подготвени сме “, а како и не би биле кога на клупата имаме врвен стратег, тренерот на актуелниот европски шампион.

Откажан попладневниот тренинг, ракометарите низ видео снимки ќе ја скенираат Словенија

Gol.mk - 12.01.2018

Наместо планираните два тренинзи, денес македонските ракометари тренираа само во претпладневниот термин. Од 11.00 часот изутрина Раул работеше еден час со нашите ракометари во „Арена“, а попладневниот тренинг предвиден во 18.30 часот во „Дом ...

Гонзалез со поштеда за нашите пред Словенија – го откажа попладневниот тренинг

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно до Загреб Селекторот на македонската ракометна селекција, Раул Гонзалез се реши денес наместо планирани два, да одржи само еден тренинг во пресрет на утрешниот меч од Ц групата против Словенија.

Ракометот повторно е главен, почнува 13. Европско првенство

МКД - 12.01.2018

Од денеска до 28. јануари Хрватска е домаќин на 13. ракометно Европско првенство, Македонија по петти пат е на континенталниот собир, селекцијата на Германија ќе го брани големиот трофеј. Ракометот повторно ќе биде во фокусот, македонските ...

Раул: Подготвивме нешто конкретно за Словенците!

Sport 1 - 12.01.2018

Помина времето за ковање тактики, сега треба само фокусирано да се спроведат на терен. Раул Гонзалес им кажа што имаше да им каже на ракометарите и утре претпладне им останува последниот тренниг пред мечот во 19.30 часот.

Ракометарите ја почувствуваа Загрепска Арена, одржан последниот тренинг пред мечот со Словенија (ФОТО)

МКД - 12.01.2018

Македонските ракометари го одржаа тренингот во Загрепска Арена каде утре го почнуваат настапот на Европското првенство во Хрватка. Ракометарите во позитивна атмосфера го одработија денешниот тренинг на теренот на кој утре од 19:30 часот против ...

Раул: Секој прв натпревар носи голем притисок

Канал5 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“. Во полн состав со сите 19 играчи селекторот Раул Гонзалез работеше во подготовка на утрешниот ...

Раул: Под притисок е сè поинаку, тимот ќе го одредам вечерва

Gol.mk - 12.01.2018

Две тренинг сесии и аклиматизација за македонските ракометари во Загреб се веќе завршени. Селекторот Раул Гонзалез веќе е фокусиран на првиот ривал и по утринскиот тренинг најави дека дури вечерва ќе одлучи кои ракометари ќе ги пријави за дуелот ...

Паднаа последните договори за Словенија, Раул ќе го држи Вујовиќ во неизвесноста до крај (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 12.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Времето полека истекува...Македонската репрезентација го одработи единствениот тренинг во Арена Загреб пред утрешниот дуел против Словенија на отварањето на Европското првенство.

Македонските ракометари тргна во нов поход на Европските првенства

Канал5 - 12.01.2018

Најдобрите Македонски ракометари од денеска се во Загреб, Хрватска каде утре стартува 13 Европски ракометен шампионат. Црвено жолтите по три недели заеднички тренинзи максимално се подготвени под раководство на најдобриот европски тренер Раул ...

Седуммина вардарци ќе играат во четири различни селекции на ЕП

24 Ракомет - 12.01.2018

Седум ракометари на Вардар ќе бидат дел од Европското првенство во Хрватска. Тука е и тренерот Раул Гонзалес, а ова го прави Вардар еден од клубовите со најмногу ракометари на шампионатот.

Македонија денеска тренира во Арена во Загреб

24 Ракомет - 12.01.2018

Репрезентацијата на Македонија денеска ќе добие можност да одржи тренинг во салата каде што утре од 19:30 часот ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство. Ракометарите коишто Раул Гонзалес ги поведе на првенството ќе имаат можност да се ...

Раул „ел команданте“ vs Вујо „мајсторе“ – војна на ракометните светови

Вечер - 13.01.2018

Македонија денеска стартува на Европското првенство во Хрватска. Во првиот натпревар во загрепска „Арена" (19.30 ч.), македонските ракометари „отвораат" против селекцијата на Словенија. Два добро познати противници предводени од двајца поранешни ...

Македонските ракометари ќе имаат огромна поддршка во „Арена“ во Загреб: Од сите страни доаѓаат навивачи

Република - 13.01.2018

Четврти пат по ред, петти пат во историјата, Македонија ќе биде дел од најдобрите во европскиот ракомет, вечерва во 19:30 го стартува настапот со дуел против Словенија. Ракометарите предводени од капитенот Кирил Лазаров и селекторот, инаку прогласен ...

Фалангата го оддржа првиот тренинг во Загреб (ФОТО)

Спортски - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација, го оддржа првиот тренинг во Загреб пред стартот на европскиот шампионт. Вечерва избраниците на Раул Гонзалес тренираа во „Домот на спортови“, додека веќе утре ќе го имаат и официјалниот тренинг во Загребска ...

Повредени нема, Раул може да смета на сите ракометари

Република - 13.01.2018

Ракометарите коишто се во конкуренција за настап на Европското првенство во селекцијата на Македонија. Сите играчи се подготвени за максимален придонес на теренот така што се очекува да го покажат на теренот она што се очекува од нив.

ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Македонија

Спортски - 13.01.2018

Eвропското Првенство во Хрватска ќе биде четврто последователно за македонската репрезентација, а петто вкупно. Групата не е лесна, но е минлива особено што Словенија и Црна Гора се соочуваат со проблеми околу повредени ракометари.

Раул Гонзалес: Најважно е како ќе го одиграме првиот меч против Словенија, од тоа зависи понатамошниот тек на ...

Слободен Печат - 11.01.2018

Македонската ракометна експедиција од утрово е во Загреб, каде в сабота против Словенија ќе го започне својот настап на Европскиот шампионат. – Ова е големо натпреварување. Сите сакаат да бидат овде.

Ристовски: Да го направиме она што најдобро го знаеме

Локално - 11.01.2018

– Македонската ракометна репрезентација која од утринава е во Загреб, попладнево го одработи првиот тренинг. Предводени од селекторот Раул Гонзалес „црвено-жолтите„ тренираа во салата „Дом Спортова“,која служи за тренинг на репрезентациите учеснички ...

Ракометарите првпат тренираа во Загреб воочи дебито со Словенија

Шеталиште - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го одржа првиот тренинг во Загреб во пресрет на почетокот на Европското првенство. Ракометната експедиција на Македонија од денеска е во Загреб, избраниците на Раул Гонзалез ја почнаа адаптацијата пред првиот ...

Почнува ракометното ЕП – Македонија желна за успех

Телма - 12.01.2018

Селекторот на македонската ракометна селекција, Раул Гонзалез се реши денес наместо планирани два, да одржи само еден тренинг во пресрет на утрешниот меч од Ц групата против Словенија. Утринскиот тренинг се одржа во „Арена Загреб“, а воедно ова беше ...

Раул: Секој прв натпревар носи голем притисок

+инфо - 12.01.2018

Натпреварот Македонија – Словенија се игра утре со почеток во 19,30 часот во „Арена Загреб“. Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“.

Раул: Под притисок е сè поинаку, тимот ќе го одредам вечерва

Локално - 12.01.2018

Две тренинг сесии и аклиматизација за македонските ракометари во Загреб се веќе завршени. Селекторот Раул Гонзалез веќе е фокусиран на првиот ривал и по утринскиот тренинг најави дека дури вечерва ќе одлучи кои ракометари ќе ги пријави за дуелот ...

Македонските ракометари ќе имаат ветер во грб: Голема поддршка од 2.000 навивачи во Загреб

Маркукуле - 13.01.2018

Четврти пат по ред, петти пат во историјата, Македонија ќе биде дел од најдобрите во европскиот ракомет, вечерва во 19:30 го стартува настапот со дуел против Словенија. Ракометарите предводени од капитенот Кирил Лазаров и селекторот, инаку прогласен ...

ЕП - Хрватска 2018: Раул: Посакувам само да одиграме добар натпревар

Сител - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот тренинг и единствен тренинг пред дуелот со утре со Словенија во „Арена Загреб“. Во полн состав со сите 19 играчи селекторот Раул Гонзалез работеше во подготовка на ...

Раул Гонзалез: Подготвени сме за добар старт на Европското првенство

МКД - 12.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез вели дека неговите ракометари се подготвени за утрешниот дуел со Словенија. Македонија го одржа последниот тренинг пред почетокот на Европското првенство.

ЕП – Хрватска 2018: Раул: Посакувам само да одиграме добар натпревар

ТВ21 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот тренинг и единствен тренинг пред дуелот со утре со Словенија во „Арена Загреб“. Во полн состав со сите 19 играчи селекторот Раул Гонзалез работеше во подготовка на ...

Гонзалес: Се е поинаку кога се игра под притисок, вечерва ќе го објавам тимот за Словенија

Дерби - 12.01.2018

Од Загреб за „Дерби“ Александар Табаковски Македонската репрезентација е во Загреб и ги прави последните подготовки пред утрешниот прв натпревар на европскиот шампионат против селекцијата на Словенија (19:30 часот) Во нашиот табор владеее добро ...

Раул: Првиот натпревар секогаш е најважен

Тера - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација во полн состав ќе се соочи со Словенија. Селекторот Раул Гонзалез вчера работеше во подготовка на денешниот дуел и го скари списокот на 16 имиња. „Секако дека првиот натпревар е најважен.

Гонзалес: Секој прв натпревар носи голем притисок...

Н.Македонија - 12.01.2018

Гонзалес: Секој прв натпревар носи голем притисок Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“.

Раул: Под притисок сè е поинаку, но Македонија е подготвена!

24 Ракомет - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вчера во Загреб го одржа првиот трениг по пристигнувањето во Хрватска. Селекторот Гонзалес ги склопува последните коцки од мозаикот кој треба да го покаже новото лице на Македонија на овој Европски шампионат.

Раул: Секогаш првиот натпревар е најважен

Шеталиште - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација во полн состав ќе се соочи со Словенија. Селекторот Раул Гонзалез вчера работеше во подготовка на денешниот дуел и го скари списокот на 16 имиња. „Секако дека првиот натпревар е најважен.

Раул: Посакувам само да одиграме добар натпревар

Курир - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот тренинг и единствен тренинг пред дуелот со утре со Словенија во „Арена Загреб“. Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот ...

Гонзалес : Првиот натпревар е секогаш најважен

Спортски - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација во полн состав ќе се соочи со Словенија. Селекторот Раул Гонзалез вчера работеше во подготовка на денешниот дуел и го скари списокот на 16 имиња. „Секако дека првиот натпревар е најважен.

Раул: Посакувам само да одиграме добар натпревар

Република - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот тренинг и единствен тренинг пред дуелот со утре со Словенија во „Арена Загреб“. Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот ...