TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Москва: Се радуваме на посетата на Вучиќ, ништо нема да фрли сенка врз неа

МКД - 23.11.2019

Во Кремљ се радуваат на претстојната посета на претседателот на Србија Александар Вучиќ на Русија и се надеваат дека ништо нема да фрли сенка врз неа, изјави портпаролот Дмитриј Песков. Радио слободна Европа пренесува дека Песков ова го кажа ден по ...

Вучиќ разочаран: Ги прашувам руските пријатели - Зошто?

Точка - 22.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера соопштил дека рускиот разузнавач Георги Клебан повеќе не е на територијата на Србија. Тој порачал дека е сигурен дека претседателот Владимир Путин не бил известен за ова делување, и дека Србија има ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Офицерот од видеото работел за Хрвати-Шокантни детали за шпионската афера во Србија

Магазин - 22.11.2019

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека претседателот Александар Вучиќ дал налог да се истражи можната шпионска афера за врбување српски агенти по пишувањето на одделни медиуми. Според тврдења, руски дипломат и припадник на руската воена ...

Што се крие зад шпионската афера во Србија?

Deutsche Welle - 22.11.2019

Србија ја тресе нова афера. По аферата Крушик и наводната продажба на оружје на Украина, сега се појави снимка на која руски разузнавач дава пари на пензиониран српски потполковник. Што се крие зад сето тоа? По објавувањето на снимката на која руски ...

Русија уверена дека шпионската афера нема да се одрази на односите со Србија

Р.С.Европа - 22.11.2019

Руските власти уверуваат дека шпионскиот скандал нема да се одрази на партнерството меѓу Русија и Србија. Планираната посета на српскиот претседател Александар Вучиќ на Москва следниот месец уште еднаш ќе го демонстрира духот на партнерство меѓу ...

Кремљ: Ништо нема да фрли сенка на посетата на Вучиќ на Русија

Слободен Печат - 22.11.2019

Тоа го изјави денеска портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков. Кремљ се радува на претстојната посета на претседателот на Србија Александар Вучиќ на Русија и се надева дека ништо нема да фрли сенка на неа.

Откриен идентитетот на Србинот во шпионската афера

Макфакс - 22.11.2019

На видеото со рускиот воен разузнавач е потполковникот во српската војска З.К., а безбедносните служби проверуваат дали тој за пари издавал доверливи податоци, објави „Новости“. Безбедносните служби, исто така, проверуваат дали во случајот освен ...

Вучиќ: Ги прашувам руските пријатели – зошто? (ВИДЕО)

МКД - 22.11.2019

Претседателот на Србија Александар Вучиќ соопшти вечерва дека рускиот разузнавач Гергиј Клебан, вмешан во скандалот со шпионската снимка, не е повеќе не територијата на Србија. Тој порача дека е сигурен дека рускиот претседател Владимир Путин не бил ...

Москва: Снимката е провокација пред важната посета

МКД - 21.11.2019

Портпаролката на министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова оцени дека снимката со наводниот руски разузнавач е само најновата во низата провокации. „Сега претстои средба на врвот, а веќе навикнавме недела или неколку дена пред ...

Вучиќ: Србија со ништо не го загрози пријателството со Русија, но зошто?

24Инфо - 21.11.2019

Србија со ништо не го загрози пријателството со Русија, но зошто…?, го прашал русикиот амбасадор, српскиот претседател Алекандар Вучиќ, изјавувајќи вечерва на прес конференција по состанокот на Советот за национална безбедност, по повод аферата со ...

ВИДЕО: Српски потполковник се сретнал со руски известувач - откриено кој е мистериозниот човек на снимката

Press24 - 21.11.2019

Мажот кој се гледа на снимката со рускиот известувач Георги Клебан е пополковникот З.К. Според достапните сознанија тоа не е единствена знимка на кое тој се гледа, БИА претходно ја потврди автентичноста на снимката.

Шпионската афера нема да ги наруши српско-руските пријателски односи

Слободен Печат - 21.11.2019

Тој додаде дека Србија нема да ја менува својата политика, и политиката кон НАТО и кон некои други, но ќе ги зацврсти позициите на неутралност и самосталност. Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека шпионската афера нема да ги наруши ...

Кремљ за шпионскиот скандал: „Ништо не може да ги раздвои Србија и Русија“

МКД - 21.11.2019

Кремљ денес, по повод објавувањето на снимката на која руски разузнавач и наводно српски функционер, порача дека „никакви скандали“ не можат да влијаат врз односите на Русија и Србија, објави Спутник на српски јазик.

Захарова: Шпионската афера во Србија е провокација пред важната посета

А1 On - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека снимката за наводниот руски разузнавач , е само последна во низата провокации. -Сега доаѓа средба на врвот (на почеток на 4 декември меѓу Путин и Вучиќ) ...

Снимката што ја откри шпионската афера во Србија ја објавила американска служба

МКД - 21.11.2019

Снимката, на која се гледа како рускиот разузнавач Георгиј Клебан подмитува српски безбедносен службеник, најверојатно ја објавила американска служба, јавуваат српските медиуми. Како што се наведува, имало над 50 обиди снимката да биде пуштена во ...

Вучиќ обвини за офанзивно делување на странските разузнавачки служби во Србија

Слободен Печат - 21.11.2019

Српскиот претседател додаде дека значаен број на земји од регионот, но и големите сили, некогаш по легален, а некогаш по нелегален пат, сакаат да дојдат до сознанија за Војската на Србија, нејзината опрема, но и до други различни податоци.

Русија ја оцени како провокација шпионската афера во Србија

Р.С.Европа - 21.11.2019

Руското министерство за надворешни работи ја оцени како провокација снимката за наводно руски разузнавач во Србија во пресрет на средбата меѓу претседателот Владимир Путин и неговиот српски колега Александар Вучиќ.

Србија: Началник на аналитика во БИА потврдува дека на снимката е руски разузнавач

А1 On - 21.11.2019

Шефот на Управата за аналитика БИА, Реља Жељски, изјави дека е недвосмислено утврдено дека на видео снимката, на која рускиот агент Георгиј Клебан дава пари на човек е руски разузнавач. На прашањето дали на снимката е српски агент, припадник на БИА ...

Вучиќ свика вонредна седница поради рускиот шпиун - ќе соопшти што одлучил Советот за безбедност во врска со оваа афера

Press24 - 21.11.2019

Претседателот Александар Вучиќ претседава седница во Советот за национална безбедност која започнала во 18. часот. После седницата, меѓу 19 и 21 часот се очекува негово обраќање. Во зградата дошла и премиерката Ана Брнабиќ, министерката за правда ...

Кој е Србинот од снимката на шпионската афера?

Слободен Печат - 21.11.2019

Идентитетот на наводниот висок службеник на Србија, кој прима мито, а чиј лик на снимката е замаглен, сеуште е најголемото прашање во овој случај. Позадината на наводната шпионска афера ќе биде под темелна истрага на најголемите безбедносни ...

Русија се огласи по аферата за шпионажа во Србија

Макфакс - 21.11.2019

Односите со Србија се партнерски и од братски карактер. Ништо не може да влијае на тоа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во врска со истрагата за снимката на која се гледа како руски разузнавач наводно му дава пари на српски агент.

Снимката од шпионската афера била пуштена од САД после повеќе од 50 обиди?

Слободен Печат - 21.11.2019

Како што наведува Блиц.рс, имало преку 50 обиди снимката да излезе во јавноста, но руската служба секој ден до денес успешно го запрела тоа. Снимката на која се гледа рускиот разузнавач Георгиј Клебан како подмитува српски агент , најверојатно ја ...

Се огласи Кремљ по шпионската афера: Никој не може да ни ги наруши односите со Србија

Press24 - 21.11.2019

По повод истрагата за снимката на која се гледа рускиот разузнавач како наводно предава пари на српски агент, се огласи Кремљ. "Прво, не знаеме каков инцидент е и допрва треба да се утврди.

КРЕМЉ СЕ ОГЛАСИ за шпионската афера во Србија

Слободен Печат - 21.11.2019

Како што е соопштено, Кремљ е сигурен дека ништо не може да ги наруши односите меѓу Москва и Белград По повод истрагата за снимката на која се гледа рускиот разузнавач како наводно предава пари на српски агент, се огласи Кремљ.

Во пресрет на шпионската афера, Вучиќ одржа средба со рускиот амбасадор во Белград

Слободен Печат - 21.11.2019

Состанокот започнал околу 9 часот во зградата на Генералниот секретаријат на претседателот на Србија. Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска одржа средба со амбасадорот на Русија Александар Боцан-Харченко.

Вучиќ закажа седница на Советот за национална безбедност

Курир - 21.11.2019

Шпионската афера ќе биде тема на седницата на Советот за национална безбедност која за денес во 18 часот ја закажа српскиот претседател Александар Вучиќ Пред седницата, Вучиќ ќе се сретне со рускиот амбасадор со кој ќе разговара за претстојната ...

Србија: Началник на аналитика во БИА потврдува дека на снимката е руски разузнавач

Опсервер - 21.11.2019

Шефот на Управата за аналитика БИА, Реља Жељски, изјави дека е недвосмислено утврдено дека на видео снимката, на која рускиот агент Георгиј Клебан дава пари на човек е руски разузнавач. На прашањето дали на снимката е српски агент, припадник на БИА ...

Шпионска афера ја тресе Србија: Вучиќ закажа седница на Советот за национална безбедност

Press24 - 21.11.2019

Шпионската афера ќе биде тема на седницата на Советот за национална безбедност која за денес во 18 часот ја закажа српскиот претседател Александар Вучиќ Пред седницата, Вучиќ ќе се сретне со рускиот амбасадор со кој ќе разговара за претстојната ...

Србија: Началник на аналитика во БИА потврдува дека на снимката е руски разузнавач

24Инфо - 21.11.2019

Шефот на Управата за аналитика БИА, Реља Жељски, изјави дека е недвосмислено утврдено дека на видео снимката, на која рускиот агент Георгиј Клебан дава пари на човек е руски разузнавач. На прашањето дали на снимката е српски агент, припадник на БИА ...

Србија: Началник на аналитика во БИА потврдува дека на снимката е руски разузнавач

Вечер Прес - 21.11.2019

Шефот на Управата за аналитика БИА, Реља Жељски, изјави дека е недвосмислено утврдено дека на видео снимката, на која рускиот агент Георгиј Клебан дава пари на човек е руски разузнавач. На прашањето дали на снимката е српски агент, припадник на БИА ...

Кој е Србинот од снимката на шпионската афера?

Курир - 21.11.2019

Позадината на наводната шпионска афера ќе биде под темелна истрага на најголемите безбедносни структури на Србија, пишуваат Новости. Главните актери на аферата се бившиот помошник на претставникот за одбрана на руската амбасада во Белград, ...

Србија: Началник на аналитика во БИА потврдува дека на снимката е руски разузнавач

MakPress - 21.11.2019

Шефот на Управата за аналитика БИА, Реља Жељски, изјави дека е недвосмислено утврдено дека на видео снимката, на која рускиот агент Георгиј Клебан дава пари на човек е руски разузнавач. На прашањето дали на снимката е српски агент, припадник на БИА ...

Снимката што ја откри шпионската афера во Србија ја објавила американска служба

Република - 21.11.2019

Снимката, на која се гледа како рускиот разузнавач Георгиј Клебан подмитува српски безбедносен службеник, најверојатно ја објавила американска служба, јавуваат српските медиуми. Како што се наведува, имало над 50 обиди снимката да биде пуштена во ...

Русија се огласи по аферата за шпионажа во Србија

24Инфо - 21.11.2019

Односите со Србија се партнерски и од братски карактер. Ништо не може да влијае на тоа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во врска со истрагата за снимката на која се гледа како руски разузнавач наводно му дава пари на српски агент.

Захарова: Шпионската афера во Србија е провокација пред важната посета

24Инфо - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека снимката за наводниот руски разузнавач,е само последна во низата провокации. -Сега доаѓа средба на врвот (на почеток на 4 декември меѓу Путин и Вучиќ) и ...

Русија се огласи по аферата за шпионажа во Србија

Точка - 21.11.2019

Односите со Србија се партнерски и од братски карактер. Ништо не може да влијае на тоа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во врска со истрагата за снимката на која се гледа како руски разузнавач наводно му дава пари на српски агент.

Русија се огласи по аферата за шпионажа во Србија

Centar - 21.11.2019

Односите со Србија се партнерски и од братски карактер. Ништо не може да влијае на тоа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во врска со истрагата за снимката на која се гледа како руски разузнавач наводно му дава пари на српски агент.

Захарова: Шпионската афера во Србија е провокација пред важната посета

Опсервер - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека снимката за наводниот руски разузнавач, е само последна во низата провокации. – Сега доаѓа средба на врвот (на почеток на 4 декември меѓу Путин и Вучиќ) ...

Захарова: Шпионската афера во Србија е провокација пред важната посета

MakPress - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека снимката за наводниот руски разузнавач,е само последна во низата провокации. -Сега доаѓа средба на врвот (на почеток на 4 декември меѓу Путин и Вучиќ) и ...

Захарова: Шпионската афера во Србија е провокација пред важната посета

Либертас - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека снимката за наводниот руски разузнавач, е само последна во низата провокации. – Сега доаѓа средба на врвот (на почеток на 4 декември меѓу Путин и Вучиќ) ...

Захарова: Шпионската афера во Србија е провокација пред важната посета

Локално - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека снимката за наводниот руски разузнавач,е само последна во низата провокации. -Сега доаѓа средба на врвот (на почеток на 4 декември меѓу Путин и Вучиќ) и ...

Захарова: Навикнати сме на вакви сензации, евтини приказни токму пред важната посета

Слободен Печат - 21.11.2019

Како што истакна таа, сите прашања што се од интерес на земјата се решаваат преку соодветни канали, „а ова ние треба да го третираме како провокативна приказна". Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска ...

Захарова: Шпионската афера во Србија е провокација пред важната посета

+инфо - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека снимката за наводниот руски разузнавач,е само последна во низата провокации. – Сега доаѓа средба на врвот (на почеток на 4 декември меѓу Путин и Вучиќ) и ...

Захарова: Шпионската афера во Србија е провокација пред важната посета

Вечер Прес - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека снимката за наводниот руски разузнавач,е само последна во низата провокации. – Сега доаѓа средба на врвот (на почеток на 4 декември меѓу Путин и Вучиќ) и ...

Захарова шпионската афера во Србија ја смета за провокација пред важната посета

Нетпрес - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека снимката за наводниот руски разузнавач, е само последна во низата провокации. -Сега доаѓа средба на врвот (на почеток на 4 декември меѓу Путин и Вучиќ) и ...

Захарова тврди дека видеото за шпионите е провокација

Макфакс - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека снимката за наводниот руски разузнавач,е само последна во низата провокации. „Сега доаѓа средба на врвот меѓу Путин и Вучиќ и ние сме навикнати една недела или ...

Кремљ е уверен дека ништо не може да ги наруши односите меѓу Русија и Србија

Н.Македонија - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека снимката за наводниот руски разузнавач,е само последна во низата провокации. – Сега доаѓа средба на врвот меѓу Путин и Вучиќ и ние сме навикнати една недела или ...

Захарова тврди дека видеото за шпионите е провокација

Точка - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека снимката за наводниот руски разузнавач, е само последна во низата провокации. „Сега доаѓа средба на врвот, меѓу Путин и Вучиќ, и ние сме навикнати една недела ...

Захарова: Шпионската афера во Србија е провокација пред важната посета

Фокус - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека снимката за наводниот руски разузнавач,е само последна во низата провокации. -Сега доаѓа средба на врвот (на почеток на 4 декември меѓу Путин и Вучиќ) и ...

Вучиќ: Србија со ништо не го загрози пријателството со Русија, но зошто?

А1 On - 21.11.2019

Србија со ништо не го загрози пријателството со Русија, но зошто…?, српскиот претседател Алекандар Вучиќ, го праша русикиот амбасадор, вечерва на прес конференција по состанокот на Советот за национална безбедност, по повод аферата со снимката на ...