TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се зголемува бројот на заболени од Ковид-19 во Германија

Алсат-М - 29.05.2020

Во изминатите 24 часа, во Германија се регистрирани 741 нови случаи на инфекција со коронавирус. Бројот на заразени е скоро двојно поголем од претходните денови, додека бројот на починати е зголемен за 39, со што вкупниот број починати лица ...

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Макфакс - 29.05.2020

Седум дена по ред во Нов Зеланд не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментов има само еден активен случај на Ковид-19 и дека нема ниту еден пациент во болница, објави локалниот весник „Нов Зеланд ...

Како стигнаа САД од „вирусот под контрола“ до над 100.000 жртви

Н.Македонија - 29.05.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус во САД надмина 100.000 за помалку од четири месеци. Најмоќната држава во светот регистрира најмногу смртни случаи од ковид-19 во однос на која било друга земја во светот, а нејзините речиси 1,7 милион потврдени ...

Во Русија рекорден број починати од коронавирус

Макфакс - 29.05.2020

Во Русија во последните 24 часа од коронавирус починале 232 луѓе и тоа е најголем број забележан досега. Со ова, вкупниот број на починати достигна 4.374 луѓе, соопшти Оперативниот штаб за борба против ширење на вирусот.

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Сакам да кажам - 29.05.2020

Нов Зеланд, кој има пет милиони жители, објави дека е блиску до искоренувањето на коронавирусот, бидејќи во земјата има само уште еден активен случај. Здравствените власти кажаа дека цела недела не е откриен нов случај на зараза.

СВЕТСКА БАНКА ПРЕДУПРЕДУВА - Олабавувањето на мерките нагло ќе го зголеми бројот на заболени

Фактор - 29.05.2020

Дури и со агресивни мерки за социјално дистанцирање, здравствените системи на Западен Балкан се принудени да се подготват за стрмно зголемување на бројот на случаи заразени од КОВИД-19, пишува Светска банка во својот најнов извештај објавен денеска, ...

Во САД од коронавирус починаа 1.297 лица во изминатите 24 часа

Макфакс - 29.05.2020

СAД регистрираа нови 1.297 смртни случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, според извештајот на универзитетот „Џонс Хопкинс“. Со тоа, вкупниот број на смртни случаи се искачи на 101.573 лица, што е далеку највисоко од сите земји погодени од ...

„Романтичарите“ прво со корона – тестови, а потоа на тренинг! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 29.05.2020

Како што и најави вчера СПОРТМЕДИА , ФК Работнички утринава се тестираше на Ковид-19, нешто што мора да го направи секој клуб во ПМФЛ пред рестартот на сезоната 2019/2020. Во организација на Синдикатот на фудбалери и болницата Аџибадем Систина, ...

Работнички ги изврши тестовите за Covid-19 и стартува со тренинзи (ФОТО)

Екипа - 29.05.2020

Тимот на Работнички денеска ги мина задолжителните тестови за Covid-19, информира клубот од Дебар Маало на официјалниот сајт. Во организација на Синдикатот на фудбалери на Македонија и Аџибадем Систина, прволигашките клубови пред стартот на ...

ФОТО: Тестирањето за Ковид-19 заврши, ФК Работнички започна со тренинг

Дриблинг - 29.05.2020

Фудбалскиот прволигаш од Скопје, Работнички од денеска се врати на тренинг, работи во помали групи а ги предводи првиот асистент на Достаниќ, Баже Илијоски. Вчера тестирање за Ковид-19 поминаа и Академија Пандев и Борец.

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Кајгана - 29.05.2020

Нов Зеланд стана светски лидер во напорите за сузбивање на ширењето на коронавирусот, со само еден активен случај на COVID-19. Една од мерките што ги воведе земјата беше целосно затворање на границите на 25 март кога уште немаше ниту еден смртен ...

Од Фулам потврдија: Имаме двајца позитивни на Ковид19

Спортклуб - 29.05.2020

Серијата тестирања против Ковид19 продолжува во Премиер лигата, непосредно пред стартот или доигрувањето на тековната сезона. Откако беше спроведена т.н втора рунда на тестирање низ Премиер лигата, утврдени беа уште неколку играчи дека се позитивни ...

Нема нови случаи на коронавирус во Кина

Макфакс - 29.05.2020

Кина денеска не пријави ниту еден случај на коронавирус. Вчера беа забележани два случаија, пренесе „Ројтерс“. Националната здравствена комисија соопшти дека се потврдени пет нови асимптоматски случаи за 28 мај, што е помалку од претходниот ден кога ...

Европа се отвора, но две азиски земји оставаат загриженост: Дали ќе се појави втор бран на коронавирусот?

Локално - 29.05.2020

Во Европа, олеснувањето на ограничените мерки за движење продолжи и во четвртокот, како резултат на слабеењето на пандемијата на коронавирус. Францускиот премиер Едуард Филип најавил, благодарение на „добрите“ епидемиолошки резултати, отворање на ...

Фулам потврди два случаи на Ковид-19!

Sport 1 - 29.05.2020

Двајца фудбалери на Фулам се наоѓаат меѓу трите лица кои во последниот круг тестирања во Чемпионшип-лигата беа позитивни на коронавирусот. Клубот ја потврди информацијата на нивниот официјален веб-сајт.

„Ништо необично“: Променет бројот на смртни случаи од коронавирус во Австрија

Локално - 29.05.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Австрија се зголемил откако биле поправени статистичките податоци од главниот град Виена. Така, по анализата на податоците за смртните случаи од 1 јануари до 30 април, откриени се неколку случаи кои може да ...

Во Индија повеќе смртни случаи од Ковид-19 отколку во Кина

Опсервер - 29.05.2020

Њу Делхи, 29 мај 2020 () – Индија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус ја надмина Кина. Според податоците на индиското Министерство за здравство во Индија од новиот коронавирус починале 4.706, додека во Кина нивниот број ...

Повеќе мажи, најмногу на возраст од 40-49 години, детали за новите случаи на заразени со корона вирусот

еМагазин - 29.05.2020

Вчера во Македонија беа регистрирани 38 нови случаи на заразени со корона вирусот. “Тестирани се вкупно 560 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2.

Од Фулам потврдија: Двајца членови се позитивни на каронавирус

SportMedia - 29.05.2020

Двајца фудбалери на Фулам се меѓу трите особи кои се позитивни на „Ковид-19“ во последниот круг на тестирање во Англија. Ова го потврдија и од клубот. „По втората рунда на тестирање, можеме да кажеме дека двајца членови се позитивни“.

Индија ја престигна Кина по бројот на жртви од коронавирусот: Пикот на епидемијата се уште не е достигнат

Слободен Печат - 29.05.2020

Индија по бројот на починати од Ковид-19 ја помина Кина, земјата во која кон крајот на минатата година се појави коронавирусот. Според податоците на индиското министерство за здравство, бројот на починати е 4.706, во споредба со Кина каде е 4.638.

Дома, на работа или во маркет? Експертите откриваат каде најлесно можете да се заразите со коронавирус

Пулс24 - 29.05.2020

Повеќето држави ширум светот почнаа со попуштањето на строгите мерки за заштита од новиот коронавирус ковид-19, но експертите за здравје советуваат дека и понатаму треба да бидеме внимателни, за да не ескалира ситуацијата повторно.

Уште само 21 здравствен работник во Македонија заболен од корона вирусот

еМагазин - 29.05.2020

Според податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), кои еМагазин секојдневно ги пренесува, во Македонија оздравени се 240 здравствени работници, заклучно со податоците до 27.мај, што преставува нов минимален раст.

Фулам потврди два случаи на коронавирус

СуперСпорт - 29.05.2020

Двајца фудбалери на Фулам се меѓу тројцата луѓе кои се тестирани позитивни за коронавирус во последното коло од тестирањето во англиската лига. Ова е потврдено од редовите на овој клуб. „После вториот круг на тестирање на коронавирус, можеме да ...

Коронавирус во светот: Без нови случаи во Кина, нови жаришта во САД

Локално - 29.05.2020

Кина денес нема пријавено нови случаи на коронавирус, a eден ден претходно, два случаи биле регистрирани, пренесува Ројтерс. Националната здравствена комисија објавиla дека се потврдени пет нови асимптоматски случаи na 28 мај, што е помалку од ...

ЛЕКАРИТЕ СОВЕТУВААТ: Како може да се подготвите за втор бран на коронавирусот?

Panacea.mk - 29.05.2020

Вториот бран на епидемија на новиот коронавирус е тема за која се повеќе се зборува и дебатира, како во светот, така и во нашата земја. С è уште има многу дилеми за коронавирусот: не се знае дали вирусот ослабел, дали оние кои закрепнале од него, ...

Во Нов Зеланд има само 1 активен случај на КОВИД 19

AKO - 29.05.2020

,,Не само што поминавме цела недела без ниту еден нов случај на „Ковид-19“, туку само едно лице во целата земја го има сѐ уште вирусот“-објави Грент Робентсон, министер за финансии на Нов Зеланд и ги повика граѓаните да поминат еден убав долг викенд ...

Корона вирус, 38 нови случаи и три жртви

Алсат-М - 28.05.2020

Битката со Ковид 19 ја загуби првиот здравствен работник. Станува збор за фармацевт од Струга. Во последните 24 часа се евидент Битката со корона вирусот вчера ја загубија уште три лица. Двајца пациенти од Тетово, 74 годишен маж хоспитализиран на ...

Фудбалските прволигаши почнаа со тренинзи и тестирање за Ковид-19

Телма - 28.05.2020

Дел од македонските прволигаши вчера започнаа со тренинзи, останатите денеска. Клубовите најпрво тргнуваат со индивидуални тренинзи за да ги запазат трите фази според донесениот медицински протокол.

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен Печат - 28.05.2020

Во вториот бран, инфекциите може постепено да се развиваат и да погодат различни региони во светот во различно време. Коронавирус повторно ќе се појави кога ќе заврши летото, речиси се сигурни експертите за заразни болести, но не знаат колку ...

Фулам потвди дека има двајца фудбалери позитивни на Ковид-19,

Дриблинг - 28.05.2020

Рестартот во Чемпионшип дивизијата во Англија одново е под знак прашалник, откако двајца фудбалери на Фулам биле позитивни на тестирањето за Ковид-19. Од вкупно 1003 фудбалери и вработени во клубовите во втората англиска лига, три лица биле заразени ...

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен Печат - 28.05.2020

Според најновите податоци, во Велика Британија починаа уште 377 луѓе, што се вкупни 37.837 луѓе, се наведува во извештајот на министерството за здравство и социјална заштита, пренесе Би Би Си.

Потврдени 38 нови случаи со ковид-19, три лица се починати, 16 пациенти оздравеле

Канал5 - 28.05.2020

Нови 38 случаи со ковиод 19 се потврдени денеска..Има и тројца починати, две лица од Тетово и едно од Скопје.. Рапиден пораст на новодијагностицирани случаи на корона во земјава. Втор ден откако падна забраната за движење и прв од отворањето на ...

Италија: 593 новозаразени со коронавирус, ситуацијата во Ломбардија е загрижувачка

Локално - 28.05.2020

Италија објави дека во претходните 24 часа биле регистрирани уште 593 лица заразени со коронавирус, девет повеќе од претходниот ден. Властите вечерва објавија дека 382 новозаразени лица се во Ломбардија, најмногу погодениот италијанскиот регион, ...

Случај на пациентка излекувана од Ковид-19 во Хрватска предизвика збунетост

Факултети - 28.05.2020

Случај на 71-годишна жена од Колан, во Задаарска жупанија која се водела како личност која се излекувала од Ковид-19, предизвика збунетост во Хрватска. Имено, збунетоста настанала откако нејзините тестови во средата повторно биле позитивни, а ...

Состојба со ковид-19 во светот: Двајца починати во Грција

+инфо - 28.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.846.624 лица. Од нив починале 359.532, а оздравеле 2.537.267. -Американскиот претседател Доналд Трамп на својот профил на Твитер објави дека бројот на смртни случаи од ...

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот веројатно доаѓа повторно по крајот на летото?

Точка - 28.05.2020

Коронавирусот повторно ќе се појави кога ќе заврши летото, речиси се сигурни експертите за заразни болести, но не знаат колку ќе биде сериозна ситуацијата. Светската здравствена организација понудила мрачна хипотеза за тоа како во наредните неколку ...

377 лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Велика Британија

Локално - 28.05.2020

Според најновите податоци, уште 377 лица починале од коронавирус во Велика Британија, што е вкупно 37.837 лица, се вели во извештајот на Министерството за здравство и социјална заштита, пренесува Би-Би-Си.

Оваа недела 59 нови случаи на коронавирус во Скопје

Сакам да кажам - 28.05.2020

Во Македонија има нови 38 случаи на коронавирус и Скопје предничи во бројките во изминатите ...

ФОТО: Тестирани фудбалерите на Академија Пандев

Sport M - 28.05.2020

Фудбалерите на Академија Пандев се тестирани на коронавирус. Продолжението на сезоната полека се наближува, па поради тоа за приклучок на тренинзите сите членови на стручниот штаб и фудбалерите ќе мора да имаат негативни тестови.

Нови 38 заразени со корона, повеќе од половината во Скопје

Телма - 28.05.2020

Расте бројот на заразени со корона вирус во Македонија. За 24 часа, потврдени се 38 нови заразени. Повеќе од половината од нив се од Скопје, 24-ца. Од скопскиот Центар за јавно здравје велат дека станува збор за исти семејства, кои изминатата недела ...

Си го зеле умрениот од болница, го измиле И погребале без заштита, па дознале дека има коронавирус

Сакам да кажам - 28.05.2020

Телото на 53-годишен скопјанец кој починал вчера, семејството го зело од болница и го погребало според сите верски и народни обичаи, без да се почитуваат протоколите за КОВИД-19. Отпосле дознале дека посмртниот тест за коронавирус излегол позитивен.

Вкупно 19 починати досега од Ковид 19 само во Тетово

Фокус - 28.05.2020

Двајца пациенти од 57 и 74 години од Тетово денеска починаа на скопската Клиника за инфективни болести и во Градската болница „8 септември“, со што бројката на починати од Ковид 19 во овој град изнесува 19, од вкупно 122.

Кога Кинезот ќе реши да тестира

Оff.net - 28.05.2020

Вухан, епицентарот на глобалното пореметување на животот на оваа планета. За 10 десет дена извршиле 6,5 милиони тестирања за коронавирус. Меѓу 14 и 13 мај, надлежните служби во Вухан успеале да извршат точно 6.574.093 тестирања за коронавирус.

Починал, го погребале без протокол за Ковид 19, па позитивниот брис стигнал по закопот

Слободен Печат - 28.05.2020

Педесет и тригодишен скопјанец кој починал во скопска приватна болница, а кому посмртно му бил земен брис за коронавирус, и излегол позитивен, воопшто не бил погребан по протоколи за ковид 19, пишува СДК.мк .

(ФОТО) Академија Пандев и Борец денес се тестираа од Корона вирусот

Спортклуб - 28.05.2020

Фк Борец со вчерашниот состанок ги почна мини подготовките за продолжение на првенство во ПМФЛ. Затоа,денес во просториите на нашиот клуб,благодарение на Синдикат на фудбалери на Македонија, нејзиниот претседател Панче Ќумбев и мобилната медицинска ...

Двајца фудбалери на Фулам позитивни на корона

Канал5 - 28.05.2020

Англиската фудбалска лига ЕФЛ соопшти дека последните тестирања покажале дека утре три лоца од два клуба во Премиерлигата се заразени со Ковид -19. Фудбалскиот клуб Фулам објави дека меѓу позитивните на вирусот Ковид-19 се двајца фудбалери од клубот.

Се тестираше и Борец

SportMedia - 28.05.2020

И во Велес денеска медицински персонал. Во клупските простории денеска фудбалерите на Борец пред закажаниот тренинг ги направија потребните тестирања против коронавирусот, во присуство и на Панче Ќумбев претседателот на синдикатот на професионални ...

Прв случај на заразен од Ковид-19 во Кичево

Опсервер - 28.05.2020

Кичево, 28 мај 2020 () – Во Кичево е регистриран првиот случај на заразен од Ковид-19. Тој е во стабилна здраствена состојба и се наоѓа на домашно лекување. Уште осум лица се сместени во самоизолација, информира градоначалникот Фатмир Дехари на ...

Коронавирусот повторно ќе се појави кога ќе заврши летото, вториот бран би можел да биде полош од првиот

Репортер - 28.05.2020

Коронавирусот повторно ќе се појави кога ќе заврши летото, велат експертите за заразни болести, но истовремено велат дека не знаат колку е сериозна ситуацијата. Светската здравствена организација СЗО, понуди мрачна хипотеза за тоа како во наредните ...

Денеска потврдени 38 нови случаи со ковид-19, три лица се починати, 16 пациенти оздравеле

Канал5 - 28.05.2020

Рапиден пораст на новодијагностицирани случаи на корона во земјава. Втор ден откако падна забраната за движење и прв од отворањето на угостителските објекти, Министерството за здравство информира за нови 38 заболени.