TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Декласификација на договорот со Грција

Р.С.Европа - 14.06.2018

Македонската Влада денеска го декласифицира Договорот за решавање на спорот со Грција, чија содржина веќе е објавена во јавноста. Според најавите се очекува договорот да биде потпишан во Преспа, но се уште нема официјална информација кога точно тоа ...

ЧЛЕН 7, СТАВ 2 и 3 од ДОГОВОРОТ: Како Македонија се брише самата себе и ги турка своите деца во војна?

Курир - 14.06.2018

Порталот Денешен.мк анализира дека Договорот со Грција има многу небулози, за нас се разбира еве една од нив: На пример, во член 7 став 2 од Договорот се вели: 2. Кога термините (се мисли на термините изведени од Македонија, н.з.

Владата ќе го усвои а потоа и ќе го објави договорот со Грција

Канал5 - 14.06.2018

Во договорот стои дека прифатеното име Република Северна Македонија е ерга омнес и дека краткиот назив ќе биде Северна Македонија. Идентитетот македонски, во патните документи да стои граѓани на Република Северна Македонија.

Како ќе се имплементира новото име „ерга омнес“

Нова ТВ - 13.06.2018

Договорот во првиот Член (точка 8 – 13) предвидува како ќе оди спроведувањето на користењето на новото име за меѓународна и внатрешна употреба: Името и термините ќе бидат за сите употреби и сите цели – „ерга омнес“, односно, за внатрешна употреба, ...

Никола Димитров ќе го потпише договорот од македонска страна

Фокус - 13.06.2018

Министрите за надворешни работи на двете страни ќе треба да го потпишат договорот меѓу Македонија и Грција за името, стои во целосниот договор кој вечерва го објави Катимерини. Во членот 7 од Договорот стои дека: Сфаќањата на двете страни за ...

Хронологија на следните дипломатски чекори по вчерашниот договор

А1 On - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Собранието не може да изврши ратификација на противуставен договор

Република - 13.06.2018

Договорот со Република Грција, склучен шверцерски и подмолно по телефон, кој денес еуфорично го обзнани Зоран Заев како „огромен успех“ е срамна капитулација и велепредавство. Toj таканаречен договор е противуставен и незаконит и таков договор не ...

Честитки за Грција

Оff.net - 13.06.2018

„Владата ги започна преговорите во меѓународен статус кво во кој терминот „Македоnија“ веќе се користеше како име на соседот во меѓународните организации и сите меѓународни форуми... Освен тоа, преку 140 земји (вклучувајќи ги САД, Кина и Русија) ја ...

Познато колку пати ќе се додаде „Северна“ на зборот “Македонија“ во Уставот на РМ

Фактор - 13.06.2018

Според спогодбата со Грција која ја прифатила Владата, н овото име и термините ќе бидат вградени во сите членови на Уставот, амандмани на Преамбулата, член 3 и член 49 од Уставот”. Зборот Македонија се брише и менува 152 пати во Уставот и сите ...

Ципрас: Победа на Грција, си ја враќаме и древната македонска историја и културно наследство

Курир - 13.06.2018

Што наскоро во Преспа ќе потпишат македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот колега Алексис Ципрас? Ви ги пренесуваме сите точки од договореното претставени од Ципрас вчера во Атина. Клучно е што македонската страна ги прифатила сите главни грчки ...

Грчки владини извори: Прифаќањето на ерга омнес е голем дипломатски успех за Грција

Стандард - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Член 7, став 2 и 3 од Договорот: Како Македонија се брише самата себе и ги турка своите деца во војна?

Република - 14.06.2018

Договорот со Грција има многу небулози, a ова е само една од нив: Во член 7 став 2 од Договорот се вели: 2. Кога термините (се мисли на термините изведени од Македонија, н.з.) се однесуваат на Првата страна (Грција, н.з.

Заев во 18:30 часот ќе го каже исходот од разговорите со Ципрас

Фокус - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев во 18:30 часот ќе се обрати пред македонската јавност за да го каже договороеното со грчкиот премиер Алексис Ципрас, со кого два дена одржуваа долги телефонски разговори за спорот со името.

Би-Би-Си: Што ако договорот не успее?

Радар - 13.06.2018

Во деталниот извештај за договорот за името постигнат меѓу Македонија и Грција се вели дека сега и оние 140 земји кои не признале под уставното име ќе мораат да го прифатат терминот Република Северна Македонија.

Алсат: Ова е договорот што ќе го потпишаат Заев и Ципрас?

+инфо - 12.06.2018

Severna Makedonija користејќи erga omnes (за внатрешна и надворешна употреба) верификувано со уставни измени е основата на договорот што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава, се вели во документот до кој дојде Алсат од грчки и ...

Грчките медиуми објави 16 точки со кои тврдат дека имаат победнички договор

Курир - 12.06.2018

Грчките медиуми објавуваат „добивки од договорот“: 1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која се иста 20 години. 2.

Договорот за името следната седмица во парламент, утре средба Димитров - Иванов

Независен - 12.06.2018

Договорот за надминување на спорот за името што го постигнале премиерите на Македонија и на Грција се очекува веќе следната седница да се најде на дневен ред во парламентот. Пратениците треба да се изјаснат за ратификација на договорот меѓу владите ...

За колку години и како ќе оди смената на името

Локално - 14.06.2018

Договорот во првиот Член (точка 8 – 13) предвидува како ќе оди спроведувањето на користењето на новото име за меѓународна и внатрешна употреба: Името и термините ќе бидат за сите употреби и сите цели – „ерга омнес“, односно, за внатрешна употреба, ...

Димитров ќе го потпише договорот за промена на името

Курир - 13.06.2018

Министрите за надворешни работи на двете страни ќе треба да го потпишат договорот меѓу Македонија и Грција за името, стои во целосниот договор кој вечерва го објави Катимерини, пренесува Фокус.

Следните дипломатски чекори по вчерашниот договор за името

CivilMedia - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Колку пати ќе се додаде „Северна“ на зборот “Македонија“ во Уставот на РМ

Република - 13.06.2018

Според спогодбата со Грција која ја прифатила Владата, новото име и термините ќе бидат вградени во сите членови на Уставот, амандмани на Преамбулата, член 3 и член 49 од Уставот. Зборот Македонија се брише и менува 152 пати во Уставот и сите ...

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

CivilMedia - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Ова е договорот што се очекува да го потпишат Заев и Ципрас викендов во Преспа

24Инфо - 12.06.2018

Ова е договорот што се очекува да го потпишат Заев и Ципрас викендов во Преспа Република Северна Македонија користејќи ерга омнес (за внатрешна и надворешна употреба) верификувано со уставни измени е основата на договорот што се очекува да биде ...

Што добива Грција од капитулацијата на Македонија?

Република - 12.06.2018

1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која е иста 20 години. 2. Прифаќањето на erga omnes е голем дипломатски успех за Грција, бидејќи не беше прифатено во ...

Договорот за името следната седмица во Собранието

Република - 12.06.2018

Договорот за надминување на спорот за името што го постигнале премиерите на Македонија и на Грција се очекува веќе следната седница да се најде на дневен ред во парламентот. Пратениците треба да се изјаснат за ратификација на договорот меѓу владите ...

Никола Димитров ќе го потпише договорот од македонска страна

Република - 14.06.2018

Министрите за надворешни работи на двете страни ќе треба да го потпишат договорот меѓу Македонија и Грција за името, стои во целосниот договор кој вечерва го објави Катимерини. Во членот 7 од Договорот стои дека: Сфаќањата на двете страни за ...

Заев и Ципрас се договорија за името - што е следно?

Кајгана - 13.06.2018

Атина, 13 јуни 2018 (МИА) - До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција.

Грчки извори: До крајот на годината да се завршат ратификацијата, референдумот, уставните измени

Слободен Печат - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

(ФОТО) Што содржи договорот на кој се очекува потпис од Заев и Ципрас?

Фактор - 12.06.2018

Severna Makedonija користејќи erga omnes (за внатрешна и надворешна употреба) верификувано со уставни измени е основата на договорот што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава, се вели во документот до кој дојде Алсат од грчки и ...

Грчките медиуми објавија 16 точки од договорот

Слободен Печат - 12.06.2018

Грчките медиуми објавуваат детали од договорот: 1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која се иста 20 години. 2.

Договорот за името следната седмица во Собранието

Курир - 12.06.2018

Договорот за надминување на спорот за името што го постигнале премиерите на Македонија и на Грција се очекува веќе следната седница да се најде на дневен ред во парламентот. Пратениците треба да се изјаснат за ратификација на договорот меѓу владите ...

Никола Димитров ќе го потпише договорот од македонска страна

Либертас - 14.06.2018

Министрите за надворешни работи на двете страни ќе треба да го потпишат договорот меѓу Македонија и Грција за името, стои во целосниот договор кој вечерва го објави Катимерини. Во членот 7 од Договорот стои дека: Сфаќањата на двете страни за ...

Хронологија на следните дипломатски чекори по вчерашниот договор

Press24 - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Вечер - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Алсат М: Содржина на Договорот што се очекува да го потпишат Заев и Ципрас

Слободен Печат - 12.06.2018

Северна Македонија користејќи ерга омнес (за внатрешна и надворешна употреба) верификувано со уставни измени е основата на договорот што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава.

Грчките медиуми објавија 16 точки од договорот

+инфо - 12.06.2018

Грчките медиуми објавуваат детали од договорот: 1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која се иста 20 години. 2.

Димитров ќе го потпише договорот за промена на името

Пулс24 - 14.06.2018

Министрите за надворешни работи на двете страни ќе треба да го потпишат договорот меѓу Македонија и Грција за името, стои во целосниот договор кој вечерва го објави Катимерини, пренесува Фокус.

Собранието во јуни треба да го ратификува договорот со Грција

+инфо - 13.06.2018

Официјално не е соопштен датумот кога би се потпишал договорот меѓу двете земји, меѓутоа во грчките медиуми и во новинарските кругови во Грција, сѐ повеќе се споменува дека Зоран Заев и Алексис Ципрас во сабота ќе заминат за Преспа (на грчка ...

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Кајгана - 13.06.2018

Атина, 13 јуни 2018 (МИА) - До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу ...

Oва е договорот што се очекува да го потпишат Заев и Ципрас

Курир - 12.06.2018

Severna Makedonija користејќи erga omnes (за внатрешна и надворешна употреба) верификувано со уставни измени е основата на договорот што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава, се вели во документот до кој дојде Алсат од грчки и ...

Грчките медиуми објави 16 точки со кои тврдат дека имаат победнички договор

Сител - 12.06.2018

Грчките медиуми објавуваат „добивки од договорот“: 1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која се иста 20 години. 2.

Хронологија на следните дипломатски чекори по вчерашниот договор

Курир - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Канал5 - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји.

Алсат: Ова е договорот што се очекува да го потпишат Заев и Ципрас?

Вечер - 12.06.2018

Според нашиот извор, договорот, меѓу другото, ги содржи следниве главни точки: – Референцата „да се заштитуваат македонските малцинства“, се отстранува од Уставот на соседната земја, а делот за истородноста се услогласува аналогно со грчкиот устав.

Грчките медиуми објави 16 точки од договорот

24Инфо - 13.06.2018

Грчките медиуми објави 16 точки од договорот Грчките медиуми објавуваат „добивки од договорот“: 1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која се иста 20 ...

Хронологија на следните дипломатски чекори по вчерашниот договор

Локално - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Локално - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Oва е договорот што се очекува да го потпишат Заев и Ципрас

Сител - 12.06.2018

Severna Makedonija користејќи erga omnes (за внатрешна и надворешна употреба) верификувано со уставни измени е основата на договорот што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава, се вели во документот до кој дојде Алсат од грчки и ...

Како Грција ќе го чита ,толкува и употребува за домашна јавност договорот Зев-Ципрас

Локално - 13.06.2018

За сите ќе биде Република Северна Македонија, ама Грците за домашна употреба нема да проеведуваат. Грчкото МНР веднаш по обелоденувањето на договорот до новинарите дистрибуираше свое образложение и свое толкување на договорот меѓу Заев и Ципрас.

Заев и Ципрас се договорија за името – што е следно?

24Инфо - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.