TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Телма - 06.12.2018

Pо кратко боледување, на 81 година почина истакнатиот македонски театарски и филмски режисер Љубиша Георгиевски. Георгиевски е роден во 1937 во Битола, беше професор по театарска режија и актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Почина режисерот и политичар Љубиша Георгиевски

Сакам да кажам - 06.12.2018

Љубиша Георгиевски, истакнатиот македонски театарски и филмски режисер, професор во пензија, поранешен дипломат и претседател на Собранието на Македонија, почина денеска во Скопје на 81 година, потврдија за САКАМДАКАЖА.МК од Драмски театар.

Почина поранешниот претседател на Собранието, Љубиша Георгиевски

Алсат-М - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател и професор по театарска режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Тој во 1994 година беше кандидат за претседател на Република ...

Телеграма со сочувство од ВМРО-ДПМНЕ до семејството на Љубиша Георгиевски

Курир - 06.12.2018

Со голема тага и болка ја примивме веста за смртта на еден од најголемите македонски интелектуалци Љубиша Георгиевски, поранешен Претседател на Собранието на Република Македонија, пратеник и кандидат за Претседател на Република Македонија од ...

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Радио МОФ - 06.12.2018

Утрово, на 81 година, почина театарскиот и филмски режисер Љубиша Георгиевски. Георгиевски беше роден на 30 мај, 1937 година во Битола. Дипломирал на “Академијата за театар, филм, радио и телевизија”, група “Театар и радио режија” во Белград, 1974 ...

Почина Љубиша Георгиевски

Факултети - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

ДОСИЕ ЉУБИША ГЕОРГИЕВСКИ: Бев запченик во политиката за татковината

Фактор - 06.12.2018

„Ако некогаш не знаете што е исправно во политиката, прашајте што е најтешко. Ако сакате да сте исправни, правете го она што е најтешко и тогаш ќе бидете на правиот пат. И тоа е тоа значајно што треба да го научите“ - кажа при една прилика Љубиша ...

Почина Љубиша Георгиевски

Фокус - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски. Оваа информација ја обелодени екс-директорот на Драмски театар, Роберт Велјановски на својот Фејсбук профил.

Почина Љубиша Георгиевски

А1 On - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател, есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Почина Љубиша Георгиевски

+инфо - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937 година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

ТВ21 - 06.12.2018

Утрово на 81 годишна возраст почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра. Георгиевски беше роден на 30 мај, 1937 година во Битола.

Почина Љубиша Георгиевски

365 - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра – Љубиша Георгиевски, роден во Битола на 30 мај 1937 година.

„Ако понекогаш блескав, тоа е само затоа што горев“- Почина Љубиша Георгиевски поранешен претседател на Собранието

Фактор - 06.12.2018

Македонија денеска остана без уште еден политичар, но и голем театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист. Роден во 1937 Љубиша Георгиевски починал утринава на 81 годишна возраст.

Почина Љубиша Георгиевски

Курир - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина најголемиот театарски и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина поранешниот претседател на Собранието, режисерот и писател Љубиша Георгиевски

еМагазин - 06.12.2018

Утрово на 81 годишна возраст почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра. Љубиша Георгиевски е роден на 30 мај 1937 година во Битола.

Почина режисерот и поранешниот претседател на Собранието Љубиша Георгиевски

Бриф - 06.12.2018

Утринава, на 81-годишна возраст, почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател и професор по театарска режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Тој во 1994 година беше кандидат за претседател на Република ...

ВМРО-ДПМНЕ со телеграма со сочувство до семејството на Георгиевски

Нетпрес - 06.12.2018

Со голема тага и болка ја примивме веста за смртта на еден од најголемите македонски интелектуалци Љубиша Георгиевски, поранешен Претседател на Собранието на Република Македонија, пратеник и кандидат за Претседател на Република Македонија од ...

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Тера - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски. Оваа информација ја обелодени екс-директорот на Драмски театар, Роберт Велјановски на својот Фејсбук профил.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Нова ТВ - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател и професор по театарска режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Тој во 1994 година беше кандидат за претседател на Република ...

Почина Љубиша Георгиевски

CivilMedia - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски. Оваа информација ја обелодени екс-директорот на Драмски театар, Роберт Велјановски на својот Фејсбук профил. Георгиевски е роден во Битола, во 1937 година.

Почина театарскиот режисер Љубиша Георгиевски

Таратур - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер и бивш претседател на македонското Собрание, Љубиша Георгиевски. Информацијата преку социјалните мрежи ја сподели бившиот директор на скопскиот Драмски театар, Роберт Велјановски ...

Почина Љубиша Георгиевски

OhridNews - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски. Георгиевски е роден во Битола, во 1937 година, а долго време беше и во политиката, меѓу другото и како претседателски кандидат во 1994 година, амбасадор во ...

Почина Љубиша Георгиевски (1937-2018)

Gostivarpress.mk - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Како политичар, беше претседателски кандидат, амбасадор во Бугарија и ...

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

4NEWS - 06.12.2018

Утрово на 81 годишна возраст почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра. Георгиевски беше роден на 30 мај, 1937 година во Битола.

Уште едно збогување - почина режисерот Љубиша Гоергиевски

Fashionel - 06.12.2018

Во македонските медиуми утринава одекна веста за смртта на режисерот Љубиша Георгиевски. Екс директорот на Драмски театар, Роберт Велјановски, ја сподели оваа информација преку социјалните мрежи, по што се најде и во другите медиуми.

Почина Љубиша Георгиевски

1tv - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

ВМРО-ДПМНЕ: Загубата на Георгиевски е загуба за целата македонска држава, интелектуална елита и културната сцена

Макфакс - 06.12.2018

Со голема тага и болка ја примивме веста за смртта на еден од најголемите македонски интелектуалци Љубиша Георгиевски, се наведува во телеграмата со сочувство, која ВМРО-ДПМНЕ ја испрати до семејството на режисерот и драмски писател.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Локално - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина Љубиша Георгиевски

Сител - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

ВМРО-ДПМНЕ упати телеграма со сочувство до семејството на Љубиша Георгиевски

А1 On - 06.12.2018

„Со голема тага и болка ја примивме веста за смртта на еден од најголемите македонски интелектуалци Љубиша Георгиевски, поранешен Претседател на Собранието на Република Македонија, пратеник и кандидат за Претседател на Република Македонија од ...

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Н.Македонија - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Нетпрес - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Неговото име ќе се памети - сочувство од ВМРО-ДПМНЕ до семејството на Љубиша Георгиевски

Press24 - 06.12.2018

Со голема тага и болка ја примивме веста за смртта на еден од најголемите македонски интелектуалци Љубиша Георгиевски, поранешен Претседател на Собранието на Република Македонија, пратеник и кандидат за Претседател на Република Македонија од ...

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

24 Вести - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина Љубиша Георгиевски

Слободен Печат - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Телеграма со сочувство од ВМРО-ДПМНЕ до семејството на Љубиша Георгиевски

Сител - 06.12.2018

Со голема тага и болка ја примивме веста за смртта на еден од најголемите македонски интелектуалци Љубиша Георгиевски, поранешен Претседател на Собранието на Република Македонија, пратеник и кандидат за Претседател на Република Македонија од ...

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Кајгана - 06.12.2018

Скопје, 6 декември 2018 (МИА) – На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937 година.

Почина Љубиша Георгиевски

Скопје инфо - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

ВМРО-ДПМНЕ: Загубата на Георгиевски е загуба за целата македонска држава, интелектуална елита и културната сцена

24Инфо - 06.12.2018

Со голема тага и болка ја примивме веста за смртта на еден од најголемите македонски интелектуалци, Љубиша Георгиевски, се наведува во телеграмата со сочувство, која ВМРО-ДПМНЕ ја испрати до семејството на режисерот и драмски писател.

ПОЧИВАЈ ВО МИР! Почина режисерот Љубиша Георгиевски

MTM - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина Љубиша Георгиевски

МКД - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Георгиевски беше роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина Љубиша Георгиевски

AKO - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Георгиевски е роден во Битола на 30 мај 1937 година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Окно - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Почина Љубиша Георгиевски

Вистина.мк - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина Љубиша Георгиевски

Либертас - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Независен - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина Љубиша Георгиевски

Алфа - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Тажна вест: Почина Љубиша Георгиевски

Press24 - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Макфакс - 06.12.2018

Утринава, на 81-годишна возраст, почина режисерот и драмски писател Љубиша Гоергиевски, објави на „Фејсбук“, поранешниот директор на Драмски театар, Роберт Вељановски. „Утринава Македонија се збогува со еден од најголемите нејзини синови! На 81 ...