TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТАЈМАУТ: За МЗТ Скопје и „македонцките работи“

Екипа - 19.04.2018

Такво време дојде, клубот што во регионот и пошироко служи за пример како не треба да се работи со домашни и со странски играчи, реши да сврти нов лист – МЗТ Скопје го крена гласот и побара намалување на бројот на странски играчи од шест на четири, ...

МЗТ бара помалку странци во клубовите, МКФ веднаш даде „амин“

Телма - 19.04.2018

Ужасните резултати на македонските репрезентации во сите возрасни категории, но и слабите резултати на клупски план во меѓународните купови, се главните причини актуелниот македонски првак МЗТ Скопје да поднесе иницијатива за намалување на бројот на ...

Кошарка: Шкупи подобри од карпош Соколи

Алсат-М - 19.04.2018

За кошаркарките на Шкупи, локалното дерби со Карпош Соколи можеби беше клучниот натпревар за останување во Првата кошаркарска лига. Екипата од Чаир на домашен паркет победи со резултат 100:85, со што на пет кола до завршување на плејаут фазата има ...

МКФ застана зад МЗТ во иницијативата за намалување на странците!

Gol.mk - 19.04.2018

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) го прифати барањето на МЗТ Скопје за во иднина да се намали бројот на странци во клубовите. Досегашната пракса беше да може да се пријават најмалку шест странски играчи, а од МЗТ побараа нов закон, во кој ќе ...

МЗТ бара да се намали бројот на странци во кошарката!

Sport 1 - 19.04.2018

Актуелниот кошаркарски шампион МЗТ Скопје од челниците на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) бара за следната сезона да се намали бројот на странци кои клубовите може да ги користат на еден меч и тоа од шест на четири, со интенција бројката ...

Шкупи на чекор до спас

Basketball - 19.04.2018

Чаирскиот прволигаш го доби можеби клучниот меч за опстанок во Првата кошаркарска лига. Карпош Соколи е совладан со 100:85 и на пет кола пред крајот на плеј-аутот Шкупи повторно има една победа предност.

(ВИДЕО) Кожув опстана, навивачите „полудеа“

Basketball - 19.04.2018

Најверните навивачи на Кожув еуфорично го прославија опстанокот во Првата кошаркарска лига на Македонија. Гевгелискиот тим славеше во дербито со Фени Индустри со 93:84 и на пет кола пред крајот на сезоната има недостижни седум победи предност пред ...

Плејаут: Струмица тоне, голема победа на Шкупи

Екипа - 18.04.2018

Екипата на Струмица од коло во коло е се поблизу до испаѓање од кошаркарската елита, откако струмичани денеска претрпеа уште еден пораз во плејаут-лигата, овојпат на домашен терен од Пелистер со убедливи 63-83.

„Соколите“ со нов двоцифрен пораз, триумф со „стотка“ за Шкупи

Gol.mk - 18.04.2018

Екипата на Шкупи обезбеди нова победа во кошаркарскиот плеј-аут, откако денес на домашен терен беше поуспешен од Карпош Соколи (100-85). „Соколите“ не беа во натпреварот во ниту еден момент, па победникот беше најавен уште на самиот старт.

Плеј-аут кошарка: Кожув повторно подобар од Фени, Пелистер ја доби Струмица

Спортклуб - 18.04.2018

Кожув успеа и во вториот натпревар да го победи Фени во Гевгелија, тие вечерва славеа победа со 93:84 во салата „26- април“. Ова беше дуел на двете екипи кои скоро сигурно обезбедуваат опстанок во првенството.

Кожув го доби дербито против Фени И.

SportMedia - 18.04.2018

Во дуелот на двете екипи кои сигурно ќе обезбедат опстанок, Кожув славеше со 93:84 против Фени Индустри, во меч од плеј-аут лигата. Домаќините имаа водство во поголемиот дел од мечот и на крајот заслужено се радуваа на победата.

Пелистер со прва гостинска радост во плеј-аутот, Роберт си поигра со Струмица

Gol.mk - 18.04.2018

Битолски Пелистер ја запиша првата победа на гостински терен во овогодишниот кошаркарски плеј-аут. Денес, „зелено-белите“ ја декласираа екипата на Струмица (63-83) и ја продолжија борбата за плеј-офот од кошаркарската лига.

Дербито за Кожув, прв пораз за Фени Индустри во кошаркарскиот плеј-аут

Gol.mk - 18.04.2018

Екипата на Кожув му го нанесе првиот пораз на Фени Индустри во дербито од 5. коло во кошаркарскиот плеј-аут на Македонија . Гевгеличани изградија убава предност во првиот дел и истата ја задржаа до крај за да слават победа од 93-84.

И Фени падна во гевгелиската тврдина

Basketball - 18.04.2018

Од 12 декември никој не успеал да го победи Кожув на домашен терен во првенството. Ни претходно во основниот дел, ни сега во плеј-аутот, последен на кого му успеа тоа е шампионот МЗТ Скопје.

МКФ експресно го поддржа барањето на МЗТ за помалку странци!

Sport 1 - 19.04.2018

Откако македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје денеска покрена иницијатива за намалување на бројот на странски кошаркари кои клубовите би можеле да ги користат на еден меч, од шест на четири странци, Македонската кошаркарска федерација (МКФ) ...

ПРЕСВРТ, МЗТ Скопје ќе се бори за намалување на бројот на странците

SportMedia - 19.04.2018

МЗТ Скопје одлучи да ја менува својата политика, но тоа го побара и од останатите екипи. Актуелниот шампион во чии редови постојано се носат играчи од надвор, излезе со иницијатива за намалување на бројот на странски играчи од шест на четири.

МКФ со поддршка за барањето на МЗТ Скопје

Екипа - 19.04.2018

Македонската кошаркарска федерација ја поздрави иницијативата на МЗТ Скопје за намалување на бројот на странски кошаркари за следната сезона, повикувајќи ги и останатите клубови да застанат зад она што денеска го стартуваше актуелниот првак на ...

МЗТ Скопје бара намалување на странците во мак-кошарката!

Екипа - 19.04.2018

Актуелниот првак на Македонија, МЗТ Скопје, преку соопштение побара поддршка за својата иницијатива, за намалување на бројот на странците во мак-кошарката. Според „металците“, кои во изминатите години се промовираа во клуб-полигон за неуспешни ...

МКФ го поддржува МЗТ

SportMedia - 19.04.2018

Иако има шест странци во своите редови, МЗТ Скопје Аеродром и официјално се обрати со барање за намалување на бројката во иднина од 6 на максимум четворица, со можност да бидат и тројца за од есента 2019, а експресно одобрување дојде од Македонската ...

МЗТ: За доброто на мак-кошарката мора да се намали бројот на странци во екипите!

Gol.mk - 19.04.2018

Лошите резултати на младински селекции како и фактот што сениорската репрезентација е во најнискиот ранг во натпреварувањата на ФИБА, се дел од причините поради кои македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје започна иницијатива за намалување на ...

МЗТ бара да се намали бројот на странци во Макбаскетот

TopSport - 19.04.2018

МЗТ Скопје Аеродром започна со иницијативата за намалување на бројот на странски кошаркари во домашните клубови. Предлогот на клубот од „Аеродорм“ е бројката од шестмина странски играчи најпрвин да биде намалена на четворица, а од сезоната 2019/2020 ...

И тоа се случи - МЗТ Скопје бара намалување на странците !?

Сител - 19.04.2018

Откако долги години наназад некогашните негови раководни структури на актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром, беа главните „поборници“ за зголемување на бројот на „сомнителни“ странци кои настапуваат во македонските клубови, како гром од ведро небо ...

МЗТ Скопје сака преполовување на бројот на странците

Кајгана - 19.04.2018

Скопје, 19 април 2018 (МИА) – Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром покрена иницијатива за намалување на бројот на странците, од шест на четири во следната сезона, а потоа и на три во сезоната 2019/20.

МЗТ Скопје сака преполовување на бројот на странците

Локално - 19.04.2018

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром покрена иницијатива за намалување на бројот на странците, од шест на четири во следната сезона, а потоа и на три во сезоната 2019/20. Аеродромци сметаат дека со ограничување на странските ...

МЗТ Скопје сака преполовување на бројот на странците

Sport M - 19.04.2018

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром покрена иницијатива за намалување на бројот на странците, од шест на четири во следната сезона, а потоа и на три во сезоната 2019/20. Аеродромци сметаат дека со ограничување на странските ...

МЗТ во акција: Време е да се намали бројот на странци во Макбаскетот!

Дерби - 19.04.2018

Актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопје покрена иницијатива за намалување на бројот на странци во домашниот шампионат. Како причина за ова барање клубот од Аеродром ги посочува лошите резултати на младински селекции и фактот што сениорската ...

МЗТ Скопје сака преполовување на бројот на странците

Нова ТВ - 19.04.2018

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром покрена иницијатива за намалување на бројот на странците, од шест на четири во следната сезона, а потоа и на три во сезоната 2019/20. „Веруваме дека е крајно време да се редуцира присуството на ...

МЗТ Скопје сака преполовување на бројот на странците

А1 On - 19.04.2018

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром покрена иницијатива за намалување на бројот на странците, од шест на четири во следната сезона, а потоа и на три во сезоната 2019/20. Аеродромци сметаат дека со ограничување на странските ...

МЗТ Скопје сака преполовување на бројот на странците

24Инфо - 19.04.2018

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром покрена иницијатива за намалување на бројот на странците, од шест на четири во следната сезона, а потоа и на три во сезоната 2019/20. -Велиме дека е крајно време да се редуцира присуството на ...

МЗТ Скопје сака преполовување на бројот на странците

Слободен Печат - 19.04.2018

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром покрена иницијатива за намалување на бројот на странците, од шест на четири во следната сезона, а потоа и на три во сезоната 2019/20. Аеродромци сметаат дека со ограничување на странските ...

МЗТ бара да се намали бројот на странци во Макбаскетот

Макфакс - 19.04.2018

МЗТ Скопје Аеродром започна со иницијативата за намалување на бројот на странски кошаркари во домашните клубови. Предлогот на клубот од „Аеродорм“ е бројката од шестмина странски играчи најпрвин да биде намалена на четворица, а од сезоната 2019/2020 ...

МЗТ Скопје со иницијатива за преполовување на бројот на странците

Република - 19.04.2018

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром покрена иницијатива за намалување на бројот на странците, од шест на четири во следната сезона, а потоа и на три во сезоната 2019/20. – Веруваме дека е крајно време да се редуцира присуството на ...

МЗТ Скопје сака преполовување на бројот на странците

Канал5 - 19.04.2018

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром покрена иницијатива за намалување на бројот на странците, од шест на четири во следната сезона, а потоа и на три во сезоната 2019/20. Аеродромци сметаат дека со ограничување на странските ...

МЗТ во акција: Време е да се намали бројот на странци во Макбаскетот!

Точка - 19.04.2018

Актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопје покрена иницијатива за намалување на бројот на странци во домашниот шампионат. Како причина за ова барање клубот од Аеродром ги посочува лошите резултати на младински селекции и фактот што сениорската ...