TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ескалација на Косово: Повредени десетици припадници на КФОР и над 50 Срби

Deutsche Welle - 29.05.2023

Во судири меѓу етничките Срби и косовската полиција и припадници на КФОР во три општини на северот на Косово повредени се стотина луѓе. Српскиот претседател Вучиќ им се закани на косовските власти.

Вучиќ го обвини Курти за инцидентот во Звечан и ја повика меѓународната заедница да го „вразуми своето чедо“

360 степени

Вучиќ: Нема да дозволиме погром на српскиот народ (ВИДЕО)

МКД

Б92: Вучиќ утре со амбасадорите на Кина и Русија за ситуацијата на Косово

МКД

Вучиќ: И покрај гаранциите, КФОР не ги заштити Србите ниту го спречи насилното преземање на власта

Либертас

Вучиќ до НАТО: Ако албанскиот окупатор пука, тогаш ситуацијата ќе биде сосема поинаква

Фокус

Вучиќ: Не влегувајте во конфликт со НАТО, туку ако албанскиот окупатор пука…

4NEWS

Либертас Макфакс Точка Мета Р.С.Европа Фактор Слободен Печат Фокус

Вучиќ ќе се сретне со амбасадорите на САД, Русија, Кина и ЕУ по новите судири во Косово

Глас на Америка - 30.05.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе се сретне со амбасадорите на САД, Русија, Кина, Велика Британија и со шефот на мисијата на Европската унија, соопштија од кабинетот на претседателот, откако избија нови судири во северно Косово.

Вучиќ: Курти има само една желба – да го доведе целиот регион до крвопролевање

Фокус

Курти загрижен за нападите врз косовската полиција и КФОР

Либертас

Курти и Вучиќ се согласија во едно: Сакаат мир и деескалација на состојбата во Косово

CivilMedia

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски ги потпиша законите за Бехтел и Енка, на Косово над 50 луѓе се повредени

Фактор

(ВИДЕО) Вучиќ: Курти од првиот ден има само една цел – крвопролевање

А1 On

Американскиот амбасадор во Приштина: Потреба од деескалација, градоначалниците да не работат од општинските згради

МКД

А1 On 4NEWS Антропол Нетпрес Пулс24 4NEWS Фактор Сител

Протест во Белград поради случувањата во Косово

Фокус - 29.05.2023

Група граѓани во знак на протест за состојбата на Косово и Метохија го блокираа автопатот кај Автокоманда во Белград. Поставени се српски знамиња, се скандираат пароли за Косово и се пеат песни.

(ВИДЕО) Блокиран автопат во Белград: „Косово е срцето на Србија“

А1 On

Протест во Белград поради случувањата во Косово

Либертас

(Видео) Дачиќ: Нема да дозволиме српски жртви поради неподготвеноста на меѓународната заедница

Макфакс - 29.05.2023

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, изјави денеска дека меѓународната заедница сега треба да преземе се што ѝ налагаат законите и меѓународните обврски, односно да обезбеди безбедност и стабилност за Србите на Косово.

Дачиќ: Задачата на КФОР не е да ги спречува вработените да влегуваат во општините на северот на Косово

Р.С.Европа

Дачиќ: Нема да дозволиме српски жртви поради неподготвеноста на меѓународната заедница

Фокус

Дачиќ: Наместо нормализација, имаме ескалација предизвикана од Курти

Макфакс

Дачиќ: Ситуацијата на Косово е последица на постојаната ескалација што ја прави Курти

Бизнис Вести

Српската армија не се подготвува да интервенира во Косово: Министер за надворешни работи

Во Центар

Дачиќ: Нема да интервенираме во Косово!

Zoom

Курир Слободен Печат Опсервер MakPress Бриф Frontline 24Инфо Centar

Брнабиќ за ситуацијата во Косово: Немам ниту еден добар збор за нашите партнери во ЕУ и КФОР, нивната реакција беше ...

360 степени - 29.05.2023

Таа потсети дека мандатот на КФОР, според резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, е да ги штити мирот и стабилноста, а пред се луѓето Реакцијата на меѓународните мировни сили КФОР на северот на Косово е задоцнета, тие денес ги штитат ...

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР, тие задоцнија

Макфакс

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во Европската унија и КФОР

4NEWS

Брнабиќ: Ситуацијата на Косово е тензична и никогаш потешка, мора да го зачуваме мирот

Локално

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР, тие задоцнија

24Инфо

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР, тие задоцнија

Press24

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР, тие задоцнија

MTM

Точка Канал5 Независен Опсервер Курир Слободен Печат 365 Република

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Бизнис Вести - 29.05.2023

– Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Приштина, Џефри Ховениер изјави дека ситуацијата во северно Косово, каде што денеска протестираат локалните Срби против новоизбраните градоначалници Албанци во општините со мнозинско српско ...

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Опсервер

Амбасадорот на САД- Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Канал5

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Frontline

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

MakPress

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

CivilMedia

Амбасадорот на САД во Приштина: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

ТВ21

Република Вечер Прес 24Инфо

Столтенберг: Косово не треба да презема еднострани и дестабилизирачки чекори

360 степени - 28.05.2023

Приштина и Белград мора да се вклучат во дијалог со посредство на ЕУ, како единствен пат кон мирот и нормализацијата на односите. Приштина треба да ја деескалира ситуацијата и да не презема еднострани, дестабилизирачки чекори, порача шефот на НАТО ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, го повикува Косово да ги намали тензиите со Србија

Локално

Столтенберг: Белград и Приштина да се вклучат во дијалог – Приштина да ја запре дестабилизацијата

А1 On

Столтенберг: Само со дијалог меѓу Белград и Приштина до мир и нормализација на односите

Слободен Печат

Шефот на НАТО го повика Косово да ги намали тензиите со Србија

Опсервер

Столтенберг: Приштина да престане да презема еднострани и дестабилизирачки чекори

24Инфо

Столтенберг го повика Косово да ги намали тензиите со Србија

Курир

Слободен Печат Lider Zoom 24 Вести Вечер Прес MakPress