TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австралиски политичар тврди дека муслиманите се одговорни за нападот врз џамиите во Нов Зеланд

МКД - 15.03.2019

Мсакрот во џамиите во Нов Зеланд е тема на денов во светот. 28-годишниот Австралиец Брентон Тарант упадна во две џамии и со автоматско оружје уби најмалку 49 луѓе. Од целиот свет пристигнуваат пораки на сочувство до Нов Зеланд, но сенаторот на ...

Белата куќа најостро го осуди нападот во џамија во Нов Зеланд: „грозоморен акт на омраза“

Глас на Америка - 15.03.2019

Потпретседателот Мајк Пенс изрази порака со сличен тон преку Твитер и најсилно ги осуди нападите врз верници. Американскиот претседател Доналд Трамп изрази сочувство и понуди помош за жителите на Нов Зеланд по смртоносните напади врз две џамии во ...

Убиецот од Нов Зеланд се заканувал на еден моќен политичар

Фактор - 15.03.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, на кого извршителот на терористичкиот напад Брентон Тарант му се заканувал преку социјалните мрежи, предупреди на нов терористички напад во Нов Зеланд.

49 загинати во терористички напад на две џамии во Нов Зеланд

Сител - 15.03.2019

Австралијанецот Брентон Тарант на социјалните мрежи, во живо, го пренесувал масакрот, кој го планирал две години. Во џамијата Ал Нор, во гратчето Крајстчрч во Нов Зеланд влегол вооружен со автоматски пушки, со панцир и шлем на глава на кој пишувало ...

Крвав терористички напад во Нов Зеланд

24 Вести - 15.03.2019

Педесеттина убиени и триесетина ранети е билансот на крвавиот терористички напад во две џамии во градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. Брентон Тарант, 29-годишен Австралиец, го извршил најсмртоносниот терористички напад во историјата на земјата.

Жртвите врескале за помош додека напаѓачот го емитувал нападот во џамијата, покажала страшната снимка

МКД - 15.03.2019

Напаѓачот во џамија во Нов Зеланд одел од соба во соба, безмилосно убивајќи ги верниците, а потоа се вратил за да пука во нивните трупови додека во живо го пренесувал масакрот на Фејсбук. Најмалку 49 лица загинаа, а околу 20 се повредени за време на ...

Нов Зеланд во шок по нападот во џамиите

Кајгана - 15.03.2019

Првин е нападната џамијата Ал Нор во која во моментот имало околу 200 луѓе, а потоа била нападната и друга џамија, оддалечена на 10 минути. Убиени се најмалку 49 луѓе, но бројката може да расте. Над 20 луѓе се здобија со сериозни повреди.

Папата Франциск длабоко жали за бесмислениот напад на Нов Зеланд

Макфакс - 15.03.2019

Папата Франциск изјави дека е длабоко тажен поради бесмислениот чин на насилство во Крајсчрч на Нов Зеланд, каде беа убиени 49 луѓе во терористички напад во две џамии. „Папата ги уверува сите Новозеланѓани, особено муслиманската заедница, во својата ...

Владата и Премиерот Заев го осудија терористичкиот напад врз џамиите во Нов Зеланд

AKO - 15.03.2019

,,Длабока е жалоста и огорченоста за загубените животи во масовните терористички напади во двете џамии во градот Крајстчрч. Во писмото до Н.Е. г-ѓа Џасинда Ардерн, премиерка на Нов Зеланд, во мое име, во името на Владата на Република Северна ...

Новозеландската полиција сака да ја отстрани снимката од нападот во Крајстчрч

Нетпрес - 15.03.2019

„Да започнеме со оваа журка“, се воведните зборови од вознемирувачката видеоснимка која во петокот кружеше на интернет, прикажувајќи го првото од двете пукања во џамии во новозеландскиот град Крајстчрч во кои се убиени најмалку 49 луѓе.

Босанка секој ден оди во џамијата во Нов Зеланд, но на денот на нападот ја спречил дождот

Макфакс - 15.03.2019

Најмалку 49 лица загинаа во градот Крајстчрч во Нов Зеланд, при вооружениот напад во две џамии. Како што информираат светските медиуми, овој број би можел да се зголеми. Како што пренесува хрватски „Индекс“, амбасадорот на БиХ во Австралија, Мирза ...

Националниот крикет тим на Бангладеш, за малку го избегнал масакрот на Нов Зеланд!!!

SportMedia - 15.03.2019

Крикет репрезентативците на Бангладеш малку недостигало да бидат меѓу убиените во масакрот во Крајстрчрч, на Нов Зеланд. Имено тие биле во џамијата Ал Ноор, во близината на Хагли Овал стадионот, каде што утре требало да играат против домашната ...

Објавена снимка од моментот на апсењето на напаѓачот од Нов Зеланд (ВИДЕО)

МКД - 15.03.2019

Напаѓачот што утрово влезе во џамии во градот Крајстчерч на Нов Зеланд и пукаше во верниците, прво ја нападнал џамијата Ал нур, во која во моментот на нападот имало околу 200 луѓе, а потоа и втората, во Линвуд, оддалечена 10 минути.

Трамп го осуди нападот во Нов Зеланд

Макфакс - 15.03.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп го осуди нападот врз двете џамии во Нов Зеланд, каде беа убиени 49 лица и кои Белата куќа го нарече зол чин на омраза, пренесе „Ројтерс“. Во масакрот за време на молитва беа повредени десетици луѓе.

Терористот од Нов Зеланд објавил манифест: „Никогаш нема да ги освоите нашите земји“

Макфакс - 15.03.2019

Напаѓачот на џамија во градот Крајстчрч во Нов Зеланд уби најмалку 49 лица, а повеќе од 20 се повредени, според последните информации објавени од страна на полицијата на Нов Зеланд. Четири лица се уапсени во врска со нападот, а меѓу нив, наводно, е ...

Напаѓачот од Нов Зеланд пред нападот слушал српска музика, а на оружјето имал испишано имиња на српски борци

Сител - 15.03.2019

Напаѓачот на џамиите во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица, додека над 50 се повредени. Во врска со случајот се уапсени четири лица, а меѓу нив и напаѓачот. Во возилата на приведените, меѓу кои и една жена, пронајдени се експлозивни ...

Објавено видео од апсењето на убиецот во Крајстчрч

Фокус - 15.03.2019

Медиумите објавија снимка од апсењето на Брентон Тарант, кој е осомничен дека го изврши нападот во џамија во Нов Зеланд. Тарант е приведен веднаш по нападот во градот Крајстчрч. Во моментот кога го опколила полицијата, тој се наоѓал во возило, во ...

Српскиот цар Лазар и крстоносци го „инспирирале“ терористот од Крајстчрч

Deutsche Welle - 15.03.2019

Австралискиот расист кој е обвинет за терористичките напади врз џамии во новозеландскиот град Крајстчрч, го најавил нападот на Твитер, а потоа во живо го пренесувал истиот на Фејсбук. Се инспирирал од историски личности Бројот на жртвите во врз ...

Репрезентативци на Бангладеш го избегнале масакрот во Крајстчрч

Макфакс - 15.03.2019

Национаниот крикет тим на Бангладеш го избегнал масакрот во џамијата во Нов Зеланд, каде беа убиено 49 луѓе. Играчите дошле на молитва во џамијата Ал Нур, кој е наоѓа во близина на Хегли Овал стадионот во градот Крајстчерч.

Крајстчрч, четворица уапсени, непознато дали истиот напаѓач е одговорен за двата напада

Алсат-М - 15.03.2019

Билансот на жртвите од масакрот во две џамии на Нов Зеланд се искачи на 49 додека повеќе од 20 се ранети, соопшти комесарот на полицијата Мајк Буш. Тој прецизираше дека во едната џамија се убиени 41 лице, во другата седум, а едно лице починало во ...

Австралиски сенатор за нападите на Нов Зеланд ги обвини „муслиманските имигранти“

+инфо - 15.03.2019

Австралискиот сенаторот Фрејзер Анинг го навлече бесот на австралиската и новозеландската јавност поради неговите коментари дека „муслиманските имигранти“ се виновни за денешниот напад на две џамии, во кои загинаа најмалку 49 лица.

Бројката на мртви во Нов Зеланд се искачи на 49, убиецот си објавил манифест на Твитер (ВИДЕО)

МКД - 15.03.2019

Во нападот се убиени 49 лица, меѓу кои 41 во џамијата на Динс авенија и седум во џамијата Линвуд, рече полицискиот комесар на Нов Зеланд Мајк Буш на прес-конференција. Уште една жртва починала во болница.

Десетици жртви во терористички напад во Нов Зеланд

Телма - 15.03.2019

49 лица загинаа а најмалку 20 се повредени при оружен напад врз две џамии во Красјчрч на Нов Зеланд. Полицијата уапси три лица, од кои само за еден утврдила дека го извршил нападот. Напаѓачот, австралиски државјанин, целиот напад го пренесувал во ...

49 загинати во нападот врз џамиите во Нов Зеланд, обвинет е еден австралиски расист

Сакам да кажам - 15.03.2019

Полицијата на Нов Зеланд кажа дека бројот на жртвите во терористичкиот напад врз две џамии во Крајстчрч се зголемил на 49. Има еден обвинет кој утре ќе биде изведен пред суд, рече шефот на полицијата, но не кажа дали истото обвинет ги извел обата ...

Могерини за нападот во Нов Зеланд: Тоа се напади врз слободата на вероисповед и на изразување

24Инфо - 15.03.2019

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, во име на ЕУ, ги осуди терористичките напади во Нов Зеланд и испрати сочувство и понуди поддршка за луѓето и властите во таа држава. -ЕУ изразува искрено сочувство до семејствата и пријателите ...

Франција и Британија со засилени мерки за безбедност околу верските објекти

Република - 15.03.2019

Француските власти денеска ги засилија безбедносните мерки околу верските објекти по нападите на две џамии на Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица, а ранети се 20 лица, изјави министерот за внатрешни работи на Франција, Кристоф Кастанер.

Масакрот во Нов Зеланд беше емитуван на Фејсбук, ставен на Јутјуб, коментиран на Редит и масовно кружи на интернет

МКД - 15.03.2019

Додека полицијата на Нов Зеланд и социјалните медиуми се обидуваат да ги отстранат видеата од престрелките во Крајстчерч, наводно емитувани од еден од сторителите, од Фејсбук, Твитер и Инстаграм, неколку австралиски медиуми пренесуваат дел од ...

Нов Зеланд: десетици убиени во напад во џамии

Р.С.Европа - 15.03.2019

Најмалку 49 луѓе биле убиени и 20-тина ранети во напад на вооружен маж во две џамии во градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. 4 лица се уапсени, а се претпоставува дека нападот бил планиран. Премиерката на Нов Зеланд Џесинда Ардерн соопшти дека во ...

Столтенберг остро ги осуди нападите на Нов Зеланд

24Инфо - 15.03.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска остро ги осуди нападите во двете џамии на Нов Зеланд, при кои, според последните податоци, загинаа 49 лица. – НАТО стои зад нашите пријатели и партнери од Нов Зеланд во одбраната на отвореното ...

Нападот во Крајстчрч пренесуван во живо преку интернет

Алсат-М - 15.03.2019

Масакрот што денеска се случи во џамија во новозеландскиот град Крајстчрч е најголема вооружена трагедија во историјата на земјата. На друштвените мрежи објавена е снимка на напаѓачот кој отворил оган од огнено оружје врс стотици насобрани верници.

И Британците ги засилија безбедносните мерки кај џамиите и црквите

Макфакс - 15.03.2019

По Франција и Британија ги засили безбедносните мерки кај верските објекти. Британската антитерористичка полиција е подготвена да им помогне на своите колеги на Нов Зеланд во истрагата за нападите во две џамии во земјата, кога беа убиени 49 лица, ...

Фотографија на денот: Смртоносен напад во џамии во Крајстчрч

Deutsche Welle - 15.03.2019

Во веројатен терористички напад врз џамии во новозеландскиот град убиени се најмалку 40 луѓе. Главноосомничен за нападот е еден Австралиец, екстремен десничар. Во две џамии во градот Крајстчрч за време на петочната молитва беше отворен за верниците..

40 мртви во терористички напад на две џамии во Нов Зеланд (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.03.2019

Полицијата од Нов Зеланд деактивираше неколку импровизирани експлозивни направи пронајдени прикачени на возила во Крајстчерч, по масовното пукање во две џамии. Најмалку 40 лица загинаа, а најмалку 20 лица се сериозно повредени.

Видео - фото: 49 загинати во напад на џамии во Нов Зеланд, напаѓачот идентификуван

Канал5 - 15.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џесинда Ардерн соопшти дека во масовните престрелки во две џамии во градот Крајстчрч има 49 загинати и 60 повредени лица.. Претходно полицијата соопшти дека има многу жртви во масовната престрелка и оти најмалку 4 лица се ...

Тероризам во Нов Зеланд: 49 луѓе се убиени во крвавиот поход на екстремист од Австралија

Нова ТВ - 15.03.2019

Најмалку 49 луѓе се убиени во напади во две џамии во градот Крајстчрч, Нов Зеланд. – Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд. Она што се случи овде е досега невиден чин на насилство, истакна премиерката Џасинда Ардерн.

Нов Зеланд: Уште една евакуација поради полициска истрага

Опсервер - 15.03.2019

Полицијата во Нов Зеланд соопшти дека нивната истрага за напaдот врз две џамии во Красјтчрч се проширила на локации во Данедин на 360 км јужно и дека е извршена евакуација на граѓани oд една локација.

Терористот се опишувал како “етно-националист” и “фашист” и пишувал дека „Брејвик му дал благослов за нападот“

Либертас - 15.03.2019

Документот, кој сугерира опсесија со востанијата против исламот, тврди дека осомничениот имал “кратка средба ” со норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик и дека Брејвик му дал “благослов” за нападот, пренесува британски Гардијан .

40 мртви во терористички напад врз џамии во Нов Зеланд

Сакам да кажам - 15.03.2019

Четириесет луѓе се убиени, а над 20-мина се тешко повредени во пукотниците во две џамии полни со верници на петочна молитва во Крајстчрч, Нов Зеланд. Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн рече дека инцидентите се терористички напад, еден од ...

Британската антитерористичка полиција понуди помош на колегите во Нов Зеланд

Република - 15.03.2019

Британската антитерористичка полиција е подготвена да им помогне на своите колеги во Нов Зеланд да го истражат нападот во две џамии во таа земја, во кои се убиени 49 лица, изјави британскиот командант на антитерористичката единица Ник Басу.

Сведоштва за масакрот во џамиите: Насекаде имаше крв и мртви тела

Макфакс - 15.03.2019

Очевидците на масакрот во џамииите во Нов Зеланд во шок и вознемиреност, пред медиумите ги раскажаа првите впечатоци по терористичкиот напад за време на петочната молитва. Нур Хамза (54) од Малезија рече дека со други луѓе истрчал од џамијата кога ...

Реакции на косовските лидери на терористичките напади на Нов Зеланд

24Инфо - 15.03.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и министерот за надворешни работи Беџет Пацоли ги осудија терористичките напади во две џамии во Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица и им изразија сочувство на семејствата на жртвите, јави ...

Франција ги засили безбедносните мерки околу верските објекти

Макфакс - 15.03.2019

Француските власти ги зајакнаа денеска безбедносните мерки околу верските објекти, по терористичкиот напад на двете џамии во Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица, соопшти министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастанер.

Од автомобил случајно е снимен моментот на апсење на терористот од Н. Зеланд(видео)

AKO - 15.03.2019

Напаѓачот на една од џамиите, а можеби и во двете, сѐ уште не е прецизно утврдено колку луѓе учествувале во нападите во новозеландскиот град Кристчерч, уби најмалку 49, а рани 40 муслимански ...

Напад во Нов Зеланд: 49 загинати, 50 повредени и четворица уапсени (видео)

Локално - 15.03.2019

Напаѓачот на џамиите во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица, додека над 50 се повредени. Во врска со случајот се уапсени четири лица, а меѓу нив и напаѓачот. Во возилата на приведените, меѓу кои иу една жена, пронајдени се ...

Исламскиот свет го осуди нападот врз џамии во Нов Зеланд

Локално - 15.03.2019

Политичките и верските лидери од исламските земји со згрозување го осудија денешниот напад во две џамии во градот Крајстчрч на Нов Зеланд, при што загинаа 49 лица, а најмалку 20 се потешко повредени.

(Видео) Напаѓачот од Нов Зеланд пред нападот слушал српска песна, а на оружјето имал испишано имиња на српски борци

Макфакс - 15.03.2019

Во Нов Зеланд се случи терористички напад врз две џамии во градот Крајстчрч, во кои беа убиени 49 верници, а десетици се ранети. Светските медиуми пренесуваат снимка од автомобилот на напаѓачот, кој се претставува како Брентон Терант, што тој ја ...

Димитров: Заедно сме со луѓето од Нов Зеланд против насилството и омразата

CivilMedia - 15.03.2019

„Јас сум шокиран што дознав за болниот терористички напад врз џамијата во #Kрајстчрч. Ние стоиме заедно со луѓето од Нов Зеланд против насилството и омразата. Нашето најдлабоко сочувство“, напиша на Твитер, македонскиот министер за надворешни ...

Видео од апсењето на убиецот од Крајстчрч

24Инфо - 15.03.2019

На социјалните мрежи е поставено видео од апсењето на Брентон Тарант, осомничен како извршител на масакрот во Крајстчрч, Нов Зеланд во кој се убиени најмалку 49, а ранети 40 муслимански верници.

49 загинати во напад на две џамии во Нов Зеланд

Тера - 15.03.2019

Четириесет и девет луѓе се убиени а повеќе од 48 се тешко ранети во напади врз две џамии во новозеландскиот град Крајстчрч во петокот. Според властите станува збор за терористички напади, пренесуваат агенциите.

Масакрот во двете џамии пренесуван во живо на Фејсбук – загина 49 луѓе

ТВ21 - 15.03.2019

Полицијата на Нови Зеланд соопшти дека 49 лица се убиени, а 20 повредени во терористичките напади на две џамии во новозеландскиот град Крајстчрч. Полицијата соопшти дека приведени се четири лица и дека открила експлозивни направи во едно возило.