TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најмалата општина Јегуновце со највисока излезност во Тетовско

Р.С.Европа - 21.04.2019

Руралната општина Јегуновце иако со најмалку жители има најмногу излезност во тетовскиот регион до 10 часот, покажуваат бројките на општинските изборни комисии. Во Јегуновце гласале 4,1 % или 426 луѓе од вкупно 10.171 гласач.

До 10 часот во Делчево гласале 9,4 проценти од евидентираните лица со право на глас

Република - 21.04.2019

До 10 часот, 9,4 проценти од регистрираните гласачи кои се регистрирани во избирачкиот список го оствариле своето право на глас на 36 избирачки места во Делчево. -Гласањето почна навреме и се одвива без проблеми.

До 10 часот гласале 6.05 отсто од избирачите

Сакам да кажам - 21.04.2019

До 10 часот на избирачките места за избор на претседател гласале 6.05 осто или 80.569 од запишаните избрачи. Од Државната изборна комисија (ДИК) на првата прес-конференција утрово кажаа дека до сега изборниот ден се одвива мирно и без инциденти.

До 10 часот во Куманово гласале 5,79, во Липково 0,97 и во Старо Нагоричане 4,87 проценти од гласачите

Сител - 21.04.2019

Според податоците на Државната изборна комисија, до десет часот излезноста во Куманово е 5,79 проценти, во Липково, 0,97, а во Старо Нагоричане 4,87 проценти. Гласањето во овие три општини, информираа претседателите на ОИК, се одвива непречено.

Јегуновце со најголема излезеност до 10 часот - Еве колку граѓани гласале

Press24 - 21.04.2019

Во тетовскиот регион до 10 часот најголема излезеност за претседателските избори има во општина Јегуновце каде гласале 4,1 процент или 426 лица од регистрираните 10.171. Во Тетово излезеноста е 3,58 проценти или гласале 2.986 од 83367 граѓани.

(ВИДЕО) Во општина Центар гласањето почна навреме и без проблеми

Алсат-М - 21.04.2019

На гласачкото место во основното училиште „Коле Неделковски“ во општина Центар, гласањето се одвива непречено и без инциденти. Избирачките места се отворени навреме, односно во 07:00 и сите изборни материјали се доставени на време.

Навреме отворени сите гласачки места во Куманово

Р.С.Европа - 21.04.2019

За избор на еден од тројцата претседателски кандидати на Република Северна Македонија Блерим Река, Гордана Сиљановска Давкова и Стево Пендаровски денеска во Куманово на 167 избирачки места своето избирачко право ќе го остварат 86.009 граѓани ...

Вака тече утрово гласањето во Крива Паланка и Ранковце

Press24 - 21.04.2019

Гласањето за претседател на државата во општините Крива Паланка и Ранковце започна навреме и се одвива непречено, информираат од општинските изборни комисии во двете општини. – Во сите 47 избирачки места гласањето започна точно во седум часот ...

Без проблем почна гласањето во четирите општини од Тиквешијата

Сител - 21.04.2019

Без проблем започна гласањето во четирите општини од Тиквешијата, информираа претседателите на општинските изборни комисии. Во Кавадарци право на глас имаат 32.109 граѓани. Се гласа на 59 избирачки места.

Почна гласањето во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Сител - 21.04.2019

Навреме почна гласањето во општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане, информираа, претседателите на Општинските изборни комисии. Во Куманово денеска, гласаат 86.009 избирачи на 167 избирачки места, информираше Звонимир Николовски, претседател ...

Во Битола навреме отворени сите гласачки места

Тера - 21.04.2019

Утрово точно во 7 часот беа отворени гласачките места во Битола. Според претедателот на ОИК Ѓуро Илиќ право на глас во Битола имаат 81.738 гласачи. Се гласа на 169 избирачки места во Општина Битола.

Мирна и демократска атмосфера во четирите источни општини

MakPress - 21.04.2019

Гласањето за претседателските избори во четирите општини од источниот дел, Делчево, Берово, Македонска Каменица и Пехчево, како што информираат претседателите на општинските изборни комисии, започна навреме и се одвива во мирна и демократска ...

Гласањето во Преспа почна навремено и мирно

MakPress - 21.04.2019

На 50-те избирачки места во општина Ресен гласањето почна навреме, во 7 часот утрово. Претседателот на Општинската изборна комисија Кирил Тански информира дека гласањето тече нормално без никакви проблеми.

Почна гласањето во Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран

Фактор - 21.04.2019

Утрово, точно во 7 часот, беа отворени сите избирачки места во општините Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран каде на време почна гласањето од првиот круг на Претседателските избори. Во општина Гевгелија право на глас имаат 19.242 граѓани ...

Навремено стартуваше изборниот процес во Куманово, Старо Нагоричане и Липково

Кумановски м. - 21.04.2019

На сите 167 избирачки места во Куманово точно во 7 часот утринава стартуваше изборниот процес за избор на шестиот претседател на Република Северна Македонија. Како што информираше Ѕвонимир Николовски, претседател на ОИК Куманово, право на глас ...

Гласаа затворениците, изнемоштените и дијаспората

Канал5 - 20.04.2019

Вообичано ден пред изборите, своето гласачко право го остварија затворениците, изнемоштените и дијаспората. Државната изборна комисија вечерва излезе со оценка дека денешното гласањето поминало тековно и без ...

Во Битола денеска гласаа затворениците и болни и изнемоштени лица

Тера - 20.04.2019

21 лице денеска гласаше во затворот во Битола и 48 болни и изнемоштени лица. Претседателот на ОИК во Битола Ѓуро Илиќ вели дека без проблеми помина гласањето, а за утрешното се е подготвено и навреме се доставени сите материјали за избирачките места.

Гласаат затворениците и болните лица во југоистокот на државата

Сител - 20.04.2019

Први својот глас за новиот претседател на државата го дадоа болните и изнемоштените и лицата кои се наоѓаат во казнено поправните домови. Во десетте општини од Југоистокот на државата за овие претседателски избори регистрирани се 766 болни кои ...

Гласаа болните стари и изнемоштени лица во општините од југоисточниот регион

А1 On - 20.04.2019

Општинските изборни комисии од Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран потврдија дека без проблеми завршило гласањето на пријавените болни, стари и изнемоштени лица во првиот круг од претседателските избори во Северна Македонија.

Заврши гласањето на болните и немоќни во Штип, Карбинци и Пробиштип

Сител - 20.04.2019

Во Општина Штип денеска заврши гласањето на 60 болни и немоќни лица, кои своето право на глас го искористија во своите домови. Претседателката на Општинската изборна комисија (ОИК), Сенка Андреева вели дека гласањето помина без проблеми, а членовите ...

Во Желино и Боговиње нема пријавени за денешното гласање, во Тетово од 14 се изјасниле двајца

Сител - 20.04.2019

Во тетовските општини Желино и Боговиње нема пријавени лица кои поради болест или изнемоштеност денеска би гласале од дома. -Во општина Боговиње не се пријавиле болни и изнемоштени лица, па денеска таму нема такво гласање, соопшти претседалот на ...

Без проблем гласаат болните и немоќните во четирите општини од Тиквешијата

Сител - 20.04.2019

Вкупно 55 болни и немоќни лица имаат можност да гласаат денеска во Кавадарци за претседателските избори, во Неготино право на глас можат да остварат 44 лица, во Демир Капија 33, а во Росоман 13, информираат од општинските изборни комисии.

Во Тетово гласале 14 болни и изнемоштени, гласањето на затворениците е во тек

CivilMedia - 20.04.2019

Во општина Тетово денеска гласале вкупно само 14 болни и изнемоштени лица кои биле посетени од тимовите на Државната изборна комисија. Гласањето за оваа категорија граѓанки и граѓани е завршено, потврди за ЦИВИЛ Медиа, Артан Адеми од Општинската ...

Заврши гласањето на затворениците и болните и изнемоштени лица во Гевгелија

CivilMedia - 20.04.2019

Во затворот во Гевгелија денеска гласаа 38 затвореници, а гласањето помина во најдобар ред, известија набљудувачите на ЦИВИЛ. Покрај затворениците гласале и 103 болни и изнемоштени лица. Познати се и неофицијалните резултати од гласањето на ...

Привршува гласањето на болните и затворениците во Струмичо и Радовишко

Сител - 20.04.2019

Во општините Струмица, Радовиш, Босилово, Василево, Конче и Ново Село денеска гласаат вкупно 575 болни и изнемоштени лица. Гласањето за претседателските и предвремените избори за градоначалник во општина Ново Село поминува мирно и според ...

Во Прилеп гласаат 186 болни и изнемоштени

Сител - 20.04.2019

Во Прилеп денеска за претседателските избори гласаат 186 болни и изнемоштени лица, како и 70 затвореници. Сите 142 избирачки одбора навреме го добија изборниот материјал. Според претседателот на избирачкото место 1368, Јане Петкоски, гласањето тече ...

104 болни и зинемоштени гласаат денес во Куманово

ММС - 20.04.2019

Вкупно 104 болни и изнемоштени лица денеска ќе го остварат правото на глас на претседателските избори во Куманово. Освен болните и изнемоштени лица, денеска право на глас имаат и осудениците кои својата санкција ја извршуваат во Казнено-поправната ...

Во Преспа гласаат 43 стари, болни и изнемоштени лица

Сител - 20.04.2019

Четириесет и три стари, болни и изнемоштени лица на 26 избирачки места во Преспа денеска го остваруваат правото на глас на седмите претседателски избори, што ќе се одржат утре. Претседателот на Општинската изборна комисија Кирил Тански за МИА ...

Во Делчево и М.Каменица во тек е гласањето за вкупно 362 болни и изнемоштени лица

Курир - 20.04.2019

Во Делчево и Македонска Каменица денес во рамки на Претседателските избори гласаат вкупно 217 болни и изнемоштени лица. Според информациите на Владимир Петровски од Општинската изборна комисија Делчево, гласањето започна навреме и без посериозни ...

Болните и изнемоштени лица и затворениците го остваруваат правото на глас во Струга

А1 On - 20.04.2019

Вкупно 42 стари, болни и изнемоштени лица и 20 затвореници денеска ќе го остварат правото на глас во општина Струга на шестите претседателски избори што ќе се одржат утре. Во општина Струга право на глас имаат 60.459 лица на 101 избирачко место.

Во Делчево и М.Каменица гласаaт 217 болни и изнемоштени лица

+инфо - 20.04.2019

Во Делчево и Македонска Каменица денес на Претседателските избори гласаат вкупно 217 болни и изнемоштени лица. Според информациите на Владимир Петровски од Општинската изборна комисија Делчево, гласањето започна навреме и без посериозни ...

Предизборен молк, денеска гласаат болни, изнемоштени и затвореници

OhridNews - 20.04.2019

Од полноќ на сила е предизборен молк кој ќе трае до завршување на изборите во недела, 5 мај во 19 часот. Во овој период забрането е секаков вид на политичка пропаганда и изборно агитирање. Согласно законот, тие се казниви дела.

До 10 часот во Делчево гласале 9,4 проценти од евидентираните лица со право на глас

Сител - 21.04.2019

До 10 часот, 9,4 проценти од регистрираните гласачи кои се регистрирани во избирачкиот список го оствариле своето право на глас на 36 избирачки места во Делчево. -Гласањето почна навреме и се одвива без проблеми.

Заврши гласањето на болни и изнемоштени во Старо Нагоричане

Кумановски м. - 20.04.2019

Шест болни и изнемоштени лица кои претходно поднеле барање до Државната изборна комисија, денеска го остварија своето право на глас на претседателските избори, информираше Драган Јовановиќ, претседател на тамошната Општинска изборна комисија.

Во Липково утре ќе се гласа на 30 избирачки места

Кумановски м. - 20.04.2019

На 30 избирачки места во Општина Липково утре своето право на глас за нов претседател ќе можат да го остварат вкупно 25.360 лица, информираше Лирим Јашари, претседател на тамошната Општинска изборна комисија.

Општина Јегуновце со најголема излезеност до 10 часот во Тетовско

А1 On - 21.04.2019

Во тетовскиот регион до 10 часот најголема излезеност за претседателските избори има во општина Јегуновце каде гласале 4,1 процент или 426 лица од регистрираните 10.171. Во Тетово излезеноста е 3,58 проценти или гласале 2.986 од 83367 граѓани.

Непречено тече гласањето во Крива Паланка и Ранковце

MakPress - 21.04.2019

Гласањето за претседател на државата во општините Крива Паланка и Ранковце започна навреме и се одвива непречено, информираат од општинските изборни комисии во двете општини. – Во сите 47 избирачки места гласањето започна точно во седум часот ...

Во Тиквешијата гласањето почна без проблеми

MakPress - 21.04.2019

Без проблем започна гласањето во четирите општини од Тиквешијата, информираа претседателите на општинските изборни комисии. Во Кавадарци право на глас имаат 32.109 граѓани. Се гласа на 59 избирачки места.

Во Куманово, Липково и Старо Нагоричане навреме отворени избирачките места

MakPress - 21.04.2019

Навреме почна гласањето во општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане, информираа, претседателите на Општинските изборни комисии. Во Куманово денеска, гласаат 86.009 избирачи на 167 избирачки места, информираше Звонимир Николовски, претседател ...

Почна гласањето во Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран

1tv - 21.04.2019

Утрово, точно во 7 часот, беа отворени сите избирачки места во општините Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран каде на време почна гласањето од првиот круг на Претседателските избори. Во општина Гевгелија право на глас имаат 19.242 граѓани ...

Во Крива Паланка утре ќе гласаат 180 изнемоштени и болни лица

ММС - 19.04.2019

Доверливиот избирачки материјал за претседателските избори пристигна во Општинската изборна комисија во Крива Паланка. Распределбата по избирачки места е направена и се е подготвено за преземање на материјалот од страна на избирачките одбори утре ...

Во Кичево утре ќе гласат 74 изнемоштени лица

24Инфо - 19.04.2019

Во Кичево се е подготвено за изборниот процес за претседателските избори, вели претседателката на Општинската изборна комисија, Антигона Сефери која информира дека во Кичево утре ќе гласаат вкупно 74 болни и изнемоштени лица, односно 73 болни лица и ...

38.856 граѓани со право на глас во општините од југоистокот

MakPress - 19.04.2019

Општинските изборни комисии од Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран соопштија дека во недела, на претседателските избори, своето право на глас можат да го искористат вкупно 38.856 граѓани евидентирани во Избирачкиот список.

Гласаа болните и немоќни лица во општините од југоисточниот регион

1tv - 20.04.2019

Општинските изборни комисии од Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран потврдија дека без проблеми завршило гласањето на пријавените болни, стари и изнемоштени лица во првиот круг од претседателските избори во Република Северна Македонија.

Гласаа болните стари и изнемоштени лица во општините од југоисточниот регион

24Инфо - 20.04.2019

Општинските изборни комисии од Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран потврдија дека без проблеми завршило гласањето на пријавените болни, стари и изнемоштени лица во првиот круг од претседателските избори во Северна Македонија.

Заврши гласањето на болните и немоќни во Штип, Карбинци и Пробиштип

Press24 - 20.04.2019

Во Општина Штип денеска заврши гласањето на 60 болни и немоќни лица, кои своето право на глас го искористија во своите домови. Претседателката на Општинската изборна комисија (ОИК), Сенка Андреева вели дека гласањето помина без проблеми, а членовите ...

Во Тетово од 14 се изјасниле двајца

MakPress - 20.04.2019

Во тетовските општини Желино и Боговиње нема пријавени лица кои поради болест или изнемоштеност денеска би гласале од дома. -Во општина Боговиње не се пријавиле болни и изнемоштени лица, па денеска таму нема такво гласање, соопшти претседалот на ...

Болните од Тиквешијата го дадоа својот глас

+инфо - 20.04.2019

Според претседателот на Општинската изборна комисија (ОИК), Зоран Костов, право на глас во Кавадарци имаат вкупно 32.109 граѓани, а ќе се гласа на 59 избирачки места. Вкупно 55 болни и немоќни лица имаат можност да гласаат денеска во Кавадарци за ...

Привршува гласањето на болните и затворениците во струмичо и радовишко

Press24 - 20.04.2019

Во општините Струмица, Радовиш, Босилово, Василево, Конче и Ново Село денеска гласаат вкупно 575 болни и изнемоштени лица. Гласањето за претседателските и предвремените избори за градоначалник во општина Ново Село поминува мирно и според ...

Прилепчанка никогаш не пропуштила да гласа - Оваа година гласа од дома

Press24 - 20.04.2019

Во Прилеп денеска за претседателските избори гласаат 186 болни и изнемоштени лица, како и 70 затвореници. Сите 142 избирачки одбора навреме го добија изборниот материјал. Според претседателот на избирачкото место 1368, Јане Петкоски, гласањето тече ...