TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НБА легендите до Дончиќ: Лука, со 19 години не треба да ги правиш овие чуда!

Екипа - 12.01.2019

Иако Џејмс Харден постигна 43 поени со „трипл-дабл“, Клеј Томпсон постигна седум тројки со одлучен процент на погодоци, главна ѕвезда изминатава ноќ во НБА сепак беше Лука Дончиќ. 19-годишниот Словенец постигна 29 поени со 12 асистенции и осум ...

Дончиќ има повеќе Ол-Стар гласови, отколку што Словенија има жители!

SportMedia - 12.01.2019

Магијата со која ја освои НБА лигата го прави вториот најпопуларен кошаркар во Западната конференција по Леброн Џејмс. Словенечкиот хит во НБА лигата, неверојатниот Лука Дончиќ ја „запали“ американсата кошаркарска јавност, но и сите НБА фанови на ...

ВИДЕО: Дончиќ во стилот на Харден - го „кутна“ противникот на под со една финта

Gol.mk - 12.01.2019

За талентот на Лука Дончиќ зборува цела американска јавност која не очекуваше дека младиот кошаркар по само три месеци така лесно ќе се адаптира во НБА лигата. И не само што веднаш се вклопи во стилот на игра во најсилната лига во светот, туку и ...

Детето што го покори кошаркарскиот свет се опушта со песните на Тоше (Фото)

Sport M - 12.01.2019

Еден од најталентираните кошаркари на денешницата, Лука Дончиќ, несомнено прераснува во голема ѕвезда во НБА лигата. Тој со своите изданија кои ги нуди во дебитантската сезона во најсилното друштво особено ги радува луѓето од овие простори поради ...

ВИДЕО: Нема повеќе зборови за опис на Дончиќ - трите акции на Словенецот за победа на Далас

Gol.mk - 12.01.2019

Изминатата вечер во НБА лигата повторно помина во знакот на сензацијата од Словенија , Лука Дончиќ. 19-годишникот ја изненадува американската јавност со секој поминат натпревар, а стана и миленик кај фановите, кои му даваат огромна поддршка.

Лејкерс се врати на победите

Sport M - 12.01.2019

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс ја прекинаа низата од три порази и тоа со победата на гости кај Далас со 107:97. Најзаслужен за овој триумф на „езерџиите“ беше Брендан Инграм со 29 поени, додека кај Далас одново се истакна Словенецот, Лука Дончиќ ...

Дончиќ со нова неверојатна партија, Далас подобар од Минесота

А1 On - 12.01.2019

Далас Маверикс го порази тимот на Минесота Тимбервулвс со 119:115 по уште еден неверојатен натпревар на дебитантот Лука Дончиќ. Деветнаесет годишниот словенец постигна 29 поени (10/23 од игра, 2/9 од тројка) со 12 асистенции, 8 скокови и 2 украдени ...

Лука Дончиќ е неверојатен: Монструозно забивање и нестварна тројка во уште една одлична вечер за него(Видео)

Дерби - 12.01.2019

Словенечкиот кошаркар, Лука Дончиќ уште еднаш на дело ги покажа своите несомнени вештини и беше предводник на својот Далас во победата против Минесота со 119:115. За Дончиќ може да се каже дека ова беше најдобрата негова партија во НБА Лига, а малку ...

Лука Дончиќ како да не е од оваа планета!

Friday.mk - 12.01.2019

Лука Дончиќ е прва сезона во НБА, а веќе прераснува во предводник на својот тим, Далас Маверикс. Тој беше главниот виновник за победата на Далас, над Минесота со 119:115. Дончиќ на брутален начин преку противнички играч имаше одлично забивање, а во ...

Тежок шут за два, забивање преку двајца и тројка, неверојатниот Дончиќ сам ја победи Минесота (ВИДЕО)

МКД - 12.01.2019

Далас забележа нова победа, Лука Дончиќ со серија од седум поени во завршните 90 секунди од мечот ја реши Минесота и донесе триумф за „Маверикс" од 113-117. Словенецот одново беше херој на Далас и го предводеше својот тим до триумф на гостувањето ...

На Дончиќ му е гајле за бројките зад неговото име: Победите се главни!

Sport 1 - 12.01.2019

Словенечката тинејџерска ѕвезда во НБА, Лука Дончиќ нема сомнение дека е прв фаворит за наградата најдобар дебитант во сезоната, особено што игра неверојатно во својата прва сезона во НБА и веќе го воодушеви целиот свет.

Дончиќ со фантастична партија донесе триумф за Далас, Голден Стејт го прегази Чикаго!

СуперСпорт - 12.01.2019

Синоќа во НБА-лигата беа одиграни девет натпревари, а беа и забележани неколку Олстар резултат, па така Голден Стејт го нокаутираше Чикаго Булс со 146-109. Големата тројка на Вориорс повторно беше одлична, па така Клеј Томсон постигна 30, Стеф Кари ...

ВИДЕО: Дончиќ со фуриозен финиш донесе победа за Далас, Харден го уништи Кливленд

Спортски - 12.01.2019

Изминатата ноќ во НБА лигата се одиграа девет натпревари. Лука Дончиќ одново имаше одлична вечер и беше на чекор од трипл-дабл учинок со 29 поени 12 асистенции и осум скокови. Далас ја победи Минесота со 119:115.

Дончиќ е незапирлив, ја среди Минесота (Видео)

TopSport - 12.01.2019

Лука Дончиќ одигра уште еден извонреден натпревар и повторно ја истакна кандидатурата за наградата „Руки на годината“. Далас Маверикс победија против Минесита Тимбервулфс 119:115, благодарение на брилијантното издание на 19-годишниот Словенец, кој ...

ВИДЕО: Дончиќ повторно блиску до „трипл-дабл“, Харден продолжи во МВП форма

Gol.mk - 12.01.2019

По подолго време, екипата на Далас Маверикс запиша гостинска победа. Лука Дончиќ со 28 поени, 12 асистенции и осум скока беше прво име во тимот на Рик Карлајл во славјето кај Минесота (115-119) која неколку пати се врати од двоцифрена негатива, но ...

Кога е тешко тука е Дончиќ: Влез, забивање, па тројка за крај – ја реши Минесота за 90 секунди! (ВИДЕО)

Спортски - 12.01.2019

Лука Дончиќ одново одигра фантастичен натпревар и во победата на Далас против Минесота 115:119 учествуваше со 29 поени, 12 асисстенции и осум скокови. Словенското чудо едноставно не запира! Дончиќ постигна 11 поени во последната четвртина, од кои ...

За 90 секунди реши сè: Како Дончиќ во три потези ја суреди Минесота (ВИДЕО)

Sport 1 - 12.01.2019

Словенечката тинејџерска сензација Лука Дончиќ едноставно е неверојатен и спектакуларен, па тоа го покажа и синоќа со нова маестрална партија во која во завршницата сам ѝ обезбеди победа на својата екипа Далас Мавериск.

Ова е неверојатно: Дончиќ е едноставно незапирлив… (ВИДЕО)

Екипа - 12.01.2019

Далас славеше против Минесота со 119-115 по уште една маестрална партија на Лука Дончиќ во еден од синоќешните дуели во НБА лигата. 19-годишниот Словенец постигна 29 поени, дополнети и со 12 асистенции, осум скока и две украдени топки за нова победа ...

Каков мајстор е Лука Дончиќ – има податок кој го става на рамниште со Леброн Џејмс!

Спортклуб - 12.01.2019

Младиот 19 годишен словенечки репрезентативец, Лука Дончиќ, повторно одигра еден брилијантен натпревар и го привлече вниманието на себе. Тој одигра маестрално во победата на неговиот Далас против Минесота со резултат 119:115.

Видео: Лука Дончиќ блескаше повторно со 29 поени

AKO - 12.01.2019

Лука Дончиќ уште еднаш го потврди својот екстра квалитет, младиот Словенец кој има само 19 години не престанува да ги воодушевува љубителите на НБА лигата, тој против минесота постигна 29 поени 12 скока и 8 асистенции.

Кои се границите за ова момче: Дончиќ со нов страшен меч влезе во историјата на НБА (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 12.01.2019

Само два дена после страшниот учинок со Феникс со кој влезе меѓу великаните во НБА-лигата, словенечката тинејџерска сензација Лука Дончиќ не престанува да воодушевува и посторно направи нешто со кое испиша историски момент во најсилната кошаркарска ...

НБА: Дончиќ и се` е можно, Словенецот сам ја победи Минесота (видео)

OhridNews - 12.01.2019

Од ден во ден Лука Дончиќ ги поместува границите во НБА лигата. Словенецот имаше нова брилијатна престава во дресот на Далас во победата над Минесота 119-115 постигнувајќи 29 поени, а додаде уште 12 асистенции и 8 скокови.

Дончиќ во „елемент", Далас во серија

SportMedia - 12.01.2019

Словенечкиот репрезентативец влезе во друштво на славните тинејџери во НБА. Словенечкиот репрезентативец Лука Дончиќ втор натпревар во низа игра со сјаен учинок, а тоа му донесе и на Далас нов триумф, над Минесота, 119:115, по оној против Феникс ...

Дончиќ со нова неверојатна партија, Далас подобар од Минесота

Кајгана - 12.01.2019

Минесота, 12 јануари 2019 (МИА) – Далас Маверикс го порази тимот на Минесота Тимбервулвс со 119:115 по уште еден неверојатен натпревар на дебитантот Лука Дончиќ. Деветнаесет годишниот словенец постигна 29 поени (10/23 од игра, 2/9 од тројка) со 12 ...

Лука Дончиќ е неверојатен: Монструозно забивање и нестварна тројка во уште една одлична вечер за него

Точка - 12.01.2019

Словенечкиот кошаркар, Лука Дончиќ уште еднаш на дело ги покажа своите несомнени вештини и беше предводник на својот Далас во победата против Минесота со 119:115. За Дончиќ може да се каже дека ова беше најдобрата негова партија во НБА, а малку ...

Дончиќ е незапирлив, ја среди Минесота (Видео)

Макфакс - 12.01.2019

Лука Дончиќ одигра уште еден извонреден натпревар и повторно ја истакна кандидатурата за наградата „Руки на годината“. Далас Маверикс победија против Минесита Тимбервулфс 119:115, благодарение на брилијантното издание на 19-годишниот Словенец, кој ...

Дончиќ со нова неверојатна партија, Далас подобар од Минесота (видео)

MTM - 12.01.2019

Далас Маверикс го порази тимот на Минесота Тимбервулвс со 119:115 по уште еден неверојатен натпревар на дебитантот Лука Дончиќ. Деветнаесет годишниот словенец постигна 29 поени (10/23 од игра, 2/9 од тројка) со 12 асистенции, 8 скокови и 2 украдени ...

Дончиќ со нова неверојатна партија, Далас подобар од Минесота (видео)

Опсервер - 12.01.2019

Далас Маверикс го порази тимот на Минесота Тимбервулвс со 119:115 по уште еден неверојатен натпревар на дебитантот Лука Дончиќ. Деветнаесет годишниот словенец постигна 29 поени (10/23 од игра, 2/9 од тројка) со 12 асистенции, 8 скокови и 2 украдени ...