TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сите детали за предметот „Труст“ на СЈО

+инфо - 28.02.2017

Јанева истакна дека ќе поднесат тужби до одредени лица кои ќе направат штета на обвинителите од СЈО, а беше објавен и случајот „Труст“. Дозволете да ви се обратам на оваа прес конференција и да ја известам јавноста дека за секоја нерегуларност и ...

СЈО: Труст од РЕК Битола пумпал пари во приватни џебови

Deutsche Welle - 28.02.2017

Три физички и три правни лица се осомничени во случајот „Труст“ кој денеска на прес-конференција го објави Специјалното јавно обвинителство. Осомничените прибавиле протиправна корист од една милијарда денари.

НОВ ПРЕДМЕТ „ТРУСТ“: СЈО отвори истрага за финансиски криминал

Телеграф - 28.02.2017

Специјалната обвинителка Ленче Ристоска рече дека денеска до Основниот суд Скопје 1 ќе поднесат барање за определување притвор за двајца од осомничените Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека отворило нова финансиска истрага под името ...

СЈО отвори нова истрага „Труст“

Р.С.Европа - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отвори нова истрага „Труст“. Обвинителките соопштија дека со фалсификувани документи добивале тендери фирмите „Трансмет“, Силекс, и „Вато ДООЕЛ од Скопје“.

Нов случај „Труст“: три фирми со лажна документација добиле тендер на ЕЛЕМ

МКД - 28.02.2017

Три лица и три компании се предмет на новата истрага на Специјалното јавно обвинителство, во случајот „Труст“, кој се однесува на лажни информации за учество на тендер за ископ на јаловина.

АУДИО: Бомбата за која СЈО денеска ќе побара притвор

А1 On - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори предмет за незаконски тендери на фирмите „Трансмет“ и „Силекс неметали“. Обвинителката Фатиме Фетаи во презентирањето на случајот „Труст“ истакна дека еден од трите прислушуваните разговори беше презентиран од ...

СЈО отвори нова истрага „Труст“- осомничени управителите на „Трансмет“ и „Силекс“

24 Вести - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори нов случај под името „Труст“, во кој осомничени се пет физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на формите „Силекс“ и „Трансмет“, „Вато“ ДООЕЛ Студеничани Скопје.

СЈО: „Труст“, за 17 милиони евра злоупотреба на буџетот преку тендери

Радио МОФ - 28.02.2017

Невистинита документација со која се склучувале договори за ископ на јаловина и јаглен од рудникот Суводол, Битола, е најновата истражна постапка „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство.

Фетаи: За „Трансмет“ и „Силекс-неметали“ незаконска корист од 1 милијарда и 60 милиони денари

А1 On - 28.02.2017

„Труст“ е новата истрага на СЈО, нан која СЈО работело подолго време. Обвинителката Фатиме Фетаи, вели дека со фалсификувана документација три лица, раководители во фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Ваго“, добиле тендер и ансекс со што се заработени ...

Новата истрага на СЈО се вика „Труст“

+инфо - 28.02.2017

Првоосомничен е управител на Трансмет, второосомничен е управител на Силекс, а третоосомничен е управител на Вато ДОО Студеничани Скопје. Најновата истрага на Специјалното јавно обвинителство е поврзана со финански криминал и именувана „Труст“, ...

СЈО отвори случај „Труст“ за добивање милионски тендер од ЕЛЕМ

Мета - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори нова истражна постапка „Труст“, од која, како што соопшти на прес-конференција јавната обвинителка Фатиме Фетаи, може да се види „до каде одела борбата со конкуренцијата за добивање тендер“.

Со лажна документација три фирми добиле 1,6 милијарди денари на тендер...

Н.Македонија - 28.02.2017

Со лажна документација три фирми добиле 1,6 милијарди денари на тендер „Труст“ е насловена новата финансиска истрага на Специјалното јавно обвинителство во кое се осомничени три физички и три правни лица, кои со фалсификувана документација на ...

СЈО ќе бара притвор за двајца осомничени во „Труст“

Фокус - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска ја претстави новата истражна постапка под име „Труст“ во која првоосомничен е сопственикот на Трансмет, второсомничен е раководител во Силекс неметали и третоосомничен е сопственикот на Бато доо-Студеничани.

„Труст“ е новата истрага на СЈО, осомничени се три лица и три фирми

Фокус - 28.02.2017

„Труст“ е новата истрага на СЈО, а која се однесува на злоупотреби сторени во тендерската документација за ископ и транспорт на јаглен од рудникот „Суводол“, Битола. Три физички и три правни лица се осомничени во случајот „Труст“ при што, како што ...

„Труст“ – нова финансиска истрага на СЈО

ТВ21 - 28.02.2017

Финансиска истрага под наслов „Труст“ е најновиот предмет на Специјалното јавно обвинителство. „Се работи за добивање тендери и за тоа како еден конзорициум со фалсификувани документи успеал да добие тендер и заработил 1 милијарда и 60 милиони ...

„Труст“ – нова истрага на СЈО, со фалсификат документација „Силекс“ ископувал во Суводол, а проширена е и истрагата за ...

Точка - 28.02.2017

Три физички и три правни лица се осомничени во случајот "Труст" кој денеска на прес-конференција го објави Специјалното јавно обвинителство, на кој тие работеле подолго време. "Силекс" и "Ваго" добиле тендер и ансекс со што се заработени незаконски ...

СЈО со истраги против Трансмет, Силекс Неметали и ВАТО за тендер во ЕЛЕМ

Сакам да кажам - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отвори истрага против правните лица Трансмет, Силекс Неметали и ВАТО од Студеничани за фалсификувани документи за учество на тендер на Електрани на Македонија (ЕЛЕМ).

„Труст“ – нова истрага на СЈО, со фалсификат документација „Силекс“ ископувал во Суводол

Макфакс - 28.02.2017

Со фалсификат документација конзорциум добил јавна набавка вредна повеќе од 17.200.000 евра, а Специјалното јавно обвинителство врз основа на три прислушувани разговори, во вторник, отвори нова истрага под назив „Труст“, против три физички и три ...

„Труст“: СЈО истражува фирми на Сеад Кочан и Љубисав Иванов – Ѕинго

Канал 77 - 28.02.2017

Три физички и три правни лица се осомничени во најновата истрага на Специјалното јавно обвинителство, која се води под работен наслов „Труст“. Оваа истрага, според обвинителката Фатиме Фетаи, покажува до каде одела борбата со конкуренцијата за ...

„Труст“ нов предмет на Специјалното јавно обвинителство

Нетпрес - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска објави нова финансиска истрага под името „Труст“ која се однесува на добивање тендер за ископ на јаловина и јаглен во Суводол, а во која се сомничат три физички и три правни лица.

Бомбата бр.14 на СДСМ во која Груевски споменува „кратовчанец“ и „Сеат Ибица“

Стандард - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори случај со работен назив „Труст“ во кој сопственикот на фирмата „Транс Мет“ е прво осомничен, а втор и трет осомничени се директорот на „Силекс неметали“ и управителот на фирмата „Вато“.

Истрага „Труст“: СЈО ги истражува Трансмет, Силекс неметали и Вато за финансиски криминал

Стандард - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска презентираше нова истрага со работен назив „Труст“ а кој е поврзана со финансиски криминал. Прво осомничен е управител на Трансмет, второ осомничен е управител на Силекс неметали СТ од Кратово, а трето ...

„Труст“ : СЈО открива како со фалсификувана документација се добивале тендери

Фактор - 28.02.2017

Труст е новата истрага на СЈО. Обвинителката Фатиме Фетаи, вели дека со фалсификувана документација е добиен тендер и ансекс со што се заработени незаконски 1.6 милијарда денари. Се работи за јавна набавка за ископување во Суводол.

Нов случај на СЈО, „Труст“: Фирми со лажна документација добиле тендер од ЕЛЕМ

еМагазин - 28.02.2017

На денешната прес конференција на Специјалното јавно обвинителство беше презентирана нова финансиска истрага за случајот наречен „Труст“. Како што соопшти обвинителката Фатиме Фетаи, која го презентираше случајот, истражната постапка покажува дека ...

„Труст“ : СЈО открива како со фалсификувана документација се добивале тендери

Бриф - 28.02.2017

Труст е новата истрага на СЈО. Обвинителката Фатиме Фетаи, вели дека со фалсификувана документација е добиен тендер и ансекс со што се заработени незаконски 1.6 милијарда денари, информира порталот ФАКТОР.

СЈО: Трансмет, Силекс и Вато заработиле повеќе од милјарда денари со изигрување на тендерите

Репортер - 28.02.2017

Сјо отвори случај насловен Труст во кој обвинителката Фатиме Фетаи ги осомничи компанијата Трансмет, Силекс неметали и Вато ДОО од Студеничани доставиле невистинита документација на конкурсот на АД Елем Скопје и го добивале бизнисот со ископ на ...

„Труст“ е новата истрага на СЈО

Канал 77 - 28.02.2017

Труст е работниот наслов на новата истрага која денеска на прес конференција ја презентира Специјалното јавно обвинителство. Во моментот обвинителката, Фатиме Фетаи ги образложува деталите за овој случај, кој како што наведе таа, покажува до каде ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО) СЈО со нова финансиска истрага- „Труст“

Фактор - 28.02.2017

СЈО денеска соопшти дека тимот на специјални јавни обвинители „Труст“-финансиска истрага. Истрагата ја најави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева а обвинителката Фатиме ја образложи.

(Обновено) Со лажна документација три фирми добиле 1,6 милијарди денари на тендер...

Н.Македонија - 28.02.2017

(Обновено) Со лажна документација три фирми добиле 1,6 милијарди денари на тендер „Труст“ е насловена новата финансиска истрага на Специјалното јавно обвинителство во кое се осомничени три физички и три правни лица, кои со фалсификувана ...

Труст: Нова истрага на СЈО

Таратур - 28.02.2017

Труст е новата истрага на СЈО, нан која СЈО работело подолго време. Обвинителката Фатиме Фетаи, вели дека со фалсификувана документација три лица, раководители во фирмите Трансмет, Силекс и Ваго, добиле тендер и ансекс со што се заработени ...

Труст, нова истражна постапка на СЈО

Алсат-М - 28.02.2017

Најновата истрага на Специјалното јавно обвинителство е поврзана со финансиски криминал и именувана „Труст“, соопшти денеска СЈО. – Во предметот станува збор за добивање тендери и за тоа како еден конзорициум со фалсификувани документи успеал да ...

СЈО: Осомничените во „Труст“ свесно го изиграле законот и оштетиле Буџетот

Фактор - 28.02.2017

Уште една истрага на буквата „Т“ покренува Специјалното јавно обвинителство. Според она што го кажа обвинителката Фатиме Фетаи, се работи за голема злоупотреба на системот за јавни набавки, конкретно за ископ на јаглен во Суводол-Битола, при ...

„Труст“: Нова истрага на СЈО

Кајгана - 28.02.2017

Со фалсификат документација конзорциум добил јавна набавка вредна повеќе од 17.200.000 евра, а Специјалното јавно обвинителство врз основа на три прислушувани разговори, во вторник, отвори нова истрага под назив „Труст“, против три физички и три ...

СЈО со нова истрага „Труст“- осомничени три физички и три правни лица

МРТ - 28.02.2017

Истрагата се однесува на добивање тендер за ископ на јаловина и јаглен во Суводол. Како што беше соопштено, биле проневерени нешто повеќе од 17 милиони евра. Специјалното јавно обвинителство со нова истрага „Труст“.

„Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ во најновиот случај на СЈО -„Труст“ – заработени повеќе од милјарда денари со изигрување ...

Бриф - 28.02.2017

Сјо отвори случај под името ТРУСТ во кој обвинителката Фатиме Фетаи ги осомничи компанијата „Трансмет“, „Силекс неметали“ и „Вато“ДОО од Студеничани доставиле невистинита документација на конкурсот на АД Елем Скопје и го добивале бизнисот со ископ ...

(ВИДЕО) Сите детали за „Труст“ на СЈО: Кој и како со лажни документи зел тендер од ЕЛЕМ

еМагазин - 28.02.2017

На денешната прес конференција на Специјалното јавно обвинителство беше презентирана нова финансиска истрага за случајот наречен „Труст“. Како што соопшти обвинителката Фатиме Фетаи, која го презентираше случајот, истражната постапка покажува дека ...

Новата истрага на СЈО се вика „Труст“

Тера - 28.02.2017

Најновата истрага на Специјалното јавно обвинителство е поврзана со финансиски криминал и именувана е „Труст“, соопшти денеска СЈО. – Во предметот станува збор за добивање тендери и за тоа како еден конзорициум со фалсификувани документи успеал да ...

„Труст“ нов предмет на Специјалното јавно обвинителство

Канал5 - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска објави нова финансиска истрага под името „Труст“ која се однесува на добивање тендер за ископ на јаловина и јаглен во Суводол, а во која се сомничат три физички и три правни лица.

Што сè ќе опфаќа предметот „Труст“?

Слободен Печат - 28.02.2017

Специјалната обвинителка Катица Јанева ги откри деталите за најновиот предмет на СЈО, што го носи името „Труст“. Го пренесуваме обраќањето на СЈО од денешната прес-конференција: „Дозволете да ви се обратам на оваа прес конференција и да ја известам ...

„Труст“ нов предмет на Специјалното јавно обвинителство

Идивиди - 28.02.2017

Скопје, 28 февруари 2017 (МИА) - Специјалното јавно обвинителство денеска објави нова финансиска истрага под името „Труст“ која се однесува на добивање тендер за ископ на јаловина и јаглен во Суводол, а во која се сомничат три физички и три правни ...

(ВИДЕО) СЈО со нова истрага „Труст“: осомничени управителите на „Трансмет“ и „Силекс“

Локално - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори нов случај под името „Труст“, во кој осомничени се пет физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на формите „Силекс“ и „Трансмет“, „Вато“ ДООЕЛ Студеничани Скопје.

СЈО отвара нова истрага – „Труст“

Слободен Печат - 28.02.2017

Предметот е оформен од снимени разговори од 2011-та и станува збор за добивање тендери со фалсификувани документи. – Во предметот станува збор за добивање тендери и за тоа како еден конзорициум со фалсификувани документи успеал да добие тендер и ...