TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Со Вардар игравме без жар и страст... се срамам од катастрофата!“

Gol.mk - 12.02.2019

Македонскиот ракометен првак Вардар забележа нова победа во Лигата на шампионите и како гостин го совлада германски Рајн Некар Левен, а неколку дена по натпреварот, душата ја отвори голманот Андреас Паличка.

ДАВИД ДЕЈВИС: Вардар е кандидат за Ф4!

SportMedia - 12.02.2019

Дејвис ќе ги предводи и екс-вардарците Штербик, Манасков и другите во походот во Скопје, каде со Вардар ќе ја водат главната битка за втората позиција во групата А. По четири години минати на клупата на македонскиот првак Вардар, како асистент на ...

Комити пред Веспрем: “Јане Сандански” е место каде се раѓаат нови херои!

24 Ракомет - 12.02.2019

Ракометарите на Вардар ги очекува еден од поважните натпревари оваа сезона. Унгарскиот Веспрем ќе биде ривалот на “црвено-црните”, а доколку слави на овој дуел, Вардар ќе биде чекор поблиску до пласман во осминафиналето од втората позиција на ...

Циндриќ се врати на тренинг, повредата на Алекс не е толку сериозна

SportMedia - 12.02.2019

Еден од главните ривали на Вардар во „трката“ за второто место во групата А, го консолидира тимот. Полскиот првак Келце има сериозни проблеми со повреди по Светското првенство во Данска и Германија, а последниот пех им беше повредата на Алекс ...

Паличка се извинуваше пред навивачите: Тоа беше катастрофа, игравме ужасно против Вардар!

24 Ракомет - 12.02.2019

Тимот на Рајн Некар Левен брзо се рехабилитираше по поразот од Вардар во Лигата на шампионите и славеше над Бергишер убедливо во Бундес лигата. Сепак загубениот меч од македонскиот тим се уште им е во мислите на “лавовите”, кои ја искористија ...

Сршен ги скара челнициците на Нексе и ППД Загреб

Вечер - 12.02.2019

Повремениот ракометен репрезентативец на Хрватска, Иван Сршен е причината за кавга меѓу шампионот на оваа земја ППД Загреб и Нексе од Нашице. Сршен формално е играч на Нексе, а моментно е на позајмица во Загреб, каде прикажува фантастични партии.

Веспрем со мотив плус на мечот во Скопје

SportMedia - 12.02.2019

Унгарскиот тим во дуелот против Вардар во Скопје ќе го игра јубилејниот 300-ти натпревар во Лигата на шампионите. ЕХФ „мечот на неделата" меѓу Вардар и Веспрем, в сабота (17:30 часот) во СЦ „Јане Сандански" во Скопје нема да значи само директна ...

Неверојатна ситуација: Два хрватски клуба тврдат за ист ракометар дека е нивни!

СуперСпорт - 12.02.2019

Повремениот репрезентативец на Хрватска, Иван Сршен е причина за голема караница меѓу ППД Загреб и Нексе. Проблемот е создаден откако Сршен како ракометар на Нексе беше испратен на позајмица во Пик Сегед, а потоа замина на позајмица во Загреб, каде ...

Ваква ситуација досега не сме виделе: Две екипи тврдат за ист играч дека е нивни!

Спортски - 12.02.2019

Повремениот репрезентативец на Хрватска, Иван Сршен е причина за голем конфликт помеѓу ППД Загреб и Нексе. Сршен формално е играч на Нексе, но во овој момент е на позајмица во Загреб каде што игра одлично.

ППД Загреб и Нексе во „војна“ околу Иван Сршен

TopSport - 11.02.2019

Хрватските ракометни ривали ППД Загреб и Нексе Нашице не можат да се договорат чиј ракометар е Иван Сршен, по што случајот ќе оди на арбитража кај националната ракометна федерација. Сршен официјално е ракометар на вице-шампионот Нексе, но моментално ...

Се повреди еден, се врати друг: Лука Циндриќ одново на тренинг

24 Ракомет - 11.02.2019

Ракометарот кој остави длабока трага во играта на Вардар во минатите години, Лука Циндриќ сезонава нема среќа со своите настапи во редовите на Келце. Тој повторно поради повреда беше надвор од терените, а се повреди за време на Светското првенство ...

Тимур Дибиров се најде во идеалниот тим на колото во ЛШ

СуперСпорт - 11.02.2019

Вардар успеа да слави на гостувањето кај Рајн-Некар Левен во Лигата на шампиони (ЛШ), а голема заслуга за триумфот имаше Тимур Дибиров, кој постигна дури седум голови. Токму одличниот настап на Русинот му овозможи да се најде во идеалниот тим на 11.

Алекс Душебаев во аут до крајот на сезоната

Вечер - 11.02.2019

Полскиот ракометен шампион Киелце, скапо ја плати победата во Шведска над Кристијанштад, откако полскиот првак остана без уште еден клучен ракометар во пресрет на последните битки во групната фаза од Лигата на шампионите.

ДОБРА ВЕСТ: Борозан и Мораес во комбинација за Веспрем

SportMedia - 11.02.2019

Второто место во Групата А, Вардар ќе успее да го одбрани од главните конкуренти, доколку и во сабота го совлада Веспрем на домашен терен. Добри вести доаѓаат од таборот на Вардар. Роберто Гарсија Парондо во подготовките за дуелот со Веспрем на ...

Тимур Дибиров во тимот на колото (ВИДЕО)

МКД - 11.02.2019

Тимур Дибиров беше најдобар во победата на Вардар на гостувањето кај Рајн Некар, вардаровото крило се најде и во тимот на колото во Лигата на шампионите. Со седум голови Дибиров беше најефикасен во тимот на Вардар на гостувањето кај Рајн Некар каде ...

Цепелинот на Карачиќ и Криштопанс меѓу најдобрите пет гола на колото (ВИДЕО)

МКД - 11.02.2019

Вардар славеше голема победа на гостувањето кај Рајн Некар, а еден од најубавите голови на колото во Лигата на шампионите беше во режија на вардаровите ракометари, Игор Карачиќ и Даинис Криштопанс.

„БИТКА“ И НА ТРИБИНИТЕ: Веспрем со 200 навивачи ги предизвикува „Комити“

SportMedia - 11.02.2019

Сите погледи се свртени кон дуелот во Скопје. Унгарскиот вицепрвак откупи 200 билети, на потег се фановите на Вардар. Битката за второто место во група А се разгорува. Вардар има голема конкуренција, Келце и Веспрем се на бод зад македонскиот првак.

Дибиров во Ол стар тимот на колото - гол на Криштопанс во Топ-5 изборот

Вардар - 11.02.2019

Вардар остана на второто место во група А во ЕХФ лигата на шампионите откако триумфираше на гостувањето кај Рајн Некар од 30-27. Победата на „црвено-црните" не остана незабележана од ЕХФТВ и по завршувањето на натпреварите од 11.

Бомбата со која Македа го замолкна Целје (ВИДЕО)

24 Ракомет - 11.02.2019

Средбата меѓу Целје и Пик Сегед донесе големо надигрување и голема неизвесност, а победникот се решаваше на крајот од средбата. Поранешниот играч на Вардар, Хорхе Македа беше во главна улога.

ВИДЕО: Цепелинот на Карачиќ и Кристопанс во ТОП 5 потези на 11. коло во ЛШ!

Gol.mk - 11.02.2019

Ракометарите на Вардар запишаа голема победа на гостински терен против Рајн Некар Левен од 27-30 и се доближија до потврда на второто место во групната фаза на Лигата на шампионите. Вардарци играа експлозивен ракомет, а потврда за тоа е и цепелинот ...

„Цепелинот“ на Карачиќ и „џинот“ Криштопанс меѓу најдобрите голови во ЛШ (ВИДЕО)

Sport 1 - 11.02.2019

Вардар одигра фанстатичен натпревар против Рајн-Некар Левен во Лигата на шампионите на гостински терен, а наградата за добрата партија пристигна и со индивидуалните признанија на „вардарци“ во топ-листите на ЕХФ.

Цепелинот на Карачиќ и Криштопанс во ТОП 5 голови на колото (ВИДЕО)

24 Ракомет - 11.02.2019

Вардар славеше кај Рајн Некар и сега е во најдобра позиција за освојување на второто место во групата А, иако се закануваат Веспрем и Келце. Покрај изборот на најдобрите седум ракометари, во кој се најде Тимур Дибиров, уште еден играч на Вардар е на ...

Награда за одличната партија против „лавовите“: Маестро Дибиров е во идеалниот тим на колото во ЛШ

24Инфо - 11.02.2019

Екипата на Вардар оствари супер значајна победа на гостувањето кај Рајн-Некар Левен во Лигата на шампионите, победа во која голема улога имаше летечкото крило Тимур Дибиров кој даде седум погодоци од девет ...

Видео: Тимур Дибиров во тимот на колото во Лигата на шампионите

AKO - 11.02.2019

Тимур Дибиров е дел од најдобрите во 11 коло во Лигата на шампионите. Русинот беше извонреден во победата на Вардар на гости кај РНЛ со 30-27. Тимур Дибиров постигна седум гола од девет обиди и се најде во изборот на иделаниот тим на колото.

ВИДЕО: Неверојатниот цепелин на Карачиќ и Криштопанс меѓу најдобрите потези во ЛШ

AKO - 11.02.2019

Вардар го победи РНЛ со 30-27, диктираше темпо и игра, покажа победнички карактер и заслужено стигна со триумф. Карачиќ и Криштопанс реализираа цепелин кој влезе меѓу петте најдобри потези изминатава рунда во Лигата на ...

Дибиров во тимот на колото во ЛШ, цепелинот на Криштопанс меѓу најубавите голови

1tv - 11.02.2019

Левото крило на Вардар, Тимур Дибиров се најде во тимот на 11 коло во ракометната Лига на шампионите на ЕХФ. Рускиот репрезентативец постигна седум голови во победата на Вардар на гостувањето кај Рајн Некар Левер од 30:27.

Награда за маестралниот настап: Дибиров во тимот на колото во Лигата на шампионите

Спортски - 11.02.2019

Тимот на Вардар во Лигата на шампионите запиша важна победа на гостувањето во Манхјам кај Рајн-Некар Левен (27:30). Во оваа важна победа за црвено-црните еден од најдобрите поединци беше Тимур Дибиров .

Дибиров во тимот на колото (Видео)

TopSport - 11.02.2019

Тимур Дибиров, одигра брилијантен меч против Рајн Некар во Манхајм, постигна седум гола во победата на Вардар 30:27, поради што се најде во идеалниот тим на 11 коло во Лигата на шампионите.

Награда за одличната партија против „лавовите“: Маестро Дибиров е во идеалниот тим на колото во ЛШ (Видео)

Дерби - 11.02.2019

Екипата на Вардар оствари супер значајна победа на гостувањето кај Рајн-Некар Левен во Лигата на шампионите, победа во која голема улога имаше летечкото крило Тимур Дибиров кој даде седум погодоци од девет обиди.

Наградена магичната партија на Русинот: Тимур Дибиров во тимот на колото во ЛШ!

Sport 1 - 11.02.2019

Вардар успеа да забележи значајна победа на тешкото гостување во Манхајм против Рајн-Некар Левен. Еден од најистакнатите поединци во црвено-црните редови беше Тимур Дибиров, кој постигна седум голови од девет обиди кон противничкиот гол.

Дибиров во тимот на колото, Криштопанс во ТОП 5 голови

Локално - 11.02.2019

Левото крило на македонскиот ракометен првак Вардар, Тимур Дибиров се најде во идеалниот состав во изборот на ЕХФ ТВ за 11. коло во Лигата на шампионите. Дибиров учествуваше со седум погодоци во триумфот на Вардар (30:27) над Рајн Некар Левен во ...

Дибиров во дрим-тимот, „џиновскиот“ цепелин во изведба на Кристопанс во Топ 5 погодоци (ВИДЕО)

SportMedia - 11.02.2019

Вардар на гостувањето кај Рајн Наркар славеше со 30-27 во рамките на 10. коло во Лигата на шампионите и направи важен чекор кон одбрана на второто место на табелата во група А. Ракометарите на Вардар демонстрираа моќ на гостувањето кај Рајн Некар.

Цепелинот на Криштопанс во Топ 5 голови во ЛШ

Екипа - 11.02.2019

Вардар одигра беспрекорно во нападот на гостувањето во Германија, а најубавиот погодок, оној на Криштопанс по додавањето за „цепелин“ од Карачиќ, воедно беше избран и во топ-листата од пет најубави погодоци во ова 11. коло од Лигата на шампионите.

Мајсторијата во режија на Карачиќ и Криштопанс меѓу најдобрите пет во ЛШ (Видео)

Дерби - 11.02.2019

Македонскиот првак Вардар со доминатна игра дојде до победата на гостувањето кај Рајн Некар Левен во рамките на 11. коло во Лигата на шампионите. Вардарци славеа со 30:27, а еден од тие погодоци се најде во Топ 5 на голото во изборот на ЕХФ.

Дибиров го предводи дрим-тимот на ЛШ

Екипа - 11.02.2019

Вардар извојува извонредна победа над Рајн-Некар Левен, a Тимур Дибиров за своето одлично издание во Манхајм сосема заслужено се најде во „дрим-тимот“ на единаесеттото коло во Лигата на шампионите.

ЛШ: Дибиров помеѓу најдобрите ракометари, Кристопанс помеѓу голгетерите (видео)

OhridNews - 11.02.2019

Големата победа на Вардар во Манхајм против Рајн Некар Левен не остана незабележана од ЕХФ во изборот на најдобрите ракометари, голови и одбрани во 11-та рунда од фазата по групи во Лигата на Шампиони.

Неговиот придонес е вреднуван од ЕХФ: Дибиров дел од тимот на колото во ЛШ

Спортклуб - 11.02.2019

Сосема заслужено, ракометарот на Вардар, Тимур Дибиров, се најде во тимот на колото во ракометната Лига на шампиони. Неговиот придонед на мечот во Манхајм кај Рајн Некар Левен, не остана незабележан, па луѓето во ЕХФ го ставија Дибиров во тимот на ...

Скјерн падна во Загреб, Македа го спаси Сегед, Мотор го „сомле“ Флензбург

Gol.mk - 10.02.2019

Хрватскиот ракометен првак ППД Загреб забележа триумф во Лигата на шампионите и на домашен терен со 32-29 (15-14) беше подобар од Скјерн . Данскиот претставник беше во егал едно полувреме, а потоа почна доминацијата на „плинарите“ кои ја запишаа ...

Дибиров награден за симултанката во Манхајм, Русинот во тимот на колото во ЛШ

Gol.mk - 11.02.2019

Ракометарот на Вардар , Тимур Дибиров се најде во идеалниот тим на 11. коло на Лигата на шампионите. Десното крило беше незадржлив во средата во Манхајм и го поведе својот тим до голема победа над Рајн Некар Левен .

Комплетни резултати од 11. коло на Лигата на шампионите. Табели

РК Металург - 11.02.2019

Со денешните три средби, комплетирано е 11. коло од групната фаза на Лигата на шампионите во групите “А“ и “Б“. Мотор Запорожје го изненади тимот на Фленсбург, Загреб ги освои бодовите против Скјерн, додека Пик Сегед со многу мака слвеше против Цеље ...

Лига на шампиони: Вардар и ривалите ја продолжуваат битката до крај

24 Ракомет - 10.02.2019

Екипите кои се натпреваруваат за пласман во осминафиналето ја продолжуваат битката, а и понатаму владее неизвесност. И после 11. коло тимовите на Барселона и на ПСЖ не можат да бидат сигурни дека ќе одат директно во четврт-финалето бидејќи се на ...

Македа спречи сензација, ПИК Сегед славеше со гол на седум секунди до крајот против Целје

24 Ракомет - 10.02.2019

Унгарскиот првак ПИК Сегед оствари важна победа во трката по второто место во групата Б, откако славеше потешко од очекувањата кај словенечкиот Целје со 28-29. По почетните 4-4, првото посериозно водство го имаа гостите, 5-8, но во следниот период ...

Загреб го среди Скјерн, остана на чекор до осминафинале

24 Ракомет - 10.02.2019

Хрватскиот шампион Загреб според очекувањата, славеше над данскиот Скјерн со 32-29 во 11 коло од Лигата на шампионите и остана во конкуренција за место во осминафиналето. Скјерн водеше уште од стартот на натпреварот и му даде до знаење на големиот ...

ППД Загреб го „држи темпото“, Флензбург загубен во Украина

TopSport - 10.02.2019

ППД Загреб ги заддржува шансите за пласман во плеј-офот во Лигата на шампионите, откако освои клучни два поени со 32:29 победа над Скјерн, додека во исто време Флензбург иако имаше предност, загуби кај Мотор Запорожје со 28:26.

Циндриќ повторно на терен

Вечер - 12.02.2019

Ракометарот кој остави длабока трага во играта на Вардар во минатите години, Лука Циндриќ сезонава нема среќа со своите настапи во редовите на Киелце. Тој повторно поради повреда беше надвор од терените, а се повреди за време на Светското првенство ...

Тимур Дибиров се најде во идеалниот тим на колото во ЛШ

ЗаЗабава - 11.02.2019

Вардар успеа да слави на гостувањето кај Рајн-Некар Левен во Лигата на шампиони (ЛШ), а голема заслуга за триумфот имаше Тимур Дибиров, кој постигна дури седум голови. Токму одличниот настап на Русинот му овозможи да се најде во идеалниот тим на 11.

Цепелинот на Карачиќ и Криштопанс во ТОП 5 голови на колото

Спортски - 11.02.2019

Вардар го победи Рајн Некар со 30-27, на негов терен, и му избега на германскиот тим во битката за второто место. Eден од најубавите голови на колото во Лигата на шампионите беше во режија на вардаровите ракометари, Игор Карачиќ и Даинис Криштопанс.

Награда за одличната партија против “лавовите”: Дибиров во Ол Стар тимот на колото (ВИДЕО)

24 Ракомет - 11.02.2019

Вардар остана на второто место во група А во Лигата на шампионите, откако триумфираше на гостувањето кај Рајн Некар од 30-27. Победата на “црвено-црните” не остана незабележана од ЕХФ ТВ и по завршувањето на натпреварите од 11 коло при изборот на ...

Одичниот настап на Дибиров во Манхајм го однесе во тимот на колото од ЛШ

Нетпрес - 11.02.2019

Тимот на Вардар во Лигата на шампионите запиша важна победа на гостувањето во Манхјам кај Рајн-Некар Левен (27:30). Во оваа важна победа за црвено-црните еден од најдобрите поединци беше Тимур Дибиров.

Награда за одличната партија против „лавовите“: Маестро Дибиров е во идеалниот тим на колото во ЛШ

Точка - 11.02.2019

Екипата на Вардар оствари супер значајна победа на гостувањето кај Рајн-Некар Левен во Лигата на шампионите, победа во која голема улога имаше летечкото крило Тимур Дибиров кој даде седум погодоци од девет обиди.