TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шпигл: Германија се премисли, ќе ѝ испрати тенкови на Украина

МКД - 24.01.2023

Германскиот канцелар Олаф Шолц одлучил на Киев да му се испратат тенкови „леопард“, објави Шпигл. Германскиот весник наведува дека станува збор за моделот „леопард 2А6“ и, цитирајќи неименувани извори, тие ќе дојдат директно од складиштата на ...

Медиумите објавија дека Германија испраќа тенкови „Леопард 2“ во Украина

Р.С.Европа

ПРВА РЕАКЦИЈА ОД КИЕВ: Германските тенкови силно ја поддржуваат Украина

Фактор

Прва реакција од Киев: Германските тенкови силна поддршка за Украина

Локално

Столтенберг: Наскоро ќе најдеме решение за тенковите за Украина

Канал5

ЕДЕН УДАР ОД ТОРНАДО ЌЕ УНИШТИ 100 ГЕРМАНСКИ ЛЕОПАРДИ - Руски експерт тврди дека берлинските тенкови нема суштински да го променат балансот на силите

Фактор

Украина се подготвува за брутална пролет, војниците се обучуваат за западно оружје: Тенковите ќе ја одлучи војната?

Локално

360 степени Точка 24Инфо Р.С.Европа Нова ТВ Глас на Америка 360 степени Deutsche Welle

Германија и САД ќе попуштат и ќе испратат тенкови „леопард“ и „абрамс“ во Украина

Сакам да кажам - 24.01.2023

Германија одлучи да испрати тенкови „леопард 2“ во Украина и да им дозволи на други земји како Полска да го направат истото, додека САД би можеле да испратат тенкови „абрамс“, изјави извор запознат со ситуацијата.

Блумберг: Шолц уште утре би можел да и го одобри на Полска испраќањето на тенковите „Леопард” во Украина

Фокус

ШОЛЦ СЕ СОГЛАСИЛ НА БАРЕМ 14 „ЛЕОПАРДИ“? Толку тенкови сакаат да испратат и Полска и Британија

+инфо

Белата куќа ги финализира плановите за испраќање тенкови М1 Абрамс во Украина

Локално

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ОДОБРИ ИСПРАЌАЊЕ НА „ЛЕОПАРД“ ВО УКРАИНА: Пресврт по договорот меѓу Бајден и Шолц?

Локално

ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА „АБРАМСИТЕ“ УШТЕ НЕДЕЛАВА? Бајден зборувал со Шолц, одлуката би ги опфатила и „леопардите“

+инфо

ГЕРМАНИЈА ПОПУШТИ, ЌЕ ОДОБРИ ИСПРАЌАЊЕ ЛЕОПАРД ВО УКРАИНА: По договорот меѓу Бајден и Шолц дојде до пресврт

Фактор

Либертас А1 On Слободен Печат Frontline Нова ТВ CivilMedia 365 А1 On

Полска ќе бара компензација од ЕУ за тенковите кои ќе ѝ ги испрати на Украина

МКД - 24.01.2023

Полска ќе бара од Европската Унија компензација за секој тенк „леопард“ кој ќе ѝ го испрати на Украина, кажа полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Во разговор за полската телевизија ТВН, Моравјецки кажа дека тоа барање „ќе биде уште еден тест на ...

Полскиот премиер: Ќе бараме компензација од ЕУ за Леопардите што ги испраќаме во Украина

Канал5

Полскиот претседател: На Украина треба да и се помогне со тенкови по секоја цена

Локално

Полска ќе бара компензација од ЕУ за испораката на германските тенкови во Украина

Нетпрес

Полска ќе бара од ЕУ компензација за тенковите што сака да ги испрати во Киев

Кумановски м.

Полска станува тенковска велесила

Кумановски м.

Полскиот премиер: Ќе ѝ испратиме тенкови „Леопард“ на Украина без дозвола на Германија

Канал5

Сител МКД Глас на Америка Frontline Локално Centar Centar

САД се подготвени да испорачаат тенкови „Abrams“ на Украина, тврдат извори

Нетпрес - 25.01.2023

Се чини дека САД го промениле ставот и дека се подготвени да започнат процес на испраќање повеќе десетици модерни офанзивни тенкови „М1 Abrams“ во Украина, рекле за агенцијата Reuters двајца функционери, но Пентагон и натаму тврди дека тоа прашање ...

Германија испраќа тенкови во Украина и ќе им дозволи и на другите, тврдат извори

Нетпрес

„Шпигел“: Шолц одлучи, испраќа тенкови Leopard 2 во Украина

Локално

Новиот светски поредок: тенковската сага

Слободен Печат

Германија примила барање од Полска за испорака на тенковите во Украина

Нетпрес

Борел уверува дека Берлин нема да им пречи на трети земји при извозот на германските тенкови на Украина

Нетпрес

Берлин ќе следи „добро воспоставени“ процедури при барања за извоз на тенковите

Нетпрес

Точка Кајгана

Столтенберг во Берлин побара побрза испорака на ново оружје во Украина

Нова ТВ - 24.01.2023

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг повика во Берлин за побрза испорака на ново оружје за Украина, откако Полска официјално побара дозвола од Германија да испрати тенкови „Леопард 2“ во Киев за поуспешна борба против руските сили.

Столтенберг: НАТО треба да помогне да се победи Русија на бојното поле

CivilMedia

Столтенберг: Набргу ќе постигнеме решение за испорака на тенкови во Украина

Макфакс

Столтенберг: Ќе најдеме решение за испорака на тенкови во Украина

А1 On

Столтенберг: Наскоро одлука за испорака на борбени тенкови во Украина

Кумановски м.

Столтенберг: Мора да обезбедиме потешки и понапредни системи за Украина, ќе најдеме решение за испорака на тенкови

Опсервер

Столтенберг: Мора да обезбедиме потешки и понапредни системи за Украина, ќе најдеме решение за испорака на тенкови

24Инфо

Курир Денешен Frontline Слободен Печат Локално Република Lider 24 Вести

Кремљ: Испораката на германски тенкови во Украина не ветува ништо добро

Р.С.Европа - 24.01.2023

Испораката на тенкови „Леопард“ од германско производство на Украина не ветува добро, предупреди денеска Кремљ, во време кога расте притисокот врз Берлин да одобри испраќање на ова оружје во Киев.

Кремљ: Испораки на германски тенкови за Украина не навестуваат ништо добро

А1 On

Зеленски: Веќе има решенија за отпуштања поради поткуп, некои ќе се случат денеска

360 степени

Кремљ: Испораката на тенкови Леопард во Киев ќе влијае на руско-германските односи

Нетпрес

Кремљ со закана кон западните земји: Ако испратите тенкови, се знае кој ќе плати на крај

Канал5

Кремљ го предупреди Западот: Ако испратите тенкови, за тоа ќе плати украинскиот народ

Centar

Русија со закана кон земјите кои и даваат помош на Украина

Либертас

MakPress 24Инфо Република Опсервер Кумановски м. MakPress

САД планираат да испратат тенкови „Абрамс” во Украина

24Инфо - 24.01.2023

Весникот „Вол Стрит Џурнал” пишува дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден е се поблиску до одлуката за испраќање на моќните американски тенкови „Абрамс” во Украина, додавајќи дека одлуката би можела да биде соопштена уште ...

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

А1 On

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

Независен

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

365

„Вол Стрит Џурнал”: САД планираат во Украина да ги испратат моќните тенкови „Абрамс”

Слободен Печат

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

Опсервер

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

MakPress