TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Масакр во Африка: Уништено е цело село, убиени се жени и деца

Точка - 24.03.2019

Најмалку 115 лица го загубија животот во еден од најсмртоносните напади во историјата на оваа африканска држава кој го извршија напаѓачи облечени во облеката на таканаречените Догон ловци.

Масакр : Таканаречени Догон ловци, ги убија сите жители во село во Африка

Скопје1 - 24.03.2019

При напад во Мали денеска се убиени најмалку 115 сточари, членови на етничката група Фулани, соопшти локалниот градоначалник и рече дека станува збор за најсмртоносниот напад во последните години во регионот.

Во еден од најсмртоносните напади во Мали убиени над 115 луѓе

Макфакс - 23.03.2019

При напад во Мали денеска се убиени најмалку 115 сточари, членови на етничката група Фулани, соопшти локалниот градоначалник и рече дека станува збор за најсмртоносниот напад во последните години во регионот погоден од етничко и џихадистичко ...

Најмалку 110 припадници на етничката група Фула убиени во Мали

Нетпрес - 23.03.2019

Напаѓачи во Мали во саботата убиле најмалку 110 сточари, припадници на етничката група Фула, објави локален градоначалник за овој најсмртоносен напад во последниот период во региниот погоден од етничко и џихадистичко насилство.

Верски судири на Мали, над 115 мртви

1tv - 23.03.2019

Претставници на племето Фулани, во централниот дел на Мали, соопштија дека бројот на загинатите во нападот изведен од милицијата се искачил на 115, а меѓу нив имало и бремени жени и деца. Абдул Азиз Диало, претседател на групата, соопшти дека ...

Нови верски судири на Мали, најмалку 60 мртви

24Инфо - 23.03.2019

Најмалку 60 лица од племето Фулани загинаа во оружениот напад на Мали. Молаје Гуиндо, локален градоначалник, вели дека очигледно станува збор за етнички мотивиран напад. -Мажи, облечени како ловци Донзо, го нападнаа селото во близина, дополни ...

Одмазда: Уништено село, најмалку 60 мртви

Локално - 23.03.2019

Најмалку 60 лица, овчари од племето Фулани, загинаа во оружен напад на Мали. Ова е еден од најсмртоносните напади од тој вид во регионот во кој етничкото и џихадистичкото население се зголемува.

Нови верски судири на Мали, над 115 мртви

А1 On - 23.03.2019

Претставници на племето Фулани, во централниот дел на Мали, соопштија дека бројот на загинатите во нападот изведен од милицијата се искачил на 115, а меѓу нив имало и бремени жени и деца. Абдул Азиз Диало, претседател на групата, соопшти дека ...

Нови верски судири на Мали, најмалку 60 мртви

Сител - 23.03.2019

Најмалку 60 лица од племето Фулани загинаа во оружениот напад на Мали. Молаје Гуиндо, локален градоначалник, вели дека очигледно станува збор за етнички мотивиран напад. -Мажи, облечени како ловци Донзо, го нападнаа селото во близина, дополни ...

Верски судири на Мали, над 115 мртви

+инфо - 23.03.2019

Во нападот е убиен и поглаварот на селото Огасагуа, заедно со неговите внуци. Претставници на племето Фулани, во централниот дел на Мали, соопштија дека бројот на загинатите во нападот изведен од милицијата се искачил на 115, а меѓу нив имало и ...

Нови верски судири на Мали, најмалку 60 мртви

Опсервер - 24.03.2019

Најмалку 60 лица од племето Фулани загинаа во оружениот напад на Мали. Молаје Гуиндо, локален градоначалник, вели дека очигледно станува збор за етнички мотивиран напад. -Мажи, облечени како ловци Донзо, го нападнаа селото во близина, дополни ...

Верски напади во Мали: Бремени жени и деца меѓу жртвите

Фокус - 23.03.2019

Претставници на племето Фулани, во централниот дел на Мали, соопштија дека бројот на загинатите во нападот изведен од милицијата се искачил на 115, а меѓу нив имало и бремени жени и деца. Абдул Азиз Диало, претседател на групата, соопшти дека ...

Нови верски судири на Мали, над 115 мртви

Вечер - 23.03.2019

Претставници на племето Фулани, во централниот дел на Мали, соопштија дека бројот на загинатите во нападот изведен од милицијата се искачил на 115, а меѓу нив имало и бремени жени и деца. Абдул Азиз Диало, претседател на групата, соопшти дека ...

Нови верски судири на Мали, над 115 мртви

24Инфо - 23.03.2019

Претставници на племето Фулани, во централниот дел на Мали, соопштија дека бројот на загинатите во нападот изведен од милицијата се искачил на 115, а меѓу нив имало и бремени жени и деца. Абдул Азиз Диало, претседател на групата, соопшти дека ...

Нови верски судири на Мали, над 115 мртви

Опсервер - 24.03.2019

Претставници на племето Фулани, во централниот дел на Мали, соопштија дека бројот на загинатите во нападот изведен од милицијата се искачил на 115, а меѓу нив имало и бремени жени и деца. Абдул Азиз Диало, претседател на групата, соопшти дека ...

Упаднаа во село и убија 115 луѓе: Деца и бремени жени настрадаа во налетот на џихадистите во Мали

Сител - 24.03.2019

Претставници на племето Фулани, во централниот дел на Мали, соопштија дека бројот на загинатите во нападот изведен од милицијата се искачил на 115, а меѓу нив имало и бремени жени и деца. Абдул Азиз Диало, претседател на групата, соопшти дека ...

Масакр во Мали: Вооружени напаѓачи убивале се пред себе

Канал5 - 24.03.2019

Вооружени напаѓачи убиле најмалку 134 луѓе во централно Мали, припадници на племето Фулани, соопштија властите во оваа држава. Ова е најсмртоносниот напад во изминатиот период во регионот кој се опоравува од засилениот бран на етничко и џихадистичко ...

Масакр во Мали: Вооружени напаѓачи убиле сè пред себе

МКД - 24.03.2019

Вооружени напаѓачи убија најмалку 134 лица во централниот дел на Мали, во голема мера овчари од заедницата Фулани, соопштија официјални претставници на Мали. Тоа е најсмртоносен таков напад во изминатиот период во регионот кој се опоравува од ...

Нови верски судири на Мали, над 115 мртви

MakPress - 24.03.2019

Претставници на племето Фулани, во централниот дел на Мали, соопштија дека бројот на загинатите во нападот изведен од милицијата се искачил на 115, а меѓу нив имало и бремени жени и деца. Абдул Азиз Диало, претседател на групата, соопшти дека ...