TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп: Путин не е ниту пријател, ниту непријател

Глас на Америка - 12.07.2018

Изјава на американскиот претседател воочи средбата со неговиот руски колега, закажана за понеделник, во Хелсинки Претседателот на САД Доналд Трамп, на неколку дена пред средбата со Владимир Путин во Хелсинки, изјави дека неговиот руски колега, не е ...

Трамп и Меланија на свечена вечера – демонстрантите пред палатата (ВИДЕО)

Канал5 - 12.07.2018

Пред палатата Бленам , каде Американскиот претседател Доналд Трамп и сопругата Меланија се поканети на вечера со премиерката Тереза Меј , се насобраа илјадници демонстранти. Претседастелот Трамп во црн костум , Меланија во жолт свечен фустан ...

НАТО самитот како предвесник на трговските војни кои можат да доведат до воен конфликт.

Антропол - 12.07.2018

Денес заврши НАТО самитот кој започна вчера во Брисел. Македонија, доби условна покана за членство во пактот. Условот е се разбира промена на уставното име и исполнување на останатите пропратни обврски од „преспанскиот договор“, кој треба да биде ...

Трамп со ултиматум за НАТО

Антропол - 12.07.2018

Вестите дека Доналд Трамп испратил писма со остри пораки до шефовите на повеќе влади за нивното трошење на одбрана, покажуваат дека америчкиот претседател е одлучен да го затегне ременот пред Самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел идната недела.

Трамп во прва официјална посета на Велика Британија

Алсат-М - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп за прв пат е во официјална посета на Велика Британија и за време на посетата ќе се состане со премиерката Тереза Меј и кралицата Елизабета II. На аеродромот во Лондон, Трамп и неговата сопруга Меланија беа ...

Трамп и Континенталниот Балкан

Deutsche Welle - 12.07.2018

Едно е сепак сигурно – пред и по средбата во Хелсинки меѓу Трамп и Путин, Европејците ќе имаат можност да дознаат какво е чувството да се биде (не)моќен набљудувач од Балканите. НАТО – некогаш и денес, прикажано низ две слики.

Трамп верува во НАТО, но сојузниците мора да ги исполнат обврските

24 Вести - 12.07.2018

Верувам во НАТО, но сојузниците мора да ги исполнат обврските, порача денеска од брисел американскиот претседател Доналд Трамп. Трамп вели дека вашингтон ќе остане посветен на НАТО но и дека очекува сојузниците да ги исполнат своите обврски кон ...

Конте: Италија не се согласи на дополнителни финансиски обврски кон НАТО

А1 On - 12.07.2018

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека Италија не се согласила на никакви дополнителни финансиски обврски кон НАТО и покрај притисоците на претседателот на САД, Доналд Трамп, кој побара од земјите членки да се обврзат дека ќе ...

Трамп ја постигна целта во Брисел

Телма - 12.07.2018

И покрај тоа што најавите беа дека НАТО Самитот ќе биде неизвесен, поради тоа што американскиот претседател Трамп најави дека може да го напушти ако не се исполни неговиот услов за поделба на трошоците меѓу сојузниците во алијансата, на крај му се ...

Трамп допатува во прва официјална посета на Британија

Канал5 - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп допатува во прва официјална посета на Велика Британија во текот на која ќе се сретне со премиерката Тереза Меј и кралицата Елизабета II. На аеродромот во Лондон, Доналд Трамп и Меланија Трамп, во име на ...

Столтенберг: Критиките на Трамп создадоа чувство на итност во НАТО

А1 On - 12.07.2018

По бурниот самит на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп успеал да ја направи Алијансата посилна, со неговиот повик до сите земји-членки значително да ги зголемат своите воени расходи.

Трамп: Јас сум многу стабилен гениј

Сител - 12.07.2018

Трамп и вториот ден од самитот на НАТО го почна со критики до останатите членки на Алијансата бидејќи не издвојуваат повеке пари за одбраната. Откако дебата за воените трошоци се вжешти, сосотанокот продолжи зад затвортени врати.

Претседателот со поддршка за барањето за зголемено учество во буџетот на НАТО

Глас на Америка - 12.07.2018

Сите членки се обврзале за зголемување на определеноста кон НАТО, според првиот човек на САД Претседателот Трамп објави дека обезбедил заложба од членките на НАТО за зголемување на трошоците за одбраната, откако американскиот лидер се пожали дека ...

Средбата Трамп-Путин е сѐ поблиску, расте нервозата на Западот

МКД - 12.07.2018

Владимир Путин и Доналд Трамп ќе се сретнат во Хелсинки на 16 јули. Поради шпекулациите дека Трамп ќе ја признае руската анексија на Крим, западните сојузници пред средбата не спијат мирно.

Што му должи Германија на НАТО?

Deutsche Welle - 12.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги критикуваше сојузниците од НАТО, а пред сѐ Германија. Тој владата во Берлин ја обвинува дека не издвојува доволно пари за одбрана. Дали е во право? Кога германскиот владин кабинет на почетокот на годинава се ...

Меланија диктира мода на Самитот на НАТО

Репортер - 12.07.2018

Во нежен бел фустан со вез и тул во комбинација со крем салонки, Маланија Трамп беше една од најубаво облечените дами вчера во Брисел, на Самитот на НАТО. Фотографиите кои кружат низ социјалните мрежи беа предизвик и за модните критичари, кои рекоа ...

Кремљ: Германија не е заробеник на Русија

Макфакс - 12.07.2018

Снабдувањето со гас не доведува до зависност на една земја од друга, туку тие се заемно зависни, порача портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков. Кремљ денеска ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија е заробеник на ...

Трамп задоволен, земјите од НАТО ќе вложат уште 33 милијарди во одбраната (Видео)

1tv - 12.07.2018

Претседателот на САД Трамп е задоволен – земјите од НАТО се согласија да ги зголемат трошоците за заедничката одбрана над 2% од БДП-то. На седницата ги нападна толку жестоко, што беше побарано да се разговара зад затворени врати и Украина и Грузија ...

Трамп: Засега нема причина САД да го напуштат НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

Во моментов се отстранети сите причини кои би можеле да бидат основа за САД да ја напуштат НАТО, рече американскиот претседател Доналд Трамп. Тој рече дека во овие два дена, земјите членки на НАТО на самитот имаа успешни консултации, а особено беа ...

Меланија Трамп се релаксира на концерт додека нејзиниот сопруг дели критики на самитот на НАТО

Макфакс - 12.07.2018

И додека нејзиниот сопруг на самитот на НАТО ги критикува сојузниците дека не трошат доволно на заедничката одбрана, првата дама на САД, Меланија Трамп реши да се релаксира и да прошета низ белгиската престолнина.

Трамп се пофали дека ги натерал членките на НАТО да ги зголемат своите воени буџети

Сакам да кажам - 12.07.2018

Доналд Трамп изјави дека земјите-членки на НАТО се согласиле да го зголемат буџетот на своите армии, кој сега ќе изнесува повеќе од два отсто од нивниот бруто домашен производ. Зборувајќи на Самитот на НАТО во Брисел, Трамп ги искритикува ...

Трамп ги критикуваше членките на НАТО: Дали САД го напуштаат сојузот?

Канал5 - 12.07.2018

Сакам само праведност за САД, ние плаќаме премногу за НАТО. НАТО е многу важна за нас, но НАТО и помага на Европа повеќе од нејзината помош. Сега сме до точка каде луѓето плаќаат многу повеќе пари и тоа почна минатата година и минатата година имавме ...

Нов стилски двобој на Меланија Трамп и Брижит Макрон

Fashionel - 12.07.2018

Доналд и Меланија Трамп веќе ја започнаа својата четиридневна турнеја во Британија. Тие завчера слетаа во Лондон, но веднаш се упатија во Брисел, по повод дводневниот самит на Нато. Таму Меланија се сретна повторно со француската прва дама, Брижит ...

Трамп се закани, повеќе пари за војските на НАТО или САД го напуштаат Сојузот

24 Вести - 12.07.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска на самитот на НАТО во Брисел, се закани дека САД ќе се повлече од Сојузот, доколку останатите членки не ја зголемат својата потрошувачка на одбрана, односно на војската.

Трамп се закани дека САД ќе го напуштат НАТО доколку другите членки не трошат повеќе

МКД - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на самитот на НАТО во Брисел се закани дека САД ќе се повлечат од воено-политичкиот сојуз доколку останатите членки не го зголемат своето трошење за одбрана, односно за војската.

Трамп ги критикуваше членките на НАТО: Дали САД го напуштаат сојузот?

Кајгана - 12.07.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на самитот на НАТО во Брисел, се закани дека САД ќе се повлече од овој воено-политички сојуз, доколку останатите членки не ја зголемат својата потрошувачка на одбрана, односно на војската.

Трамп: Верувам во НАТО, но сојузниците мора да ги исполнат обврските

Р.С.Европа - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Брисел изјави дека американската посветеност на НАТО останува силна и дека очекува сојузниците да ги исполнат своите обврски кон Алијансата, објави АП.

Трамп против 29 членки на НАТО: Јас сум гениј (видео)

Канал5 - 12.07.2018

Завршена е затворената седница на членките на НАТО сојузот, која е одржана поради тиранијата на Трамп, како што оценија агенциите. Американскиот претседател порача: НАТО е извонреден. Потсетуваме, извори на агенциите АП и Ројтерс јавија дека поради ...

(Фото) Заев во Брисел на самитот на НАТО во друштво на Меркел, Трамп и Меланија

еМагазин - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев, кој денеска на Самитот на шефови и држави на НАТО во Брисел, ја прими поканата за членство во алијансата од Генералниот секретар, Јенс Столтенберг е во друштво на светската политичка елита: германската канцеларка Ангела Меркел, ...

Се согласивме да ги зголемиме трошоците за одбрана, рече Трамп

Макфакс - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека членките на НАТО се согласиле да ги зголемат своите воени трошоци. Говорејќи по дводневниот самит во Брисел, тој рече дека сојузниците се обврзале да потрошат повеќе од 2% од нивниот БДП на буџетите ...

Вториот ден од самитот на НАТО продолжува со заканите и критиките на Трамп

Макфакс - 12.07.2018

Тонот со кој американскиот претседател Доналд Трамп вчера ги започна разговорите со сојуизниците не се промени ни на вториот ден од самитот на НАТО во Брисел. Тој повторно ги нападна своите сојузници поради издвојувањето за одбрана и европската ...

Трамп: Јас сум многу стабилен гениј

1tv - 12.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека е „многу стабилен гениј“ и прогласи сопствена победа на Самитот на НАТО, што денеска заврши во Брисел. – Многу сум доследен, јас сум многу стабилен гениј, наведе Трамп.

(ФОТО) 48. годишната Меланиа Трамп, во Брисел, освојува со прозирен фустан

Екран - 12.07.2018

Првата дама на САД моментално со нејзиниот сопруг Доналд Трамп е во Брисел. Претседателот пристигнал во Белгија по повод Самитот на НАТО, проследен со коктел забава на кој во центарот на вниманието била Меланиа.

(ФОТО) Говорот на Трамп го остави македонското знаме да чека

Независен - 12.07.2018

Подолгиот говор на пресконференцијата на претседалот на САД, Доналд Трамп на самитот на НАТО во Брисел ја одолговлечи церемонијата со формалната покана на Македонија во НАТО. Македонското знаме остана да чека во еден од ходниците во објектот на НАТО ...

Трамп воодушевен од Самитот на НАТО, добил тоа што го побарал

1tv - 12.07.2018

И покрај најавите дека Самитот на НАТО може да биде фијаско поради силните тензии помеѓу земјите членки, американскиот претседател Доналд Трамп, порача дека состанокот бил „прекрасен“ и дека тој го добил тоа што го бараше – повисоки финансиски ...

Трамп со нови критики до Германија за трошоците за одбраната

Н.Македонија - 12.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска, на вториот ден од Самитот на НАТО во Брисел, упати нови критики кон Германија и го повтори барањето за удвојување на трошоците за одбраната. – Германија почна да и плаќа на Русија – државата од која бара да ...

Ројтерс: Трамп „разбива“ и на вториот ден од НАТО-самитот

Макфакс - 12.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп продолжи да ги напаѓа земјите членки на ЕУ поради трошоците и трговијата, на вториот ден од НАТО Самитот во Брисел. Побарана беше затворена седница. Како што велат извори за агенцијата „Ројтерс“, кога другите ...

„Ројтерс“: Трамп напаѓа на самитот, состанокот продолжи без Авганистан и Грузија

Мета - 12.07.2018

На главниот настан од самитот во седиштето на НАТО денеска, претседателот на САД, Доналд Трамп, одново ги нападна членките на НАТО поради тоа што не ги зголемиле трошењата за одбрана, по што самитот на претседателите на земји и на премиерите ...

(ВИДЕО) ТРАМП Е ПОБЕДНИК НА САМИТОТ: “Сите ги прифатија нашите услови. Јас сум генијалец!”

Маркукуле - 12.07.2018

“Сега се договоривме да се направи промена. НАТО членките се согласија да издвојуваат повеќе пари и ние сме среќни. Повеќе трошење пари во НАТО не и одговара на Русија, сега НАТО ќе има повеќе пари. САД го сносеа најголемиот терет.

НАТО-самит во паралелениот универзум на Трамп

Deutsche Welle - 12.07.2018

Големиот распад во НАТО не се случи. Но, Доналд Трамп на Самитот покажа повеќе лица. Во секој случај останува длабоката несигурност за иднината на Алијансата, смета Барбара Везел. Мора уште еднаш да се сумира како се однесува Доналд Трамп на Самитот ...

Дали НАТО на самитот го преживеа Трамп?

Р.С.Европа - 12.07.2018

Претседателот Трамп во Брисел пред почетокот на самитот на НАТО, критикувајќи ги сојузниците што не издвојуваат доволно за одбраната, посебно ја издвои Германија наведувајќи дека таа била „целосно контролирана“ и „заробена од Русија“ поради проектот ...

Трамп објави неколку „напаѓачки“ твитови пред состанокот на НАТО

Локално - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и денеска продолжи со нападите врз членките на НАТО во врска со нивните трошоци за одбрана, пред средбата со лидерите од Алијансата на вториот ден од самитот во Брисел.

Вилсон: НАТО е гаранција за иднината на Македонија

Deutsche Welle - 12.07.2018

Македонија и Грција мора забрзано да работат на имплементација на договорот за името, вели за ДВ потпретседателот на Атлантскиот совет, Дејмон Вилсон. Одложувањето е ризично, вели тој ДВ : Сенатот на САД вчера му изрази поддршка на НАТО со огромно ...

Шофер со тужба против Трамп: Ми должи пари за 3.300 часа прекувремена работа

Кајгана - 12.07.2018

Човек од Њујорк, кој повеќе од две децении работеше како личен шофер на Доналд Трамп, тврди дека актуелниот американски претседател, односно една од неговите компании, му должи огромна сума на пари за неплатени 3.300 часа прекувремена работа.

НАТО е застарено

Н.Македонија - 12.07.2018

„НАТО е застарено“ не е личен став против НАТО, туку позајмен наслов од виш советник од администрацијата на Буш Постариот, и е добар повод за дебата пред претстојната покана за членство на Македонија во НАТО.

НАТО самитот продолжува со фокус на војната во Авганистан

Макфакс - 12.07.2018

Лидерите на НАТО планираат да го свртат своето внимание кон конфликтот во Авганистан, на вториот ден од самитот, на кој досега доминираат барањата на американскиот претседател Доналд Трамп.

Ако работите прекувремено, „утешете“ се со приказната на поранешниот личен шофер на Трамп

Факултети - 12.07.2018

Поранешниот возач на актуелниот американски претседател ја тужи компанијата на Доналд Трамп тврдејќи дека не му биле исплатени илјадници часови прекувремена работа. Во тужбата предадена во суд во Њујорк, возачот Ноел Синтрон (59), кој работел за ...

Втор ден НАТО самит: Трамп повторно ја нападна Германија

Денар - 12.07.2018

Проектот за гасоводот што доаѓа од Русија треба да се напушти. Неприфатливо е да се дадат милијарди долари во земјата од која се обидувате да се заштитат себеси, вели Трамп. “Со години се обидува, но без успех да се добие повеќе пари од Германија и ...

Женски муабет во Брисел: Меланија Трамп со првите дами на класичен концерт

Независен - 12.07.2018

Белгија - Додека американскиот претседател Доналд Трамп расправа за буџетот на самитот на НАТО во Брисел, неговата сопруга Меланија ужива дружејќи се со сопругите на водачите на Нато и на европските први дами.

(ФОТО) Елеганција во движење: Меланија Трамп ја започна европската турнеја

Женски магазин - 12.07.2018

Меланија Трамп заедно со нејзиниот сопруг, американскиот претседател Доналд Трамп вчера ја напушти Белата куќа и замина на 4 дневна европска турнеја, која започна со посета на Брисел на Самитот на НАТО, па потоа Англија и за крај, долгоочекуваната ...