TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кошмарен прв дел, само чудо ја спасува Македонија

Gol.mk - 14.01.2020

Македонската ракометна репрезентација го одигра најлошото прво полувреме на Европското првенство и по 30 минути игра заостанува зад Австрија за високи шест гола. Домаќинот на првенството води со 18-12 и само чудо може да ја спречи македонската ...

„Смрзнавме“ во Виена: Македонија со минус шест на полувреме

SportMedia - 14.01.2020

Далеку од добро изгледаат работите за Македонија по првите 30. минути од последниот меч од групната фаза против Австрија. Домаќинот има 18:12 на полувреме, а нашите ракометари се на -8 гола од колку што им се потребни за да го продолжат престојот во ...

Црно ни се пишува, Австрија има огромна предност на полувреме

Спортклуб - 14.01.2020

Македонската ракометна репрезентација го игра клучниот меч за пласман во следната фаза на Европското првенство против домаќинот Австрија. На Македонија и е потребна победа од барем два гола разлика против Австрија за да се пласира во следната фаза и ...

Челниците на РФМ ги охрабрија репрезентативците пред клучниот натпревар

Gol.mk - 14.01.2020

Како се наближува почетокот на клучниот натпревар во групата Б на Европското првенство, адреналинот расте, „Фалангата“ се собира во арената во Виена, а ракометарите се загреваат. Претседателот на Ракометната федерација на Македонија , Живко Мукаетов ...

Триумф над Австрија ја носи Македонија на чекор до олимписки квалификации!

Sport 1 - 14.01.2020

Денешниот натпревар (18.15) со Австрија е многу важен за македонската ракометна репрезентација не само за пласманот во главната фаза на Европското првенство, туку и за малку подалечната - олимпискика иднина.

Македонија – Австрија: Да се биде или не!

Телма - 14.01.2020

Да се биде или не. Само вака може да се опише денешниот натпревар против домаќинот Австрија каде ќе ја бркаме втората победа која ќе не однесе во следниот круг натпревари на Европското првенство.

На маката се познаваат хероите: Австрија како финале за македонските ракометари

Нова ТВ - 14.01.2020

Една народна вели „на маката се познаваат јунаците“ што совршено „легнува“ на македонските ракометари кои попладнево (18.15 ч.) во Виена ќе играат против Австрија во решавачкиот меч за опстанок на Европското првенство.

Да се биде или не за ракометарите

Слободен Печат - 14.01.2020

Ракометарите вечерва против Австрија го играат клучниот натпревар за пласман во втората фаза. Ракометната репрезентација на Македонија вечерва (18.15 ч. ТВ Телма) против Австрија го игра последниот натпревар од третото коло во Групата Б.

Пред шест години во Хернинг преку Австрија обезбедивме втор круг на ЕП

24 Ракомет - 14.01.2020

На Европското првенство во Данска во 2014 година репрезентацијата на Македонија успеа да дојде до вториот круг, а тогаш до пласманот се дојде исто така преку репрезентацијата на Австрија. Македонија забележа победа од 22:21 во тежок натпревар на кој ...

Дуел на „бомбардерите“: Лазаров против Билик, кој ќе се радува на крајот

Екипа - 14.01.2020

ЕКИПА во Виена , Стеван Цаневски Ќе се води битка до последниот атом на силите, а на двајцата селектори им е јасно што треба да се стори за да се победи, Австријците мораат да го неутрализираат Кире Лазаров, додека Македонија мора да најде лек за да ...

Сите математики за пласман на Македонија во втората фаза

Телма - 14.01.2020

Македонската репрезентација има неколку опции за продолжување на престојот на ЕП.Најсигурна варијатна е победа од најмалку два или повеќе голови над Австрија за место во вториот круг, но во зависност од разликата може да се пренесат бодови или пак ...

Митревски посочи кој е клучот за победа над Австрија

Дерби - 14.01.2020

За „Дерби“ од Виена, Ристе Влахов Макекедонската ракометна репрезентација денеска го игра последниот меч од групната фаза на Европскиот шампионат, а противник ни е домаќинот селекцијата на Австрија.

Митревски: Божовиќ и Билик ќе шутнат околу 30 пати, но поважно е да им ги затвориме другите позиции

МКД - 14.01.2020

Никола Митревски знае дека играта на Австрија се темели на одличните бекови Божовиќ и Билик, но знае дека може да биде погубно ако се фокусираме на нив а ги занемариме другите позиции. Македонија денеска од 18:15 против Австрија брка победа од два ...

Митревски: Дуелот против Австрија за нас е – мало финале!

СуперСпорт - 14.01.2020

Македонија во 18.15 часот игра против Австрија и доколку сакаме пласман понатаму ќе мора да извлечеме поволен резултат, а најмногу ни одговара победа од два-три разлика. Австрија досега запиша две победи на Европското првенство, но тоа не значи дека ...

Денес критики нека нема, а херој нека биде било кој само – Австрија да падне!

Спортски - 14.01.2020

Денес од 18:15 часот Македонија игра клучен натпревар за пласман во следната фаза на Европското првенство. Сите посакуваме победа и пласман во наредната фаза. За да се пласираме понатаму потребно е да ја победиме Австрија со два или повеќе голови ...

Македонија има позитивна статистика против Австрија, и пред шест години со нив игравме клучен меч (ВИДЕО)

МКД - 14.01.2020

Македонската ракометна репрезентација денеска со почеток од 18:15 часот против Австрија го игра клучниот меч за продолжување на настапот на Европското првенство. Австрија во првите два меча на Европското првенство забележа две победи и покажа сила.

Митревски: Божовиќ и Билик ќе шутнат едно 30 пати, ама го знаеме лекот!

Sport 1 - 14.01.2020

Македонските голмани ќе бидат под силен притисок на вечерашниот натпревар со Австрија (18.15), но Никола Митревски уверува дека победата не е недостижна, напротив, со добра одбрана може да биде исполнета целта.

Со Австрија имавме драма на ЕП 2014 и лесен триумф на СП 2015

Оff.net - 14.01.2020

Ако добро изброивме во архива, македонската ракометна репрезентација со Австријците се сретнала два пати на големите натпреварувања. Денеска одиме на хет-трик, ама со минимум два гола ...

Митревски: Ова е мало финале, Австрија не е подобра

Спортски - 14.01.2020

Денес од 18:15 часот Македонија ќе игра против Австрија и ова за нас е клучен натпревар за пласман во следната фаза. Македонија неколку сценарија ја водат во следната фаза (повеќе тука), но она кое е најреално е ние да ја победиме Австрија со два ...

Митревски: Бековите ќе шутнат 30 пати, но треба да ги запреме крилата и пикерот

Екипа - 14.01.2020

ЕКИПА во Виена, Стеван Цаневски Никола Митревски повторно ќе застане на голот на Македонија на денешниот дуел со Австрија, подготвен за клучниот натпревар од оваа групна фаза. „Ова е мало финале за нас, спремни сме и свесни за она штпо не очекува.

Митревски: Одбраната скоро секогаш ги добива ваквите натпревари

Gol.mk - 14.01.2020

Македонската ракометна репрезентација се наоѓа во иста ситуација како минатиот јануари во Минхен. Тогаш не успеавме да го победиме Исланд за пласман во главната групна фаза, а сега мораме да триумфираме против Австрија.

И пред шест години се вадевме со Австрија - тогаш Борко нѐ спаси! (ВИДЕО)

Sport 1 - 14.01.2020

Македонската ракометна репрезентација попладнево, против Австрија (18.15 часот), ќе го одиграат клучниот натпревар за пласман во втората фаза на Европското првенство (ЕП), во кој ќе бркаме победа која би требало да биде изразена со најмалку два ...

ПОПОВСКИ: Австрија ни „лежи“

SportMedia - 14.01.2020

Македонските репрезентативци со една мисла – победа и пласман во главната фаза влегуваат во денешниот меч (18:15 часот) против домаќинот Австрија во последното коло од групната фаза во Виена.

МИТРЕВСКИ: Австрија не е само Божовиќ и Билик, подготвени сме на сè

SportMedia - 14.01.2020

Клучно за победата на Македонија над Австрија денеска и пласманот во главната фаза од Европското првенство ќе биде одбраната и секако голманите. „Мало финале за нас. Да се биде или не. Свесни сме и подготвени да одиграме со една репрезентација која ...

Момент на вистината за Македонија, можеме ли да го победиме домаќинот?

МКД - 14.01.2020

Македонската ракометна репрезентација денеска го игра последниот меч од групната фаза, потребна ни е победа од два или повеќе разлика против Австрија за да се пласираме во следната рунда од Европското првенство.

Митревски: Да ги стопираме крилата и пикерот

Спортманија - 14.01.2020

Голманот на македонската репрезентација го знае клучот за успехот. Никола Митревски блескаше на првиот меч против Украина, кога имаше 14 одбрани и беше еден од најзаслужните за победата на отворањето на ЕП во Виена.

Судбината е во наши раце: Македонија спремна за големиот меч

Спортски - 14.01.2020

Maкедонските ракометари денес во 18:15 часот ќе играат клучен натпревар за пласман во следната фаза против Австрија. Ние имавме прилика со победа против Чешка да обезбедиме пласман во следната фаза, меѓутоа тоа не се случи бидејќи Чесите беа подобри ...

ФАКТИ ЗА ПРОТИВНИКОТ: Македонија само еднаш изгубила од Австрија

SportMedia - 14.01.2020

Еден од ко-организаторите на Европското првенство, Австрија влегува во најуспешна деценија во историјата на ракометот. Токму по настапот на евро-шампионатот пред 10 години на кој оваа земја беше домаќин, Австријците фатија ритам.

Кои резултати ја носат Македонија во втората рунда

Слободен Печат - 14.01.2020

Пред одлучувачките натпревари, Австрија е лидер на табелата со четири бода, Македонија и Чешка имаат по два, додека Украина е без бодови. Македонија денеска (18.15 ч.) го игра одлучувачкиот натпревар од третото коло на Европското првенство во кој ...

Сами си ја кроиме судбината: Може ли Македонија да ја совлада Австрија?

СуперСпорт - 14.01.2020

Македонската ракометна репрезентација денеска од 18.15 часот го игра последниот дуел од првата фаза на Европското првенство (ЕП), а императив за ракометарите ќе биде победа против Австрија.

Математиката на страна, Австрија мора да „падне“!

TopSport - 14.01.2020

Иако има шест различни комбинации на резултати со кои македонската ракометна репрезентација би се пласирала во втората фаза на Европското првенство, најдиректниот пат е едноставен – победа од два гола разлика над домаќинот Австрија за остварување на ...

ВИДЕО: Пред шест години Борко ги маѓепса Австријците и ни ја донесе следната фаза

Gol.mk - 14.01.2020

Традицијата ни носи позитивни спомени кога се навраќаме на натпреварите против Австрија. На Европското првенство во Данска во 2014 година, во рамките на групата А, Македонија извојува драматична победа над Австријците со 22-21 и се пласира во ...

Божовиќ: Македонија не е само Лазаров…

24 Ракомет - 14.01.2020

Денеска машката репрезентација на Македонија го игра последниот натпревар од групната фаза на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, против еден од домаќините. Еден од најискусните репрезентативци на Австрија е десниот бек Јанко ...

Одбраната на тест: Како да се запре Билик?

Екипа - 14.01.2020

ЕКИПА во Виена , Стеван Цаневски Денеска е „Денот Д“ за македонската репрезентација во Виена, дуелот со домаќинот Австрија е „да се биде или не“ за нашиот национален тим, бидејќи неуспех ќе значи и пакување на куферите и напуштање на австриската ...

ЕП: Македонија по триумф против Австрија за пласман во втората фаза

Канал5 - 14.01.2020

Ден „Д“ за најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија на Европскиот шампионат 2020. Македонскиот национален тим вечерва од 18-15 часот против еден од кодомаќините на првенството Австрија го игра одлучувачкиот дуел на шампионатот за ...

Три сценарија за пласман понатаму: Македонија без победа може да оди во главната рунда

SportMedia - 14.01.2020

Во нашата група Б е вистински хаос. Кој ќе остане во Виена, а кој ќе се враќа дома, може биде познато по завршување токму на дуелот меѓу Македонија и Чешка. На нашата репрезентација за пласман во главната рунда и одговараат неколку варијатни.

Спорт број еден е скијањето, а ракометот не котира високо

Н.Македонија - 14.01.2020

Мирко Постоловски специјално од Виена за „Нова Македонија“ Скијачка Австрија е во ракометна еуфорија. Благодарение на победите на домашното Европско првенство (ЕП), ракометарите успеаја да се најдат на насловните страници во медиумите, нешто што е ...

Билик и Божовиќ се најсилните адути на Австрија

Н.Македонија - 14.01.2020

Селекцијата на домаќинот Австрија ќе биде денешниот противник (18.15 ч.) на македонската машка ракометна репрезентација во последниот меч во Виена од првата групна фаза на Европското првенство (ЕП) што се игра во Австрија, Норвешка и во Шведска.

Победата против Австрија е императив за Македонија

24Инфо - 14.01.2020

Македонската ракометна репрезентација почнува да одбројува до почетокот на решавачките 60 минути од групата Б, во Виена, со еден од ко-организаторите на 14. Европско првенство, селекцијата на Австрија (18.15 ч.).

Не сакаме да ја газиме Австрија, дајте ни победа од два-три разлика!

Sport 1 - 14.01.2020

Можните сценарија за пласман на Македонија во втората рунда и освојување на едно од првите две места во групата Б, веќе ги разработивме. Наједноставното вели ние да победиме против Австрија, Чешка да не ја победи Украина.

Австријците треба да се плашат од нас – ги имаме победено трипати во четири меча

Спортманија - 14.01.2020

Иако играме против домаќинот, ова е меч кој реално може да го добиеме. Македонската ракометна репрезентација вечерва го игра клучниот меч од групната фаза на Европското првенство во Виена, а противник е домаќинот Австрија.

Божовиќ: Лазаров е многу опасен, но верувам дека може да ги победиме Македонците

Спортманија - 14.01.2020

Некогашниот играч на Металург ќе биде една од најголемите опасности за македонскиот гол. Австриските ракометари се полни со респект кон македонската репрезентација, но сепак домаќините веруваат дека може да стигнат до победа со која сигурно ќе бидат ...

OhridNews во Виена: Да се биде или не за Македонија!

OhridNews - 14.01.2020

Македонската ракометна репрезентација, денеска во 18:15 часот, во „Градската сала“ во Виена против селекцијата на Австрија го игра одлучувачкиот натпревар за пласман во понатамошната фаза на Европското првенство.

Украинците навиваат за Австрија: Им треба пораз на Македонија и нивна победа над Чешка со 2 гола разлика

Курир - 14.01.2020

Во сите калкулации правени деновиве, Украина ја ставаа во репрезентации без шанса, елиминирани и на пат за дома. Но, Украинците имаат шанса, тие дури сметаат дека таа шанса е реална. Според нив, Австрија може да ја совлада Македонија, додека самите ...

(ВИДЕО) Борко знае како треба против Австрија: Пред 6 години на ЕП ни донесе голема победа

Спортклуб - 14.01.2020

Македонската ракометна селекција денес против Австрија во Виена ја очекува решавачкиот меч на ЕП 2020 за пласман во втората фаза. На нашиот национален тим му треба победа од два гола, а традицијата е на наша страна.

ДА ПРОДОЛЖИ ТРЕНДОТ: Историјата против Австријците е на наша страна

Курир - 14.01.2020

Македонија денеска во „Виенер Штадхале“ го игра клучниот натпревар на ЕУРО 2020, противник е домаќинот Австрија на која и нерешено и одговара за пласман понатаму. Oна што е добро во пресрет на овој натпревар е историјата која ја имаме против ...

Брестовац: Да ги спуштиме Австријците на 24-25 за да можеме да стигнеме до победа

Република - 14.01.2020

Данило Брестовац, селекторот на македонската машка ракометна репрезентација смета дека за вечерашниот дуел со Австрија е потребно да го спуштиме противник на 24-25, за да може да стигнеме до победа.

Брестовац: Друг ќе беше муабетот ако реализиравме пола од промашувањата со Чешка

Нова ТВ - 13.01.2020

Македонската репрезентација ќе мора по потешкиот пат по опстанок на 14. Европско првенство и пласман меѓу 12. најдобри на континентот. „Црвено-жолтите“ на стартот ја победија Украина со 26:25 по што следуваше пораз од Чешка со 25:27, па шансата за ...

Атрактивните голови на Кун на среќната Германија и донесоа билет за Виена

Телма - 13.01.2020

Двојниот европски шампион, Германија се квалификуваше во втората фаза од првенството откако ја совлада Летонија во неизвесен натпревар. Дуелот на овие две репрезентации беше потежок од очекувањата, но Германија успеа да ја извојува неопходната ...

„Џуџе“ во прегратка на џинот од Вардар – Фотографија која го одбележа досегашниот дел од ЕП

Спортклуб - 13.01.2020

Репрезентативецот на Летонија и ракометар на Вардар, Даинис Криштопанс, важи за еден од најдобрите ракометари во Европа. Криштопанс во групната фаза од Европското првенство постигна 21 гол, но неговата Летонија по три порази се прости од Европското ...