TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НОЖИЊА НАСЕКАДЕ: Министерот за одбрана Еспер му сврте грб на Трамп

Денешен - 04.06.2020

Американскиот секретар за одбрана, Марк Еспер, изјави дека не го поддржува предлогот на претседателот Доналд Трамп за активирање на Законот за ангажирање на војската во смирување на масовните протести во земјата поради смртта на Џорџ Флојд.

Американскиот министер за одбрана му се спротивстави на Трамп, не сака војската да ги смирува протестите

МКД - 03.06.2020

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер му се спротивстави на Доналд Трамп - тој не ја поддржува употребата на војската за гаснење на протестите низ Соединетите Држави. „Можноста за употреба на војската за целите на спроведување на законот ...

Никогаш не би ја пратил војската на демонстрантите, изјави секретарот за одбрана на САД

Сакам да кажам - 03.06.2020

Министерот за одбрана на САД Мајк Еспер кажа дека никогаш не би ја испратил војската на улиците за да ги запре протестите кои веќе осум дена се одржуваат низ земјата како реакција на убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд и често прераснуваат во ...

Секретарот за одбрана на САД рече дека не поддржува ангажирање на војската за справување со протестите

Глас на Америка - 03.06.2020

Ова е последна опција, која би требало да се користи само во најитни ситуации, рече Еспер на брифинг во Пенатгон Секретарот за одбрана на САД Марк Еспер, вели дека не поддржува ангажирање на војската за справување со протестите, како што предложи ...

Критичарите со жестоки напади врз Трамп: Америка не е борбено поле, нашите сограѓани не се непријатели (ВИДЕО)

Слободен Печат - 03.06.2020

Воведувањето на војска како одговор на протестите кои од Минеаполис се раширија по целата земја и кои понекогаш се насилни, е проблематично. Американскиот министер за одбрана Марк Еспер го потреби изразот “места на борба“ за ги означи местата каде ...

Социјалните мрежи преплавени со сцени од полициска бруталност, ниту децата не се поштедени (ВИДЕО)

Слободен Печат - 03.06.2020

Во Њујорк полицијата со автомобили буквално ги газеше демонстрантите. Полициската бруталност предизвика смрт на невооружениот Афромариканец, Џорџ Флојд, што резултираше со драматични протести ширум САД и Европа среде невидена здравствена криза.

Шести ден протести во Вашингтон против расизмот и полициското насилство (видео)

Опсервер - 03.06.2020

Вашингтон, 3 јуни 2020 () – Во Вашингтон денеска, шести ден по ред, се одржуваат протести против полициското самоволие и расизам на униформираните лица во САД. Дел од протестот насловен „Животите на црнците се важни – Не можам да дишам“, го проследи ...

Министерот за одбрана на САД му се спротистави на Трамп: Нема војската да ги смирува протестите

Канал5 - 03.06.2020

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер му се спротивстави на Доналд Трамп - тој не ја поддржува употребата на војската за да се смируваат протестите низ Соединетите држави. „Можноста за употреба на војската за целите на спроведување на закон ...

Апсења, гасни бомби и солзавец – антирасни протести

Телма - 03.06.2020

Полицијата уапси 200 демонстранти за време на протестите во Њујорк, иако овој број е многу понизок од оној во понеделникот вечерта која во станица завршија 700 демонстранти, синоќа њујоркшката полиција безмилосно ги апсеше прекршителите на ...

Пентагон не ја поддржува употребата на Законот за бунт

Нетпрес - 03.06.2020

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави дека не ја поддржува примената на Законот за бунт, односно за употреба на армијата за сузбивање на масовни безредија, за чиешто активирање јавно дискутираше претседателот Доналд Трамп.

На протестите во САД досега се уапсени речиси 10.000 луѓе (ВИДЕО)

Канал5 - 03.06.2020

Убиството на Џорџ Флојд предизвика насилни немири низ САД. И додека некои демонстранти мирно бараат правда за починатиот 46-годишен Афроамериканец, некои ја користат ситуацијата за да кршат, палат, да крадат и да вандализираат што ќе им се најде по ...

Пентагон распореди 1.600 американски војници во околината на Вашингтон

Опсервер - 03.06.2020

Вашингтон, 3 јуни 2020 () – Околу 1.600 американски војници се распоредени во околината на Вашингтон и се наоѓаат во состојба на „зголемена готовност“, соопшти денеска Пентагон, во очекување на нови протести против полициската бруталност и расизам ...

Илјадници демонстранти во САД преку главно мирни протести не се откажуваат од своите барања

Глас на Америка - 03.06.2020

Демонстрантите синоќа се вратија во паркот наспроти Белата куќа во Вашингтон, од каде полицијата ги избрка со сила во понеделникот Протестите во САД главно беа мирни во вторникот вечерта во градовите низ целата држава, додека луѓето продолжија да го ...

Турција: Уапсени 29 активисти кои го осудиле насилството во САД

Слободен Печат - 03.06.2020

Најмалку 29 лица, кои се собрале во Истанбул за да го осудат полициското насилство во знак на солидарност со демонстрантите во САД, се уапсени. Турската полиција ги разбила протестите доцна синоќа, откако група од околу 50 активисти ги игнорирала ...

Осми ден протести во САД – илјада уапсени демонстранти

Канал5 - 03.06.2020

Насилството на протестите во САД опадна, но масовноста на улиците не се смалува. Десетици илјади луѓе маршираа низ повеќе градови во знак на протест поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

ФОТО: Ги покажа телото и тетоважите - за неговата појава на протестите во САД луѓето не престануваат да зборуваат

Press24 - 03.06.2020

Џереми Микс бил фотографиран на протестите во Лос Анџелес за кои што се огласи и на социјалните мрежи. Џереми Микс е познат и под епитетот 'најсексапилниот затвореник на светот', а тој одлучил да излезе на протестите кои што се случуваат во САД ...

Повеќе од 9.000 луѓе приведени во САД за време на протестите

Макфакс - 03.06.2020

Најмалку 9.300 демонстранти беа уапсени од американската полиција од почетокот на протестите, објави денеска Асошиејтед Прес, повикувајќи се на свои пресметки. Најголем број демонстранти беа приведени во Лос Анџелес – околу 2.700 луѓе – по што следи ...

Осми ден од протестите во САД – илјада уапсени, ранети петмина полицајци

Макфакс - 03.06.2020

Продолжуваат протестите против полициската бруталност и системски расизам во САД, кои започнаа поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Градовите се подготвуваат за потенцијално нови немири, по заканите на Трамп за примена на поголема сила.

Полициски час во Њујорк до недела, судири низ САД, се бара да интервенира војската

Алфа - 03.06.2020

Протестите во САД не стивнуваат. Полицискиот час во Њујорк по насилните демонстрации и грабежи ќе остане во сила до недела, 7 јуни. Полициски час е воведен во повеќе од 10 градови, а властите во некои од нив, бараат интервенција на армијата, која ...

Трамп преместува војници во Вашингтон

Deutsche Welle - 03.06.2020

Илјадници луѓе и синоќа протестираа во повеќе градови во САД поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, пред Белата куќа и по почетокот на полицискиот час. Во Вашингтон се засилува присуството на војската.

Анкета: 64 проценти од Американците „се наклонети кон демонстрантите“

Локално - 03.06.2020

Повеќетото Американци ги поддржуваат протестите низ целата земја поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд и не ја одобруваат реакцијата на американскиот претседател Доналд Трамп за немирите, покажа во средата спроведената анкета од Ројтерс и ...

Протестите во сад и натаму масовни, но со помалку насилство

Сакам да кажам - 03.06.2020

Демонстрантите повторно го игнорираа полицискиот час воведен во десетици американски градови, но осмата ноќ од протестите против полициска бруталност и расизам, иницирани од убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, поминаа со помалку насилство.

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Макфакс - 03.06.2020

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон откако во градот продолжија протестите против полицискатата бруталност и расизмот.

Трамп го засилува притисокот врз гувернерите за сузбивање на немирите со Националната гарда

ТВ21 - 03.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го засили притисокот врз гувернерите да го задушат насилството на протестите што избувна заради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, барајќи од Њујорк да ја мобилизира Националната гарда за да ги запре ...

Полицијата во Париз употреби солзавец на протестите против расната неправда

+инфо - 03.06.2020

Француската жандармерија употреби солзавец за да ги растера демонстрантите од улиците на Париз, кои синоќа палеа и кршеа во знак на протест против расната неправда, полициската бруталност и насилната смрт на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис.

Куомо: Полицијата во Њујорк не ја заврши својата работа и не ги спречи криминалните активности за време на протестот

Слободен Печат - 03.06.2020

Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендрју Куомо, изјави дека полицијата во Њујорк „не ја заврши својата работа” затоа што не успеаа да ги спречи грабежите и другите криминални активности за време на протестот за убиството на ...

Анкета: Повеќето американски граѓани ги поддржуваат протестите во САД

Опсервер - 03.06.2020

Њујорк, 3 јуни 2020 () – Повеќето американски граѓани ги поддржуваат протестите низ целата земја по повод убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд и се спротивставуваат на одговорот на американскиот претседател Доналд Трамп на протестите, се ...

Насилство на улиците на Париз!

Expres - 03.06.2020

Демонстранти палea и кршеа во знак на протест против расната неправда, полициската бруталност и насилната смрт на Афроамериканецот Џорџ Лојд во Минеаполис, објави АП. Првично, демонстрантите клекнаа со кренати тупаници, со цел да ги спречат ...

Куомо ја обвини полицијата дека не си ја одработила работата, не ги спречила масовните грабежи

Нетпрес - 02.06.2020

Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендрју Куомо изјави во вторникот дека њујоршката не успеала да ги спречи грабежите и другите криминални активности во текот на протестите изминатата ноќ.

САД и Џорџ Флојд: Зошто некои протести прераснаа во насилство?

Press24 - 02.06.2020

Зошто мирните протести против полициското насилство во Соединетите Американски Држави ескалираа во улични нереди? Во голем број градови во САД е воведен полициски час откако немирите и протестите се раширија ширум земјата поради смртта на Џорџ Флојд ...

ГУВЕРНЕРОТ НА ЊУЈОРК БЕСЕН: „Полицијата и градоначалникот не ја завршија работата, 13.000 припадници на Националната ...

Локално - 02.06.2020

Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо изјави дека полицијата во Њујорк не успеала да спречи грабежи и други криминални активности за време на синоќешните протести. Куомо го критикуваше американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција за ...

Трамп – со библија во раката и со закани со војската против демонстрантите

Deutsche Welle - 02.06.2020

Американскиот претседател, по седмата ноќ насилни протести во земјата поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, побара од гувернерите поостар пристап и се закани дека ќе ја испрати војската против демонстрантите.

Трамп до градоначалниците: Ако не реагирате соодветно, ви ја испраќам армијата

Алсат-М - 02.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека во градовите каде што беснеат насилни протести и деструкција од страна на демонстрантите, ќе испрати војска ако локалните власти не успеат да ја стават ситуацијата под контрола.

Хаос во САД , протестите излегоа од контрола , дивее и полицијата и демонстрантите (ВИДЕО)

Канал5 - 02.06.2020

За една недела протести, кои се проширија од Минеаполис, Минесота во десетици градови и се претворија во хаотични немири, загинаа 13 лица - најмалку девет демонстранти, 1 полицаец, една жртва на демонстрантите и две неидентификувани лица.

Трамп се закани дека ќе ја употреби војската за да ги задуши протестите

Канал5 - 02.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ја употреби армијата за да стави крај на немирите кои веќе една недела се шират низ Соединетите држави, поради смртта на Џорџ Флојд во полициски притвор.

(Видео) Националната гарда сè побројна на улиците во Вашингтон

Макфакс - 02.06.2020

Националната гарда е забележана на улиците на Вашингтон по деновите на насилни немири низ десетици американски градови додека американскиот претседател Доналд Трамп размислува за распоредување дополнителни трупи за да се справат со немирите, ...

Трамп се закани дека ќе прати војска за да ги задуши протестите (ВИДЕО)

МКД - 02.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави мобилизација на припадниците на вооружените сили со цел да се запрат немирите и безвластието. Претходно, полицијата, Тајната служба и војската ја расчистија околината на Белата куќа од демонстранти.

Њујорк го продолжи полицискиот час до крајот на неделата во очекување на уште неколку тешки дена

Сакам да кажам - 02.06.2020

Доналд Трамп дополнително ги притисна гувернерите да им стават крај на насилните протести низ САД кои траат веќе седум ноќи, барајќи од Њујорк да ја повика на помош Националната гарда. Тој претходно се закани дека ќе ја распореди војската на улиците ...

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Макфакс - 02.06.2020

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Ако градовите и државите не успеат да ги контролираат протестите и да ги заштитат своите граѓани, тој се закани дека ќе ја ...

Бајден ја осуди реакцијата на Трамп на протестите во САД

Локално - 02.06.2020

Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден, изјави денеска дека земјата „плаче“ за лидерство, во време на протести што се одвиваат низ целата земја околу смртта на Џорџ Флојд, и го обвини американскиот претседател Трамп за употреба на сила против ...

Куомо: Правете разлика меѓу демонстрантите и крадците

Макфакс - 02.06.2020

Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо ги повика граѓаните да ги разликуваат бесот на демонстрантите предизвикан поради смртта на Џорџ Флојд и однесувањето на крадците. „Демонстрантите се поинакви од крадците“ рекол Куомо и додал дека полицискиот час е ...

Трамп: Многу уапсени, одлично завршена работа

Макфакс - 02.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ја пофали примената на сила, која што синоќа полицијата ја применила врз демонстрантите. Трамп се огласи на Твитер, каде изнесе податоци дека во Вашингтон синоќа немало проблеми.

[Видео] Гумени куршуми и солзавец врз демонстрантите во САД, Трамп се закани дека ќе ја активира армијата

Радио МОФ - 02.06.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, се закани дека ќе ја употреби армијата за да стави крај на граѓанските немири кои веќе втора недела се шират низ Соединетите Американски Држави поради смртта на црнецот Џорџ Флојд во полициски притвор.

За Трамп гувернерот е виновен за грабежите во Њујорк

+инфо - 02.06.2020

Претседателот на САД Доналд Трамп го критикуваше гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо на Твитер по синоќешните протести во Њујорк за време на кои демонстрантите уништија имот и ограбуваа продавници.

За време на протестите во САД уапсени околу 5.600 луѓе

Сител - 02.06.2020

На протестите во САД за една недела се уапсени повеќе од 5.600 луѓе поради кражби, блокирање патишта и кршење на полицискиот час. Протестите, кои почнаа поради насилната смрт на Афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицаец, продолжија и покрај ...

Трамп ја ангажира војската да ги растера демонстрантите во Вашингтон

MakPress - 02.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа ја ангажираше војската и Националната гарда за да ги растера демонстрациите околу Белата куќа, а потоа се прошета во паркот до блиската црква да се фотографира со Библија.

Ова би можело да биде пресвртница! Се огласил Барак Обама: Демонстрациите претставуваат легитимна фрустрација

Точка - 02.06.2020

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, вели дека протестите поради смртта на Џорџ Флојд би можеле да бидат вистинска пресвртница во борбата за реформи во полицијата. Во краткиот есеј објавен на платформата "Медиум", поранешниот претседател ...

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Фактор - 02.06.2020

Две лица загинаа во Сисеро, предградие на Чикаго, во немирите што избувнаа за време на протестите за смртта на Џорџ Флојд, соопштија официјални лица и агенции. Портпаролот на градскиот совет во Чикаго Реј Ханани изјави дека 60 луѓе биле уапсени во ...

Куомо: Граѓаните треба да прават разлика меѓу демонстрантите и крадците

Опсервер - 02.06.2020

Њујорк, 2 јуни 2020 () – Гувернерот на Њујорк Ендрју Куомо ги повика граѓаните да ги разликуваат гневот на демонстрантите предизвикан од смртта на Џорџ Флојд и однесувањето на крадците кои оперираат во одредени делови на градот.

Гувернерот на Њујорк до Трамп: Американската војска против американските граѓани – благодарам, но не треба

Локално - 02.06.2020

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо, изјавил „Благодарам, но не треба“ на заканата на претседателот Доналд Трамп дека ќе ја мобилизира армијата против немирите што се случија по смртта на невооружениот Афроамериканец Џорџ Флојд, кој беше задушен од ...