TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Моноетничкиот концепт кога партиите се обраќаат само на своите или само на етничкиот кампус е поразен

Фокус - 27.02.2020

Движењето БЕСА е првата албанска партија, која го надмина амортизираниот концепт – етничките гласови да се употребуваат како бројка за постизборни калкулации за учество во владини коалиции, порача денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по ...

Касами: Историски ден! Коалиција што ќе го продолжи патот кон ЕУ и НАТО

Алсат-М - 27.02.2020

На потпишувањето на договорот за предизборна коалиција со СДСМ, лидерот на Движењето Беса, Билал Касами гледа како на историски чин и ги повика гласачите да ја поддржат коалицијата којашто ќе овозможи членство во ЕУ и НАТО алијансата.

Нема да прифаќаме уцени од другите албански партии, кажа Заев на промоцијата на коалицијата со Беса

Сакам да кажам - 27.02.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска ја промовираше предизборната коалиција со Движењето Беса и рече дека станува збор за победничка коалиција на предвремените парламентарни избори на 12 април.

Заев: Времето на поделби заминува во историјата!

Алсат-М - 27.02.2020

Граѓанскиот концепт – Едно општество за сите ги победува стереотипите, а времето на поделби заминува во историјата, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев по потпишувањето на договорот за предизборна коалиција со Движењето Беса.

Заев: Коалицијата со Беса е историска

Макфакс - 27.02.2020

Коалицијата со Беса е историска и победничка, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по потпишувањето на Декларацијата за заеднички настап на изборуите на 12 април со движењето Беса. „Нашето општество се менува на подобро, нашиот концепт ‘Едно ...

Заев и Касами потпишаа договор за заеднички настап на изборите на 12 април

+инфо - 27.02.2020

Со државното и албанското знаме како и знамињата на ЕУ и на НАТО, лидерите на СДСМ и на Беса, Зоран Заев и Билал Касами ја потпишаа декларацијата за заеднички настап на предвремените парламентарни избори кои ќе се оддржат на 12 април.

СДСМ и Движењето Беса договорија предизборна коалиција

Независен - 27.02.2020

Зајакнување на меѓуетничките вредности, рамноправен развој на целата територија на државата, давање еднаква можност на секој поединец, борба против криминалот и корупцијата на сите нивоа на власт и реформи во судството, се дел од принципите во ...

Заев и Касами ја официјализираа првата македонско-албанска предизборна коалиција (ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.02.2020

Во присуство на највисоките партиски раководства на СДСМ и на БЕСА ја официјализираа предизборната коалиција. Претседателот на социјалдемократскиот сојуз Зоран Заев рече дека денес е посебен чин бидејќи претставува нов историски момент за ...

СДСМ и БЕСА ја официјализираа предизборната коалиција

Gostivarpress.mk - 27.02.2020

Претседателите на СДСМ, Зоран Заев и движењето БЕСА, Билал Касами на јавен настан ставија потпис на декларација со која ја официјализираа предизборната коалцијата „Оваа декларација за заеднички настап се потпишува во духот на градење доверба и ...

ВИДЕО: Заев и Касами потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12 април

А1 On - 27.02.2020

Лидерите на СДСМ и Зоран Заев и Биљал Касами на Движењето Беса потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12 април. Како што беше кажано на свеченоста за потпишувањето на овој документ, двете партии ќе настапат со заедничка инклузивна ...

Заев и Касами потпишаа заедничка коалиција за изборите на 12 април

Сител - 27.02.2020

СДСМ и БЕСА попладнево ја официјализираа коалиција за изборите на 12 април. Ова е прва предизборна коалиција меѓу партии од македонскиот и албанскиот блок. Коалицијата ја потпишаа лидерите Зоран Заев и Касами.

Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА

iPortal - 27.02.2020

Ве покануваме на заеднички настан на СДСМ со Движењето Беса кој ќе се одржи денеска 27.02.2020 ( четврток) со почеток во 12:00 часот во Музеј на современа уметност, на втори спрат. По завршување на официјалниот дел од настанот, односно во 12:40 ...

СДСМ и БЕСА објавија предизборна коалиција

AKO - 27.02.2020

СДСМ и движењето БЕСА испишуваат нова историја на политичката мапа во Северна Македонија. Водителките на настанот двојазично, на македонски и на албански јазик, ја претставија коалицијата постигната меѓу лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на движењето ...

СДСМ и БЕСА ја потпишаа коалицијата, Заев рече дека е доволно за Влада, а на ДУИ му порача дека нема да дозволи ...

Фактор - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска попладне во Музејот на современа уметност го официјализираа предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори а беше упатена и заедничка декларација со која се порача дека за прв пат во ...

ВО ЖИВО: Се пишува историја – СДСМ и БЕСА ја прават најголемата коалиција во Македонија

Centar - 27.02.2020

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и БЕСА заедно со уште многу партија ќе ја направат најголемата мултиетничка коалиција. Во живо проследете го ...

(Во живо): Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА

24Инфо - 27.02.2020

🔴 Во живо: Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА. 🔴 Во живо: Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА. Posted by СДСМ – Социјалдемократски сојуз на Македонија on Четврток, 27 февруари ...

(ЖИВО) СДСМ и БЕСА ќе го официјализираат предизборниот договор

Frontline - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во ...

СДСМ и БЕСА формираат предизборна коалиција: Заев со Касами ќе истрча во „шестката“ против Ахмети и Села

Фокус - 27.02.2020

СДСМ и БЕСА денеска на пладне во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори на 12 април. Како ни изјавија од двете партии, денеска ќе биде соопштена одлуката ...

ВО ЖИВО: СДСМ и Движењето БЕСА ја официјализираат коалицијата

Слободен Печат - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност го официјализират предизборниот договор за заеднички настап на парламентарните избори на 12 април. ...

ВО ЖИВО: СДСМ и БЕСА ја објавуваат предизборната коалиција

Либертас - 27.02.2020

Следете ВО ЖИВО: СДСМ и БЕСА ја објавуваат предизборната ...

(ВО ЖИВО)Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА

CivilMedia - 27.02.2020

Заеднички настан на СДСМ и Движењето БЕСА во Музејот на современа уметност за официјализирање на предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 ...

Што велеше Касами за Заев: Измамник кој не си стои на зборот (ВИДЕО)

Курир - 27.02.2020

СДСМ и БЕСА попладнево ја официјализираа коалиција за изборите на 12 април. Ова е прва предизборна коалиција меѓу партии од македонскиот и албанскиот блок. Коалицијата ја потпишаа лидерите Зоран Заев и Билал Касами.

Заев и Касами договориле изборна коалиција

360 степени - 27.02.2020

Лидерите на СДСМ и на Бесам Зоран Заев и Билал Касами, според најавите, се очекува денеска да го потпишат договорот за коалаирање на парламентарните избори во април. Тоа е прв договор за коалицирање меѓу партии од двата доминантни политички кампуси ...

Заев и Касами ја договорија првата македонско-албанска предизборна коалиција

+инфо - 27.02.2020

Договорот за првата предизборна македонско-албанска коалиција за парламентарни избори денеска точно напладне ќе ја потпишат лидерите на СДСМ и на Беса, Зоран Заев и Билал Касами, потврди за Плусинфо висок функционер на Беса.

СДСМ и БЕСА ќе го официјализираниот предизборниот договор

Скопје инфо - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Денеска СДСМ и БЕСА ќе ја објават коалицијата за изборите

Либертас - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализират предизборниот договор за заеднички насатап на парламентарните избори на 12 април, дозанава весникот Коха ох извори од двете парти.

Дерковски: Ако БЕСА коалицира со СДСМ нема да добие пари

Фактор - 27.02.2020

Шефот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, во програмата на „Отворено студио“ синоќа рече дека доколку Движењето БЕСА одлучи да коалицира со СДСМ, тогаш сите права како втора опозициска партија од претходните избори ќе им припаѓаат на ...

СДСМ и БЕСА блиску до коалиција

Алсат-М - 26.02.2020

СДСМ ги интензивираше преговорите за формирање на предизборни коалиции. Зоран Заев се сретна со лидерот на Движењето Беса, Биљал Касами, за финализирање на можниот договор. По средбата, Касами попладнево не сакаше да зборува.

Заев и Касами на средба, ќе си пружат ли рака за коалиција?

Нетпрес - 26.02.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на Движењето БЕСА, Билал Касами денеска попладне на лидерска средба. Двајцата лидери, според информации од партиите, разговараат за евентуален заеднички настап на предвремените избори закажани за 12-ти ...

Заев и Касами попладнево ќе ги усогласуваат деталите за предизборната коалиција

+инфо - 26.02.2020

Лидерите Зоран Заев и Билал Касами попладнево на средба се очекува да прецизираат дали СДСМ и Беса ќе бидат двете партии кои ќе ја официјализираат првата македонско-албанска предизборна коалиција за парламентарните избори на 12 април.

Ќе има ли предизборна коалиција СДСМ – БЕСА ?

Expres - 26.02.2020

Зоран Заев и Билал Касами на денешната средба се очекува дали СДСМ и Беса ќе ја официјализираат првата македонско-албанска предизборна коалиција за изборите на 12 април. Според најавите, на попладневниот состанок се очекува Заев и Касами да се ...

Секој преговара со секого

Вечер - 25.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за весникот ВЕЧЕР, потврди дека разговорите со БЕСА деновиве се сè поинтензивни, но не даде потврда дека коалицијата е аминувана од двете страни. Ова ќе биде првата етнички различна коалиција во независна ...

Мицкоски: Постизборно ќе разговараме со сите политички партии

Вечер - 25.02.2020

Многу скоро јавноста ќе го дознае составот на коалицијата со која ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе на изборите, соопшти денеска лидерот на партијата Христијан Мицкоски. На СДСМ и движењето им посака БЕСА да се договорат за коалицијата и да излезат заедно на ...

Власта и опозицијата со коалициски комбинаторики за 12 април

Алфа - 25.02.2020

И власта и опозицијата со коалициски комбинаторики. Прават последни калкулации за партнерите со кои ќе ја бараат довербата од граѓаните на 12 април. ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе политички партии.

СДСМ и Беса близу до предизборен договор за коалиција

Алсат-М - 26.02.2020

СДСМ ги интензивираше преговорите за формирање на предизборни коалиции. Зоран Заев се сретна со лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, за финализирање на можниот договор. Засега не се откриваат детали, но неофицијално се дознава дека двете страни ...

СДСМ и БЕСА блиску до коалиција

Либертас - 26.02.2020

СДСМ ги интензивираше преговорите за формирање на предизборни коалиции. Зоран Заев се сретна со лидерот на Движењето Беса, Биљал Касами, за финализирање на можниот договор. По средбата, Касами попладнево не сакаше да зборува, пренесе Алсат .

СДСМ на избори со помош на албански гласови – Заев и Касами ја договорија првата македонско-албанска предизборна ...

Република - 27.02.2020

Договорот за првата предизборна македонско-албанска коалиција за парламентарни избори денеска точно напладне ќе го потпишат лидерите на СДСМ и на Беса, Зоран Заев и Билал Касами, објави Плусинфо повикувајќи се на висок функционер на Беса.

ОФИЦИЈАЛНО: СДСМ и БЕСА од денеска прва македонско-албанска предизборна коалиција

Фактор - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

СДСМ и БЕСА ќе го официјализираниот предизборниот договор

А1 On - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

СДСМ и БЕСА ќе го официјализираниот предизборниот договор

24Инфо - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Договорена коалиција СДСМ-БЕСА

Expres - 27.02.2020

Точно на пладне, се очекува лидерите на СДСМ и на БЕСА, Зоран Заев и Билал Касами, да стават потпис на веќе постигнатиот договор за предизборна коалиција. Документот ќе биде потпишан во 12 часот во Музејот на современа уметност, дознава „Плусинфо“.

СДСМ и БЕСА ќе го официјализираниот предизборниот договор

Frontline - 27.02.2020

Официјализирањето на предизборната коалиција доѓа откако лидерите на двете партии, Зоран Заев и Биљаљ Касами ги усогласиле ставовите околу програмата, но носителите на изборните листи СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа ...

СДСМ и БЕСА ќе го официјализираниот предизборниот договор

Опсервер - 27.02.2020

– СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

СДСМ и БЕСА ќе го официјализираат предизборниот договор

Сител - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Заев и Касами ја договорија првата македонско-албанска предизборна коалиција

365 - 27.02.2020

СДСМ и БЕСА денеска на пладне во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените пapламентapни избори на 12 април. Како ни изјавија од двете пapтии, денеска ќе биде соопштена одлуката ...

СДСМ и БЕСА ќе го официјализираат предизборниот договор

CivilMedia - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Дерковски: Ако БЕСА коалицира со СДСМ нема да добие пари

Република - 27.02.2020

Шефот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, во програмата на „Отворено студио“ синоќа рече дека доколку Движењето БЕСА одлучи да коалицира со СДСМ, тогаш сите права како втора опозициска партија од претходните избори ќе им припаѓаат на ...

СДСМ и БЕСА ќе го официјализираниот предизборниот договор

MakPress - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

(ВО ЖИВО) СДСМ со Движењето БЕСА одат во коалиција за предвремените избори

Бриф - 27.02.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на својот профил на Фејсбук објави видео од заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА. 🔴 Во живо: Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА. 🔴 Во живо: Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА.

ПРЕДИЗБОРЕН ДОГОВОР: Заев и Касами ќе си дадат беса за македонско-албанска коалиција

Денешен - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.