TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали Израел навистина ќе завојува со Сирија зависи од Путин

МКД - 14.02.2018

Војната во Сирија, една од најхаотичните и најбрутални војни на денешнината, за време на викендот дополнително ескалираше со серија воздушни и противвоздушни напади и контранапади меѓу сириската и израелската војска.

Препорака за покренување обвинение за корупција против Нетанјаху

Deutsche Welle - 14.02.2018

Веќе подолго време израелскиот премиер се наоѓа под притисок на јавноста поради сомневања за корупција. Сега тие се згуснуваат. Неговиот претходник Ехуд Олмерт мораше дури и во затвор поради земање поткуп.

Нетанјаху: не направив ништо лошо, останувам премиер

Р.С.Европа - 14.02.2018

Израелската полиција препорача покренување обвинување против премиерот Бенјамин Нетанјаху за два случаја на поткуп. Тој пак тврдењата ги оцени како неосновани и најави дека ќе остане на функцијата.

Нетанјаху ги демантира обвинувањата за примање мито

Макфакс - 14.02.2018

Веднаш по предлогот на полицијата до државниот обвинител на Израел да го обвини премиерот на земјата за примање мито, Бенјамин Нетанјаху се огласи и ги демантираше таквите обвинувања против него.

Нетанјаху: Нема да поднесам оставка

Стандард - 14.02.2018

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, нема да поднесе оставка, и покрај полициската истрага, што го инкриминира во корупција. Премиерот рече дека се чувствува обврзан да продолжи да ја води земјата.

Го обвинуваат Нетанјаху за корупција

Локално - 14.02.2018

Корупцијата го напаѓа израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху , објави АП. Агенцијата се осврнува на заклучоците на полицијата. Таа го испитува премиерот за две обвиненија – добива луксузни подароци и обиди да влијае врз медиумите.

Нетанјаху: Препораките за покренување обвинение нема да резултираат со ништо

Сител - 14.02.2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вечерва изјави дека препораките на полицијата да биде обвинет за корупција „нема да резултира со ништо". Во телевизиското обраќање до нацијата, Нетанјаху ги отфрли наводите дека добивал скапи подароци, ...

Израелската полиција препорача Нетанјаху да биде обвинет за поткуп во два случаи

МКД - 13.02.2018

„Случај 1.000“ тврди дека Нетанјаху добил раскошни подароци од богати бизнисмени, а за возврат давал политички услуги. Во „случај 2.000“ е осомничен дека правел „мило за драго“ со издавач на израелски дневник, објави Хаарец .

Израелската полиција препорача две обвиненија за корупција против Нетанјаху

А1 On - 13.02.2018

Израелската полиција предупреди дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе биде обвинет за корупција во два случаи, објавија денес израелските медиуми. Нетанјаху негира вмешаност во криминални активности, а од почетокот на 2017 година неколку ...

Израелската полиција препорача обвинение против Нетанјаху

+инфо - 13.02.2018

Нетанјаху, кој негира дека сторил нешто незаконско, неколку пати е испрашуван од почетокот на 2017 година. Полицијата, која го испитува израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, му препорача на државниот обвинител тој да биде обвинет за корупција во ...

Израелскиот премиер Нетанјаху под истрага за корупција

Сакам да кажам - 13.02.2018

Израелската полиција соопшти дека би можела да покрене истрага против премиерот Бенјамин Нетанјаху за случаи на корупција. Во соопштението се вели дека постојат доволно докази кои го товарат Нетанјаху за поткуп, измама и за прекршување на договор во ...

Белата куќа потврди – Нетанијаху лажеше

Канал5 - 13.02.2018

Белата куќа го демантираше тврдењето на Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху дека со администрацијата на Трамп разговарал за анексија на еврејските населби на Западниот брег. ,, Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за анексија на ...

Дали се крчка нова блискоисточна војна?

МКД - 13.02.2018

Кои се импликациите од судирот меѓу Израел-Иран-Сирија во саботата? Додека земјите во од целиот свет во саботата се бореа на мраз и на снежни падини, други земји се бореа во воздух, со потенцијално огромни импликации.

Израелската полиција сака Нетанјаху да биде обвинет за корупција

Стандард - 13.02.2018

По истрага, израелската полиција препорача премиерот Бенјамин Нетанјаху да одговара за две обвиненија за корупција. Одлуката за подигнување на формалните обвиненија ќе ја преземе главното обвинителство.

Израел и Иран сакаат да избегнат меѓусебна војна...

Н.Македонија - 13.02.2018

Аналитичарите оценуваат дека нема да дојде до војна помеѓу двете земји и покрај досега најголемото влошување на односите во изминатиот период, наведува Ал џезеира Балканс Односите помеѓу Израел и Иран бележат нов тренд на зголемување на тензиите, а ...

Оваа девојка е симбол на палестинскиот отпор: И се заканува долгогодишна затворска казна

Exclusive.mk - 13.02.2018

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор. Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот ...

Белата куќа го демантира Нетанјаху

+инфо - 13.02.2018

Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за анексија за Западен Брег се погрешни, изјави синоќа портпаролот на Белата куќа, Џош Рафаел. Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со ...

Синоќа телефонски разговор Трамп-Путин за повеќе безбедносни прашања

Канал5 - 13.02.2018

Доцна синоќа претседателот на САД, Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин имале подолг телефонски разговор,јавуваат повеќе светски агенции. Трамп му сугерирал на Путин дека е сега време да се воспостави траен мир меѓу Изралеците и ...

Нетанјаху ги демантира обвинувањата за примање мито

А1 On - 14.02.2018

Веднаш по предлогот на полицијата до државниот обвинител на Израел да го обвини премиерот на земјата за примање мито, Бенјамин Нетанјаху се огласи и ги демантираше таквите обвинувања против него.

Израел ги прекина нападите во Сирија откако Путин му се јавил на Нетанјаху

МКД - 12.02.2018

Рускиот претседател Владимир Путин му се јави на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во саботата со барање да ги прекине воздушните напади врз сириските позиции, кои сириската војска во тој момент ги спроведуваше како одмазда за урнатиот авион ...

Белата куќа негира дека со Израел е разговарано за анексија на Западниот брег

Нетпрес - 12.02.2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави во понеделникот дека со Вашингтон разговарал за присоединување на еврејските насели во палестинската енклава Западен брег (од реката Јордан), но тие изјави коишто Палестинците веднаш жестоко ги осудија ...

Абас побара од Путин поголема улога на Русија и нов механизам за медијација

Нетпрес - 12.02.2018

Рускиот претседател Владимир Путин го прими во понеделникот челникот на Палестинската самоуправа Махмуд Абас, кој побара нов механизам за медијација во блискоисточниот процес и посилна улога на Русија, бидејќи поради однесувањето на САД не може ...

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

+инфо - 12.02.2018

Трамп му изјави и сочувство на Путин поради падот на рускиот патнички авион, при што загинаа 71 човек, соопшти Кремљ. Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел ...

Нетанјаху: Зададовме тешки удари врз Сирија и врз Иран...

Н.Македонија - 12.02.2018

Нетанјаху: Зададовме тешки удари врз Сирија и врз Иран Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека израелската армија нанела тешки удари врз Иран и Сирија во низата воздушни напади извршени завчера.

(ФОТО) Која грешка придонесе Сиријците да го соборат израелскиот фантом Ф-16?

Локално - 12.02.2018

Израелски медиуми како весникот “Аарец” ги објави информации за текот на истрагата за причините поради кои довеле до соборувањезагубата на F-16 “Суфа” во Сирија на 10 февруари, сопшти изданието postskriptum.org.

Одмаздата на Израел е брутална: Најинтензивна акција против Сирија во последните три децении

Точка - 12.02.2018

Израелската армија изведе интензивни ракетни напади на цели во Сирија, откако бил пресретнат и соборен ирански дрон кој што полетал од база во Сирија кон израелска територија. За време на нападите кои што следувале потоа, сириската против-воздушна ...

Конвои со израелски ракетни системи се распоредуваат на границата со Сирија: Подготовки за нова војна на Блискиот ...

Точка - 12.02.2018

Ситуацијата после соборувањето на израелскиот „Ф-16“ борбен авион ескалира - конвои со израелски ракетни системи се движат кон сириската граница. Како што пренесува израелскиот весник "Jerusalem Post", израелската армија започнала да распоредува ...

Претседателите на Русија и САД одржаа телефонски разговор

Стандард - 12.02.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека имал телефонски разговор со неговиот американски колега, Доналд Трамп, објави ТАСС. „Имав телефонски разговор со американскиот претседател Доналд Трамп.

Израелската полиција побара премиерот Нетанјаху да биде обвинет за корупција

Телма - 14.02.2018

Откако израелската полиција побара од обвинителството, премиерот Бенјамин Нетанјаху да биде обвинет за корупција, тој самиот се огласи во телевизиско обраќање. Рече дека препораките на полицијата „нема да резултираат со ништо”.

Израелската полиција препорача покренување на обвинение против Нетанјаху

Сител - 13.02.2018

Полицијата, која го испитува израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, му препорача на државниот обвинител тој да биде обвинет за корупција во два случаи, јавија денеска израелски медиуми. Нетанјаху, кој негира дека сторил нешто незаконско, неколку ...

Koja e Ахед Тамими? Девојката која удри израелски војник стана симбол на палестинскиот отпор! (ВИДЕО)

Курир - 13.02.2018

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор. Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот ...

Белата куќа го демантира Нетанјаху

Алсат-М - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. – Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за ...

Нетанјаху ги демантира обвинувањата за примање мито

Вечер - 14.02.2018

Веднаш по предлогот на полицијата до државниот обвинител на Израел да го обвини премиерот на земјата за примање мито, Бенјамин Нетанјаху се огласи и ги демантираше таквите обвинувања против него.

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

Нова ТВ - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Одмаздата на Израел е брутална: Најинтензивна акција против Сирија во последните три децении

Вечер - 12.02.2018

Израелската армија изведе интензивни ракетни напади на цели во Сирија, откако бил пресретнат и соборен ирански дрон кој што полетал од база во Сирија кон израелска територија. За време на нападите кои што следувале потоа, сириската против-воздушна ...

Нетанјаху тврди дека обвинувањата за корупција се неосновани

Нова ТВ - 14.02.2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху тврди дека препораките на полицијата да биде обвинет за корупција „нема да резултираат со ништо”. Во телевизиското обраќање до нацијата синоќа, Нетанјаху ги отфрли наводите дека добивал скапи подароци, ...

Koja e Ахед Тамими? Девојката која удри израелски војник стана симбол на палестинскиот отпор! (ВИДЕО)

Поглед - 13.02.2018

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор. Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот ...

Белата куќа го демантира Нетанјаху

Сител - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. - Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за ...

Нетанјаху ги демантира обвинувањата за примање мито

Точка - 14.02.2018

Веднаш по предлогот на полицијата до државниот обвинител на Израел да го обвини премиерот на земјата за примање мито, Бенјамин Нетанјаху се огласи и ги демантира таквите обвинувања против него.

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

Алфа - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за ...

Нетанјаху демантира дека примил мито

Тера - 14.02.2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вечерва изјави дека препораките на полицијата да биде обвинет за корупција „нема да резултира со ништо”. Во телевизиското обраќање до нацијата, Нетанјаху ги отфрли наводите дека добивал скапи подароци, ...

Koja e Ахед Тамими? Девојката која удри израелски војник стана симбол на палестинскиот отпор

Република - 13.02.2018

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор. Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот ...

Белата куќа го демантира Нетанјаху

Алфа - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, ...

Трамп и Путин телефонски разговарале за судирот помеѓу Израел и Палестина

Мета - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговарале за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестина. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Девојката која удри израелски војник стана симбол на палестинскиот отпор (видео)

Press24 - 13.02.2018

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор. Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот ...

Белата куќа го демантира Нетанјаху

Слободен Печат - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. – Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за ...

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

Локално - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Белата куќа го демантира Нетанјаху

А1 On - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. – Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за ...

Телефонски разговор на Путин и Трамп, разговарале за решавање на судирот меѓу Израел и Палестинците

А1 On - 12.02.2018

Владимир Путин и Доналд Трамп денеска имале телефонски разговор во кој зборувале за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Белата куќа го демантира Нетанјаху

Локално - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. – Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за ...