TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Левичарско ориентираните студенти протестираа во Атина

Нова ТВ - 14.11.2019

Масовно и релативно мирно, со исклучок на напад врз тројца фоторепортери и скршен излог на продавница, заврши протестот на левичарски ориентираните студенти во центарот на Атина, јави дописничката на МИА од грчката престолнина.

„Со полиција и насилство нема образование“ – грчките студенти на протест

Радио МОФ - 14.11.2019

Студентите во Атина протестираат по судирот со полицијата во понеделникот, кога беше употребен солзавец против нив. Тие деновиве реагираат против затворањето на угледниот атински универзитет, каде властите извршија рација за да конфискуваат ...

Повик за набљудувачи на студентските избори на УКИМ

Радио МОФ - 14.11.2019

Младински образовен форум (МОФ) објави повик за 25 набљудувачи на студентските избори, кои ќе бидат ангажирани најмалку еден ден во периодот од 27.11.2019 до 6.12.2019. Набљудувачите треба да бидат во можност да присуствуваат на избирачко место на ...

Затворени факултетите во Грција, судентите се противат на промените во Законот за образование

Слободен Печат - 13.11.2019

Последните случувања во Грција предизвикуваат загриженост, со оглед на тоа дека се на само неколку дена од годишнината од студентскиот бунт против хунтата. По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па ...

Извештај на Филозофски факултет: Цела година се надминуваат пречките што ги донесе Законот за високо образование

Факултети - 13.11.2019

Документот е претставен низ неколку подрачја - финансии, апликативна дејност, меѓународни проекти, уписна политика, простор и опрема, научна, наставна и меѓународна дејност, наставен, административен и помошно-технички кадар и поддршка на студентите ...

Политички и студентски реакции поради инцидентот во Економскиот факултет во Атина

Република - 13.11.2019

Инцидентот и судирот меѓу полицијата и група млади лица што вчера се случи во дворот на Економскиот факултет во Атина, беше причина за остри критики, обвинувања и конфронтација меѓу владата и опозицијата во Грција, но и реакција од студентите.

Грчките факултети под опсада од студентите

Локално - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките факултети под опсада од студентите

24Инфо - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките факултети под опсада од студентите

А1 On - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките факултети под опсада од студентите

CivilMedia - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања.

Грчките факултети под опсада од студентите

+инфо - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките факултети под опсада од студентите кои се против последните промени во законите за образование

iPortal - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања.

Грчките факултети под опсада од студентите

Опсервер - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките факултети под опсада од студентите

Нетпрес - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања, јави дописничката на МИА од Атина.

Факултетите во Грција под опсада: Протестираат студентите против промените во законите за образование

Република - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките факултети под опсада од студентите

Либертас - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките факултети под опсада од студентите

Курир - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките факултети под опсада од студентите

MakPress - 13.11.2019

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките студенти денес на протест во Атина

Курир - 14.11.2019

„Со полиција и насилство нема образование“ е слоганот под кој студентите во Грција, преку социјалните мрежи се организираат за денешниот протест закажан за напладне во Атина, како поради инцидентите во понеделникот во дворот на Економскиот факултет, ...

Грчките студенти денес на протест во Атина

А1 On - 14.11.2019

„Со полиција и насилство нема образование“ е слоганот под кој студентите во Грција, преку социјалните мрежи се организираат за денешниот протест закажан за напладне во Атина, како поради инцидентите во понеделникот во дворот на Економскиот факултет, ...

Околу 25 факултети под опсада во Атина, за попладне најавен нов протест

Слободен Печат - 14.11.2019

Студентите во изминатиот период одржаа и низа демонстрации против промените во постдипломските студии. „ Со полиција и насилство нема образование” е слоганот под кој студентите во Грција, преку социјалните мрежи се организираат за денешниот протест ...

Протест на грчките студенти поради промени во образовниот систем

Нетпрес - 14.11.2019

„Со полиција и насилство нема образование“ е слоганот под кој студентите во Грција, преку социјалните мрежи се организираат за денешниот протест закажан за напладне во Атина, како поради инцидентите во понеделникот во дворот на Економскиот факултет, ...

Грчките студенти на протест во Атина

24Инфо - 14.11.2019

„Со полиција и насилство нема образование” е слоганот под кој студентите во Грција, преку социјалните мрежи се организираат за денешниот протест закажан за напладне во Атина, како поради инцидентите во понеделникот во дворот на Економскиот факултет, ...

Грчките студенти денес на протест во Атина

Опсервер - 14.11.2019

„Со полиција и насилство нема образование“ е слоганот под кој студентите во Грција, преку социјалните мрежи се организираат за денешниот протест закажан за напладне во Атина, како поради инцидентите во понеделникот во дворот на Економскиот факултет, ...

Грчките студенти денес на протест во Атина

MakPress - 14.11.2019

„Со полиција и насилство нема образование“ е слоганот под кој студентите во Грција, преку социјалните мрежи се организираат за денешниот протест закажан за напладне во Атина, како поради инцидентите во понеделникот во дворот на Економскиот факултет, ...

Повик за набљудувачи на студентските избори на УКИМ

Студенти - 14.11.2019

Младински образовен форум (МОФ) објави повик за 25 набљудувачи на студентските избори, кои ќе бидат ангажирани најмалку еден ден во периодот од 27.11.2019 до 6.12.2019. Набљудувачите треба да бидат во можност да присуствуваат на избирачко место на ...

Студентите се кренаа на нозе: Голем протест во Атина

Курир - 14.11.2019

Масовно и релативно мирно, со исклучок на напад врз тројца фоторепортери и скршен излог на продавница, заврши протестот на левичарски ориентираните студенти во центарот на Атина, јави дописничката на МИА од грчката престолнина.

Нападнати тројца фоторепортери на студентскиот протест во Атина

А1 On - 14.11.2019

Масовно и релативно мирно, со исклучок на напад врз тројца фоторепортери и скршен излог на продавница, заврши протестот на левичарски ориентираните студенти во центарот на Атина. Под мотото „Студентското движење не се плаши, не се запира уште од ...

Левичарско ориентираните студенти протестираа во Атина

24Инфо - 14.11.2019

Масовно и релативно мирно, со исклучок на напад врз тројца фоторепортери и скршен излог на продавница, заврши протестот на левичарски ориентираните студенти во центарот на Атина, јави дописничката на МИА од грчката престолнина.

Левичарско ориентираните студенти протестираа во Атина

Нетпрес - 14.11.2019

Масовно и релативно мирно, со исклучок на напад врз тројца фоторепортери и скршен излог на продавница, заврши протестот на левичарски ориентираните студенти во центарот на Атина, јави дописничката на МИА од грчката престолнина.

Левичарско ориентираните студенти протестираа во Атина

Опсервер - 14.11.2019

Масовно и релативно мирно, со исклучок на напад врз тројца фоторепортери и скршен излог на продавница, заврши протестот на левичарски ориентираните студенти во центарот на Атина, јави дописничката на МИА од грчката престолнина.

Левичарско ориентираните студенти протестираа во Атина

MakPress - 14.11.2019

Масовно и релативно мирно, со исклучок на напад врз тројца фоторепортери и скршен излог на продавница, заврши протестот на левичарски ориентираните студенти во центарот на Атина, јави дописничката на МИА од грчката престолнина.

Левичарско ориентираните студенти протестираа во Атина

Либертас - 14.11.2019

Масовно и релативно мирно, со исклучок на напад врз тројца фоторепортери и скршен излог на продавница, заврши протестот на левичарски ориентираните студенти во центарот на Атина, јави дописничката на МИА од грчката престолнина.