TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев - Деновиве очекуваме дел од вакцините од Србија

Р.С.Европа - 22.01.2021

Премиерот Зоран Заев рече дека овие денови се очекува да стигнат првите две-три илјади вакцини од договорените 8.000 од српските вакцини од Фајзер, коишто, како што вели, дефинитивно се усогласени и политички договорени.

Заев: Во најскоро време се очекуваат првите вакцини од „Фајзер“, подготвени сме, имаме услови и изграден систем за имунизација

ТВ21

Заев за тв 24: Србија ќе ни даде 8000 вакцини

24 Вести

Заев: Верувам дека овие денови ќе стигнат првите количини од српските вакцини од „Фајзер“

Локално

Заев: Во најскоро време се очекуваат првите вакцини од „Фајзер“, подготвени сме, имаме услови и изграден систем за имунизација

Frontline

Заев за „Трилинг“: Во најскоро време се очекуваат првите вакцини од „Фајзер“, подготвени сме, имаме услови и изграден систем за имунизација

24Инфо

Заев: Во најскоро време се очекуваат првите вакцини од „Фајзер“

Независен

Press24 Либертас Опсервер Вечер Прес Република Сител Курир

Заев и Филипче најавуваат вакцини во најскоро време

Deutsche Welle - 22.01.2021

Анализите во лаборатијата на МАНУ покажале дека во земјата нема присутни нови мутации на вирусот. Министерот за здравство Венко Филипче уверува дека вакцини ќе се набават со интервентен увоз на лекови.

Фајзер наметна законски измени во Законот за лекови во земјава

Алсат-М

Филипче: Не постојат препреки ковид вакцините од Србија да пристигнат во Македонија

24 Вести

ЕК го прашува „Фајзер“ зошто има помалку вакцини – Хрватска ќе ја запре вакцинацијата, Полска и Италија ќе тужат

360 степени

Македонија е подготвена за имунизација, само уште да стигнат вакцините!

Вечер Прес

Подготвени сме за вакцинација, но никој не кажува кога

Алфа

Филипче за измените во Законот за лекови: „Фајзер“ бара без посредници да аплицира за регистрација на вакцината

360 степени

Мета Алсат-М Нетпрес Сакам да кажам 360 степени Сител Канал5 Алфа

Нови проблеми, ќе го чекаме интервентниот увоз?! Постојат пречки вакцините од Србија да пристигнат во земјава

ТВ21 - 22.01.2021

Не постојат законски пречки вакцините да стигнат во земјава, но Србија чека да добие дозвола од Фајзер за извозот на 8 илјади вакцини кои треба да ги даде на Македонија. Потоа вакцините ќе пристигнат со интервентен увоз.

Филипче: Првите вакцини од Фајзер и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз

Канал5

Филипче: Првите вакцини од Фајзер и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз, планот за вакцинација е подготвен

Бизнис Вести

Филипче: Првите вакцини од Фајзер и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз – планот за вакцинација подготвен

ТВ21

Филипче вели дека не постои законска пречка за влез на вакцините од Србија

MakPress

Филипче: „Првите вакцини од Фајзер и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз, планот за вакцинација е подготвен!“

Екран

Филипче: Од целиот регион само во Србија има претставништво на „Фајзер“, тоа им ги забрза работите

+инфо

Press24 Вечер Скопје1 Скопје инфо А1 On Н.Македонија Опсервер еМагазин

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Макфакс - 22.01.2021

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“, за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против коронавирусот, изјави денеска портпаролот на ЕК.

Европската комисија бара објаснување од Фајзер поради доцнење на испораката на вакцини

А1 On

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА БЕСНА НА ФАЈЗЕР: Нема вакцини ниту за лек! Брисел во паника

Во Центар

Европска комисија бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

еМагазин

ЕУ лута на Фајзер, испораката на вакцини повторно одложена

Фактор

ЕК бара објаснување од Фајзер поради доцнење на испораката на вакцини

MakPress

ЕК бара објаснување од Фајзер поради доцнење на испораката на вакцини

Опсервер

24Инфо Либертас Нова ТВ Фокус +инфо Слободен Печат Вечер Нетпрес

Филипче одби македонските лекари да се вакцинираат во Србија

Сител - 22.01.2021

Здравствените работници од ковид центрите нема да одат да примат вакцина во Србија по вчерашната јавна покана од срспката премиерка. Венко Филипче и се заблагодари на Брнабиќ и кажа дека можат да спроведат успешен процес на имунизација во земјата.

Филипче одби македонските лекари да се вакцинираат во Србија

Курир

Филипче одби македонските лекари да се вакцинираат во Србија

Нетпрес

Филипче одби македонските лекари да се вакцинираат во Србија

Скопје24

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Макфакс - 22.01.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините со Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат во Македонија. „Сметам дека ние тука сосем добро може да го спроведеме процесот на имунизација и ...

Филипче се заблагодари на Брнабиќ за поканата, но вели вакцинацијата ќе ја спроведеме сами

А1 On

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Н.Македонија

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер“

Република

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер" кое е на глобално ниво

Канал5 - 22.01.2021

Измената во Законот за лекови доаѓа после специфичното барање на компанијата „Фајзер" кое го донесоа на глобално ниво, а тоа е за конкретниот продукт, односно вакцината против Ковид-19. Немаат обврска да прават никакви договори со локални компании, ...

Филипче: Измената во Законот за лекови е по барањето на „Фајзер“ кое е на глобално ниво

Либертас

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер“ кое е на глобално ниво

Сител

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер” кое е на глобално ниво

24Инфо

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер“ кое е на глобално ниво

Опсервер

Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер“ кое е на глобално ниво, вели Филипче

+инфо

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барање на „Фајзер” кое е на глобално ниво

Слободен Печат

Frontline Бриф MakPress Независен Нетпрес PressingTV

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19, интервентен увоз на лекови не е новина во ...

Скопје1 - 22.01.2021

Интервентниот увоз на лекови не е никаква новина и години наназад постапката се користела за увоз на вакцини и други препарати појасни денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче одговарајќи на новинарски прашања во врска со увозот на ...

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19

Сител

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19

Press24

Измената во Законот за лекови доаѓа после специфичното барање на компанијата „Фајзер“, вели Филипче

еМагазин

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19

Канал5

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19, интервентен увоз на лекови не е новина во нашата земја

Frontline

ФИЛИПЧЕ: Благодарам на Брнабиќ, но и ние тука сосем добро можеме да го спроведеме процесот на имунизација

Фактор - 22.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска по донирањето на две амбулантни возила од Општина Чаир на Здравствен дом-Скопје, одговарајќи на новинарско прашање рече декатокму вчера разговарале со претставници на компанијата Фајзер во Белград.

Филипче: Благодарам на Брнабиќ, но и ние тука сосем добро можеме да го спроведеме процесот на имунизација

24Инфо

ФИЛИПЧЕ: Благодарам на Брнабиќ, но и ние тука сосем добро можеме да го спроведеме процесот на имунизација

Женски магазин

Полска најави правни активности против Фајзер за недоставување на сите вакцини

Опсервер - 22.01.2021

– Полска би можела да преземе правни активности против американската фармацевтска компанија „Фајзер“, бидејќи не се доставени сите договорени количини вакцини против коронавирусот, изјави денеска портпаролот на полската Влада, Пјотр Милер.

Полска: Тужби против Фајзер за недоставување на сите вакцини во договорениот рок

Денешен

Полска размислува да го тужи „Фајзер“

Република

Полска најави правни активности против Фајзер за недоставување на сите вакцини

ТВ21

Полска најавува тужба против „Фајзер“ поради доцнењето на испораката

+инфо

Полска најави правни активности против Фајзер за недоставување на сите вакцини

Фокус

Полска најави правни активности против Фајзер за недоставување на сите вакцини

Слободен Печат

24Инфо Нетпрес Либертас MakPress А1 On

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата, преполовен бројот на хоспитализирани

Бизнис Вести - 22.01.2021

Речиси сите епидемиолошки параметри според кои се евалуира состојбата со епидемијата бележат тренд на намалување, односно зголемување во однос на бројката на оздравени случаи, соопшти вчера Министерството за здравство.

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата, преполовен бројот на хоспитализирани

Независен

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата, преполовен бројот на хоспитализирани

24Инфо

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата - преполовен бројот на хоспитализирани

Press24

Се стабилизира епидемијата со ковид-19 во земјата: Преполовен бројот на хоспитализирани, вакцините од Србија ќе дојдат со интервентен увоз

Слободен Печат

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата, преполовен бројот на хоспитализирани

Канал5

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата - преполовен бројот на хоспитализирани

Скопје инфо

Сител 24 Вести +инфо Нова ТВ МКД Денешен MakPress

Кај нас нема руски и кинески вакцини против ковид-19, а тие на „Фајзер“ од Србија ќе дојдат во Македонија со ...

Република - 21.01.2021

Вакцините кои ќе ни ги даде соседна Србија во Македонија ќе стигнат со интервентен увоз, изјави за „Сител“ министерот за здравство Венко Филипче. Србија минатата недела се согласи да и даде на Македонија 8.000 вакцини на производителот „Фајзер“.

Филипче: Вакцините од Србија ќе ги донесеме со интервентен увоз

PressingTV

Филипче: Вакцините од Фајзер и Србија ќе ги добиеме преку интервентен увоз

Нова ТВ

Филипче: Првите вакцини од „Фајзер“ и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз

Алсат-М

ЧЕКАМЕ „ФАЈЗЕР“ ДА НИ ДАДЕ ДОЗВОЛА за увоз на вакцините од Србија

Вечер

Филипче: Вакцините од Србија ќе ги донесеме со интервентен увоз

Сител

Филипче: Вакцините од Фајзер и Србија ќе ги добиеме преку интервентен увоз

Локално

Филипче: Нема пречка за увозот на вакцините од Србија

Кајгана - 21.01.2021

Не постои законска пречка за прием на вакцините против COVID-19 во нашата земја. Првите дози на вакцината Pfizer која е договорена во директни преговори со производителот, како и 8.000 дози вакцини кои од Република Србија треба да пристигнат во ...

Филипче демантира проблеми во испораката на вакцините од Србија

Во Центар

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Кајгана

Стабилизација на епидемијата со COVID-19 во земјата, преполовен бројот на хоспитализирани

Кајгана

Израелци излегле позитивни и по примање на Pfizer вакцината

Кајгана

Филипче: Вакцините од Србија ќе пристигнат преку интервентна набавка

Телма - 21.01.2021

Во Mакедонија се подготвува тренот за српските вкцини на Фејзер. Во разговор за Телма, министерот Филипче тврди дека тие во земјава ќе влезе преку интервентна набавка. Тоа што се уште ја немаме регистрирано вакцината, нема да го успори процесот на ...

Ковид-19: Јапонскиот премиер загрижен поради големиот број новозаразени во Јапонија

Слободен Печат