TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во форма на јајце, салата ќе биде атракција

Дневник - 04.12.2013

Јорданка Ивановска Изгледот на новата Универзална сала е храбро архитектонско решение, кое со својата визуелност и инвентивност ќе претставува нова атракција во скопското урбано милје, констатира ...

Новата Универзална во форма на јајце и двојно поголема!

Вечер Прес - 04.12.2013

Новиот мултифункционален објект ќе поседува две сали, голема со капацитет од 2.500 до 3000 седишта (во моментов Универзална сала располага со 1568 седишта) и мала сала за помали камерни изведби со ...

Универзалната сала ќе биде налик јајце

Алфа - 04.12.2013

Скопје ќе добие нова Универзална сала, во современ архитектонски израз и со поголем капацитет од сегашната. Министерството за култура го презентираше ликот на новиот објект избран од вкупно 10 ...

Погледнете како ќе изгледа новата Универзална сала (ФОТО)

Lider - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

Универзална сала добива изглед на јајце

Хитпортал - 04.12.2013

К ако идејно решение за изгледот на новата Универзална сала е избрано решението на „Стоун дизајн“ и според комисијата е храбро решение кое со својата визуелност и инвентивност ќе претставува нова ...

Универзална добива нов лик – градежните работи започнуваат догодина

Сител - 04.12.2013

Идејното решение “Коска” едногласно изгласано како најдобар проект за изгледот на новата универзална сала. Меѓу десетте понуди кои пристигнале на конкурсот комисијата во министерството за култура ...

Новата концертна сала ќе биде во форма на јајце „со барокно решениe“

Телма - 04.12.2013

Министерството за култура и Град Скопје најавија нова концертна сала што ќе се гради на местото на Универзалната сала со капацитет до 3.000 места. Идејното решение на архитектите Стојан Павлевски и ...

Модерен јајцевиден објект на местото на Универзална сала

Утрински - 04.12.2013

Новиот објект ќе има две сали, голема со 2.500 до 3.000 седишта и мала за камерни изведби со околу 300 места, како и административни простории Со модерен дизајн, во форма на јајце и со капацитет од ...

Еве како ќе изгледа новата Универзална сала (Фото)

МК News - 04.12.2013

Избрано е идејното решение за новата концертна сала која ќе се гради на местото на сегашната Универзална. Таа ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни ...

Новата Универзална сала ќе има јајцевидна форма

еМагазин - 04.12.2013

Во просториите на Порта Македонија, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, министерката за култура Елизабета Канческа Милевска и директорката на ЈЦОП „Универзална сала“ Скопје, Вера ...

Новата универзална сала ќе биде во форма на јајце (ФОТО)

Вечер Прес - 04.12.2013

Новата универзална сала ќе има форма на јајце, и ќе биде со дупло поголем капацитет. Идејното решение под шифра "Коска" на авторите Стојан Павлевски и Иван Симеонов од Стоун дизајн е избрано во ...

„Коска“ е изгледот на новата Универзална сала

Телеграф - 04.12.2013

Очекувањата се дека во текот на втората половина од 2014 година ќе почнат градежните активности на новото избрано решение „Коска“ Идејното решение „Коска“ , што го изработија архитектите од студиото ...

ФОТО: Погледнете како ќе изгледа новата Универзална сала

Нетпрес - 04.12.2013

По долго време Скопје ќе добие нова Универзална сала, со нова форма, со двојно поголем капацитет и современа опрема, беше истакнато на презентацијата на избраното идејно решение по конкурсот на ...

По долго време Скопје добива нова Универзална сала, двојно поголема и посовремена

Нетпрес - 04.12.2013

По долго време Скопје ќе добие нова Универзална сала, со нова форма, со двојно поголем капацитет и современа опрема, беше истакнато на презентацијата на избраното идејно решение по конкурсот на ...

Универзална сала добива изглед на јајце

Макфакс - 04.12.2013

Како идејно решение за изгледот на новата Универзална сала е избрано решението на „Стоун дизајн" и според комисијата е храбро решение кое со својата визуелност и инвентивност ќе претставува нова ...

Избрано идејното решение за новата Универзална сала

Lider - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

ВИДЕО Универзалната сала ќе личи на јајце

+инфо - 04.12.2013

Стаклено-метална фасада, а внатрешноста во форма на јаце, вака накусо ќе личи новата Универзална сала во Скопје. Архитектот Вангел Божиновски кој е претседател на Комисијата за избор на новото ...

ГАЛЕРИЈА: Еве како ќе изгледа новата Универзална сала во форма на јајце

Press24 - 04.12.2013

Министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска, денеска го презентираше идејното решение за новата концертна сала која ќе се гради на местото на Универзалната сала во Скопје.

ВИДЕО: Ќе се гради нова Универзална, ќе личи на јајце

А1 On - 04.12.2013

По неколку неуспешни обиди да се реновира Универзална сала во Скопје, Владата донесе одлука да се гради сосема нова сала. Денеска, министерката Елизабета Канчева Милевска и градоначалникот ...

ВИДЕО: Како ќе изгледа новата Универзална сала?

Sky - 04.12.2013

Реновирањето на Универзална сала во Скопје не вроди со плод, а за таа цел Владата одлучи да изгради сосема нова сала. Од страна на министерката за култура, Елизабета Канчева Милевска и ...

По долго време Скопје добива нова Универзална сала, двојно поголема и посовремена

Точка - 04.12.2013

По долго време Скопје ќе добие нова Универзална сала, со нова форма, со двојно поголем капацитет и современа опрема, беше истакнато на презентацијата на избраното идејно решение по конкурсот на ...

Избрано идејното решение за новата Универзална сала

Скопје инфо - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

Универзална сала ќе изгледа како јајце

МКД - 04.12.2013

На местото на сегашната Универзална сала ќе се гради нова концертна сала според проектот на архитектите Стојан Павлевски и Иван Симеонов од „Стоун дизајн“.

Видео: Новата Универзална ќе биде како јајце

Република - 04.12.2013

По неколку неуспешни обиди да се реновира Универзална сала во Скопје, Владата донесе одлука да се гради сосема нова сала, јавува А1он. Денеска, министерката Елизабета Канчева Милевска и ...

Вака ќе изгледа новата Универзална сала

Кајгана - 04.12.2013

Како идејно решение за изгледот на новата Универзална сала е избрано решението на „Стоун дизајн" и според комисијата е храбро решение кое со својата визуелност и инвентивност ќе претставува нова ...

Избрано идејното решение за новата Универзална сала

Порта 3 - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

Фото: Погледнете како ќе изгледа новата Универзална сала

Денешен - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

ФОТО: Еве како ќе изгледа новата Универзална сала

Сител - 04.12.2013

Министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска, денеска го презентираше идејното решение за новата концертна сала која ќе се гради на местото на Универзалната сала во Скопје.

Избрано идејно решение за новата Универзална сала – ќе биде во форма на јајце

Либертас - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

ФОТО: Новата Универзална сала ќе биде во форма на јајце со 3.000 седишта

Курир - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

Ова е изгледот на новата Универзална сала во Скопје

Факултети - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

Новата Универзала сала ќе биде во форма на јајце

Нова ТВ - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

Вака ќе изгледа новата Универзална сала

Канал5 - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

Избрано идејното решение за новата Универзална сала

Бриф - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

Новата Универзална сала ќе биде во форма на јајце

МРТ - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

Избрано идејното решение за новата Универзална сала

Вест - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

„Ноево јајце“ - Новото идејно решение за Универзална сала

Н.Македонија - 04.12.2013

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и ...

Универзалната сала добива целосно нов изглед – избрано е идејното решение

Фактор - 04.12.2013

Ќе се урива од темел и ќе се гради нова концертна сала на местото на сегашната Универзална. Таа ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со ...

Избор на идејно решение за новата Универзална сала

Lider - 04.12.2013

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска во Порта Македонија ќе се обрати на прес-конференција во врска со изборот на идејно архитектонско решение по кое ќе се гради новиот објект наменет ...